ΔΥΟ ΚΙ (Ε)ΝΑ ΚΑΙΕΙ!

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Καλορίζικο το σύστημα!! Δεν σας προλαβαίνουμε τους θεσσαλονικείς...
Στα 20 τ.μ. με τα δύο σαμπ θα σκοτώνει το χαμηλό!
Το σαμπ έχει το br πίσω βλέπω. Έχει απόσταση από τον τοίχο?
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Καλορίζικο το σύστημα!! Δεν σας προλαβαίνουμε τους θεσσαλονικείς...
Στα 20 τ.μ. με τα δύο σαμπ θα σκοτώνει το χαμηλό!
Το σαμπ έχει το br πίσω βλέπω. Έχει απόσταση από τον τοίχο?
Προς το παρων η αποσταση είναι πολύ μικρη. Κι αυτό για να εχω ισες αποστασεις από τη θεση ακροασης (μαλλον δεν παιζει ρολο). Αργοτερα με την προσθηκη τριτου ηχείου και δευτερου σαμπ θα ενδιαφερθώ περισσοτερο για σωστο στησιμο. Προς το παρων τα βασικα
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Το αναφέρω γιατί είπες για φουσκωμένο χαμηλό. Η απόσταση από τον πίσω τοίχο είναι παράγοντας αυτού του φαινομένου, ειδικά όταν το bass reflex είναι πίσω.
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Το low shelf.
αυτο πως γινεται
Το αναφέρω γιατί είπες για φουσκωμένο χαμηλό..
Απο την στιγμη οιτ εχει συνδεθει στο σαμπ, τα ηχεια παιζουν μια χαρα. Κι επειδη δεν σκοπευω να βγαλω το σαμπ, δεν πολυκαιγομαι για τις ρυθμισεις απο πισω του ηχειου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
αυτο πως γινεται


Απο την στιγμη οιτ εχει συνδεθει στο σαμπ, τα ηχεια παιζουν μια χαρα. Κι επειδη δεν σκοπευω να βγαλω το σαμπ, δεν πολυκαιγομαι για τις ρυθμισεις απο πισω του ηχειου.
Φυσικά και δεν θα βγάλεις το σαμπ.

Αλλά δεν περιέγραψες την συνδεσμολογία πηγής/ηχείων/σαμπ.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Ξεκίνησε ο νέος στο χώρο των ενεργών:

τα ηχεια, ιχνος σκληροτητας δεν ακουγεται. Παιζουν πεντακαθαρα στακατα σε πολύ δυνατες εντασεις (και χαμηλα επισης μια χαρα κουγονται
Κι έβαλε και σαμπ, που το σήκωσε ψηλά, γιατί το είπε ο τρελός ο ear, και να τι έπαθε:

Τωρα γελανε και τα μουστακια μας.
Και δυστυχώς, το τέλος δικαίωσε τα κωλοενεργά:

Ο ηχος πλεον είναι ο καλυτερος που ειχα ποτε σ αυτό το σπιτι.
Άλλος ένας ταλαιπωρημένος πελάτης ενεργών ηχείων.

Η δυστυχία εξαπλώνεται...

Μη μ'ακουτε ρε, πάρτε παθητικά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
ΥΓ. Εγώ του τα'δωσα στο χέρι τα ανταμάκια, και δεν ασχολήθηκα ούτε με το στήσιμο, ούτε του έδωσα οδηγίες.
Μόνος του τα έφερε, όπως είδατε και σεις.

Κι ο Βασίλης έχει αλλάξει πολλά στέρεα στο μάταιο τούτο κόσμο, έχει δώσει πολλά λεφτά ο άνθρωπος, μη νομίζετε ότι είναι χθεσινός και αυτά ήταν τα πρώτα του ηχεία...

Που να κάτσει να στρώσει σωστό τάργκετ κερβ με τη μέτρικ, εκεί να δείτε γέλια.... :D

Τες πα. Πάρτε παθητικά. Βαργιέμαι.. :beach:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Tα Adam A7 τα ειχα για μερικές εβδομάδες σπίτι μου.
Με σαμπ και μέτρια-κοντινή απόσταση παίζουν καταπληκτικά για τα χρήματά τους.

Δύσκολα να πάρεις με 1000€ καλύτερο αποτέλεσμα απο 2 παθητικά+τελικό, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια ανταγωνιστική πρόταση.
 


Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Άλλος ένας ταλαιπωρημένος πελάτης ενεργών ηχείων.

Η δυστυχία εξαπλώνεται...

Μη μ'ακουτε ρε, πάρτε παθητικά.
ασε μας ρε !$@γιατρε
2 ωρες χθες το βραδυ με ουυυιιιιτ ουυυυυιιιιτ να ρυθμιζω το γαμωφουζιο και μετα να πηγαινω στη θεση ακροασης και ξανα ουυυυιιιτ ουυυυιιιτ και να μη με φτανουν τα biquads
σταδιαλα...

δεν τα αφηνα παθητικα να μην παιζουν καθολου...
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Σημερα ειχαμε μια λητη τελετη παραδοσης καποιων μηχανηματων απο EAR προς εμενα.

Για την ακριβεια πηρα μια METRIC LIO HALO 8, την πιο εμπειρη που κυκλοφορει στην αγορα! Γιατι οπως και να το κανουμε οταν προερχεται απο τον Κωστα αυτη εχει εκπαιδευτει μεχρι εκει που δεν παει αλλο. Πληρωνεις λιγο παραπανω αλλα σου λεει, την εχω κανει τιραμολα :)
Πηρα επισης την ARVUS, σιγα σιγα θα μαθω τι ειναι αυτη, αλλα μου ειπε παει πακετο, οποτε οχι δεν λεω σε φιλους. Μου εδωσε κι ενα λαπτοπ μακ :headbang:Να δουμε ποτε θα πατηθει το σταρτ. Ααα και το πιο βασικο, μου εδωσε πολλα καλωδια χαινταδικα (απ αυτα τα χοντρα). Απο τη μια μερια κλασικα xlr απο την αλλη καταληγουν σε κομπιουτεριστικη μορφη.

Τωρα τι κανουμε με ολα αυτα? Με προειδοποιησε οτι δεν προκειται να παιξουν αν δεν ερθει να βαλει ο ιδιος το χερι του. Εγω ομως του την φιλαω, θα τα κανω να παιξουν!! Και οχι μονο να παιξουν αλλα να παρουν εκδικηση για την ντροπη που δεχτηκαν (ενταξει οταν καποιος σε διωχνει για να παρεις κατι υποτιθεμενο καλυτερο ειναι για να κανεις χαρακιρι)
Σε πρωτη φαση τα εβαλα ολα στο ρακ. Μια πρωτη γνωριμια να κανουν με τον χωρο τους.

Στο ρακ αυτη την στιγμη υπαρχουν METRIC - ARVUS - MINI LAPTOP - BEHRINGER - MEDE8ER 500X - SONY UBP X700 - RASPBERRY

Σημερα εβαλα το ARVUS στην πριζα. Δεν αναψε τιποτα, ουτε κι ακουστηκε κατι (τσικ τσακ τσουφ). Αυτο μαλλον ειναι καλο. Ειδα καπου στην προσοψη κατι σαν πλαστελινη μαλλον το λεντακι πρεπει να κρυβεται απο πισω και η πλαστελινη το κρυβει Το αφηνω ετσι μια χαρα ειναι.

Αυριο θα βαλω στην πριζα το mac, και Τεταρτη την METRIC. Την Τεταρτη θα καλεσω και φιλους. Ε να μην ανοιξουμε και καμια σαμπανια για το γεγονος?
Θα τ αφησω ως την Κυριακη να ζεσταινονται. Απο βδομαδα θα τα ενωσω μεταξυ τους. Ελπιζω ως το Πασχα να καταφερω να παιξουν και μουσικη. Ολα βασικα πρεπει να γινουν με πλανο. Δεν θελει βιασυνες. Μεχρι τοτε ακουμε απο το μπεριγκερ :drinks:.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Ε, τα πήρε όλα κι έφυγε.... :drinks:

Τις βάσεις για τα Άνταμ τις θες;

Και το άλλο το έπιπλο θα πρέπει να το πάρεις, το ξεχάσαμε.... ;)
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ε, τα πήρε όλα κι έφυγε.... :drinks:

Τις βάσεις για τα Άνταμ τις θες;

Και το άλλο το έπιπλο θα πρέπει να το πάρεις, το ξεχάσαμε.... ;)
Θα πάρω και τις βασεις, Μ ρεσει ο μηχανισμός πάνω κάτω. Να δούμε τις δικές μου τι θα τις κάνω. Έχω 4
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
@vastsar: "Χτίζεις" γαμάτο σύστημα! Ο συνδυασμός Metric + Argus + @costas EAR εγγυάται αποτελέσματα μακράν καλύτερα των αναμενόμενων! :thumbsup: Ζήτα και τη συνδρομή και του έτερου γιατρού, ε, εκεί να δεις ομορφιές!

Α! Τα καλώδια της Metric δεν είναι απλώς hi-endάδικα... Είναι Zapantάδικα, πολύ καλύτερα...;)
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top