Klipsch Greek club

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ε φανταζομαι σαν μικρα θα παιξει πιο δυνατα το ολο συστημα μιας και δεν θα ζοριζονται. Το ερωτημα ειναι αν ειναι πιο σωστο να τα αφησω λαρτζ...
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Με 2 pb4000 δε θα σκεφτόμουν καν να αφήσω large τα klipsch. Αν παίζεις δυνατά δεν υπάρχει λόγος να τα κουράζεις.
Ποιον denon έχεις?
Αν έχεις τελευταίο μοντέλο με το audyssey xt32 κάνε update σε av και στο app. Μόλις εχτές βγήκαν και τα δύο αρκετά βελτιωμένα.
Τρέξε το app σε όλες τις θέσεις (8) στο ύφος του αυτιού και σε μία περίμετρο περίπου 40cm.

όταν τελειώσει όπως και εμένα τα front θα στα βγάλει large. Εσύ θα τα βάλεις όλα small με cross τουλάχιστον 80.
Το midrange compensation off σε όλα και dynamic eq on.

Το volume στα sub πόσο το έχεις για να σου βγεί σωστά το audyssey?
Σε κάθε περίπτωση δώσε +3db σε κάθε sub από το δικό τους volume μετά τι ρύθμιση.
και στο menu του denon βάλε on στο audio - surround parameter το sub.

Αν και έτσι σου φαίνεται φτωχό σε χαμηλές συχνότητες φτιάξε για όλα σου τα ηχεία μια καμπύλη (app) που να μοιάζει με την παρακάτω.

all listeners

191054_b06b2d615bfa88de30523aadad3fc11f.png
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Denon avr-x 4100. Τα σαμπ ειναι -16 και -18 κατοπιν υπόδειξης του audyssay. Θα δοκιμασω για απντειτ. Παντως σαν μπασο μπορω να πω οτι μονο φτωχο δεν μου φαινεται, ειτε λαρτζ ειτε σμολ εχω τα ηχεια. Μη σου πω οτι αν προκειται για μουσικη χαμηλωνω λιγακι....
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
εχεις κανει ρυθμιση μπαζε....γιαυτο ακους οτι ναναι
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Δεν ειπα πουθενα οτι ακουω οτι να ναι... Αλλωστε δεν πειραξα τιποτα απο αυτα που ρυθμισε ο ντενον. Εκτος κι αν τα εκανε μπαζε ο ντενον....

Απλα ρωταω για να πετυχω το βελτιστο.

Μπορεις να μου πεις που ειναι το μπαζε;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
οτι αφησες τον ντενον να κανει του κεφαλιου του.......
ακου -16 ...........
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
οτι αφησες τον ντενον να κανει του κεφαλιου του.......
ακου -16 ...........
Ωραια, δώστε οδηγιες τοτε, δεν δηλωσα γνωστης, απλα αφησα τον ντενον να ρυθμίσει.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ελπιζω να σε βοηθησα....μας λες τι ακουσες..........
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δεν ειπα πουθενα οτι ακουω οτι να ναι... Αλλωστε δεν πειραξα τιποτα απο αυτα που ρυθμισε ο ντενον. Εκτος κι αν τα εκανε μπαζε ο ντενον....

Απλα ρωταω για να πετυχω το βελτιστο.

Μπορεις να μου πεις που ειναι το μπαζε;
Πες λίγο τι εντάσεις έχει δώσει ο denon στα ηχεία. Και πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος που τα έχεις. Κάτι που παρατήρησα στη φωτό. Τα έχεις πολύ κοντά τα sub. H να ψάξεις άλλη θέση για το ένα. (κατά προτίμηση mirror στο πίσω τοίχο) Η με αυτά που έχουμε μάθει εδώ αν μπορείς να βάλεις το ένα πάνω στο άλλο.

Για μένα η refernece καμπύλη που φτιάχνει το audyssey είναι έξω από τις προτιμήσεις μου. Κόβει αρκετά midbass και όχι τόσο τα ψηλά.
Η δικιά μου καμπύλη είναι αυτή

Screenshot_20190418-174544_MultEQ.jpg
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Λοιπον, ο ντενον ειχε δωσει απο -12 μεχρι -2.5. τα πηγα ολα περιξ του μηδενος με τη βοηθεια ντεσιμπελομετρου και small. Η διαφορα ειναι εμφανης, ιδιαιτερα οταν ανεβαινουν τα db.
Ο χωρος ειναι 55 τμ περιπου, το home cinema ειναι στημενο στα μισα τμ.

Update δεν κανει, ισως για το δικο μου ενισχυτη δεν εχει πλεον...

Ευχαριστώ δημοσιως τον argi για τις συμβουλες του!
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Λοιπον, ο ντενον ειχε δωσει απο -12 μεχρι -2.5. τα πηγα ολα περιξ του μηδενος με τη βοηθεια ντεσιμπελομετρου και small. Η διαφορα ειναι εμφανης, ιδιαιτερα οταν ανεβαινουν τα db.
Ο χωρος ειναι 55 τμ περιπου, το home cinema ειναι στημενο στα μισα τμ.

Update δεν κανει, ισως για το δικο μου ενισχυτη δεν εχει πλεον...

Ευχαριστώ δημοσιως τον argi για τις συμβουλες του!
¨όχι δεν πρέπει να τα πειράξεις. Οι εντάσεις αυτές είναι έτσι ώστε στο 0 να παίζεις σε reference στάθμες. Αν δε σου φτάνει απλά ανέβασε την ένταση. Γιαυτό σου είπα να δώσεις 3db από το volume του sub για να μη χαλάσεις τον αλγόριθμο του dynamic eq. Ποια σου βγάζει -12? τα sub?
[DOUBLEPOST=1555605553][/DOUBLEPOST]Μπορείς να τους ρωτήσεις και απαντάνε εντός ημέρας.
https://audyssey.zendesk.com/hc/en-us
 

Μηνύματα
3.045
Reaction score
10.110
Ε φανταζομαι σαν μικρα θα παιξει πιο δυνατα το ολο συστημα μιας και δεν θα ζοριζονται. Το ερωτημα ειναι αν ειναι πιο σωστο να τα αφησω λαρτζ...

Small
(δες το σύστημα μου στο προφίλ μου, μοιάζουμε)
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.383
Soundbars από την Klipsch, με χοάνες (εννοείται!).





Παρουσιάστηκαν στην αρχή της χρονιάς και είναι η πρόταση του θρυλικού κατασκευαστή για ένα ηχείο που θα αναβαθμίσει τον ήχο της τηλεόρασης, προσφέροντας, επιπροσθέτως, ανάλογα με το μοντέλο, δυνατότητες ασύρματου streaming και συμβατότητα με Dolby Atmos.
Η σειρά περιλαμβάνει πέντε μοντέλα που καλύπτουν ένα μεγάλο εύρος τιμών, έχουν διαστάσεις (πλάτος) από 40 μέχρι 54 ίντσες, μια κλιμακούμενη λίστα από δυνατότητες και ανάλογες επιδόσεις ισχύος και μέγιστης στάθμης. Το κοινό τους χαρακτηριστικό πάντως, είναι η φόρτιση μέσω χοάνης η οποία είναι ευδιάκριτη στα άκρα του κάθε ηχείου, μια προσπάθεια, σύμφωνα με την εταιρία, για αισθητικό αλλά και ηχητικό ταίριασμα με τα ηχεία της κορυφαίας σειράς Reference.
Το μικρότερο μοντέλο της σειράς, Bar 40G υποστηρίζει την τεχνολογία Google Assistant ώστε να μπορεί να δεχτεί φωνητικές εντολές, ενώ το μεσαίο μοντέλο, Bar 48W, είναι, επίσης, συμβατό με Alexa και υποστηρίζει ασύρματο streaming μέσω AirPlay 2, ενώ σε ό,τι αφορά τον πολυκαναλικό ήχο, βασίζεται στην τεχνολογία Virtual:X της DTS. Το κορυφαίο μοντέλο της σειράς είναι το Bar 54A το οποίο είναι συμβατό με Dolby Atmos και διαθέτει πρόσθετα μεγάφωνα για την αναπαραγωγή των καναλιών ύψους.
Η Klipsch παρουσίασε για πρώτη φορά την σειρά στην CES, στις αρχές Ιανουαρίου, και ανακοίνωσε ότι θα είναι διαθέσιμα από την Άνοιξη και μετά (ανάλογα με την χώρα). Ο αγοραστής θα μπορεί να επιλέξει αν το ηχείο θα συνοδεύεται από υπογούφερ ή όχι.

https://avmentor.gr/news/2019/klipsch_t5_soundbars_2019.htm



https://www.dropbox.com/s/ikj10595k...andReferenceWirelessBrochure_digital.pdf?dl=0
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.993
Λοιπόν,

Ως γνωστόν, έχω για λόγους προσωπικούς 2 συστήματα στον χώρο, έναν για το σινεμά και έναν για την αγάπη μου, την ακρόαση μουσικής.

α. advavce x preamp + advance a-160 , klipsch rf 62 mk ll.
b. Marantz sr 7009 , Chario cygnus.

Ο κακόμοιρος ο μάραντζ δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με τα δύσκολα ομολογουμένως chario.
Έτσι κοιτάζω για τελικό... χωρίς βιασύνη βέβαια, αφού υπάρχει το πρώτο σετ.

Ούτε λόγος βέβαια μέχρι τώρα να αγγίξω το α σετ, λόγω της τέλειας, κρυστάλλινης απόδοσης....
¨Όμως λέω σήμερα , τι θα συμβεί αν αλλάξω τα καλώδια και πάω αυτά των κλιπσ στον μαραντζ, και αυτά των τσάριο στους αντβανσ? Το πολύ πολύ, αμέσως τα ξαναγυρίζω!
Τι όμως συνέβη ?

Α τσάριο, ανέβηκαν κατηγορία! Φυσικό: 160 βατ είναι αυτά! Λεπτομέρεια, βελτιωμένο και ποιοτικότατο χαμηλό, εκεί που πριν ακουγόταν άχρωμο και αδύναμο.

Β. Κλιπσ: ¨Όπως ακριβώς με τους αντβανσ ! Καμία υποβάθμιση! Τέλειος ήχος όπως και πριν.
Τελικά, με κλιπσ .....μάγκας πλέον και ο μάραντζ.
 

Μηνύματα
121
Reaction score
115
Mια βοήθεια ρε παιδιά. Εχω έναν Marantz SR 1020 https://insidehifi.blogspot.com/2018/02/marantz-sr1020-75sr10202a.html και θέλω να αναβαθμίσω τα MS 10i με κάτι πιο σύγχρονο και συνάμα πιο δυνατό. Λόγω μικρού μπάτζετ σκεφτόμουν τα RP-150M και θα ήθελα τη γνώμη σας, αν πιστεύετε ότι θα ταιριάξουν με τον 2Χ45 ενισχυτή μου. Απόσταση ηχείων μεταξύ τους 1,80 μέτρα, απόσταση ακρόασης περίπου στα 2,20 μέτρα και πιθανότητα να βρίσκονται σε απόσταση 12 μέτρων από τον ενισχυτή (αν παίζει κάποιο ρόλο).
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Καλημέρα.
Τα RP-250s μπορούν να τοποθετηθούν ως surround σε Atmos set up; (Αμφίπολα λέγονται; )
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.591
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top