Πολλές ερωτήσεις

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Για τον πλαϊνό τοίχο σκεφτόμουν πάνελ σαν αυτά που τυπώνονται για να βάλουμε κάποιες φώτο που θέλουμε. Θα μπορούσε να είναι 6 ή 9 τεμάχια 30 Χ 30 που θα καλύψουν σχεδόν όλο τον τοίχο πάνω από τον καναπέ. Το ίδιο δεν είναι; τι πάχος θα χρειαστώ;
Αν σας αρέσουν αυτά, πάρτε τα, το ίδιο ειναι. Όσο πιο παχιά, τόσο πιο χαμηλές συχνότητες πιάνουν. Εχει διαγράμματα, μπες και δες.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Τα κουνάω αλλά τίποτα δεν αλλάζει κάτω από τα 60hz εκτός από μετακίνηση στην μεγάλη πλευρά του δωματίου. Βελτίωση στην τρύπα υπάρχει μετά το 130 απόσταση από τον πίσω τοίχο. Αυτό δεν γίνεται... :(
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τα κουνάω αλλά τίποτα δεν αλλάζει κάτω από τα 60hz εκτός από μετακίνηση στην μεγάλη πλευρά του δωματίου. Βελτίωση στην τρύπα υπάρχει μετά το 130 απόσταση από τον πίσω τοίχο. Αυτό δεν γίνεται... :(
Κούνα τα και τα δυο πέρα δώθε, κάπου θα γίνει δουλειά
[DOUBLEPOST=1559133935][/DOUBLEPOST]Επίσης: το simulation δεν ισχύει απόλυτα, το δωμάτιο σου δεν ειναι σφραγισμένο, και δεν ειναι απολύτως ορθογώνιο.
Πάρε τα σαμπ και κάπου θα βολέψει.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Μη μας μαλώνεις, ετοιμάσου να σου ζητήσω τηλέφωνο να μου κάνεις τηλεφωνικό σεμινάριο μόλις πάρω το sub.
ακομα να το παρεις? εγω λεω για δευτερο αν κατεβω κεντρο καμια μερα
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Η μόνη δουλειά που γίνεται είναι με αύξηση της απορρόφησης στον μπροστά τοίχο. Τρώει την κορυφή στους 40+ και μειώνει την βούτα στους 50+ αντίστοιχα.

Η μόνη μετακίνηση που έχει αποτέλεσμα είναι μετά το 20% της μεγάλης πλευράς (στην μέση του παράθυρου δηλαδή = αδύνατο).

Μιλάω για την περιοχή 40-60. από εκεί και πάνω πολλά αλλάζουν με λογικές και μικρότερες μετακινήσεις.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Η μόνη δουλειά που γίνεται είναι με αύξηση της απορρόφησης στον μπροστά τοίχο. Τρώει την κορυφή στους 40+ και μειώνει την βούτα στους 50+ αντίστοιχα.
Αυτο είπαμε θα το κάνεις έτσι κι αλλιώς.
Αλλά δεν ισχύει απολύτως το simulation, μην κολλάς. Βαλε τα bass traps μπροστα, βαλε και τα σαμπ και ξαναμέτρα.
 












costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Δοκίμασε να αλλάξεις μεταξύ τους τα ηχεία, ώστε τα τουιτερ να είναι στην εσωτερική πλευρά, ώστε να μειωθεί λίγο η πρώτη αντανάκλαση από τους πλαϊνούς τοίχους και να μειωθεί η απόσταση του γουφερ από τα πλαϊνά τοιχώματα όρια, μήπως βελτιωθεί και το μπάσο τους.
Το τουιτερ στα -2 νομίζω, και -3 καλά είναι.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Δεν είναι κακή ιδέα. θα το δοκιμάσω όταν έχω βοηθό γιατί μόνος μου δεν μπορώ. Αυτό λογικά θα στενέψει και την σκηνή, σωστά;
 



Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top