S series, the new flagship monitoring range from Adam audio!

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Δηλαδη ξαναδιαβασε τι εχω γραψει,ποιο απλα δε γινεται συγνωμη, ελεος με αυτες τις αποκρισεις συχνοτητας μονο...:o
δεν καταλαβαίνω το ύφος σου για άλλη μία φορά...ούτε στην είπα... ούτε έθιξα κάτι από αυτά που ανέφερες
κουβέντα κάνουμε
αν θεωρείς τον εαυτό σου τόσο αυθεντία που δεν αξίζει να συνομιλείς με κοινούς θνητούς πες το και το κόβουμε εδώ

μίλησες για ρίμπον και για 8ιντσα adam (νταξ το s2 είναι 7ιντσο) που δεν μπορούν να κοπούν ψηλά
και εδώ στο διάγραμμα δείχνει
ότι η απόκριση είναι ίδια με το s3 που έχει και mid
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ένα κανάλι υποβαθυφώνου, όχι ένα υποβαθύφωνο. :)
Καλέ μου Zizik,δεν αναφέρομαι στον κωδικό ΄΄.1΄΄.

Επειδή μπήκα στον κόπο να φυλλομετρήσω τις σελίδες του λινκ,παρατήρησα ότι σε όλα τα προτεινόμενα διαγράμματα ανεξαιρέτως,η υποβαθύφωνη μονάδα αναπαριστάμενη με τον μαύρο κύβο όπως εκείνος πάνω και αριστερά στις εικόνες που παρέθεσε ο Ear είναι μονάχα μία (1).Μια εικόνα μιλά όσο χίλιες λέξεις,φαντάσου οι περισσότερες με το ίδιο μοτίβο ως προς ...τον μαύρο κύβο.;)
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462

Έχουμε υποχρέωση να γνωρίζουμε το ορθόν
,έχουμε δικαίωμα να κάνουμε αυτό που μας βολεύει και μας αρέσει...;)
Για εξήγησε το παραπανω αυτό το τελευταίο.;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
έχω 3 χρόνια που πήγα από 7.1 σε 5.1 και ομολογώ ότι δεν έγινε και τίποτα
Εγω πήγα για μερικές βδομάδες, και ξαναγύρισα απογοητευμένος :tongue:

A09EE0BA-D4E7-4944-ADC3-C9EEC2688410.jpeg


Παντοκάναλο :party:
+πάρα πολλά buzzwoofers :D
[DOUBLEPOST=1554236266][/DOUBLEPOST]
Έχουμε υποχρέωση να γνωρίζουμε το ορθόν,έχουμε δικαίωμα να κάνουμε αυτό που μας βολεύει και μας αρέσει...;)
Δεν θα πας μακρυά και συ, σύντομα θα υποκύψεις, οπότε μην γράφεις πολλά και εκτίθεσαι :p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Για εξήγησε το παραπανω αυτό το τελευταίο.;)
Δεν θεωρώ ότι χρειάζεται επεξηγήσεις κάτι...αυτονόητον.
Στο παρόν ζήτημα,άμα γυρεύουμε πλήρη περιέλιξη από το αναπαραγόμενο μουσικό γεγονός,χρειαζόμαστε είτε εκτεταμένη μέχρις αηδίας εφαρμογή διαχυτικών διατάξεων για δικαναλικό setup είτε πολυκαναλικό setup.

Ποια θα ήταν η ευχερέστερα διαχειρίσιμη μέθοδος εντός τυπικών οικιακών χώρων;

Για να κάνουμε ό,τι μας αρέσει με το αποτέλεσμα όμως να μας αρέσει...μέχρι τέλους,οφείλουμε να γνωρίζουμε ποιος είναι ένας αποδεκτός και ποιος ο...απαράδεκτος τρόπος για να το κάνουμε.
...
Δεν θα πας μακρυά και συ, σύντομα θα υποκύψεις, οπότε μην γράφεις πολλά και εκτίθεσαι :p
Δεν πρόκειται όσο ακολουθώ έναν συγκεκριμένο τρόπο διαβίωσης.
Αλλά ακόμα και όταν αλλάξει αυτό,δεν πρόκειται...να το διαφημίσω.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
δεν καταλαβαίνω το ύφος σου για άλλη μία φορά...ούτε στην είπα... ούτε έθιξα κάτι από αυτά που ανέφερες
κουβέντα κάνουμε
αν θεωρείς τον εαυτό σου τόσο αυθεντία που δεν αξίζει να συνομιλείς με κοινούς θνητούς πες το και το κόβουμε εδώ

μίλησες για ρίμπον και για 8ιντσα adam (νταξ το s2 είναι 7ιντσο) που δεν μπορούν να κοπούν ψηλά
και εδώ στο διάγραμμα δείχνει
ότι η απόκριση είναι ίδια με το s3 που έχει και mid
Εσυ χαραχτηρισες εμένα, επειδή δεν κατανοησες κάτι που ποιο απλά δεν μπορεί να γραφτεί;
Τη δικιά σου αδυναμία τη μετέτρεψες σε δικιά μου υπεροψία, εγώ αυτό κατάλαβα....
Αφού απλά όλα όσα έχουν γραφτεί γενικά έχεις κρατήσει ότι η απόκριση δείχνει τα πάντα και εάν είναι ίδια άρα γιατί να μην ακούγεται το ίδιο, δε έχω να πω κάτι άλλο....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.663
ακόμα και όταν αλλάξει αυτό,δεν πρόκειται...να το διαφημίσω.
Νάτοι νάτοι νάτοι
Μαζεύονται οι παντοκαναλάτοι

:drinks::drinks::drinks:



Το'χω βρει το κόλπο πάντως: αφού και καλά τελειώσει το στήσιμο του συστήματος, κάθε Πρωτοχρονιά ο αγιοβασιλης θα σου φέρνει είτε ένα ζευγάρι δορυφόρους, είτε ένα ζευγάρι σαμπ. Σα τις κάλτσες είναι αυτά, πάνε δυο δυο, άσε που μπορείς να βάλεις ένα σε κάθε κάλτσα πάνω από το τζάκι.:p

vlcsnap-01691.jpg


Ή μια κάλτσα πάνω σε κάθε δορυφόρο! :gotcha:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
άμα γυρεύουμε πλήρη περιέλιξη από το αναπαραγόμενο μουσικό γεγονός,χρειαζόμαστε είτε εκτεταμένη μέχρις αηδίας εφαρμογή διαχυτικών διατάξεων για δικαναλικό setup είτε πολυκαναλικό setup.

Ποια θα ήταν η ευχερέστερα διαχειρίσιμη μέθοδος εντός τυπικών οικιακών χώρων;
Μήπως να σκεπάζαμε τα ντουβάρια με τέτοια?
(μιλάω εντελώς σοβαρά)


κάθε Πρωτοχρονιά ο αγιοβασιλης θα σου φέρνει είτε ένα ζευγάρι δορυφόρους, είτε ένα ζευγάρι σαμπ
Θέλω κι εγώ έναν ίδιο Αγιοβασίλη :(:cry:
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Όταν αποφασίσω να βαλω 3-4 σειρές με καναπέδες και καρέκλες θα το σκεφτώ για παντού ηχεία
Ποτε δεν κατάλαβα γιατι ανεβάζετε τέτοιες φώτο για να δικαιολογήσετε τα ηχεία που θέλετε να βάλετε
Έναν ρημάδι καναπε εχει ο κοσμος αντε γωνιακό ...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Πληροφορία τέτοιας ποσότητας και ποιότητας που να σου επιτρέψει να αντιληφθείς διαφορά μεταξύ τρίδρομου S3V και δίδρομου S2V στη θέση surround back;

Και δεν μιλάμε για σπόρο ηχείο το S2V με 7’’ γούφερ με 300W ενισχυτή και 50W για το tweeter, με max spl 120dB.
Διαφορά από το S2V σε σχέση με το S3V δεν ξέρω αν θα ακούσεις αλλά αν είναι εντελώς διαφορετικά ηχεία γιατί ελέχθη και αυτό ναι θα ακούσεις. Αυτό το έχω ακούσει και εγώ ο ίδιος.
Το έγραψα γιατί γράφουν παραπάνω ότι δεν υπάρχει πληροφορία ικανή να κοστολογεί σοβαρά ηχεία. Μια χαρά υπάρχει φτάνει να είναι όπως την έγραψα παραπάνω και σωστά τοποθετημένα ηχεία βέβαια. Από εκεί και πέρα οτι θέλει ο καθένας είναι η απάντηση μου.
Επίσης το τη θα κάνει ο sound designer στην ταινία δεν θα του το πει κανείς και ποτέ δεν ξέρεις τη θα ακούσεις από πίσω και αν χρειάζεται πραγματικά σοβαρά ηχεία. Τα βάζεις και τελειώνεις για να είσαι future proof.
Η διαφωνία σας εδώ με το @costas EAR είναι λίγο χαζή για μένα και εξηγούμε.
Ο @costas EAR αναφέρεται πάντα στο απόλυτα σωστό ή by the book όπως το λέει άσχετα τη καταλαβαίνει ο κάθε ακροατής, και οι υπόλοιποι στο αν αυτό είναι καλή επένδυση γιατί στην ουσία δεν υπάρχει υλικό να παίξει ώστε να δικαιολογεί το κόστος. Αυτά είναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα. Δεν παίρνω το μέρος κανενός αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί "τσακώνεστε" στην προσπάθεια σας να συγκρίνεται μήλα με πορτοκάλια.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.559
Reaction score
5.131
ποτέ δεν ξέρεις τι θα ακούσεις από πίσω και αν χρειάζεται πραγματικά σοβαρά ηχεία. Τα βάζεις και τελειώνεις για να είσαι future proof.
Να τα βάλεις να τελειώνεις, δεν διαφωνώ.

Το θέμα μας και αυτό που αφορά το συγκεκριμένο νήμα είναι ποια μέσα από την οικογένεια των S;

Αν έχεις S3H για τριάδα μπροστά, τα surround back να είναι επίσης S3H;
6 χιλιάρικα ακόμη μόνο και μόνο για την αίσθηση ότι είσαι by the book και future proof;
Και άλλα 12 χιλιάρικα για τέσσερα S3H για το ταβάνι για να είσαι κι εκεί by the book;

Η δική μου άποψη είναι ότι υπεραρκούν τα S2V για τα κανάλια πέραν των 5 βασικών.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Εγώ νομίζω οτι η διαφωνία έγκειται στο οτι οι περισσότεροι χρησημοποιούν το πολυκάναλο σύστημα κυρίως για ταινίες, όπου η πληροφορία των πίσω και των ατμος καναλιών δεν είναι πάντα το ίδιο σημαντική, και με ένα όχι τόσο απόλυτο ως προς τα μεγέθη των ηχείων σετάπ, το αποτέλεσμα μπορεί να είναι υποφερτό.

Στην περίπτωση του Ear του Dimifoot και κάποιον άλλων φίλων που ακούνε την μουσική τους πολυκάναλα, η υλοποίηση του σεταπ με τον απόλυτο by the book τρόπο, είναι επιβεβελημένη.
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να ακούσεις πολυκάναλα την μουσική σου. Σε αυτή την περίπτωση η υλοποίηση της απαραίτητης ηχόσφαιρας, με ίσες αποστάσεις ηχείων-θέσης ακρόασης και όμοια ηχεία σε όλα τα κανάλια, είναι επιβεβλημένη. Οποιαδήποτε διαφορετική υλοποίηση είναι σαν να στήνεις δικάναλο με ανόμοια ηχεία και σε διαφορετικές αποστάσεις. Δεν παίζει αυτο το σενάριο.

Δεν τίθετε θέμα λοιπόν για το κατά πόσο είναι απαραίτητο το ίδιο μέγεθος σε όλα τα κανάλια, αλλά το κατα πόσο έχουμε τον χώρο για να δημιουργήσουμε ένα σωστό πολυκάναλο σεταπ, που θα μας κάνει να αφήσουμε πίσω την δικάναλη ακρόαση μουσικής.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.663
Το έθεσες πολύ σωστά Νίκο.

Το χώρο, και να συμπληρώσω τα λεφτά.

Διότι, κακά τα ψέματα, είναι σχετικά φτηνό να στήσεις ένα σούπερ αξιόλογο δικάναλο σύστημα αξιώσεων (πχ 2 τεμάχια s3v) αλλά είναι σημαντικά πιο ακριβό το να στήσεις 7.4.4 σύστημα, ακόμα και με λίαν οικονομικές επιλογές (με πρισόνους Sceptre s8 και τα 10-αρακια θα φτάσει 11.000€ χαλαρά) κι έχεις και οθόνη και προβολέα, που επίσης είναι σημαντικό κοστολόγιο.

Κακά τα ψέματα παιδιά, είναι ακριβό το χόμπι του πολυκάναλου...

Γι'αυτό, αρχίζουν οι "εκπτώσεις". Κι ο καθένας, κάνει τις δικές του "εκπτώσεις", κατά το δοκούν. ;)

Είναι πραγματικά πολύ λίγες οι πιθανότητες (λόγω κόστους) να στήσεις τα πάντα όλα χωρίς συμβιβασμούς, αρχίζοντας από το χώρο και την σοβαρή ηχητική περιποίησή του, και τερματίζοντας σε προδιαγραφές εικόνας και ήχου.

Προσωπικά, προτείνω τις στάνταρ προδιαγραφές, οι οποίες είναι σχετικά βατές με περιορισμένη απόσταση ακρόασης.

Διότι, το ακριβότερο πράγμα στο ηχείο, είναι η απόσταση ακρόασης. Αυτό πληρώνεις. ;)

Η στάθμη αναφοράς, δεν είναι δα τίποτα σπουδαίο.

Παρόλα αυτά, και πέρα από όλα αυτά, είτε στην εικόνα είτε στον ήχο, η κυριότερη παράμετρος είναι ο χώρος. Κι εκεί θα πρέπει να πέσουν λεφτά και γνώση. Δε γίνεται αλλιώς...
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Άλλος θέλει Cayenne να πάει για καφέ και άλλος με GS1200 γυρνάει το κόσμο.

Όπως βολεύεται ο καθένας.

Όλοι οι καλοί χωράνε.
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Άλλος θέλει Cayenne να πάει για καφέ και άλλος με GS1200 γυρνάει το κόσμο.

Όπως βολεύεται ο καθένας.

Όλοι οι καλοί χωράνε.
Με παπί η ποδήλατο εννοείς ...
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top