ΔΥΟ ΚΙ (Ε)ΝΑ ΚΑΙΕΙ!

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
4+2=6
Χρειάζεσαι άλλη μία :D
Βασικά χρειαζομαι 3 βάσεις, για ηχεία (Adam A7X) και 2 για σαμπ (Focal sub6) . Τα δύο που είχα θα τα χρησιμοποιήσω για τα σαμπ. Θα είναι όμως λίγο πιο χαμηλά και λίγο στενα. Ίσως τα δώσω λίγο κλίση προς τα πάνω.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Βασικά χρειαζομαι 3 βάσεις, για ηχεία (Adam A7X) και 2 για σαμπ (Focal sub6) . Τα δύο που είχα θα τα χρησιμοποιήσω για τα σαμπ. Θα είναι όμως λίγο πιο χαμηλά και λίγο στενα. Ίσως τα δώσω λίγο κλίση προς τα πάνω.
Καλορίζικα τα εργαλεία!!

Στα σαμπ εννοείς θα δώσεις κλίση;
Για ποιό λόγο;
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Τωρα βρίσκεται σε βαση που είναι στο κεντρο του τοιχου ανεμεσα στα ηχεια και σε υψος 1.30 μ. Επειδή θα κατεβει στο υψος περιπου στο 80-90 εκ. λεω να το δωσω μια ελαφρια κλιση, ισως και να μην χρειαζεται, αλλα μαλλον είναι λιγο καλυτερα
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τωρα βρίσκεται σε βαση που είναι στο κεντρο του τοιχου ανεμεσα στα ηχεια και σε υψος 1.30 μ. Επειδή θα κατεβει στο υψος περιπου στο 80-90 εκ. λεω να το δωσω μια ελαφρια κλιση, ισως και να μην χρειαζεται, αλλα μαλλον είναι λιγο καλυτερα
Μπα...άστο εκεί
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Μπα...άστο εκεί
Αυτή την στιγμη εχω δυο βασεις 35 εκ, η κάθε μια, δυο βασεις 60 εκ η κάθε μια και μια βαση με ροδακια (για προβολεα εχει κατασκευαστεί) με μηχανισμο που καθοριζεις το υψος (σ αυτή την βαση εχω τωρα το σαμπ). Στην τελευταια το γεγονός ότι εχει ροδακια είναι ένα μειονέκτημα, πιανει μεγαλη εκταση η βαση της που ακουμπάει στο εδαφος. Η ετοιμη λυση των βασεων του Κωστα μ αρεσε περισσοτερο γιατι εχει μηχανισμο υψους χωρις να εχει ροδακια στη βαση. Είναι φτιαφμενες για να υποδεχτουν τα ADAM. Οποτε είμαι οκ εδώ.

Αρα για τα σαμπ η θα δωσω παραγγελια για δυο καινούριες βασεις η θ αρκεστω σ αυτές που εχω αλλα με αισθητη μειωση του υψους.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Αυτή την στιγμη εχω δυο βασεις 35 εκ, η κάθε μια, δυο βασεις 60 εκ η κάθε μια και μια βαση με ροδακια (για προβολεα εχει κατασκευαστεί) με μηχανισμο που καθοριζεις το υψος (σ αυτή την βαση εχω τωρα το σαμπ). Στην τελευταια το γεγονός ότι εχει ροδακια είναι ένα μειονέκτημα, πιανει μεγαλη εκταση η βαση της που ακουμπάει στο εδαφος. Η ετοιμη λυση των βασεων του Κωστα μ αρεσε περισσοτερο γιατι εχει μηχανισμο υψους χωρις να εχει ροδακια στη βαση. Είναι φτιαφμενες για να υποδεχτουν τα ADAM. Οποτε είμαι οκ εδώ.

Αρα για τα σαμπ η θα δωσω παραγγελια για δυο καινούριες βασεις η θ αρκεστω σ αυτές που εχω αλλα με αισθητη μειωση του υψους.
Γιατί δε λες στον Μελίδη να ανακατασκευάσει τις δύο κοντές στο ύψος που θέλεις;
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Γιατί δε λες στον Μελίδη να ανακατασκευάσει τις δύο κοντές στο ύψος που θέλεις;
Θα πρεπει να τ αλλαξει όλα, είναι σα να κανει καινούριες. Γιατι οι διαστασεις του σαμπ είναι πιο μεγαλες αρα πρεπει η βαση που ακουμπάει στο εδαφος και η βαση που στηριζει το σαμπ να γινουν μεγαλύτερες. Το υψος είναι μεγαλυτερο οποτε κι εκει θελει συν μισο μετρο περιπου.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Θα πρεπει να τ αλλαξει όλα, είναι σα να κανει καινούριες. Γιατι οι διαστασεις του σαμπ είναι πιο μεγαλες αρα πρεπει η βαση που ακουμπάει στο εδαφος και η βαση που στηριζει το σαμπ να γινουν μεγαλύτερες. Το υψος είναι μεγαλυτερο οποτε κι εκει θελει συν μισο μετρο περιπου.
Πάντος το να δώσεις κλίση στα subs δεν θα προσφέρει κάτι. Ίσως να είναι καλύτερα να τα έχεις στο πάτωμα ωσπου να φτιάξεις τις σωστές βάσεις.
 



Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ρώτησες τον Εαρ επ´ αυτού;
Αυτος ΔΕΝ ξερει. Θα μου πει να κανω κι άλλες βασεις για τα σαμπ.

Ασχετο, ο πισω τοιχος που βρίσκεται το ηχοσυστημα είναι 3,60 πλατος. Σκέφτομαι να βαλω το κάθε σαμπ στην ακρη του τοιχου, κι εσωτερικα αυτων το κάθε ηχειο. Δηλαδη το σαμπ θ απεχει από τον κάθε τοιχο περιπου (σχεδόν γωνια) 20 εκ. και το ηχειο θ απεχει από το σαμπ περιπου 20 εκ. Αρα η μεταξυ αποσταση των ηχειων θα είναι 1.90 (η μεση των μεγαφωνων). Σκέφτομαι ν κλεψω λιγο στα εκατοστα και να πανε περιπου στα 2 με 2.10 μ.

Τα σαμπ σ αυτή την περιπτωση προς τα που κοιτανε? Μηπως την μεση του απέναντι τοιχου?
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Αυτες τις μερες εκανα ενα πειραμα εξ αναγκης.
Δηλαδη επειδη προκειτε να ερθει ενα ακομη σαμπ και θα πανε στις ακρες του τοιχου εμπρος, εβαλα προκαταβολικα το υπαρχων στη μια ακρη. Σχεδον χωρις κλιση και παιζει μονο του μεχρι να ερθει η παρεα του :D

Λοιπον υπαρχει μια αισθηση ισως και ψευδαισθηση. Οτι το σαμπ ηχητικα κρυφτηκε περισσοτερο! Δηλαδη ακους μια πλουσια μουσικη σε ογκο αλλα νομιζεις οτι το σαμπ ειναι κλειστο επειδη ειναι στην ακρη. Οι εστιασεις νομιζεις οτι ειναι καλυτερα απο πριν.

Αν καποιος ακουσει τον ηχο δεν θα καταλαβει οτι το σαμπ ειναι ανοικτο. Θα θεωρησει οτι αυτα τα ηχεια βγαζουν τερατωδη ογκο μουσικης και σου δημιουργουν πελωρια σκηνη. Οταν εχεις το σαμπ στη μεση λες ενταξει φυσιολογικο, αφου παιζει εκει βοηθαει, αλλα το να ειναι στην ακρη γινεται πολυ πιο εντυπωσιακο.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Κανω μια σκεψη.
Μιας και το σαμπ είναι σηκωμενο στο υψος της μεσης του δωματιου, δεν θα ηταν καλυτερα εκει να ηταν και τα ηχεια?
Θα σηκωσω και την θεση ακροασης οποτε νομιζω ότι θα είμαι ιδανικα. Στην ουσια και η τηλεοραση θα βρίσκεται στο ιδιο υψος. Δηλαδη το κετρο βαρους της τηλεόρασης θα είναι ακριβως απέναντι από τη μυτη μου και στο κετρο της υποτινουσας τους τριγωνου.


Επισης να ρωτησω τους ...επιστήμονες! Αν εχεις ένα χωρο μετρημενο και σωστο και πχ εκανες ότι επρεπε στους τοιχους (πανω κατω, μπρος πισω πλαι -οπου χρειαζοταν διαχυτες και ότι πει ο τεχνικος). Μετα για λογους αισθητικης θελεις να βαλεις πίνακες (ενδεχομένως και μεγαλους) η ακομη και να βαλεις αφισες ακομη και ταπετσαρια, χαλανε οι μετρήσεις?
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Κανω μια σκεψη.
Μιας και το σαμπ είναι σηκωμενο στο υψος της μεσης του δωματιου, δεν θα ηταν καλυτερα εκει να ηταν και τα ηχεια?
Θα σηκωσω και την θεση ακροασης οποτε νομιζω ότι θα είμαι ιδανικα. Στην ουσια και η τηλεοραση θα βρίσκεται στο ιδιο υψος. Δηλαδη το κετρο βαρους της τηλεόρασης θα είναι ακριβως απέναντι από τη μυτη μου και στο κετρο της υποτινουσας τους τριγωνου.


Επισης να ρωτησω τους ...επιστήμονες! Αν εχεις ένα χωρο μετρημενο και σωστο και πχ εκανες ότι επρεπε στους τοιχους (πανω κατω, μπρος πισω πλαι -οπου χρειαζοταν διαχυτες και ότι πει ο τεχνικος). Μετα για λογους αισθητικης θελεις να βαλεις πίνακες (ενδεχομένως και μεγαλους) η ακομη και να βαλεις αφισες ακομη και ταπετσαρια, χαλανε οι μετρήσεις?
Περιμενω γνωμες!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εννοείς πίνακες πάνω στους διαχυτές; δεν κατάλαβα.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Δημητρη τωρα το ειδα. Νομιζα ότι μ εβαλες στην ignore list :biggrin:
Ναι. Ειτε διαχυτες ειτε αποροφητες. Για την ακριβεια αν θελεις να δωσεις μια art αποψη και κρεμασεις με μπετονιες ένα πινακα και κρυφτει το διαχυτικο καταστρεψαμε το ηχητικο αποτέλεσμα?

Παμε και σε κατι τεχνικο - θεωρητικο.
Διαβαζα σ ένα αρθρο της Dynaudio ότι όταν εχεις 3 ηχεια μπροστα καλο είναι να απεχουν αυτά μεταξυ τους τουλάχιστον ένα μετρο (φυσικα μιλουσε παλι για ισοπλευρο τριγωνο).
Σκεφτομενος ότι αν εχεις δυο ηχεια μονο και με γουφερ το καθε ηχειο 8ιντσες τοτε λιγο πολύ εχουμε μια θεση ακροασης χοντρικα στα 2 μετρα.
Όταν βαζεις και τριτο ηχειο γιατι να κρατησεις την ιδια αποσταση ακροασης? Αφου γενικα αυξανεις το συνολικο μέγεθος επιφανειας των γουφερ και γενικα την δυναμη των ηχειων. Οποτε δεν θα επρεπε ν αυξηθεί και αποσταση των ηχειων από τη θση ακροασης? Πχ τα 2 μετρα να γινουν 2.50.

Εσυ Κωστα εκανες καποια δοκιμη πριν καταληξεις στο 2.20? Δηλαδη όταν εχεις 9 ιντσες με 3 ηχεια μπροστα και δεν υπολογιζω τα σαμπ δεν θα μπορουσες να παιξεις και στα 3 μετρα? Δεν μιλαω για αλλα προβλήματα που θα προεκυπταν στη συνεχεια (πως θα εβαζες τα πλαι και πισω ηχεια).

Επισης θα ηθελα μια απαντηση και σ αυτό: Μιας και το σαμπ είναι σηκωμενο στο υψος της μεσης του δωματιου, δεν θα ηταν καλυτερα εκει να ηταν και τα ηχεια? (φυσικα εξυπακούεται ότι θα καθεσαι σε υπερυψωμενη πολυθρονα η καναπε)
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Να και λιγες φωτο. Το δωματιο πλεον σιγα σιγα θ αδειασει και θα χρησιμοποιηθεί μονο για μουσικη. Σχεδια κανω συνεχως. Ζωγραφιζω ασταμάτητα με τον χωρο και ιδεες όχι μονο τεχνικης φυσης αλλα και αισθητικης.

Υπαρχει ένας κεντρικος στοχος. Όχι μην βιαζεσθαι, δεν μ ενδιαφερει ένα καλο συστημα. Σιγα τ αυγα. Ένα σωρο μελη εχουν καλα συστηματα. Δεν καίγομαι γι αυτό. Απλα θελω να παιξει ένα κλικ καλυτερα από το συστημα του ... EAR :dance2:

Φιλόδοξος στοχος, αλλα χρειαζεται μυαλο κι εξυπνες κινησεις. Ειμαι αισιόδοξος! Ιδεες εχω πολλες και καινοτομες.
 

Attachments


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Διάχυση θες. Τα υπόλοιπα σιγά σιγά, μη βγιάζεστε κύριε...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Για την ακριβεια αν θελεις να δωσεις μια art αποψη και κρεμασεις με μπετονιες ένα πινακα και κρυφτει το διαχυτικο καταστρεψαμε το ηχητικο αποτέλεσμα?
Ε, ναι
[DOUBLEPOST=1557922360][/DOUBLEPOST]
Μιας και το σαμπ είναι σηκωμενο στο υψος της μεσης του δωματιου, δεν θα ηταν καλυτερα εκει να ηταν και τα ηχεια?
Οχι, τα ηχεια πρεπει να είναι στο υψος του αυτιού σου (το τουίτερ περίπου)
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ε, ναι
[DOUBLEPOST=1557922360][/DOUBLEPOST]
Οχι, τα ηχεια πρεπει να είναι στο υψος του αυτιού σου (το τουίτερ περίπου)
Σωστα σκεφτομαι να παω τ αυτια μου στο υψος του τουιτερ. Γενικα ομως δεν θα ειναι καλυτερα αν ειναι ολα στο ιδιο υψος η ειναι αδιαφορο.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top