ΑΓΟΡΑ DAC

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Μήπως να ξεχωρίσουμε το τί σημαίνει "κακός" ΟΙΚΙΑΚΟΣ χώρος;
Εδώ μέσα αναφερόμαστε για/σε οικιακούς χώρους εκτός αν κάνω λάθος!

Έχει γραφτεί πολλάκις ότι το αυτί έχει μία ορισμένη αδράνεια, που έχει ως αποτέλεσμα να διαρκούν επί κάποιο χρονικό διάστημα οι ακουστικές εντυπώσεις. Ως στοιχείο σύγκρισης να θυμάστε ότι μία μέση συλλαβή διαρκεί 0,1 δευτερόλεπτα και το διάστημα δύο λέξεων είναι 0,2 δευτερόλεπτα περίπου.


ΑΝ ένα ανακλώμενο ηχητικό κύμα έχει αρκετή ένταση όσο και αρκετή καθυστέρηση σε σχέση με το απευθείας, ώστε να είναι δυνατό να διαχωρισθεί (ως επανάληψη) του απ’ ευθείας, τότε λέγεται ηχώ.

Αυτό μας «σκοτώνει», οπότε ας ξεχωρίσουμε τις χρονικές διαφορές:
α) Για χρονικές διαφορές μικρότερες από 0,035 δευτερόλεπτα δε δημιουργείται ηχώ.
β) Για χρονικές διαφορές μεταξύ 0,035 και 0,065 δημιουργείται το φαινόμενο της αντήχησης, όσο πλησιάζει το μεγαλύτερο όριο, τόσο θυμίζει ηχώ (ήχος από το «πηγάδι» που λέμε :) )
Ας θυμηθούμε ακόμα μία φορά τι σημαίνει:
Ο χρόνος αντήχησης ενός χώρου, για τον ήχο μίας καθορισμένης συχνότητας, λέγεται ο χρόνος που απαιτείται για τη μείωση της ενδεικνύμενης τιμής της πίεσης, μετά τη διακοπή της εκπομπής ήχου από την πηγή, κατά 60db και μετριέται σε δευτερόλεπτα.
γ) Για χρονικές διαφορές 0,065 δευτερόλεπτα για ήχους μικρής διάρκειας ή από 0,01 για ήχους μεγαλύτερης, εμφανίζεται η ηχώ.

Οι περισσότεροι οικιακοί χώροι ανήκουν στις 2 πρώτες κατηγορίες χρονικής διαφοράς, μετά από το «γέμισμα» με έπιπλα που κάνουν εύκολη τη ζωή των διαμενόντων, της οικογένειας. Σε τέτοιους χώρους μεγαλώσαμε ΚΑΙ ζούμε.

ΟΤΑΝ λοιπόν οι συσκευές ήχου, με εξαιρετικό σήμα προς θόρυβο, εξαιρετικό διαχωρισμό καναλιών, με ικανότητα διέγερσης των ηχείων, έχουν συνδυαστεί με τη «σοφή» επιλογή των ηχείων ανάλογα με το σημείο της τοποθέτησης και η τοποθέτησή τους σε αναλογία με τα προβλήματα χρονικής διαφοράς που έχουμε εντοπίσει στο χώρο (ο χρόνος αντήχησης δεν είναι ίδιος στα διάφορα σημεία του χώρου), ΤΟΤΕ τα ανακλώμενα κύματα ενεργούν προσθετικά.
Ως αποτέλεσμα αυτών, μειώνουμε τη στάθμη ακρόασης γιατί η ακουστότητα είναι αντιληπτή σε μικρές στάθμες.

Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε ως ακροατές σε ΟΙΚΙΑΚΟΥΣ χώρους είναι ο "χρυσός" συνδυασμός από το "όταν" έως το "τότε".
Επειδή όμως η κάθε οικογένεια, ο κάθε οικιακός χώρος δηλαδή, έχει διαφορετικές προτεραιότητες και ανάγκες στη διαρρύθμιση, τότε έχουμε τα "σφάλματα" που προκύπτουν και εξηγούν συνεχώς οι Κώστας Εαρ, Βηυτια, διμιφουτ, Κόγιας και λοιποί ΑΛΛΑ δε λαμβάνουν υπόψιν τους τις ανάγκες συμβίωσης με άλλους από τους συμμετέχοντες.
Τι στο καλό, όλοι ανύπαντροι είναι; :)
Συμφωνώ μαζί σου, και νομίζω κανείς απο τους αναφερθέντες δεν διαφωνεί, στο οτι η οικογενειακή συμβίωση και η τοποθέτηση του συστήματος εντός του σαλονιου προυποθέτει συμβιβασμούς. Και νομίζω, όχι μόνο οι γυναίκες, αλλά και πολλοί από εμάς δε θα θέλαμε το σαλόνι του σπιτιού μας να θυμίζει στούντιο.
Επίσεις συμφωνώ οτι με σωστή τοποθέτηση μπορείς να βελτιώσεις σημαντικά το αποτέλεσμα. Όμως ούτε αυτό είναι τις περισσότερες φορές δυνατό σε ένα σαλόνι.
Αυτό που με βρίσκει αντίθετο, είναι το να δίνουμε δεκάδες χιλιάδες ευρώ για να στήσουμε ένα σύστημα σε σαλόνι, που λόγω των περιορισμών δεν θα μπορεί να αποδώσει παρά ένα μικρό μέρος των δυνατοτήτων του.
Άσε που για να το απολαύσεις, θα πρέπει να έχουν όρεξη να ακούσουν τις μουσικές σου επιλογές και οι υπόλοιποι που ζούνε στο σπίτι.
Με όλους αυτούς τους περιορισμούς, έχει τόσο σημασία αν το dac κοστίζει 2000, 5000 ή 10000 ευρώ? Ενα ακριβότερο και καλύτερο dac θα επιφέρει κάποια βελτίωση, όμως αξίζει πραγματικά αυτή η επένδυση?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Με όλους αυτούς τους περιορισμούς, έχει τόσο σημασία αν το dac κοστίζει 2000, 5000 ή 10000 ευρώ? Ενα ακριβότερο και καλύτερο dac θα επιφέρει κάποια βελτίωση, όμως αξίζει πραγματικά αυτή η επένδυση?
Αν το dac κοστίζει 10000€, τοτε όλο το σύστημα πόσο να κοστίζει; 80Κ? 100Κ?

Αν εχεις δώσει 100 χιλιάρικα για στέρεο, γιατί δεν έχεις dedicated χώρο; Σε τριάρι ζεις; Γιατί;

;)
 


Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Συμφωνώ μαζί σου, και νομίζω κανείς απο τους αναφερθέντες δεν διαφωνεί, στο οτι η οικογενειακή συμβίωση και η τοποθέτηση του συστήματος εντός του σαλονιου προυποθέτει συμβιβασμούς. Και νομίζω, όχι μόνο οι γυναίκες, αλλά και πολλοί από εμάς δε θα θέλαμε το σαλόνι του σπιτιού μας να θυμίζει στούντιο.
Επίσεις συμφωνώ οτι με σωστή τοποθέτηση μπορείς να βελτιώσεις σημαντικά το αποτέλεσμα. Όμως ούτε αυτό είναι τις περισσότερες φορές δυνατό σε ένα σαλόνι.
Αυτό που με βρίσκει αντίθετο, είναι το να δίνουμε δεκάδες χιλιάδες ευρώ για να στήσουμε ένα σύστημα σε σαλόνι, που λόγω των περιορισμών δεν θα μπορεί να αποδώσει παρά ένα μικρό μέρος των δυνατοτήτων του.
Άσε που για να το απολαύσεις, θα πρέπει να έχουν όρεξη να ακούσουν τις μουσικές σου επιλογές και οι υπόλοιποι που ζούνε στο σπίτι.
Με όλους αυτούς τους περιορισμούς, έχει τόσο σημασία αν το dac κοστίζει 2000, 5000 ή 10000 ευρώ? Ενα ακριβότερο και καλύτερο dac θα επιφέρει κάποια βελτίωση, όμως αξίζει πραγματικά αυτή η επένδυση?

Στουντιο θα θυμιζει εαν βαλει καποιος φτηνα υλικα / γκουμουτσες. Υπαρχουν λυσεις, ψαξιμο θελει. :wink:

Και φαντασια. Σαλονι ειναι, γιατι να μην το χαρούν ολοι;; :drinks:
Εν αναγκη σουταρουμε αχρειαστα επιπλα....
Εχω δει κατα καιρους φωτογραφιες ηχειων και συστηματων που αθροιζουν ποσά βαρβατης ανακαινισης σπιτιου. Ολα αυτα σε σπιτια με μωσαικο του 70, πριζες του 70 και ξερωγωτι. Ημαρτον!

Εαν το ντακ κανει πχ 2,000, να μην κανει το υπολοιπο αλλα 7-8Κ?
Ε ριξε ρε αδελφε ενα ταληρο να στρωσεις τον χωρο. Αυτο εκανα / κανω εγω.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
η μουσική είναι κατά 99% 2 channel stereo.. τα studio παραγωγής μουσικής είναι 2 channel stereo.. τα live σε κλειστούς και ανοιχτούς χώρους είναι 2 channel stereo.. τα αισθητήρια της ανθρώπινης ακοής είναι 2.. ένα άριστο 2 channel σύστημα είναι ικανότατο να περιγράψει το 3D effect οποιασδήποτε μουσικής..

καμιά φορά, ακόμα και τυχαία, ένας 'ακατάλληλος' χώρος σαλονιού παίζει καλύτερα από έναν μετρημένο και τιουναρισμένο αφιερωμένο χώρο.. τίποτα δεν είναι απόλυτο, τα έπιπλα και οι κρυσταλλαιέρες δεν είναι πάντα αρνητικά στον ήχο.. η αίθουσα με την καλύτερη ακουστική στον κόσμο η Vienna Musikverein είναι παραλληλόγραμμη και γεμάτη πολυελαίους και αγαλματίδια..

είναι σεβαστές οι προσπάθειες κάποιων να στραφούν στο 5+1 ή 7+1.. η αλήθεια όμως είναι ότι αυτά τα φορμά προέρχονται από τον κινηματογράφο.. απλά αυτό είναι βολικό για τις μετρήσεις, γιατί μόνο τέτοια συστήματα μπορούν θεωρητικά και αθροιστικά με την βοήθεια τερατωδών σαμπ να κάνουν peak στα 120-124db.. Τα μεγέθη αυτά (124 db) είναι ουτοπικά για 2 channel σύστημα ή για σκέτα stand alone ηχεία χωρίς σαμπ σε οικιακό χώρο, αφιερωμένο ή μη.. τα παραπάνω από τα 124 db είναι παραμύθια της Χαλιμάς και του Αλαντίν.. ή είναι μετρημένα με ντεσιμπελόμετρο iphone και 50% παραμόρφωση..

ακόμα και αν φτιάξουμε το σύστημά μας και τον ιδανικό χώρο ακρόασης έτσι ώστε να έχουμε τη δυνατότητα μεγάλου δυναμικού εύρους, είναι δύσκολο να βρούμε πρόγραμμα (CD, flac, βινύλια) που να έχει αντίστοιχα μεγάλο δυναμικό εύρος για πετύχουμε τέλεια αναπαραγωγή!! ειδικά το red book, αν το παίξουμε με Delta-Sigma DAC η 'χαμηλή' άκρη της δυναμικής περιοχής είναι ακουστικά απαράδεκτη.. μάλιστα αυτός είναι και ένας λόγος που ο audiophile (και μη) κόσμος στρέφεται στα ladder Dac's..

δεν ακούμε όλοι σε επίπεδα κώφωσης!! προσωπικά, αλλά και πολλοί φίλοι ακούμε στα 85-100 db peak στη θέση ακρόασης σε πρόγραμμα με ηλεκτρικές μουσικές-κλασσική και χαμηλότερα σε Τζαζ, σκουπάκια, πιατίνια κλπ κλπ.. οπότε πιο 'γήινα' συστήματα με λάμπες και μέσης-υψηλής ευαισθησίας ηχεία είναι τέλεια!! Αυτή η μουσική μας αρέσει, σ' αυτά τα level ακούμε, άμα θέλουμε ένταση και μποτιές πηγαίνουμε σε συναυλίες στα μέγαρα και στα clubs, να το σέβονται όλοι αυτό για να σεβόμαστε κι εμείς αυτά που λένε και που ακούνε, αν ακούνε καθόλου μουσική και δε μετράνε μόνο..
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Στα 93db peak ακούω μετά τα μεσάνυχτα για να μην ενοχλώ την οικογένεια :roflmao:

73726B63-8A4C-42EB-97C7-98E13E6EBBCA.jpeg


Μέση στάθμη για αυτό το λεπτό όπως βλέπετε κάπου 75db
Αν έπαιζα σε μέση στάθμη αναφοράς, 83db, η κορυφή θα πήγαινε στα 100+
 
Last edited:

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Για τον φιλο που ψαχνεται για νεο DAC θα του προτεινα να ακουσει και καποια Ladder DAC τα οποια παιζουν εξαιρετικα και συνηθως ανωτερα απο τα περισσοτερα Sigma Delta DAC αντιστοιχης τιμης.

Σημαντικη προυποθεση για να αξιολογησει σωστα ειναι ειτε να βρει ενα DAC που να εχει ενα σοβαρο built - in USB receiver η εναλλακτικα να χρησιμοποιησει ενα σοβαρο USB converter οπως το Singxer SU-1.

Ενα ενδιαφερον review για ενα εξαιρετικο dac στα λεφτα του το οποιο ομως υποφερει απο ενα παλιομοδιτικο USB interface ειναι το πιο κατω. Αναφερεται στο Ελληνικο LAB12..

https://hometheaterreview.com/lab-12-dac1-special-edition-reviewed/
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Για τον φιλο που ψαχνεται για νεο DAC θα του προτεινα να ακουσει και καποια Ladder DAC τα οποια παιζουν εξαιρετικα και συνηθως ανωτερα απο τα περισσοτερα Sigma Delta DAC αντιστοιχης τιμης.

Σημαντικη προυποθεση για να αξιολογησει σωστα ειναι ειτε να βρει ενα DAC που να εχει ενα σοβαρο built - in USB receiver η εναλλακτικα να χρησιμοποιησει ενα σοβαρο USB converter οπως το Singxer SU-1.

Ενα ενδιαφερον review για ενα εξαιρετικο dac στα λεφτα του το οποιο ομως υποφερει απο ενα παλιομοδιτικο USB interface ειναι το πιο κατω. Αναφερεται στο Ελληνικο LAB12..

https://hometheaterreview.com/lab-12-dac1-special-edition-reviewed/
Γιώργο το Ελληνικο LAB12 ΔΕΝ είναι Ladder Dac, απλά χρησιμοποιεί 8 κομμάτια από το ολοκληρωμένο Phillips TDA1543 DAC παράλληλα, το οποίο chip είναι NOS και έχει ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΈΝΗ τεχνολογία ladder, καμία σχέση όμως με native Ladder R2R Dac's με διακριτό Ladder αντιστάσεων όπως τα MSB & ROCKNA..
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Συμφωνώ μαζί σου, και νομίζω κανείς απο τους αναφερθέντες δεν διαφωνεί, στο οτι η οικογενειακή συμβίωση και η τοποθέτηση του συστήματος εντός του σαλονιου προυποθέτει συμβιβασμούς. Και νομίζω, όχι μόνο οι γυναίκες, αλλά και πολλοί από εμάς δε θα θέλαμε το σαλόνι του σπιτιού μας να θυμίζει στούντιο.
Επίσεις συμφωνώ οτι με σωστή τοποθέτηση μπορείς να βελτιώσεις σημαντικά το αποτέλεσμα. Όμως ούτε αυτό είναι τις περισσότερες φορές δυνατό σε ένα σαλόνι.
Αυτό που με βρίσκει αντίθετο, είναι το να δίνουμε δεκάδες χιλιάδες ευρώ για να στήσουμε ένα σύστημα σε σαλόνι, που λόγω των περιορισμών δεν θα μπορεί να αποδώσει παρά ένα μικρό μέρος των δυνατοτήτων του.
Άσε που για να το απολαύσεις, θα πρέπει να έχουν όρεξη να ακούσουν τις μουσικές σου επιλογές και οι υπόλοιποι που ζούνε στο σπίτι.
Με όλους αυτούς τους περιορισμούς, έχει τόσο σημασία αν το dac κοστίζει 2000, 5000 ή 10000 ευρώ? Ενα ακριβότερο και καλύτερο dac θα επιφέρει κάποια βελτίωση, όμως αξίζει πραγματικά αυτή η επένδυση?
Τα πάντα εξαρτώνται από τη «φιλοσοφία» του καθενός.

Προσωπικά, όταν μπορώ ν’ ακούσω μουσική ΟΠΩΣ ΘΕΛΩ, θέλω να μπορώ. Τι σημαίνει αυτό;
Στις 10, 20, 30 ( ; ) φορές το χρόνο, που μπορώ να ακούσω χωρίς κανένα περιορισμό, θέλω το σύστημά μου να με αγγίξει έως τα νύχια :)
Ξέρω ότι τις υπόλοιπες 300 με 330 ημέρες απλά θα το χρησιμοποιώ σε επίπεδα που ίσως και ένα αρκετά μικρότερο θα με ευχαριστούσε, δε θα έλεγα εξίσου αλλά θα με ευχαριστούσε! Όχι όμως όταν γνωρίζω τι μπορεί να κάνει το υπάρχων, με ευχαριστεί απόλυτα «τώρα», το κρατώ «ζεστό», για να με «συγκλονίσει» την περίοδο που θα μπορώ.

Είναι σα να έχεις ένα γρήγορο αυτοκίνητο πολλών κυβικών στην Αθήνα. Η αλήθεια είναι ότι δεν το ευχαριστιέσαι πραγματικά. Στις 10,20, 30 φορές όμως που θα πας ταξίδι, τότε είναι που θα το απολαύσεις και θα πεις «αξίζει τον κόπο». Μη σου πω πως θα ψάχνεις ευκαιρία να αυξήσεις αυτά τα ταξίδια (αφού ευχαριστούν και την οικογένεια).

Έχω χρησιμοποιήσει ότι γνώσεις έχω για τη συχνοτική «τιθάσευση» του σαλονιού, χωρίς να επιβαρύνω την αισθητική του στα μάτια της συζύγου ή να κλέψω χώρο από το παιχνίδι των παιδιών. Η καλή πηγή λειτούργησε προσθετικά και αντάμειψε τις ώρες σχεδίασης του χώρου, τα έξοδα κτήσης του συστήματος, τις χιλιάδες που έχουν δοθεί για τους δίσκους και τα CDs (ακόμα κοστίζουν περισσότερο από το σύστημα και συνεχίζουν ν’ «αυγαταίνουν») :)
 

P

PMC

Guest
Αν το dac κοστίζει 10000€, τοτε όλο το σύστημα πόσο να κοστίζει; 80Κ? 100Κ?

Αν εχεις δώσει 100 χιλιάρικα για στέρεο, γιατί δεν έχεις dedicated χώρο; Σε τριάρι ζεις; Γιατί;

;)
Εγώ για παράδειγμα όταν είπα ότι θέλω να φτιάξω dedicated η γυναίκα μου μου είπε όχι ....
Μου είπε ...
θα κλείνεσαι εκεί μέσα και θα σε χάνουμε.( η γυναικα και τα παιδιά μου.)
Ασε που θελουμε να ακούμε και εμείς ...( στο πηγάδι κατου...... εμείς ?)
Δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάνω το σαλόνι στούντιο .
Ασε που ακούει και διαφορες καλύτερα από μένα.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
όταν είπα ότι θέλω να φτιάξω dedicated η γυναίκα μου μου είπε όχι ....
Μου είπε ...
θα κλείνεσαι εκεί μέσα και θα σε χάνουμε.( η γυναικα και τα παιδιά μου.)
Ασε που θελουμε να ακούμε και εμείς ...( στο πηγάδι κατου...... εμείς ?)
Και σε σένα παντόφλα "μίλησε", αλλά από την ανάποδη... :D
Δεν τις πιάνεις πουθενά ρε... :lol:
 



I

iason

Guest
πολλοί φίλοι ακούμε στα 85-100 db peak στη θέση ακρόασης σε πρόγραμμα με ηλεκτρικές μουσικές-κλασσική και χαμηλότερα σε Τζαζ, σκουπάκια, πιατίνια κλπ κλπ.. οπότε πιο 'γήινα' συστήματα με λάμπες και μέσης-υψηλής ευαισθησίας ηχεία είναι τέλεια!!
:hi::hi::hi:
[DOUBLEPOST=1552595742][/DOUBLEPOST]
θα κλείνεσαι εκεί μέσα και θα σε χάνουμε.( η γυναικα και τα παιδιά μου.)
Και πολύ καλά σου είπε , τα ιδια λεει και η δικιά μου.:)
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top