Αναλογικό vs Ψηφιακό

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Όντως !! επίσης... τόσα γκομενάκια προσπαθήσαμε να εντυπωσιάσουμε με δωράκι μια ωραία συλλογή σε κασέτα... έτσι ξεχνιούνται αυτά;;; !!!
"Κληρονόμησα" πρόσφατα ένα DECK σε τέλεια κατάσταση... (άντε να έπαιξε και 10 κασετες στη ζωή του) και συγκινήθηκα χαχαχα, έψαχνα 2 ώρες καμιά κασέτα να του βάλω να παίξει!! βρήκα μία με Fleetwood Mac και την άκουσα ολόκληρη.... (δεν έπαιζε κ άσχημα!!)
Έχω αυτό
https://www.amazon.com/TECHNICS-Stereo-Double-Cassette-RS-TR333/dp/B00MZDQHPW
Ίσως του κάνω συντήρηση κάποια στιγμή, έτσι για την ιστορία.
 

D

Deleted member 35

Guest
Το κακό με τα ψηφιακά είναι όντως αυτό με την υπερσυλλογή. Τώρα και με το streaming χάνεται η μπάλα. Ψάχνεις - ψάχνεις και στο τέλος ακούς τα ίδια και τα ίδια μη σου πω και τίποτα αν έχει περάσει η ώρα.

Το φυσικό μέσο ναι έχει άλλη χάρη. Θυμάμαι πιτσιρικάς που άκουγα το "The Game" των Queen που είχαν τα ξαδέρφια μου. Ή το 1 των Beatles. Διάβαζες πχ τη δισκοκριτική και λίγες μέρες μετά άκουγες το δίσκο για να δεις αν ο δημοσιογράφος είχε δίκιο. Και τον άκουγες ξανά και ξανά. Και τώρα που συνεχίζω και αγοράζω τον "Ήχο" δεν δίνω καμία σημασία στη δισκοκριτική. Ούτε στις νέες κυκλοφορίες του Spotify. Γιατί με 1 κλικ έχεις τα πάντα και μπουχτίζεις.

Αλλά να πούμε και τα υπέρ του άυλου ψηφιακού. Ανακαλύπτεις πράγματα που δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση αν δε σου τα δείξει κάποιος. Αν και δεν επιτρέπεται από την Διαχείρηση θα ζητήσω εξαίρεση. Βρήκα μια συλλογή με σχεδόν 800 δίσκους progressive - kraut - avant-garde rock που δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να μάθω. Έχω μπει στο τριπάκι αυτής της μουσικής και έχω ξεκινήσει να αγοράζω δίσκους. Αν δεν είχαμε αυτή την ευκολία πως θα το ανακάλυπτα;
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Μην ξεχνάτε ότι το ψηφιακό δεν είναι μόνο άυλο.
Έχουμε και το CD στο οποίο η διαδικασία - ιεροτελεστία ακρόασης είναι ίδια
με αυτή του βινυλίου μείον το καθάρισμα!
 

D

Deleted member 35

Guest
Να μου επιτρέψεις να θεωρήσω πως τα CD πλέον είναι σαν το βινύλιο. Για λίγους και μερακλίδες. Εμείς οιυ υπόλοιποι είμαστε Tidal & Spotify.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Μην ξεχνάτε ότι το ψηφιακό δεν είναι μόνο άυλο.
Έχουμε και το CD στο οποίο η διαδικασία - ιεροτελεστία ακρόασης είναι ίδια
με αυτή του βινυλίου μείον το καθάρισμα!
και χωρίς το τηλεκοντρόλ
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992



Μηνύματα
455
Reaction score
572
Παραμένει ακόμη Όνειρο!

Το χάζευα πιτσιρικάς στις βιτρίνες, το χαζεύω τώρα στην δύση,σε φωτογραφίες.

View attachment 121036
Ουφ τι να πώ τώρα,ομορφιά που μόνο τα αναλογικά είχαν,πεςτε μου τώρα τέτοιες σχεδιάσεις με ποιά cd-dac-network μπορούν να συγκριθούν;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ουφ τι να πώ τώρα,ομορφιά που μόνο τα αναλογικά είχαν,πεςτε μου τώρα τέτοιες σχεδιάσεις με ποιά cd-dac-network μπορούν να συγκριθούν;
Πάρε ενα, βάλε και ενα βινύλιο να γυρνάει γύρω γύρω και άκου από ντακ.

Το πικάπ μην το συνδέσεις καν.
 


Μηνύματα
455
Reaction score
572
αχαχαχ πάντως όσο η γή γυρίζει,τρέμει,βρυχάται,θα υπάρχει και το πικάπ με τα ίδια χαρακτηριστικά :dance2:
Δεν θα πεθάνουνε ποτέ τα πικαπ κο@φ@λες νεκροθάφτες :dance:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Κἀποτε το ποὐλαγα εδὠ μἐσα !
Ποὐ εἰχες το μυαλὀ σου βρε ?
https://www.avsite.gr/forum/threads/pioneer-pl-570.122541/
Εγώ δυστυχώς δεν το πρόσεξα, πράγματι.
Αλλά και εσύ αδελφάκι μου! Αλλάζουν χέρια τέτοια διαμάντια;:drinks:
Μόνο για συνεσθηματικούς λόγους, ποτέ!
Μπορεί να παίζει χειρώτερα από κάποιο σύγχρονο, ή κάποιο ψηφιακό μέσο, όμως, αυτή την γλυπτική παραπάνω, δεν την βρίσκεις εύκολα. Είναι τέχνη!
[DOUBLEPOST=1552633324][/DOUBLEPOST]
Πριν μερικούς μήνες έκανα και εγώ ένα βηματάκι στο αναλογικό και απέκτησα ένα που το είχα καψούρα χρόνια...:):)
View attachment 121056
o_O
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Ότι έχει να κάνει με το hi-fi & το hi end, είτε είναι ψηφιακό, είτε αναλογικό, έχει την χάρη του σε σχεδιασμό, τουλάχιστον.
Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, μέχρι και σήμερα, θαυμάζω τις υλοποιήσεις του κάθε κατασκευαστή.
Δεν μπορώ να ξεχωρίσω καμία, & εκτός πολύ λίγων εξαιρέσεων, όλες μου αρέσουν.
Ηχεία, αναλογικές συσκευές, ψηφιακές όπως πχ οι παραπάνω, ακόμη και καλώδια, ή άλλα μικρο-αξεσουάρ, κάθομαι και τα χαζεύω!
Από τα πρώτα τεύχη του ήχου, μέχρι τις ιντερνετικές ευκολίες του σήμερα, χαζεύω με τις ώρες τις φωτογραφίες των θεμάτων. Διαβάζω και ξαναδιαβάζω τα χαρακτηριστικά τους, σαν να δίνω εξετάσεις.
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Να μου επιτρέψεις να θεωρήσω πως τα CD πλέον είναι σαν το βινύλιο. Για λίγους και μερακλίδες. Εμείς οιυ υπόλοιποι είμαστε Tidal & Spotify.
Θέμα χρόνου είναι να κλείσουν όλα.
Θα γίνει την μέρα που θα αποφασίσει το YouTube να ανεβάσει την ποιότητα από τα 192 στα 320+Kbps
https://www.h3xed.com/web-and-internet/youtube-audio-quality-bitrate-240p-360p-480p-720p-1080p
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Θέμα χρόνου είναι να κλείσουν όλα.
Θα γίνει την μέρα που θα αποφασίσει το YouTube να ανεβάσει την ποιότητα από τα 192 στα 320+Kbps
https://www.h3xed.com/web-and-internet/youtube-audio-quality-bitrate-240p-360p-480p-720p-1080p
Και τώρα μια χαρά είναι τα 192. Όρεξη να έχεις να ψάχνεις ή ας είναι καλά ο αλγόριθμος που βγάζει συναφή videos !
Και δωρεάν και συνοδευόμενα με εικόνα....
Διότι καλό το spotify αλλά... άλλη χάρη έχει να τη βλέπεις τη μορφονιά !
Που να "κλάσουν" τα βινύλια και τα "σιντιά"....
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Και τώρα μια χαρά είναι τα 192. Όρεξη να έχεις να ψάχνεις ή ας είναι καλά ο αλγόριθμος που βγάζει συναφή videos !
Και δωρεάν και συνοδευόμενα με εικόνα....
Διότι καλό το spotify αλλά... άλλη χάρη έχει να τη βλέπεις τη μορφονιά !
Που να "κλάσουν" τα βινύλια και τα "σιντιά"....

Αν και βρίσκεται στον κόσμο της, είναι απίθανη η άτιμη! Φωνάρα, μουσικότητα, κίνηση, θηλυκότητα! Όλα στο μάξιμουμ!
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Και τώρα μια χαρά είναι τα 192. Όρεξη να έχεις να ψάχνεις ή ας είναι καλά ο αλγόριθμος που βγάζει συναφή videos !
Και δωρεάν και συνοδευόμενα με εικόνα....
Διότι καλό το spotify αλλά... άλλη χάρη έχει να τη βλέπεις τη μορφονιά !
Που να "κλάσουν" τα βινύλια και τα "σιντιά"....
Φίλε wnet.. η αγαπημένη μου!!
[DOUBLEPOST=1552727119][/DOUBLEPOST]
Αν και βρίσκεται στον κόσμο της, είναι απίθανη η άτιμη! Φωνάρα, μουσικότητα, κίνηση, θηλυκότητα! Όλα στο μάξιμουμ!
Vakis ψάξε τη συναυλία της με τον Bonamassa στο Amsterdam (Live in Amsterdam), το 2013 αν θυμάμαι καλά. Απίστευτη.

Και σκέψου, είχε φτάσει λίγα βήματα πριν το θάνατο. Drugs..
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top