DIY Transmission Line with dual 8"

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Γειά σας φίλοι.
Τρώγομαι να φτιάξω ηχεία δαπέδου γραμμής μεταφοράς αφού ήδη έχω τέτοια της Audio Spectrum και έχω εθιστεί στον ήχο τους και στο σφιχτό χαμηλό. Τα ηχεία που έχω είναι τα Artemis TLS εδώ και περίπου 20 χρόνια και εδώ και 8 χρόνια τα Αthena TLS τα οποία μου αρέσουν περισσότερο. Ακουστικά αυτά είναι κοντά στο τέλειο για τα δικά μου γούστα με μόνο σημείο κριτικής τα σχετικά υποβιβασμένα μεσαία.

Τα τελευταία χρόνια ήθελα να πάρω και τον Ερμή TLS χωρίς βέβαια να μπορώ να τον ακούσω από πριν στο σπίτι μου και ρισκάροντας την αγορά, αφού μένω σε μακρινό νησί. Όμως όπως συμβαίνει τώρα πιά, δεν υπήρχαν και ούτε υπάρχουν τα χρήματα για αγορά μεταχειρισμένων Ερμήδων που οι τιμές τους ήταν γύρω στο χιλιάρικο, ούτε πούλησα τα Artemis.

Τέλος πάντων σκέφτομαι να φτιάξω κλώνους του Ερμή (πάντα γραμμής μεταφοράς). Τα SEAS μεγάφωνα τα έχω βρεί σχεδόν τα ίδια (τα ίδια γούφερ, παραπλήσια midrange ενώ για tweeter θέλω να χρησιμοποιήσω τα SEAS 25FF H457 μεταξωτού θόλου που τα έχω εδώ και χρόνια και με καλύπτουν με την φυσικότητα, ακρίβεια και ανάλυση που δίνουν.

Και στο ρεζουμέ τώρα, έχω στο μυαλό μου 3 πιθανές εκδοχές:

1) (πολύ απίθανη εκδοχή): Να ψάξω βάζοντας αγγελίες μήπως βρώ και αγοράσω καμπίνες έστω και χτυπημένες-γρατσουνισμένες-ταλαιπωρημένες, ώστε να χρειαστούν ελάχιστες επεμβάσεις στα crossover. Την αποκατάσταση των καμπίνων θα την κάνω καλά αφού στο θέμα ξυλοκατασκευών, και πιάνουν καλά τα χέρια μου, και κάποια εργαλεία έχω.

2) (δύσκολη αλλά πιθανή εκδοχή): Να βρω κάποιον που έχει τον Ερμή TLS και να μπορεί να βοηθήσει σε εσωτερικές διαστάσεις καμπίνας, crossover κλπ.

3) (η πιο πιθανή εκδοχή): Να φτιάξω εκ νέου καμπίνες (μάλλον από birch plywood - ποιοτικό κοντραπλακέ) όμως θα χρειαστώ μικρή βοήθεια σε διαστάσεις και πολύ μεγαλύτερη σε σχεδίαση crossover αφού σε αυτό τον τομέα είμαι ελαφρώς άσχετος.

Θα εκτιμούσα πολύ κάθε άποψη και βοήθεια!
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Για μπες εδω και ρωτα τα ιδια.....

https://www.avsite.gr/forum/threads/audio-spectrum-greek-club.165874/

για μενα καλυτερα να κανεις το τριτο,δε νομιζω να υπαρχει προβλημα να σου δωσουν ακομα και τα ακριβη κατασκευαστικα σχεδια για τα ηχεια,αλλωστε εχουν περασει πολλα χρονια,βγηκαν νεα μοντελα μετα απο αυτα και το πιο σημαντικο,δεν υπαρχει πλεον η εταιρεια.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Καλή αρχή λοιπόν. Για τις διαστάσεις της καμπίνας πιστεύω δεν θα έχεις θέμα και θα βρεθούν.
Το πρόβλημα είναι με το κροσόβερ. Αυτό γιατί υπάρχει ένας και μοναδικός ορθός τρόπος σχεδίασης του.
Να έχεις μπροστά σου το ηχείο με τις μονάδες στην τελική τους θέση και με μετρήσεις να πάρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Οτιδήποτε διαφορετικό είναι ημίμετρα και εντελώς στο περίπου κατάσταση.
 

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Καλημέρα και σε αυτό το νήμα!

Αν έχεις βρει ακριβώς τα ίδια woofer τότε για εμένα μια από τις δύο πρώτες εκδοχές θα σε καλύψει και από θέμα χρόνου-κόστους. Φυσικά θα χρειαστείς επανασχεδιασμό crossover.

Χοντρά - χοντρά το πιο σημαντικό σε ένα TL είναι το μήκος και η διατομή του λαβύρινθου (για συγκεκριμένο woofer). Αν έχεις χρόνο και όρεξη να ασχοληθείς για να φτιάξεις κάτι καινούριο υπάρχει πολύ υλικό στο internet (http://t-linespeakers.org/, http://www.quarter-wave.com/, https://www.facebook.com/groups/196578981099262/, κλπ) αλλά και εδώ στο forum υπάρχουν άνθρωποι με γνώσεις επάνω στο θέμα να σε βοηθήσουν (δεν είμαι ένας από αυτούς ακόμη, δυστυχώς... μαθαίνω όμως).

To woofer ποιο είναι; Αν είναι το P21REX δες και εδώ: https://www.diyaudio.com/forums/multi-way/127439-question.html
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Παιδιά ευχαριστώ πολύ!
Ναι γούφερ έχω τα ίδια ακριβώς (P21REX/DDP). Τα midrange είναι σχεδόν ίδια και τα tweeter αυτά που έχω, τα 25TFF H457.
Φεύγω για μια δουλειά και θα επιστρέψω αργότερα.
Να 'στε καλά....
 

D

Dimkal

Guest
Δεν νομιζω να χρειαστεις καποια γνωμη γιατι και αποφασισμενος εισαι και το εχεις.
Πιστεύω οτι θα σου βγει και καλύτερο γιατι δεν θα συμβιβαστεις σε κοστος καλυτερης ξυλειας και μονωτικων.
Ουτε στο κοστος των κροσοβερ με κουφους μουντορφ πυκνωτες.
Στο θεμα των μεγαφωνων θα σου προτεινα midrange και tweeter της Dynauduo, ιδια με αυτα που φορανε τα contour 60 μου.
Θα σε ενθουσιασει ειμαι σίγουρος.
Ομως δεν ξερω , παλια ειχε αντιπροσωπεία το bon studio και παίρναμε οτι θελαμε σε καλες τιμές.
Ειχα φτιαξει κλωνους σειρας audience , δεκαετια 1995 2005.
Δεν ξερω ξερω αν ο νεος αντιπροσωπος φερνει μεγαφωνα για diy.
Δεν το νομίζω.
Ουτε η καλη γερμανικη Visaton που ειχα δουλεψει, έχει αυτά που θελεις, περα απο ενα extreme hi end tweeter kai midrange, θολου.
Η καμπινα αυτη του ερμη, ειχε "κουρδιστει" για τα συγκεκριμενα γουφερς οποτε μονόδρομος.
[DOUBLEPOST=1552643981][/DOUBLEPOST]φυσικα δεν υπαρχουν συνταγες περα απο τρόπο να εχεις εξωτερικο κροςς μεχρι να καταληξεις στον ηχο πουνθελεις εσυ , σωστός!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
γιατί να τυραννιέσαι με παθητικό κρος και να μην το κάνεις ενεργό ώστε να μπορείς να ''παίξεις'' ?
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Παιδιά, τα μεγάφωνα είναι όλα SEAS και τα έχω πάρει ήδη.
Έχω τα ίδια γούφερ με του TLS Ερμή δηλ. τα P21REX/DDP (4 γούφερ), 2 midrange P14RC/P (πάλι πολυπροπυλενίου με phase plug αλλά όχι τα ίδια με του Ερμή που χρησιμοποιούσε τα MP14 RCY/P) και 2 tweeter 25TFF H457.
Τα Dynaudio μεγάφωνα είναι υπέροχα αλλά πολύ μακρυά από τα οικονομικά μου...
 





Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Παιδιά, τα μεγάφωνα είναι όλα SEAS και τα έχω πάρει ήδη.
Έχω τα ίδια γούφερ με του TLS Ερμή δηλ. τα P21REX/DDP (4 γούφερ), 2 midrange P14RC/P (πάλι πολυπροπυλενίου με phase plug αλλά όχι τα ίδια με του Ερμή που χρησιμοποιούσε τα MP14 RCY/P) και 2 tweeter 25TFF H457.
Τα Dynaudio μεγάφωνα είναι υπέροχα αλλά πολύ μακρυά από τα οικονομικά μου...
Έχοντας φτιάξει αυτό το υπέροχο κιτ: https://www.aos-lautsprecher.de/deutsch/lautsprecher/classic/studio100.html μπορώ να προβλέψω την αποτυχία του εγχειρήματος. Ο λόγος είναι ότι οι διαστάσεις της καμπίνας, το αποσβεστικό υλικό και το κρος πρέπει να είναι από πριν πολύ καλά υπολογισμένα. Πες ότι έβαλες περισσότερο ή λιγότερο υλικό στο θάλαμο, πως θα επέμβεις;

Τα TL ηχεία είναι για μένα ότι καλύτερο αλλά και δύσκολα σχεδιαστικά και ακριβά κατασκευαστικά. Οι εταιρείες που τα βγάζουν έχουν κάνει υπολογισμούς και δοκιμές και αλλαγές που εμείς είναι από δύσκολο ή αδύνατο να επιτύχουμε.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Κανένα κροσόβερ δεν μπορεί να υπολογιστεί θεωρητικά. Το στήνεις τελευταίο, αφού έχεις φτιάξει την καμπίνα και τοποθετήσεις τα μεγάφωνα.
Το μόνο εύκολο είναι να <<παίξεις>> με τα υλικά εντός της διαδρομή, μέχρι να βρεις τον ιδανικό συνδυασμό.
Στηρίζεις το ένα πλαϊνό με βίδες ώστε να αφαιρείται, επιτρέποντας σου πρόσβαση σε όλη την διαδρομή.
 




Μηνύματα
462
Reaction score
346
Mαστορα που το βρες το P21REX/DDP?
Αν εχεις 4 τεμαχια, δε φτιαχνεις τα Mtz Arcos να ξεμπερδευεις.. με σιγουρο αποτελεσμα...οτι χρειαζεσαι εδω ειναι:

http://www.diyaudio.gr/arcos_ii_gr.htm
Ευχαριστώ, ενδιαφέρον το ηχείο αλλά αν φτιάξω κάτι θα είναι γραμμής μεταφοράς (ακριβό όμως το full kit του Arcos)
[DOUBLEPOST=1552720413][/DOUBLEPOST]
https://www.hypex.nl/product/fusionamp-fa503/160

και ενισχυτης και κροςοβερ και dsp και γαμω
Δεν θέλω και δεν μπορώ οικονομικά να προβώ σε αλλαγή τελικού. Και ευχαριστημένος είμαι και λεφτά δεν υπάρχουν. Με το σταγονόμετρο προσπαθώ να εξοικονομήσω χρήματα για το χόμπυ...
 

Μηνύματα
462
Reaction score
346
Κανένα κροσόβερ δεν μπορεί να υπολογιστεί θεωρητικά. Το στήνεις τελευταίο, αφού έχεις φτιάξει την καμπίνα και τοποθετήσεις τα μεγάφωνα.
Το μόνο εύκολο είναι να <<παίξεις>> με τα υλικά εντός της διαδρομή, μέχρι να βρεις τον ιδανικό συνδυασμό.
Στηρίζεις το ένα πλαϊνό με βίδες ώστε να αφαιρείται, επιτρέποντας σου πρόσβαση σε όλη την διαδρομή.
Αυτό είχα κατά νου αλλά για μονίμως αφαιρούμενα πλαϊνά. Για να εξηγήσω εννοώ αφαιρούμενα και τα 2 πλαϊνά δηλ. βιδωτά με ένα σκασμό βίδες και απέξω διακοσμητικό λουστραρισμένο 16άρι mdf με καπλαμά. Αυτά θα μπορούν να κουμπώνουν στα βιδωμένα πλαϊνά με τα πλαστικά θηλυκά-αρσενικά βύσματα όπως αυτά της φωτογραφίας που χρησιμοποιούνται στα τελάρα των ηχείων (έχω και από αυτά πολλά).
Μάλλον προσανατολίζομαι όχι σε αντιγραφή του Ερμή αλλά για κάτι που θα έχει τον ίδιο εσωτ. χώρο για τα 2 8" του Ερμή TLS ώστε να έχω σχετική επιτυχία της σχεδίασης των χαμηλών, και αποπάνω δορυφόρο με τα υπόλοιπα, ίσως διπλό mid και ένα tweeter.
Εργαλεία μετρήσεων δεν έχω, ούτε και γνωρίζω πολλά για crossover γι αυτό και ήθελα τη βοήθεια σας από την εμπειρία που έχετε.
Κατασκευαστικά όσον αφορά την ακρίβεια της ξυλοκατασκευής τα καταφέρνω καλά αλλά επειδή όπως σωστά γράφετε υπάρχει το μεγάλο ρίσκο αποτυχίας για αυτό είπα έχοντας τα ίδια γούφερ να βρώ τουλάχιστον τις διαστάσεις μιας επιτυχημένης σχεδίασης TL. Από κει και μετά εσείς να είστε καλά να βοηθήσετε!
 

Attachments


Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Ευχαριστώ, ενδιαφέρον το ηχείο αλλά αν φτιάξω κάτι θα είναι γραμμής μεταφοράς (ακριβό όμως το full kit του Arcos)
[DOUBLEPOST=1552720413][/DOUBLEPOST]
Δεν θέλω και δεν μπορώ οικονομικά να προβώ σε αλλαγή τελικού. Και ευχαριστημένος είμαι και λεφτά δεν υπάρχουν. Με το σταγονόμετρο προσπαθώ να εξοικονομήσω χρήματα για το χόμπυ...
Για αυτο σου προτεινα το αρκος φιλε.. επειδη εχεις ηδη τα γουφερ , και απλα χρειαζεσαι τουιτερ που τα βρισεκςι κανα 80αρι-100αρι + το σχεδιο του κροσοβερ που στο δινει τσαμπα στην σελιδα..εσυ απλα θα ψωνησεις οτι χρειαζεσαι...
Το ηχειο να ξερεις τα σπαει. Καλυτερο απο καθε Audio spectrum που εχεις ακουσει.

Ενοειται ψαξου για αυτο που θες, αλλα εχετε και αυτα στο πισω μερος του μυαλου σου σαν μια σωστη επιλογη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top