S series, the new flagship monitoring range from Adam audio!



dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Έχω ξεμείνει χωρίς σαμπ, με δική σας υπαιτιότητα. Δεν έχω πλέον το target curve που μου αρέσει, ενώ είδα και για πρώτη φορά τόσα χρόνια τα λαμπάκια των ηχείων να κοκκινίζουν. Τράτζικ.

ΌΜΩΣ θυμήθηκα πως είναι να μην υπάρχει κροσόβερ στις χαμηλές συχνότητες. Καλή φάση ;-) Να καούν τα pdf και καλή Ανάσταση!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Άμα κοκκινίζουν τα κατοστάρια τα εϊτισί, φαντάσου τα υπόλοιπα ηχεία που έχει ο κοσμακης τι παθαίνουν... Αναγουλα με έμφραγμα και εγκεφαλικό ταυτόχρονα με διάρροια.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Φικσντ.
Είναι δυνατόν κι έχει εξηγηθεί,αλλά οι προϋποθέσεις για την πραγμάτωση ενός τέτοιου εγχειρήματος είναι κατά κανόνα ανεκπλήρωτες στο σύνολό τους για τυπικούς οικιακούς χώρους,setup και συνθήκες ακρόασης.

Δύο πιθανά σενάρια με απαιτούμενη επιπλέον στοιχειώδη φροντίδα στην ακουστική συμπεριφορά του χώρου κάτω από τη ζώνη Schroeder:

- Μεγάλα ηχεία με ανάλογες μονάδες,διαχείριση ισχύος με ικανή οδήγηση και κρίσιμα αποσβενύμενη συμπεριφορά κατά το θεμελιώδη συντονισμό του συστήματος.Δωμάτιο με κατάλληλη μέγιστη διάσταση και τοποθέτηση κοντά σε τοιχωματικά όρια ούτως ώστε να εκμεταλλευθεί ο χρήστης το κέρδος απόκρισης.Αναμενόμενο αντίτιμο η έκπτωση στη διαστρωμάτωση της ηχητικής σκηνής.

- Μικρότερα ηχεία με κρίσιμη προς υπεραποσβενύμενη συμπεριφορά,ικανή οδήγηση και αντοχή στη διαχείριση υψηλής ισχύος.Εκτός της ειδικής τοποθέτησης και μικρότερες διαστάσεις στερεοφωνικού τριγώνου - εφόσον θα επιτρέπονταν αυτές από την αρχιτεκτονική των ηχείων - κατά τα γνωστά,επιπλέον εφαρμογή ισοστάθμισης μέσω DSP επιφέρον άνοδο απόκρισης στις πρώτες οκτάβες,αλλά αντίτιμο την έκπτωση σε εύρος δυναμικής ζώνης και στάθμες αναπαραγωγής,τόσο τις συνεχόμενες όσο και τις κορυφαίες.Επομένως κατάλληλα μονάχα για νυχτερινές ακροάσεις και υπό χαμηλή στάθμη στο θόρυβο υποβάθρου.
Ερώτηση ανάμεσα σε Adam s5v και σε genelec 1237a ,Τι να προτιμήσω και Γιατί?
Ένα τέτοιο ηχείο μπορεί να σταθεί σε πάνω σε βάση? Και τι βάση?Μπορεί να καλύψει απόσταση ακρόασης 2,8 μέτρα....... Ρίξτε κάνα φώς να δούμε τελικά που θα τα ακουμπήσουμε!!!!!!;
Ενεργά η στα Παθητικά. Καλή Ανάσταση.
Είσαι έτοιμος για το...διαφορετικό;Γουστάρεις ουδετερότητα ή φεύγεις με πέμπτη στην υποψία αυτής;;)

Παρεμπιπτόντως,ευκαιρία να δούμε κιόλας με πόσο ωραίον τρόπο μας τα κάνει...λιανά η Genelec:
https://www.genelec.com/sites/default/files/media/Studio monitors/Catalogues/genelec_monitors_in-room_performance.pdf
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Μεγάλα ηχεία εντοιχισμένα με ανάλογες μονάδες σαν τα ATC 300
Φιξντ.

Δύο πιθανά σενάρια με
...με αρέι.
Πρώτο σενάριο: εντοιχισμένα αρέι.
Δεύτερο σενάριο: αρέι εντοιχισμένα.

:p
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Και τα δύο οι τιμές είναι στα 10000 ευρώ περίπου πάνω κάτω . Κοιτάω σε αυτό το επίπεδο γιατί δεν θέλω να μπλέξω με σαμπ .
Για Neumann kh420 ψήνεσαι καθολου;
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
iason...............ακουσα για λιγο, τα Genelec 1037Β με λαθος στησιμο, το ενα πιο μακρυα απο το αλλο,
σε κακο (αδειο) χωρο και ομως,,,,,,,,,,,,επαθα πλακα. Το καλυτερο midbass που εχω ακουσει ποτε απο ηχειο.
Και δεν μου ελειψε το(τα) σαμπ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
iason...............ακουσα για λιγο, τα Genelec 1037Β με λαθος στησιμο, το ενα πιο μακρυα απο το αλλο,
σε κακο (αδειο) χωρο και ομως,,,,,,,,,,,,επαθα πλακα. Το καλυτερο midbass που εχω ακουσει ποτε απο ηχειο.
Και δεν μου ελειψε το(τα) σαμπ.
Κάτι τέτοιο είναι αναμενόμενον.Τα υποβαθύφωνα αρχίζουν να σου λείπουν μονάχα αφότου...τα έχεις ακούσει ενσωματωμένα με όλες τις διατυπώσεις.;)
 


I

iason

Guest
Για Neumann kh420 ψήνεσαι καθολου;
Μπα , δεν ξερω......Ειναι καλά Αυτά? Επειδή εδώ συνέχεια οι ειδικοί αναφέρουν Adam, genelec σαν αξιόπιστα.Τωρα που κοίταξα είναι και λίγο ποιό φτηνά σε σχέση με τα άλλα. Είναι όμως το γουφερ 10 ίντσες.Τα αλλά είναι 12.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Μπα , δεν ξερω......Ειναι καλά Αυτά? Επειδή εδώ συνέχεια οι ειδικοί αναφέρουν Adam, genelec σαν αξιόπιστα.Τωρα που κοίταξα είναι και λίγο ποιό φτηνά σε σχέση με τα άλλα. Είναι όμως το γουφερ 10 ίντσες.Τα αλλά είναι 12.

Όχι απλά καλά...παίζουν απίστευτα. Θα πάθεις πλάκα αν τα ακούσεις.
Βέβαια τα άλλα δυο που έχεις βάλει στο μάτι έχουν μεγαλύτερο γούφερ και βγάζουν περισσότερα db αρα είναι προτιμότερα.

Την απόσταση ακρόασης που έχεις θα την καλύψει άνετα και το 420 να ξέρεις.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Κάτι τέτοιο είναι αναμενόμενον.Τα υποβαθύφωνα αρχίζουν να σου λείπουν μονάχα αφότου...τα έχεις ακούσει ενσωματωμένα με όλες τις διατυπώσεις.;)
Σαφως ..........αναμενομενο.................αλλα το δυσκολο ειναι να επιτευχθει ...." με ολες τις διατυπωσεις" ............. "by the book" ελληνιστι ...
 



Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Θα παρακαλατε να ακουσετε και θα βαλω εισοδο!
Ναι, ειδικα τωρα που φτιαχνει ο καιρος, τρελαθηκαμε ολοι να παμε να κλειστουμε στην υπογα να ακουμε μπασοτρονικς, για να καμαρωνεις εσυ.:p
Κοιτα κει να παρεις ενα ωραιο ζευγαρακι ασυρματα, να τα στηνουμε στη βερανταρα με την πανοραμικη θέα, να πινουμε κανα δροσερο κρασακι (σε ποτηρι με χερουλι :headbang:) τα βράδια του Αυγούστου.:beach:

(Μονο κοιτα να παιζουν mqa απο Tidal σε παρακαλω, μη ξεπεσουμε σε τιποτα σποτιφαϊκά εμπιθριά :gotcha:)
 
Last edited:






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top