Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα κι από εδώ.

Σε μια σχετικά σύγχρονη μητρική με chip Z170 και με 7 υποδοχές PCI-E (2 x PCIe 3.0/2.0 x16, 1 x PCIe 3.0/2.0 x16, 4 x PCIe 2.0 x1), αν έχουν καταληφθεί:
(α) η μία από την κάρτα γραφικών
και
(β) οι 5 υπόλοιπες από διάφορες κάρτες επέκτασης (2 x SATA Controllers - 1 x TV Card - 1 x IEEE 1394 [Firewire] Controller)
θα μπορούσε να επηρεαστεί η συνολική λειτουργία του PC (να κολώνει, δηλαδή) εφ' όσον δεν λειτουργούν ταυτόχρονα όλες ή οι περισσότερες από αυτές;

Να διευκρινίσω ότι η μια από τις δυο κάρτες-SATA Controllers, οδηγεί 4 (σύγχρονους) σκληρούς δίσκους, που χρησιμεύουν για αποθήκευση δεδομένων, άρα αν δεν χρησιμοποιούνται ένας ή περισσότεροι δίσκοι για αποθήκευση ή για αναζήτηση δεδομένων, η κάρτα θα μένει σχετικά ανενεργή και απλά θα ανιχνεύεται από το σύστημα (μαζί με τους δίσκους), χωρίς να το "φορτώνει" ιδιαίτερα. Η άλλη κάρτα-controller χρησιμεύει για να προσθέτει υποδοχές eSATA στο PC, που η μητρική δεν διαθέτει και κατά κανόνα θα μένει αχρησιμοποίητη σε καθημερινή λειτουργία.

Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τις άλλες κάρτες. Περίπτωση να δουλεύουν 2 ή περισσότερες ταυτόχρονα μπορεί να ισχύσει αν π.χ. θέλω να εγγραφή κάποιου τηλεοπτικού προγράμματος σε έναν από τους σκληρούς που οδηγούνται από τον ένα SATA controller. Ή να κάνω το ίδιο σε έναν εξωτερικό σκληρό, συνδεδεμένο, είτε στην κάρτα Firewire είτε στον άλλο controller με σύνδεση eSATA και άλλες παρόμοιες ενέργειες.

Το βασικό που με ενδιαφέρει είναι να ξέρω αν το PC επηρεάζεται απλά και μόνο από την ύπαρξή τους πάνω στη μητρική και σε ποιο βαθμό.

Ευχαριστώ.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.920
Reaction score
3.721
Καλησπέρα κι από εδώ.

Σε μια σχετικά σύγχρονη μητρική με chip Z170 και με 7 υποδοχές PCI-E (2 x PCIe 3.0/2.0 x16, 1 x PCIe 3.0/2.0 x16, 4 x PCIe 2.0 x1), αν έχουν καταληφθεί:
(α) η μία από την κάρτα γραφικών
και
(β) οι 5 υπόλοιπες από διάφορες κάρτες επέκτασης (2 x SATA Controllers - 1 x TV Card - 1 x IEEE 1394 [Firewire] Controller)
θα μπορούσε να επηρεαστεί η συνολική λειτουργία του PC (να κολώνει, δηλαδή) εφ' όσον δεν λειτουργούν ταυτόχρονα όλες ή οι περισσότερες από αυτές;

Να διευκρινίσω ότι η μια από τις δυο κάρτες-SATA Controllers, οδηγεί 4 (σύγχρονους) σκληρούς δίσκους, που χρησιμεύουν για αποθήκευση δεδομένων, άρα αν δεν χρησιμοποιούνται ένας ή περισσότεροι δίσκοι για αποθήκευση ή για αναζήτηση δεδομένων, η κάρτα θα μένει σχετικά ανενεργή και απλά θα ανιχνεύεται από το σύστημα (μαζί με τους δίσκους), χωρίς να το "φορτώνει" ιδιαίτερα. Η άλλη κάρτα-controller χρησιμεύει για να προσθέτει υποδοχές eSATA στο PC, που η μητρική δεν διαθέτει και κατά κανόνα θα μένει αχρησιμοποίητη σε καθημερινή λειτουργία.

Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τις άλλες κάρτες. Περίπτωση να δουλεύουν 2 ή περισσότερες ταυτόχρονα μπορεί να ισχύσει αν π.χ. θέλω να εγγραφή κάποιου τηλεοπτικού προγράμματος σε έναν από τους σκληρούς που οδηγούνται από τον ένα SATA controller. Ή να κάνω το ίδιο σε έναν εξωτερικό σκληρό, συνδεδεμένο, είτε στην κάρτα Firewire είτε στον άλλο controller με σύνδεση eSATA και άλλες παρόμοιες ενέργειες.

Το βασικό που με ενδιαφέρει είναι να ξέρω αν το PC επηρεάζεται απλά και μόνο από την ύπαρξή τους πάνω στη μητρική και σε ποιο βαθμό.

Ευχαριστώ.
Η γρήγορη απάντηση είναι ότι το PC επηρεάζεται από την ύπαρξή τους, δεδομένου ότι υποχρεωτικά μοιράζει τα διαθέσιμα PCIe lanes σε όλες τις εγκατεστημένες συσκευές PCIe. Το συμπλήρωμα της απάντησης είναι ότι δεν χρειάζεται να σε απασχολεί ιδιαίτερα.
Από εκεί και μετά, η απάντηση περιπλέκεται...
Τα lanes που έχεις διαθέσιμα προκύπτουν από επεξεργαστή και chipset και αφενός δεν είναι εντελώς ισότιμα μεταξύ τους, αφετέρου κάποια ήδη εκχωρούνται σε επιμέρους υποσυστήματα (πχ USB, NVMe, κλπ). Επιπλέον, δεν μπορούν να μοιραστούν με αυθαίρετο τρόπο (πχ 7 σε μία κάρτα και 3 στην άλλη). Τέλος, υπάρχουν και τεχνολογίες που επιτρέπουν την καλύτερη αξιοποίησή τους όταν δεν χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα, ακόμη κι αν είναι όλα μοιρασμένα.

Οι συσκευές σου δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις - κάποιες από τις κάρτες μπορεί να είναι μόνο PCIe x1 και σχεδόν σίγουρα δεν θα δουλεύουν όλες ταυτόχρονα. Εν γένει αν είχες bottleneck θα το είχες καταλάβει.
Πάντως δεν είναι κακό να ρίξεις μια ματιά στο manual της μητρικής και να βάλεις τις κάρτες με την προτεραιότητα που σε ενδιαφέρει. Σχεδόν σίγουρα θα μπορείς να δεις πώς έχουν μοιραστεί και μέσα από το UEFI/BIOS. Επίσης μπορείς να απενεργοποιήσεις υποσυστήματα που αναλώνουν PCIe lanes εφόσον δεν τα χρησιμοποιείς.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Η γρήγορη απάντηση είναι ότι το PC επηρεάζεται από την ύπαρξή τους, δεδομένου ότι υποχρεωτικά μοιράζει τα διαθέσιμα PCIe lanes σε όλες τις εγκατεστημένες συσκευές PCIe. Το συμπλήρωμα της απάντησης είναι ότι δεν χρειάζεται να σε απασχολεί ιδιαίτερα.
Από εκεί και μετά, η απάντηση περιπλέκεται...
Τα lanes που έχεις διαθέσιμα προκύπτουν από επεξεργαστή και chipset και αφενός δεν είναι εντελώς ισότιμα μεταξύ τους, αφετέρου κάποια ήδη εκχωρούνται σε επιμέρους υποσυστήματα (πχ USB, NVMe, κλπ). Επιπλέον, δεν μπορούν να μοιραστούν με αυθαίρετο τρόπο (πχ 7 σε μία κάρτα και 3 στην άλλη). Τέλος, υπάρχουν και τεχνολογίες που επιτρέπουν την καλύτερη αξιοποίησή τους όταν δεν χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα, ακόμη κι αν είναι όλα μοιρασμένα.

Οι συσκευές σου δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις - κάποιες από τις κάρτες μπορεί να είναι μόνο PCIe x1 και σχεδόν σίγουρα δεν θα δουλεύουν όλες ταυτόχρονα. Εν γένει αν είχες bottleneck θα το είχες καταλάβει.
Πάντως δεν είναι κακό να ρίξεις μια ματιά στο manual της μητρικής και να βάλεις τις κάρτες με την προτεραιότητα που σε ενδιαφέρει. Σχεδόν σίγουρα θα μπορείς να δεις πώς έχουν μοιραστεί και μέσα από το UEFI/BIOS. Επίσης μπορείς να απενεργοποιήσεις υποσυστήματα που αναλώνουν PCIe lanes εφόσον δεν τα χρησιμοποιείς.
Καλημέρα κι ευχαριστώ πολύ για την ομολογουμένως αρκετά επεξηγηματική απάντηση.

Μερικές επισημάνσεις και περαιτέρω απορίες:

1. Έγραψα - λνθασμένα - ότι:
(β) οι 5 υπόλοιπες από διάφορες κάρτες επέκτασης (2 x SATA Controllers - 1 x TV Card - 1 x IEEE 1394 [Firewire] Controller)
ενώ από την ίδια τη φράση βγαίνει ότι δεν είναι πέντε (5) οι υπόλοιπες καταληφθείσες υποδοχές, αλλά τέσσερεις (4).

2. Πάμε παρακάτω.
Η μητρική είναι η Asus Z170 Pro / specs. Για λόγους εσωτερικής εργονομίας και εντελώς τυχαία, χωρίς να έχω - αρχικά - λάβει υπόψη μου το manual της μητρικής, έχω βάλει τις κάρτες στις υποδοχές, ως εξής:

Α. Στην υποδοχή PCI-E x 16_1, υποχρεωτικά την κάρτα γραφικών AMD-Sapphire NITRO+ Radeon RX 570 8GD5. Η κάρτα, λόγω μεγέθους, καλύπτει εντελώς την υποδοχή PCI-E x 1_2 και παράλληλα καθιστά άχρηστη και την υποδοχή PCI-E x 1_3, γιατί η μια από τις δυο επιφάνειες της κάρτας έρχεται σχεδόν σύριζα (η πραγματική έννοια της λέξης, και όχι η πολιτική της :D) με αυτήν.

Β. Στην υποδοχή PCI-E x 16_2 την κάρτα DAWICONTROL DC-600e (SATA Controller), που χρησιμοποιείται αποκλειστικά για να οδηγεί δυο θύρες eSATA, συνδεδεμένες με ένα ανάλογο μπρακέτο στο πίσω μέρος του PC. Η εν λόγω κάρτα είναι PCI-E x 1.

Γ. Στην υποδοχή PCI-E x 16_3 την κάρτα DAWICONTROL DC-624e, (SATA Controller), που χρησιμοποιείται για να οδηγεί 4 έξτρα σκληρούς δίσκους με αποθηκευτικό προορισμό. Η εν λόγω κάρτα είναι PCI-E x 4, η μοναδική κάρτα επέκτασης που δεν είναι x1.

Δ. Στην υποδοχή PCI-E x 1_1 την κάρτα DeLock 89153 PCI-E x 1 1394b, 1394a (FIreWire), που κι αυτή είναι PCI-E x 1.

Ε. Τέλος, στην υποδοχή PCI-E x 1_4 την κάρτα τηλεόρασης AverMedia Aver3D CaptureTV Hybrid TV Card H727(3D), που κι αυτή είναι PCI-E x 1.

Για λόγους πλήρους κατανόησης, παραθέτω τις εικόνες της διάταξης της μητρικής μαζί με την επεξήγηση των διατεταγμένων στοιχείων της:
Layout-1.jpg


Layout Contents.jpg


Επιπλέον, μετά από μια ενδελεχότερη μελέτη του manual, βρήκα και την λίστα των IRQs, που την παραθέτω παρακάτω, με την προσθήκη σε αυτήν όλων των καρτών, όπως τις περιγράφω παραπάνω:

IRQ Assignments.jpg


Με όλα αυτά κατά νου, η ερώτηση είναι:

Έχω κάνει σωστά την τοποθέτηση των καρτών ή μήπως χρειάζεται να αλλάξω κάτι;

Πολλά "ευχαριστώ", εκ των προτέρων.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.920
Reaction score
3.721
Χρησιμοποιείς λίγα lanes, πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να το πολυσκέφτεσαι. Αν ήταν περισσότερα, θα ήταν χρήσιμο να ξέρουμε και το συγκεκριμένο μοντέλο του επεξεργαστή σου (αν το αναφέρεις κάπου, μου διέφυγε).
Όπως τα κοίταξα διαγώνια, στην χειρότερη περίπτωση θα δουλεύει η GPU x8, το οποίο πάλι είναι παραπάνω από αρκετό...

Πιθανόν εγώ να έβαζα στην PCIe x16_2 την κάρτα με τους εσωτερικούς δίσκους και στην PCIe x16_3 αυτήν με τα eSATA. H _3 ως προεπιλογή είναι x2, αλλά μπορείς να την ορίσεις x4 από το UEFI. Εν γένει όταν κάτι δουλεύει, δεν είναι κακή συμβουλή να μην το πειράζεις :).

Χρησιμοποιείς και τις SATA θύρες της μητρικής; Γιατί χρειάστηκες χωριστό controller;
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Χρησιμοποιείς λίγα lanes, πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να το πολυσκέφτεσαι. Αν ήταν περισσότερα, θα ήταν χρήσιμο να ξέρουμε και το συγκεκριμένο μοντέλο του επεξεργαστή σου (αν το αναφέρεις κάπου, μου διέφυγε).
Όπως τα κοίταξα διαγώνια, στην χειρότερη περίπτωση θα δουλεύει η GPU x8, το οποίο πάλι είναι παραπάνω από αρκετό...

Πιθανόν εγώ να έβαζα στην PCIe x16_2 την κάρτα με τους εσωτερικούς δίσκους και στην PCIe x16_3 αυτήν με τα eSATA. H _3 ως προεπιλογή είναι x2, αλλά μπορείς να την ορίσεις x4 από το UEFI. Εν γένει όταν κάτι δουλεύει, δεν είναι κακή συμβουλή να μην το πειράζεις :).

Χρησιμοποιείς και τις SATA θύρες της μητρικής; Γιατί χρειάστηκες χωριστό controller;
1. Έκανα ήδη την αλλαγή που πρότεινες (μετέφερα την 624e στην PCIe x16_2 και την 600e στην PCIe x16_3), χωρίς να χρειαστεί να κάνω αλλαγές στο BIOS.
2. Οι θύρες SATA της μητρικής είναι λίγες. Έχει 4 όλες κι όλες και από αυτές, τις δύο τις καταλαμβάνουν οπτικοί οδηγοί. Οι άλλες δύο είναι ήδη αγκαζαρισμένες με δυο σκληρούς. Δυο ακόμα που υπάρχουν, είναι SATA Express και μοιράζονται τη σύνδεση με την εσωτερική σύνδεση για δίσκο M.2 SATA, που είναι ήδη εγκατεστημένος. Χρειάζομαι τους παραπάνω δίσκους για αποθήκευση, γιατί κάνω και επεξεργασία video καμιά φορά και τα αρχεία αυτά θέλουν πολύ χώρο, όπως ασφαλώς ξέρεις.

Χίλια ευχαριστώ για όλα.
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Καλησπερα .
Αναζητω ενα προγραμμα που να κανει clone ενα δισκο σε dvd's ωστε να κανεις ανακτηση μεσω των οπτικων μεσων
Ευχαριστω
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.873
Reaction score
41.080
Για έναν, από την επόμενη ακαδημαϊκή χρονιά, φοιτητή πανεπιστημίου τμήματος Φυσικής, που θέλει laptop σώνει και καλά και θέλει να είναι macbook τι του συμβουλεύουμε;

Θέλω να πω, θα μπορεί με το mac να τρέχει εύκολα τα διάφορα προγράμματα που θα χρειαστεί (φαντάζομαι mat lab και διάφορα τέτοια...); με εκμάθηση γλώσσας προγραμματισμού να υποθέσω ότι είναι το ίδιο όπως και με ένα laptop που τρέχει windows;
Θέμα κόστους δεν μας ενδιαφέρει. Εχω όμως μεγάλη απορία για το πως γίνεται και πουλάει σε αυτή την τιμή ο παρακάτω,

https://www.hellasphone.gr/index.php?route=product/product&product_id=43868698
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ο συγκεκριμένος αγοράζει απ έξω όπου βρει ότι βρει ξεστοκαρισματα προϊόντων και γι αυτό σε κάποια πετυχαίνει πολύ καλες τιμές.
Στο εξωτερικό πάντως το βρίσκεις σε παραπλήσια τιμή με αυτόν
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.873
Reaction score
41.080
Ο συγκεκριμένος αγοράζει απ έξω όπου βρει ότι βρει ξεστοκαρισματα προϊόντων και γι αυτό σε κάποια πετυχαίνει πολύ καλες τιμές.
Στο εξωτερικό πάντως το βρίσκεις σε παραπλήσια τιμή με αυτόν
Τα παλιά μοντέλα ή τα καινούργια εννοείς οτι έξω τα βρίσκουμε σε καλύτερες τιμες από οτι τα επίσημα κανάλια εδώ;
Είναι και αυτό ένα θέμα, επειδή το πιο πιθανό θα σπουδάσει ή στην Αγγλία ή στη Γερμανία μήπως τελικα είναι καλύτερα οτι αγοράσει να το πάρει από κει για να έχει και άμεση υποστήριξη αν προκυψει κάτι.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.920
Reaction score
3.721
Για έναν, από την επόμενη ακαδημαϊκή χρονιά, φοιτητή πανεπιστημίου τμήματος Φυσικής, που θέλει laptop σώνει και καλά και θέλει να είναι macbook τι του συμβουλεύουμε;

Θέλω να πω, θα μπορεί με το mac να τρέχει εύκολα τα διάφορα προγράμματα που θα χρειαστεί (φαντάζομαι mat lab και διάφορα τέτοια...); με εκμάθηση γλώσσας προγραμματισμού να υποθέσω ότι είναι το ίδιο όπως και με ένα laptop που τρέχει windows;
Θέμα κόστους δεν μας ενδιαφέρει. Εχω όμως μεγάλη απορία για το πως γίνεται και πουλάει σε αυτή την τιμή ο παρακάτω,

https://www.hellasphone.gr/index.php?route=product/product&product_id=43868698
Με MATLAB και γενικό προγραμματισμό δεν υπάρχει ανησυχία... Πιθανόν όμως να υπάρχει θέμα με πιο εξειδικευμένο λογισμικό.
Εάν ξέρει σε ποιο τμήμα θα είναι, μπορεί να κοιτάξει το πρόγραμμα σπουδών για συγκεκριμένα μαθήματα και να ελέγξει τί χρησιμοποιούν.
Πάντως ακόμη και στο Mac μπορεί να βάλει VM με άλλο λειτουργικό, αν χρειαστεί.
Προσωπικά θα τον αποθάρρυνα από Mac, αλλά περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα...

edit: Τώρα είδα και το επόμενο, ναι είναι προτιμότερο να το πάρει από εκεί
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.095
Reaction score
20.573
θέλει να είναι macbook τι του συμβουλεύουμε;
13άρι. Στο όνομα της Υπεραγίας Ανεκτιμήτου Φορητότητος, μεγάλη η χάρη Της. Και εξωτερική οθόνη στο σπίτι με δύο εισόδους, HDMI και DP, συν ένα μτχ latitude με Windows ή Linux. Αμφότερα συνδεδεμένα στην εξ. οθόνη. Η γλώσσα προγραμματισμού στο MacOs είναι ο xCode, στα Windows είναι η Ms C++ και για το android είναι το Android Studio. Όλες είναι παραλλαγές της C, οπότε πρακτικά είναι το ίδιο πράγμα.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Τα παλιά μοντέλα ή τα καινούργια εννοείς οτι έξω τα βρίσκουμε σε καλύτερες τιμες από οτι τα επίσημα κανάλια εδώ;
Είναι και αυτό ένα θέμα, επειδή το πιο πιθανό θα σπουδάσει ή στην Αγγλία ή στη Γερμανία μήπως τελικα είναι καλύτερα οτι αγοράσει να το πάρει από κει για να έχει και άμεση υποστήριξη αν προκυψει κάτι.
Και τα παλιά και τα καινούργια έξω τα βρίσκουμε φθηνότερα λόγω διαφοράς ΦΠΑ η διαφορετικών καναλιών πώλησης. Ο συγκεκριμένος τα βρίσκει κι εγώ δε ξέρω που όλα αυτά που μαζεύει. Προφανώς δε κάνει κάτι παράνομο αλλά σίγουρα δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος να αγοράσεις υπολογιστή. Καλό είναι να ελεγχθεί το serial number του μηχανήματος γιατί έχουν υπάρξει περιπτώσεις καινούριων προϊόντων να βρεθούν εκτός εγγύησης αφού είχαν πωληθεί κάπου πριν δυο και πλέον χρόνων.

Μπορεί κα κοιτάζει και στα refurb store της apple, εάν τύχει και επισκεφθεί την Αγγλία για παράδειγμα όπου συχνά υπάρχουν καλες προσφορές με ορίτζιναλ εγγύηση
https://www.apple.com/uk/shop/refurbished/mac
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.095
Reaction score
20.573
Επίσης, κυκλοφορεί αυτό. Δεν είναι φθηνό, αλλά είναι εξαίρετο. Λόγω στενού bezel, έχει 17άρι πάνελ και διαστάσεις και βάρος 15ριού. Ποια Apple...
 

ika

News
Μηνύματα
13.940
Reaction score
12.941
Καλησπερα .
Αναζητω ενα προγραμμα που να κανει clone ενα δισκο σε dvd's ωστε να κανεις ανακτηση μεσω των οπτικων μεσων
Ευχαριστω
Νομίζω ότι πρέπει να σε καλύπτει το IMAGEBURN ή το BURNAWARE.
Και τα δύο freeware.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Εδώ και λίγο καιρό όταν βλέπω ταινία στο HTPC, στα σκοτεινά πλάνα, αυξομειώνεται η φωτεινότητα της τηλεόρασης.
Στην αρχή νόμιζα πως τα παιδιά είχαν πειράξει την ρύθμιση εξοικονόμησης ενέργειας στην TV αλλά τελικά δεν....
Μετά χρησιμοποίησα και το Media Player Clasic εκτός απο το PowerDVD και πάλι το ίδιο.

Παίζει να έχει αλλάξει τίποτα στις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών μετά απο κάποια αναβάθμιση driver;
Δεν μπόρεσα να βρώ κάτι εμφανές στις ρυθμίσεις της Nvidia
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.920
Reaction score
3.721
Εδώ και λίγο καιρό όταν βλέπω ταινία στο HTPC, στα σκοτεινά πλάνα, αυξομειώνεται η φωτεινότητα της τηλεόρασης.
Στην αρχή νόμιζα πως τα παιδιά είχαν πειράξει την ρύθμιση εξοικονόμησης ενέργειας στην TV αλλά τελικά δεν....
Μετά χρησιμοποίησα και το Media Player Clasic εκτός απο το PowerDVD και πάλι το ίδιο.

Παίζει να έχει αλλάξει τίποτα στις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών μετά απο κάποια αναβάθμιση driver;
Δεν μπόρεσα να βρώ κάτι εμφανές στις ρυθμίσεις της Nvidia
Αν σταματήσεις την εικόνα σε ένα πλάνο, συνεχίζει να το κάνει;
Μήπως απλά η τηλεόρασή σου έχει δυναμικό backlight και το αλλάζει ανάλογα με την σύνθεση της εικόνας;
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
άλλαξα την λειτουργία της εικόνας στην ΤιΒι από κανονικό σε ένα ΤHX (και καλά) mode και σταμάτησε να το κάνει...αφού έγινε πιο σκοτεινό το πλάνο γενικά.
Είναι δλδ θέμα της τηλεόρασης. Απλά δεν το είχα παρατηρήσει παλιότερα. Η τιβι είναι πάνω από 5 χρόνια...αν γινόταν από την αρχή θα το είχα δει....τεσπά......αυτά...
 

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Η συνέχεια - από εκεί που το άφησα στο προηγούμενο post μου.

Λοιπόν,, αφού λύθηκαν όλα τα προηγούμενα προβληματάκια, τα σχετιζόμενα με την εγκατάσταση του λειτουργικού, προχώρησα ένα βήμα παραπέρα.

Αγόρασα - πάλι φθηνά - ένα κλειδί (με το αντίστοιχο download link) για Office 2007 Ultimate, προκειμένου να έχω μια αξιοπρεπή σουίτα Office στον υπολογιστή και σχετικά συμβατή με το λειτουργικό.

Προσπάθησα να το εγκαταστήσω, αλλά κάπου λίγο μετά τη μέση της διαδικασίας εγκατάστασης και μετά από επανειλημμένες προσπάθειες (έγιναν 3-4 συνολικά), έπαιρνα ένα πολύ γρήγορο προειδοποιητικό μήνυμα στην οθόνη και μετά από λίγα δευτερόλεπτα, πριν προλάβω να δω τι ακριβώς λέει το μήνυμα, ο υπολογιστής έσβηνε.

Φοβάμαι μήπως η έκδοση Ultimate του πέφτει λίγο "βαριά" (λόγω πεπαλαιωμένου και αδύναμου hardware) και σκέφτομαι μήπως πρέπει - αν ξαναδοκιμάσω - να κάνω custom installation, αφήνοντας έξω κάποιες άχρηστες εφαρμογές του Office, ειδικά γι αυτόν τον υπολογιστή, όπως π.χ. τα:
- Business Contact Manager
- OneNote
- Accounting Express
- InfoPath
- Groove
και δεν ξέρω και καμιά άλλη ακόμα.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν με αυτό τον τρόπο θα ελαφρύνω την εγκατάσταση και έτσι θα επιτρέψω στον υπολογιστή να δεχτεί το τροποποιημένο Office (εφόσον φυσικά είναι αυτός ο λόγος που δεν το δέχεται), ώστε να τελεσφορήσει αυτή.

Να σημειώσω ότι μετά τις αποτυχημένες προσπάθειες, έσβησα τα μισο-εγκατεστημένα αρχεία του Office από τα Program Files, ενώ ταυτόχρονα έκανα έναν λεπτομερή έλεγχο και στην Registry και αφαίρεσα οτιδήποτε είχε εγκατασταθεί εκεί, σχετιζόμενο με το Office. Παρόλα αυτά, κάθε επόμενη προσπάθεια κατέληγε πάντα σε αποτυχία. Αυτή τη στιγμή, μετά την τελευταία αποτυχημένη προσπάθεια εγκατάστασης, τα αρχεία ξανασβήστηκαν και ξανακαθαρίστηκε η Registry, άρα είμαι (λογικά) πάλι στο σημείο, από το οποίο ξεκίνησα.

Τι λέτε;

Υ.Γ.:
Εδώ ένας συνολικός πίνακας με τις διάφορες εκδόσεις του Office 2007, για σύγκριση.
Καλησπέρα σας! Μπορείτε να μου πείτε από πού αγοράσατε τα κλειδιά για τα windows 7 και το office και την τιμή τους, είτε στο φόρουμ είτε με π.μ.;
 

evl

Μηνύματα
278
Reaction score
431
Σκέφτομαι να τοποθετήσω έναν παλιό SSD δίσκο μέσα σε ένα διαθέσιμο USB3 case. Για καθημερινές μεταφορές αρχείων, κάτι σαν μεγάλο usb stick.
Η ερώτηση είναι εαν ενδείκνυται ο ssd για τέτοιες χρήσεις ή θα παραδώσει το πνεύμα γρήγορα?
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Σκέφτομαι να τοποθετήσω έναν παλιό SSD δίσκο μέσα σε ένα διαθέσιμο USB3 case. Για καθημερινές μεταφορές αρχείων, κάτι σαν μεγάλο usb stick.
Η ερώτηση είναι εαν ενδείκνυται ο ssd για τέτοιες χρήσεις ή θα παραδώσει το πνεύμα γρήγορα?
μιια χαρά ενδείκνυται και όταν παραδώσει το πνεύμα θα είναι τόσο φτηνός που δε θα σε νοιάζει (άσε που είναι ήδη παλιός). Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα το παραδώσει εντελώς ξαφνικά και απροειδοποίητα οπότε έχε το νου σου.
 
  • Like
Reactions: evl


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.554
Μηνύματα
2.864.248
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top