βοήθεια επιλογή ηχείων δαπέδου

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Για να φτασει μια εταιρια του μεγεθους της dali να πουλησει κατι το οποιο της κοστιζει φθηνα σε σχεση με την λιανικη τιμη του,το εχει μελετησει πολυ για να βγαλει τον ηχο που βγαζει.Το r&d(research and development)πρεπει να πληρωθει,μαζι με το κοστος των υλικων.
Mιά χαρά τα λες .
Δηλαδή τα Koda πόσο κοστίζουν , 20 ευρώ?
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
πως να παιξουν καλα τα dali zensor 7; ο ενισχυτης marantz pm 6006 ειναι μικρος για αυτα τα ηχεια, με Ισχύς εξόδου (8/4 Ohm RMS) 45 W / 60 W ο ενισχυτης.. για αυτο ακουγετε καπως αδειος ο ηχος...
Τα Zensor είναι καλά ηχεία.Αυτό που θέλουν,είναι λίγο πείραγμα τα κρος και απογειώνονται
 

TGD

Μηνύματα
7.137
Reaction score
7.179
Δεν ξέρω κανένα από τα δύο ηχεία. Αλλά είναι πιθανό να έχεις συνηθήσει στο μπουμ-μπουμ από τα δύο 8ιντσα και τώρα η πιο ισορροπία να σε ξενίζει. Αν το Dali είναι δίδρομο, είναι πιθανό ότι το ένα 7ιντσο θα κόβεται σε διαφορετική συχνότητα για να παίξει τα μεσαία. Εκτός αν ακούς σε χαμηλές στάθμες, οπότε το loudness είναι απολύτως θεμιτό να το χρειάζεσαι. Στις προδιαγραφές λέει 30-150W, οπότε τα 60 του ενισχυτή σου είναι λίγα...

Πάντως δεν θα στρώσουν τα ηχεία πολύ, το αυτί σου θα στρώσει και θα τα συνηθήσει! Ίσως τότε να εκτιμήσεις τα καλά τους στοιχεία.
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Νεότερα από το μέτωπο…..

Αφού κόντευα να σκάσω, τελικά αποφάσισα να αλλάξω τα καινούργια μου καλώδια 2mm που είχα βάλει με αυτά https://www.stnet.gr/shop/sound/van-damme/kalodio-syndesis-ichion-sira-hi-fi-uplc-ofc-2x6/

Η διαφορά στον ήχο απλά τεράστια. Γέμισε ο ήχος και ήρθε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Πραγματικά δεν το πίστευα ότι θα κάνουν τόση διαφορά στον ήχο. Η πλάκα είναι ότι τα προηγούμενα καλώδια μου ήταν 16awg=1.3mm και ήταν της πλάκας.

Οπότε ο ενισχυτής συνεργάζεται μια χαρά με τα συγκεκριμένα ηχεία απλά θέλει καλά καλώδια.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Νεότερα από το μέτωπο…..

Αφού κόντευα να σκάσω, τελικά αποφάσισα να αλλάξω τα καινούργια μου καλώδια 2mm που είχα βάλει με αυτά https://www.stnet.gr/shop/sound/van-damme/kalodio-syndesis-ichion-sira-hi-fi-uplc-ofc-2x6/

Η διαφορά στον ήχο απλά τεράστια. Γέμισε ο ήχος και ήρθε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Πραγματικά δεν το πίστευα ότι θα κάνουν τόση διαφορά στον ήχο. Η πλάκα είναι ότι τα προηγούμενα καλώδια μου ήταν 16awg=1.3mm και ήταν της πλάκας.

Οπότε ο ενισχυτής συνεργάζεται μια χαρά με τα συγκεκριμένα ηχεία απλά θέλει καλά καλώδια.
Και με αυτό το ποστ πάμε σε αυτό που λέμε ταίριασμα.
Αυτό το καλώδιο είχα πάρει εγώ για τα δύο μπροστινά και το κεντρικό. Επίσης είχα πάρει της ίδιας εταιρίας ε΄να 2Χ2,5 πιο οικονομικό για τα surround. Να μην τα πολυλογώ και στις ταινίες από μπροστά και σε δικάναλες ακροάσεις επίσης ο ήχος ήταν πνιγμένος και κάπως "κλινικός". Δοκίμασα λοιπόν και έβαλα το 2,5 και ίσιωσε το σύστημα. :)
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Νεότερα από το μέτωπο…..

Αφού κόντευα να σκάσω, τελικά αποφάσισα να αλλάξω τα καινούργια μου καλώδια 2mm που είχα βάλει με αυτά https://www.stnet.gr/shop/sound/van-damme/kalodio-syndesis-ichion-sira-hi-fi-uplc-ofc-2x6/

Η διαφορά στον ήχο απλά τεράστια. Γέμισε ο ήχος και ήρθε το επιθυμητό αποτέλεσμα..
Μή γράφετε τέτοια ρε, μόλις το διαβάσει αυτό πάλι ο Κωσταυτιάς θα τραβάει τα μαλλιά της κεφαλής του:D
Κώστα αγόρι μου τράβα τα μαλλιά της γλώσσας σου κι άσε αυτά της κεφαλής ήσυχα:)
 
Last edited:

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Μή γράφετε τέτοια ρε, μόλις το διαβάσει αυτό πάλι ο Κωσταυτιάς θα τραβάει τα μαλλιά της κεφαλής του:D
Κώστα αγόρι μου τράβα τα μαλλιά της γλώσσας σου κι άσε αυτά της κεφαλής ήσυχα:)
αφού βελτιώθηκε δραματικά ο ήχος να μην το αναφέρω? :D
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
αφού βελτιώθηκε δραματικά ο ήχος να μην το αναφέρω? :D
Μήπως λέω μήπως είχες συνδέσει ανάποδα τις φάσεις στα ηχεία και γι αυτό δεν έπαιρνες σωστές χαμηλές; το ξέρω ακούγεται τραβηγμένο να είχε γίνει τέτοιο λάθος αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
 

Μηνύματα
207
Reaction score
56
Μήπως λέω μήπως είχες συνδέσει ανάποδα τις φάσεις στα ηχεία και γι αυτό δεν έπαιρνες σωστές χαμηλές; το ξέρω ακούγεται τραβηγμένο να είχε γίνει τέτοιο λάθος αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
μακαρι να την είχα κάνει την πατατα αλλά ήταν το πρωτό που ειχα δει
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Διαφορά άμεσα αντιληπτή όπως περιγράφεις από καλώδιο σε καλώδιο είτε αυτό είναι ηχείου είτε interconnect δεν είχα ποτέ την ευχαρίστηση να ακούσω, γι αυτό και δεν πιστεύω σε χάι ενδ καβλώδια, αλλά πάλι ίσως να φταίνε μόνο τα αυτιά μουo_O βέβαια να σημειωθεί ότι ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει καλώδιο ηχείων πιο λεπτό από 4mm.
 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
οπότε ίσως εκει να ήταν το πρόβλημα μου καθώς αρχικά έβαλα 2mm
Άγνωστοι αι βουλαί και τα καπρίτσια του δαίμονα του χάι ενδ:), εάν φυσικά πιστεύεις σε δαιμόνια.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Και με αυτό το ποστ πάμε σε αυτό που λέμε ταίριασμα.
Αυτό το καλώδιο είχα πάρει εγώ για τα δύο μπροστινά και το κεντρικό. Επίσης είχα πάρει της ίδιας εταιρίας ε΄να 2Χ2,5 πιο οικονομικό για τα surround. Να μην τα πολυλογώ και στις ταινίες από μπροστά και σε δικάναλες ακροάσεις επίσης ο ήχος ήταν πνιγμένος και κάπως "κλινικός". Δοκίμασα λοιπόν και έβαλα το 2,5 και ίσιωσε το σύστημα. :)
Έψαχνα να βρω το θέμα να αποκαταστήσω την αλήθεια γιατί ενώ είναι αληθές αυτό που είπα, πριν καμιά εβδομάδα που τα είδα κάπου πεταμένα ανακάλυψα ότι είχαν φορά, κάτι που το οποίο είμαι σίγουρος ότι δεν το είχα προσέξει στην αρχική τοποθέτηση.
Το συγκεκριμένο καλώδιο λοιπόν είναι πραγματικά εξαιρετικό ή έστω ταιριάζει και με το δικό μου σύστημα.:):)
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Διαφορά άμεσα αντιληπτή όπως περιγράφεις από καλώδιο σε καλώδιο είτε αυτό είναι ηχείου είτε interconnect δεν είχα ποτέ την ευχαρίστηση να ακούσω, γι αυτό και δεν πιστεύω σε χάι ενδ καβλώδια, αλλά πάλι ίσως να φταίνε μόνο τα αυτιά μουo_O βέβαια να σημειωθεί ότι ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει καλώδιο ηχείων πιο λεπτό από 4mm.
Διαφορες στους αγωγους υπαρχουν και ακουγονται,αν θελεις μπορω να εχω διαφορετικα καλωδια για να κανουμε μια δοκιμη να ακουσεις και εσυ.
Αυτο που πιστευω οτι συμβαινει και γεννα αντιδρασεις ,και ως ενα σημειο ειναι σωστο ,ειναι τα ποσα που χρεωνουν οι εταιριες για τις διαφορες που λεμε,οι οποιες ειναι μικρες απο ενα σημειο και πανω. Στην πραγματικοτητα ομως αυτη την διαφορα δεν μπορεις να την παρεις αλλιως,μπορει να ειναι 10% αλλα δεν θα την εχεις αν δεν πληρωσεις. Φιλικα και χωρις διαθεση για αντιπαραθεσεις :)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.528
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top