βοήθεια επιλογή ηχείων δαπέδου

Μηνύματα
274
Reaction score
106
πως να παιξουν καλα τα dali zensor 7; ο ενισχυτης marantz pm 6006 ειναι μικρος για αυτα τα ηχεια, με Ισχύς εξόδου (8/4 Ohm RMS) 45 W / 60 W ο ενισχυτης.. για αυτο ακουγετε καπως αδειος ο ηχος...
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
πως να παιξουν καλα τα dali zensor 7; ο ενισχυτης marantz pm 6006 ειναι μικρος για αυτα τα ηχεια, με Ισχύς εξόδου (8/4 Ohm RMS) 45 W / 60 W ο ενισχυτης.. για αυτο ακουγετε καπως αδειος ο ηχος...
τα koda ήταν 8ohm , zensor 6ohm
https://www.artsound.gr/catalog/koda-230f-120w-8ohm-temaxio-p-22483.html

https://www.whathifi.com/dali/7/overview
τα koda ήταν 86db , zensor 90db

σαν συνδιασμός πωλείται σαν combo και έχει πολλά θετικά reviews
https://www.google.com/search?clien.....0i71j35i39j0j0i30j0i203j0i22i30.QBO76R2p_iE


απλά ανάφερα την εμπειρία μου για να δείξω ότι πολλές φορές χρυσοπληρώνουμε κάτι , και το αποτέλεσμα δεν ειναι το αναμενόμενο , ή αντίστοιχα υποτιμούμε μια μάρκα ενώ το αποτέλεσμα της μπορεί να ειναι αξιοπρεπέστατο.
 



gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
απλά ανάφερα την εμπειρία μου για να δείξω ότι πολλές φορές χρυσοπληρώνουμε κάτι , και το αποτέλεσμα δεν ειναι το αναμενόμενο , ή αντίστοιχα υποτιμούμε μια μάρκα ενώ το αποτέλεσμα της μπορεί να ειναι αξιοπρεπέστατο.
Είναι προς τιμή σου που βγαίνεις και γράφεις πως σου άρεσαν περισσότερο τα Koda. Άλλοι θα ντρέπονταν, θα φοβόντουσαν μη χάσουν πόντους ως χαϊφιντελίστες. :hi:
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Είναι πολυ νωρίς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα, θελουν στρώσιμο, παιξε με την τοποθέτηση, θελουν αερα δηλαδη αποστάσεις απο πισω και πλαινους τείχους, αν μπορείς μείωσε την αποσταση ακροασης στα 2.5 μετρα εννοείται και τον ηχείων στα 2.5 μετρα, τα ηχεία είναι τίμια για τα χρήματα αυτα. Νομιζω σε λιγο καιρο θα καταλάβεις οτι έκανες σωστή επιλογή.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Τελικά αγοράστηκαν τα dali zensor 7. Δυστυχώς για 775,00 ευρώ ηχείο η διαφορά από τα ταπεινά μου koda στα αυτιά μου ήταν ελάχιστη.

Με τα koda ο ήχος ήταν ποιο γεμάτος στην ενταση που ακούω ( δηλαδή δεν ξεπερνάει την ωρα 2100 στους δείκτες) και πλέον πρέπει να ακούω με το loudness ενεργοποιημένο στον Marantz.

Τα πρίμα τους όντως έχουν διαφορές αλλά σαν συνολικό ηχείο δεν μπορώ ότι με ενθουσίασε με δεδομένη την τεράστια διαφορά τιμής.

Ελπίζω ότι όσο παίζουν και στρώνουν θα βελτιωθεί η κατάσταση. Ευχαριστώ και πάλι όλους για τις προτάσεις σας.
Φίλε μου αυτό που σου λείπει είναι ο όγκος και τα γκάζια του Koda. Το Dali που πήρες είναι μικρότερο ηχείο και στα 3 μέτρα που είναι η απόσταση ακρόασης αυτό μετράει πολύ.

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά αυτό δεν πρόκειται να διορθωθεί με το στρώσιμο. Δεν έπρεπε να πας σε μικρότερο ηχείο.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ενα τελικό με αρκετά Watt για να το οδηγήσεις καλύτερα και να καλύψεις λίγο την διαφορά.
Το επόμενο βήμα είναι να προσθέσεις και σαμπ στο σύστημα. Αυτό θα σε ανεβάσει πραγματικά επίπεδο και αν το σετάρεις σωστά ο ήχος θα είναι πολύ ανώτερος και καλύτερος από αυτόν που είχες με τα Koda.
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ενα τελικό με αρκετά Watt για να το οδηγήσεις καλύτερα και να καλύψεις λίγο την διαφορά.
Το επόμενο βήμα είναι να προσθέσεις και σαμπ στο σύστημα.
Τα βήματα αυτά εγώ θα τα έκανα με αντίστροφη σειρά. Και το πιθανότερο είναι πως δεν θα χρειαζόταν να κάνω το δεύτερο.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Τα βήματα αυτά εγώ θα τα έκανα με αντίστροφη σειρά. Και το πιθανότερο είναι πως δεν θα χρειαζόταν να κάνω το δεύτερο.
Και τα δύο είναι απαραίτητα. Το πρώτο είναι ευκολότερο. Το δεύτερο είναι πιο περίπλοκο για να υλοποιηθεί σωστα, και κοστίζει περισσότερα χρήματα.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
Απο οι καταλαβαινω δεν τα ακουσες πριν τα αγορασεις,και αγορασες κατι με διαφορετικο ηχο απο οτι εχεις συνηθησει να ακους,οποτε ειναι λογικο αυτο που σου συμβαινει τωρα.
Τα σγκεκριμενα ηχεια θελουν και αλλη αποσταση απο τον πισω τοιχο ,αλλα στην δικη σου περιπτωση και λογο των λιγων watt σε σχεση με τον χωρο σου δεν νομιζω οτι μπορεις να τα φερεις στους 50 περιπου ποντους γιατι θα αδειασουν απο μπασο. Κανε λιγη υπομονη ,ακουγε τα σε μετριες εντασεις για να στρωσουν. Ειναι πολυ καλα ηχεια για τα χρηματα τους ,και θα σε ικανοποιησουν. Μετα απο δυο εβδομαδες και αν εχεις στην κατοχη σου τα προηγουμενα ,βαλτα να παιξουν και θα ακουσεις και θα καταλαβεις οτι ο ηχος της dali ειναι ισορροποιμενος και ξεκουραστος.
Φίλε μου αυτό που σου λείπει είναι ο όγκος και τα γκάζια του Koda. Το Dali που πήρες είναι μικρότερο ηχείο και στα 3 μέτρα που είναι η απόσταση ακρόασης αυτό μετράει πολύ.
.
το koda φοραει δυο 6" και ο dali δυο 7" μαλλον καπου μπερδευτικες.
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
το koda φοραει δυο 6" και ο dali δυο 7" μαλλον καπου μπερδευτικες.
Το koda φοραει 2 οχταιντσα. Μάλον εσύ μπερδεύτικες.
Το μόνο που θα γίνει με τον χρόνο είναι οτι θα τα συνηθίσει. Αν ήταν επιτυχημένη αγορά θα το είχε καταλάβει απο την πρώτη νότα.
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Και τα δύο είναι απαραίτητα. Το πρώτο είναι ευκολότερο. Το δεύτερο είναι πιο περίπλοκο για να υλοποιηθεί σωστα, και κοστίζει περισσότερα χρήματα.
Ο καθένας έχει την άποψή του. ;)
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
Το koda φοραει 2 οχταιντσα. Μάλον εσύ μπερδεύτικες.
Το μόνο που θα γίνει με τον χρόνο είναι οτι θα τα συνηθίσει. Αν ήταν επιτυχημένη αγορά θα το είχε καταλάβει απο την πρώτη νότα.
Σύμφωνα με το link που εχει βάλει ο φίλος https://www.artsound.gr/catalog/koda-230f-120w-8ohm-temaxio-p-22483.html
Φοράει 2x6" . Έτσι και αλλιώς ότι και να φοράει είναι ένα ηχείο που έχει μεγάλη διαφορά τιμης σε σχέση με το άλλο και οι προσανατολισμοί των δύο εταιριών όπως και να το δεις είναι τελείως διαφορετικοι. Όταν έχεις συνηθίσει για καιρό να ακούς με κάποιον τρόπο για να αλλάξει αυτό θέλει χρόνο,για αυτό πρέπει πρώτα από όλα να ακουσεις. Δεν τίθεται θέμα ποιο είναι καλύτερο ηχείο η εταιρεία(Dali) έστω και μικρή διαφορά να έχουν είναι καλυτερα.
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Το koda φοραει 2 οχταιντσα. Μάλον εσύ μπερδεύτικες.
Το μόνο που θα γίνει με τον χρόνο είναι οτι θα τα συνηθίσει. Αν ήταν επιτυχημένη αγορά θα το είχε καταλάβει απο την πρώτη νότα.
Τείνω να συμφωνήσω και εγώ με αυτή την άποψη μετά από δοκιμές που έγιναν στον χώρο μου με διάφορα ηχεία.
Για να ακούσεις διαφορές προς τα πάνω-διαφορές όμως με σχεδόν ίδιες σε μέγεθος μονάδες όχι λίγο καλύτερο εκεί το ένα ή το άλλο - πρέπει να αλλάξεις τελείως κατηγορία και να ξεφύγεις πολύ στο μπάτζετ.
 


Μηνύματα
207
Reaction score
56
Καλησπέρα και πάλι επειδή βλέπω η συζήτηση να ξεφεύγει τα ηχεία παίζουν μια χαρά με το loudness ενεργοποιημένο και γεμίζουν όπως τα θέλω. Και τα πρίμα τους μια χαρά είναι σαφέστατα ποιο αναλυτικά από τα koda. Η ένσταση μου είναι ότι περίμενα περισσότερα από ένα ηχείο αυτής της τάξης σε σχέση με ταπεινά koda που όλοι μας τα θεωρούμε ότι είναι για πέταμα……..
 

I

iason

Guest
Γιατί ρε φίλε cristos περίμενες περισσότερα ......Ένα ζεύγος ηχειων με κόστος 700 ευρώ μειον το φπα 200 ευρώ και μείον το κόστος του πωλητή λιανικής το κερδος του εισαγωγέα και το κέρδος του εργοστασίου στο ηχειο δεν επενδύθηκαν πανω απο 150 με 200 ευρώ υλικά Και πολλα σου λεω!.Ποσο να παίξει ρε φίλε? Απόλαυσε το ηχείο σού ξέχασε τα προηγούμενα μη τα συγκρίνεις δεν έχει νοημα Χαλάς τη ζαχαρένια σου.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Έτσι ακριβώς φίλος. Και πολλά ίσως λες για αρχικό κοστολόγιο. Βέβαια παίζει ρόλο και η χώρα κατασκευής για αυτό αλλά έτσι είναι τα πράγματα...:)
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Νομίζω ότι ο αδύναμος κρίκος είναι ο marantz pm 6006. Τα Zensor 7 είναι μεν αρκετά ευαίσθητα ( 90 db ) αλλά είναι 6ωμα και μάλλον δύσκολο φορτίο για τον ενισχυτή σου.
Τα ηχεία για τα χρήματά τους είναι μια χαρά, τα έχω ακούσει σε μεγαλύτερο δωμάτιο από το δικό σου με προ και τελικό NAD, τίμιο μηχάνημα αλλά όχι κάτι εξαιρετικό, και δεν τους έλλειπε το μπάσο ούτε η ένταση σε πρόγραμμα metal και electronica.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
Για να φτασει μια εταιρια του μεγεθους της dali να πουλησει κατι το οποιο της κοστιζει φθηνα σε σχεση με την λιανικη τιμη του,το εχει μελετησει πολυ για να βγαλει τον ηχο που βγαζει.Το r&d(research and development)πρεπει να πληρωθει,μαζι με το κοστος των υλικων.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top