Αναλογικό vs Ψηφιακό

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.913
Να συμπληρώσω πως έχω πλαισιώσει το πικάπ με έναν Marantz 2238b και με ηχεία Spendor SP1 για να ολοκληρώσω τη vintage ζεστή γωνίτσα και το απολαμβάνουν και οι φίλοι μου (άλλωστε χορταίνουμε και με το μάτι).
Να βάλω και μια εικόνα με την ''γωνίτσα'' γιατί μου αρέσει έτσι όπως μου έκατσε οπτικά αλλά και ηχητικά.
DSC01297.jpgj.jpg

Χάρηκα γιατί είχα πρόβλημα με την διαρρύθμιση στον χώρο αλλά βρέθηκε η λύση. Απόσταση ακρόασης 1,40 με 1,50. Εντάσεις δεν ζητάω, από 45 έως 75db περίπου (μόνο νύχτα).
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
- πιστεύω πως το εν λόγω ερώτημα είναι πλέον ρητορικό , δεδομένου του ότι οι φίλοι του αναλογικού χρησιμοποιούν όλα τα φορμα πλέον, χωρίς να υποστηρίζουν αποκλειστικά κάποιο, ακούν αναλόγως διάθεσης

- από την άλλη οι φίλοι του ψηφιακού είναι που έχουν παρατήσει το αναλογικό, οπότε ούτε αυτοί βρίσκονται σε δίλημμα

- φυσικά οι έχοντες περισσότερες εμπειρίες , έχουν και ποιό ολοκληρωμένη άποψη
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.913
Βρε, αφήστε μας να ρομαντζάρουμε λίγο... Και ο δημιουργός του νήματος πιστεύω είχε κάπως ρομαντική διάθεση όταν το ξεκίνησε. Αφού και η γυναίκα μου το ξεκαθάρισε... Αν δεν μυρίζει ξύλο το ηχείο :O_o: και ο ενισχυτής δεν έχει αναλογικό ραδιόφωνο :geek: σεξ δεν έχει...:eek::eek:. Έβαλα τα ενεργά στο καθιστικό και ... :mad::mad::mad::help::headbang::lolsign:.
Ενώ τώρα... λιακάδα :beach:.
 

Μηνύματα
156
Reaction score
14
Πάντως αν εξαιρέσει κανείς το θέμα της ευκολίας , από ποιότητα ήχου και από κάτω προς τα πάνω η σειρά είναι 3) άυλα, 2) cd, 1) βινυλιο. Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις αναφέρομαι στο δικό μου σύστημα (με παρεμφερούς αξίας πηγές) και με δοκιμές της ίδιας μουσικής την οποία τυγχάνει να έχω και στα τρία φορμάτ. Παρών ήταν και αξιόπιστος φίλος ο οποίος κατέληξε και αυτός στα ίδια συμπεράσματα αβίαστα.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.128
Reaction score
18.913
Η αλήθεια (μου) είναι.. καλή η ματιέρα και τα βυνίλια, αλλά σαν την ευκολία του ψηφιακού + τις ρυθμίσεις που εχουν τα ενεργά ηχεία πάνω τους για να στρώσεις κάπως τα πράγματα δεν... Και παίζουν εξαιρετικά. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά το σωστό σωστό. Για τ' αυτάκια μου τουλάχιστον... (από μετρήσεις κλπ εγώ δεν...). Κάποια στιγμή θα οργανωθώ και θα ψωνίσω ενεργά αφού προετοιμάσω όμως σωστά τον χώρο τους. Η πρώτη μου απόπειρα απέτυχε... (μου έσπασαν τα νεύρα τα καλώδια ρεύματος). Τα ηχεία όμως κεντούσαν, αν και φτηνό μοντέλο. Βέβαια για να μην αδικήσω τα παθητικά να προσθέσω πως δεν 'εχω παίξει μπάλα με μεγάλους τελικούς, πολλά βατ κλπ.. Αλλά και πάλι... με ενεργά γίνεται τόσο πιο εύκολο...
(Και μόλις θυμηθηκα πως μιλάμε κυρίως για πηγές κ' μορφές αρχείων) sorry για το off topic παίδες...
 
Last edited:





A

amoustakas

Guest
Πάντως αν εξαιρέσει κανείς το θέμα της ευκολίας , από ποιότητα ήχου και από κάτω προς τα πάνω η σειρά είναι 3) άυλα, 2) cd, 1) βινυλιο. Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις αναφέρομαι στο δικό μου σύστημα (με παρεμφερούς αξίας πηγές) και με δοκιμές της ίδιας μουσικής την οποία τυγχάνει να έχω και στα τρία φορμάτ. Παρών ήταν και αξιόπιστος φίλος ο οποίος κατέληξε και αυτός στα ίδια συμπεράσματα αβίαστα.
Μην υποτιμάς το άυλο. Ακούω καινούρια remaster στο spotify και διαπιστώνω πόση δωρεάν "αναβάθμιση" στο ηχοσύστημα προσφέρουν αυτά.
 

Μηνύματα
156
Reaction score
14
Δεν υποτιμώ τίποτα, επαναλαμβάνω ότι στο "δικό μου σύστημα", το οποίο είναι εξόχως αποκαλυπτικό δηλ τις κακές ηχογραφήσεις τις παίζει χάλια και τις καλές υπέροχα, διαπιστώνω αυτές τις διαφορές. Λογικά και το καλό transport φαίνεται να παίζει τον ρόλο του στην αναπαραγωγή του cd.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.478
Μην υποτιμάς το άυλο. Ακούω καινούρια remaster στο spotify και διαπιστώνω πόση δωρεάν "αναβάθμιση" στο ηχοσύστημα προσφέρουν αυτά.
Α να γειά σου!

Έχουμε φορτωθεί από παλιά κάποια cd με ξεπερασμένα ριμαστερ, και τα φρέσκα ριμαστερ ακούγονται πολύ καλύτερα, κι ας είναι mp3..

Αυτή ακριβώς ήταν κι η δικιά μου διαπίστωση στις πρώτες ακροάσεις!
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δεν υποτιμώ τίποτα, επαναλαμβάνω ότι στο "δικό μου σύστημα", το οποίο είναι εξόχως αποκαλυπτικό δηλ τις κακές ηχογραφήσεις τις παίζει χάλια και τις καλές υπέροχα, διαπιστώνω αυτές τις διαφορές. Λογικά και το καλό transport φαίνεται να παίζει τον ρόλο του στην αναπαραγωγή του cd.
Eδω εχω μια καπως διαφορετικη αποψη (πιθανον ομως να συμφωνεις) , οτι δηλαδη ενω ενα καλο συστημα δεν θα κανει μια κακη ηχογραφηση καλη , εν τουτοις, πρεπει να ειναι σε θεση να αναδεικνυει και τα "καλα" μιας κακης ηχογραφησης, με αποτελεσμα το καλο συστημα να ακουγεται παντα καλυτερα απο ενα υποδεεστερο με αυτες τις κακες ηχογραφησεις.Εν ολιγοις ενα καλο συστημα δεν κανει μια κακη ηχογραφηση χαλια (η χειροτερη απο οτι ειναι), αλλα καλυτερη απο οτι την κανει ενα χειροτερο συστημα.Αυτη ειναι η δουλεια ενος καλου συστηματος, να ακουγεται παντα καλυτερα απο ενα χειροτερο.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
Eδω εχω μια καπως διαφορετικη αποψη (πιθανον ομως να συμφωνεις) , οτι δηλαδη ενω ενα καλο συστημα δεν θα κανει μια κακη ηχογραφηση καλη , εν τουτοις, πρεπει να ειναι σε θεση να αναδεικνυει και τα "καλα" μιας κακης ηχογραφησης, με αποτελεσμα το καλο συστημα να ακουγεται παντα καλυτερα απο ενα υποδεεστερο με αυτες τις κακες ηχογραφησεις.Εν ολιγοις ενα καλο συστημα δεν κανει μια κακη ηχογραφηση χαλια (η χειροτερη απο οτι ειναι), αλλα καλυτερη απο οτι την κανει ενα χειροτερο συστημα.Αυτη ειναι η δουλεια ενος καλου συστηματος, να ακουγεται παντα καλυτερα απο ενα χειροτερο.

- θα ψάξω να βρω εάν υπήρξε σχετικό θέμα , εάν όχι , θα ήταν εξαιρετικού ενδιαφέροντος η δημιουργία του
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
View attachment 120577 View attachment 120578 View attachment 120579 View attachment 120580
[DOUBLEPOST=1552240231][/DOUBLEPOST]Το Pioneer το έχω απο το 1981 απο τον Αξαρλή και το έχω πένα.
Έχω το ίδιο ακριβώς pioneer , νομιζω το είχε αγοράσει ο πατέρας μου το 1980-κατι. Έχω αλλαξει μονο κεφαλη και τα καλωδιακια της... παίζει ακόμα υπέροχα...
 

Μηνύματα
156
Reaction score
14
- θα ψάξω να βρω εάν υπήρξε σχετικό θέμα , εάν όχι , θα ήταν εξαιρετικού ενδιαφέροντος η δημιουργία του
Αυτό πίστευα και εγώ μέχρι πριν από κάποια χρόνια όταν το σύστημά μου δεν είχε φτάσει στα επίπεδα που είναι σήμερα. Δυστυχώς ένα πολύ καλό σύστημα "ξεγυμνώνει" και δίνει στεγνά την κακή ηχογράφηση σε σημείο που να είναι παντελώς αδιάφορη ή/και να μην ακούγεται. Αντίθετα στις καλές σου πέφτει το σαγόνι με πράγματα που ήταν εκεί και δεν άκουγες μέχρι πρότινος από πλευράς ανάλυσης, αλλά και απο την αμεσότητα και την ψευδαίσθηση του live.
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αυτό πίστευα και εγώ μέχρι πριν από κάποια χρόνια όταν το σύστημά μου δεν είχε φτάσει στα επίπεδα που είναι σήμερα. Δυστυχώς ένα πολύ καλό σύστημα "ξεγυμνώνει" και δίνει στεγνά την κακή ηχογράφηση σε σημείο που να είναι παντελώς αδιάφορη ή/και να μην ακούγεται. Αντίθετα στις καλές σου πέφτει το σαγόνι με πράγματα που ήταν εκεί και δεν άκουγες μέχρι πρότινος από πλευράς ανάλυσης, αλλά και απο την αμεσότητα και την ψευδαίσθηση του live.
Δεκτη η διαφωνια.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.209
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top