To πολύμπριζο or not to πολύμπριζο;


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
tea κακο εχει να ερθει η τραγουδιαρα μες το σαλονι ?
στην τελικη αν δεν της αρεσει το σαλονι ντυνεται και φευγει......
στην επιταχυνση μπορει να ξαναρθει αν της αρεσει,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, το σαλονι,.................
 

Μηνύματα
14.871
Reaction score
20.417
Γιατί βρε; Χάλασε και δεν ανοιγοκλείνει;
τελικα χαλασε , αλλα οτνα τον ανοιξα για να τον επισκευασω ειδα πολυ γτπ ηταν τα ελασματα του (τελικα τον βραχυκυκλωσα)
τα ελασματα στις παροχες ειναι καλα γενικα και σφιγκουν ομορφα αλλα ο διακοπτης γτπ
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
τελικα χαλασε , αλλα οτνα τον ανοιξα για να τον επισκευασω ειδα πολυ γτπ ηταν τα ελασματα του (τελικα τον βραχυκυκλωσα)
τα ελασματα στις παροχες ειναι καλα γενικα και σφιγκουν ομορφα αλλα ο διακοπτης γτπ
Σε ενα πολυπριζο των 10-15 ευρω αντιλαμβανεσαι ποια ειναι η αξια/κοστος του διακοπτη που εχει.
Παντοτε χρησιμιποιω πολυπριζα χωρις διακοπτες και εχω το κεφαλι μου ησυχο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.682
Εγώ γενικά τους χρησιμοποιώ τους διακόπτες στα πολυμπριζα. Μέχρι τώρα δεν μου έτυχε να χαλάσει κάποιος διακόπτης, και μιλάμε για πολλά χρόνια λειτουργίας...

Αν βρω χρόνο, έχω στο πρότζεκτ να αντικαταστήσω τους διακόπτες με ρελέ σε όλα τα πολυμπριζα, για να τα δουλεύω με τριγκερ. Είδωμεν..

Πάντως και ρελέ που είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα, μου φαίνεται τριπλών επαφών (η πρώτη πάντα "αρπάζει"), δεν είχε πάθει τίποτα μετά από πολλά χρόνια λειτουργίας.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Να μην είναι λοιπόν 5, να είναι 15 ή 25 και να είναι ασφαλή. Δε θα μπορούσα να διαφωνήσω σε αυτό.
ΤΩΡΑ συμφωνουμε.Και θα συμφωνουσα ακομη περισοτερο ΑΝ ελεγες σε καποιον ΜΗΝ παρεις πολυπριζο 3-5 ευρω διοτι ΔΕΝ ειναι ασφαλες.ΔΕΝ μπορει να ειναι ασφαλες και δεν κανει την δουλεια.Αυτη ειναι απο τις περιπτωσεις που υπαρχει κερδος οταν κανεις την τριχα,τριχια.Δεν χανει κανενας τιποτα αν επιλεξει απο την αρχη ενα πολυπριζο της προκοπης και ενα καλωδιο λιγο πιο χοντρο, π.χ 1.5μμ . Ακροβασιες με τα ρευματα δεν κανουμε και κυριως δεν προτεινουμε σε κανεναν να κανει. Δεν βλαπτει να προτεινεις πολυπριζο των 20-25 ευρω,δεν θα σου κανει παρατηρηση κανενας και ουτε θα σε πει χαλιεντα :drinks:
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
ΤΩΡΑ συμφωνουμε.Και θα συμφωνουσα ακομη περισοτερο ΑΝ ελεγες σε καποιον ΜΗΝ παρεις πολυπριζο 3-5 ευρω διοτι ΔΕΝ ειναι ασφαλες.ΔΕΝ μπορει να ειναι ασφαλες και δεν κανει την δουλεια.Αυτη ειναι απο τις περιπτωσεις που υπαρχει κερδος οταν κανεις την τριχα,τριχια.Δεν χανει κανενας τιποτα αν επιλεξει απο την αρχη ενα πολυπριζο της προκοπης και ενα καλωδιο λιγο πιο χοντρο, π.χ 1.5μμ . Ακροβασιες με τα ρευματα δεν κανουμε και κυριως δεν προτεινουμε σε κανεναν να κανει. Δεν βλαπτει να προτεινεις πολυπριζο των 20-25 ευρω,δεν θα σου κανει παρατηρηση κανενας και ουτε θα σε πει χαλιεντα :drinks:
Ανήκω στην κατηγορία αυτών που συνήθως ζητάνε συμβουλές και όχι σε αυτούς που προτείνουν. Η απορία μου για τα απλά πολυπριζα (οκ, μπορεί να υπερεβαλα και να μην ήταν των 3 ευρώ αλλά των 13..) πάνω σε πανάκριβα ιατρικά μηχανηματα ακριβείας δεν είχε τη λογική της προτροπής αγοράς τους, αλλά ήταν μια εύλογη νομίζω απορία προς όλους αυτούς που προσπαθούν να με πείσουν για το πόσο σημαντική είναι η χρήση εξωτικών πολυπριζων για την απόδοση των ηχομηχανων τους. Από εκεί και πέρα,, το θέμα της ασφάλειας δεν είναι διαπραγματευσιμο, αλλά σε αυτό πρώτος εσύ συμφωνείς πως ένα πολυπριζο των 15-20 ευρώ επαρκεί.
Τώρα, αν κάποιος από την απορία που διατύπωσα κατάλαβε πως τον προτρέπω να αγοράσει πολυπριζο των 3 ευρώ, τόσο το χειρότερο για αυτόν . :p
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Τιιιι έχμε δω?????
Η Belden έμαθε ότι την είπαμε (σε άλλο νήμα) Φόκους αντί για F1 και τρελάθηκε? :gotcha:
https://www.avsforum.com/forum/173-...campaign=ed133&utm_content=iss56#post57846390
https://www.iconoclastcable.com/story/index.htm
"The difference comes down to time --"
Aυτο το διαβασα σε σχολια Ιαπωνα σχεδιαστη χροοοοοοοοοοονια πριν.
Λες να τον "επιβεβαιωσει" τωρα η απο ολους well respected BELDEN με βούλες και υπογραφες?????
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.142
Reaction score
26.706
"The difference comes down to time --"
Aυτο το διαβασα σε σχολια Ιαπωνα σχεδιαστη χροοοοοοοοοοονια πριν.
Λες να τον "επιβεβαιωσει" τωρα η απο ολους well respected BELDEN με βούλες και υπογραφες?????
Πάντως, στα σχόλια στο νήμα αυτό του avsforum δείχνουν τον συγκεκριμένο μηχανικό να προωθεί μάλλον προσωπικά το συγκεκριμένο πρότζεκτ, ανεξάρτητα λίγο πολύ από την πολιτική της εταιρίας.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
αλλά σε αυτό πρώτος εσύ συμφωνείς πως ένα πολυπριζο των 15-20 ευρώ επαρκεί.
Οσον αφορα εμενα, μεταξυ καποιων πολυπριζων αυτων των τιμων,εχω τις σταθερες προτιμισεις μου.ΟΚ,εδω εχουμε το Αγγλικο συστημα αλλα δεν εχει σημασια,ισχυουν τα ιδια σε θεματα ασφαλειας.Αν μη τι αλλο, κατι για το οποιο δεν μπορει να κατηγορησει τους Εγγλεζους (οπως και αλλους βεβαια) ειναι οι προδιαφραφες τους στο θεμα αυτο.
[DOUBLEPOST=1555149039][/DOUBLEPOST]
Πάντως, στα σχόλια στο νήμα αυτό του avsforum δείχνουν τον συγκεκριμένο μηχανικό να προωθεί μάλλον προσωπικά το συγκεκριμένο πρότζεκτ, ανεξάρτητα λίγο πολύ από την πολιτική της εταιρίας.
Αν τα αποτελεσματα των πειραματων του ειναι ικανοποιητικα για την ευαιρεια , πολυ πιθανον να τα υιοθετησει σε μελλοντικα προιοντα.Ο ιαπωνας παντως το εφαρμοζει με καποιο τροπο στα δικα του.
[DOUBLEPOST=1555149265][/DOUBLEPOST]
ανεξάρτητα λίγο πολύ από την πολιτική της εταιρίας.
Αν η εταιρεια πειστει, κανενα προβλημα, κανουν ακομη μια αν δεν θελουν να τους πουνε χαιενταδες.........χαχαχα
[DOUBLEPOST=1555149355][/DOUBLEPOST]
Ανήκω στην κατηγορία αυτών που συνήθως ζητάνε συμβουλές και όχι σε αυτούς που προτείνουν.
Ολοι τις εχουμε αναγκη πολλες φορες.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.401
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top