DC blockers

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.692
Η απορία μου παραμένει πάντως, η απάντηση δεν με διαφώτισε ούτε τόσο δα. Και είναι όντως απορία, όχι θεωρία.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Βεβαια το να διατηρησουμε ολη την ενεργεια της αλυσιδας
πραγμα που υποψιαζομαι οτι κανουν τα ATC π.χ για προφανεις λογους
και να μην την μετατρεψουμε, δεν ειναι παντα καλο πραγμα...

Προσωπικα π.χ. προτιμω να διατηρησω την ενεργεια μιας Kiseki παρα ενος streamer
made in China....
Θα ήταν χρήσιμο πάντως να διευκρινηθεί ποιον τύπο ενέργειας ακριβώς είναι που δεν θα μετέτρεπαν ηχεία όπως τα ATC...

Η ενέργεια που παρέχεται από διάφορες Kiseki,Tsutseki πως τις λεν είναι αφενός μεν λειψή σε ορισμένες ζώνες - γι αυτό και χρειάζεται επανόρθωση μέσω δικτυώματος RIAA - ενώ σε άλλες εμπλουτισμένη με παρασιτικές συνιστώσες.

Μπορεί να κρίνεται προτιμότερη από κάποιους η ενέργεια που παρέχει ένα (προσιτό) κινέζικο DAC.
Σταυρο σου δίνω συνταγές Ακη Πετρετζικη και συ μου ζητάς τηλέφωνα ντελιβερα.....

Ειλικρινά σε εκτιμώ γιατί είσαι από τα συμπαθη και καλοπροαιρετα μελη εδώ .
Βελτιώθηκε καθόλου ο ήχος σου σαν αποτέλεσμα του χρόνου που έχεις έπενδυσει εδώ;
Το μόνο που έχω να σου πω ειναι ότι υπάρχει ένας καλός λογος
για να παραμενει κάτι στην αγορά για χρόνια...
Δεν θα καταχραστω άλλο το χώρο.
Ας γράψουν και άλλοι τις εμπειρίες τους- και όχι τις θεωρίες τους.
Κύριε! Κύριε! Ο δικός μου βελτιώθηκε! :D
Και με τα ίδια και με διαφορετικά setup...

( Οι σπεσιαλιτέ Πετρετζίκη βρίσκονται πλέον και σε γνωστή αλυσίδα σουπερμάρκετ...) ;)
 


Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Η ενέργεια που παρέχεται από διάφορες Kiseki,Tsutseki πως τις λεν είναι αφενός μεν λειψή σε ορισμένες ζώνες - γι αυτό και χρειάζεται επανόρθωση μέσω δικτυώματος RIAA - ενώ σε άλλες εμπλουτισμένη με παρασιτικές συνιστώσες.

Μπορεί να κρίνεται προτιμότερη από κάποιους η ενέργεια που παρέχει ένα (προσιτό) κινέζικο DAC.
Ο.Κ. Αυτο εξηγει καποια πραγματα...
Απλως ηθελα να αντιπαραβαλλω δυο εντελως διαφορετικες, κατασκευαστικα, φιλοσοφιες.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Τον αντιπαθώ αυτόν. Είναι προχειράντζας.
Να δω τον Νταλιπη
πάνω από ωγκρατεν και κρεμ μπρυλε
να συμβουλευεται θερμόμετρα φούρνου...

Είμαι πιο κοντά στον Ακη, τον Ολιβερ και τον άλλο τον junk master Καλλιδη
Συνταγές υψηλης ενέργειας και χαμηλής εμπεδησης...
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Εδώ έχω βάλει 3 ξεχωριστα κυκλώματα Dc Blocker. Τα έχω περάσει σε προσωμειωση για να βεβαιωθώ ότι δουλεύουν σωστα σαν κυκλώματα. Σκέφτηκα ότι θα ήταν ωραία να ήταν έτοιμα σε μια φωτογραφία κάθε ένα ξεχωριστα για οποιον θα ήθελε να ασχοληθεί. Οποίος γνωρίζει περισσότερα θα ήταν όμορφα να το προσθέσει. Θα ήταν μεγάλη βοήθεια, ευχαριστώ :)
B2F1AFEB-70FA-42AF-9459-F99200F7EE00.jpeg
8150772E-26D2-4985-9424-B13C836B26CE.jpeg
85C082E5-A548-49DD-BDBF-E1145F86DB44.jpeg
 

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Αφού διάβασα το νήμα και από κουβέντα που είχα με γνωστό reviewer, αποφάσισα μέσα στην καραντίνα να ασχοληθώ λίγο με το θέμα, χωρίς να έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.
Παρήγγειλα την πλακέτα από τον Βούλγαρο ATL (https://www.atlhifi.com/shop/bare-pcb/pcb-for-dc-trap-blocker-and-emi-rfi-cm-filter/) μαζί με το φίλτρο EMI/RFI 18 € και όλα τα υλικά από mouser 72 € (ίσως το παράκανα με τους δύο ηλεκρολυτικούς) και κουτί από τον Μακρίδη 12 €, σύνολο 96 € με μεταφορικά. Στην είσοδο και έξοδο χρησιμοποιήθηκε καλώδιο ρεύματος το παλιό της Audioquest (καφέ) συνδεδεμένο κατευθείαν στην πλακέτα.
Επομένως η τιμή των 118 € που το δίνει μου φαίνεται πολύ τίμια.
Επίσης είχα στην κατοχή μου ένα άλλο , ιδιοκατασκευή με 10 πυκνωτές 4700μF παράλληλα και μια γέφυρα ανόρθωσης.
Οι ακροάσεις στο σύστημά μου ( https://www.avsite.gr/forum/account/account-details ), στα ΑΥΤΙΑ μου και στο χώρο μου είχαν τα παρακάτω αποτελέσματα:
Με το ATL ο ήχος με μια λέξη έγινε πιο ομοιογενής. Έσφιξαν τα μπάσα, καθάρισε η μεσαία περιοχή και τα πρίμα έγιναν πιο μαλακά. Με την ιδιοκατασκευή τα μπάσα δεν είχαν αυτό το κάτι παραπάνω και τα πρίμα απέκτησαν μια λαμπρότητα που στην αρχή ετυπωσίαζε αλλά μετά από λίγο κούραζε. Χωρίς αυτά με σκέτο το καλώδιο ρεύματος στο πολύμπριζό της Supra ο ήχος βρισκόταν κάπου στη μέση.
Δεν ξέρω αν με "στρώσιμο" του ATL διαφοροποιηθεί ο ήχος (δεν το πιστεύω) αλλά μάλλον δεν θα βγεί από την πρίζα.
 

Attachments


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Έχει πάρει το μάτι σας κάποια διάταξη που να μπαίνει κεντρικά στον πίνακα και να μειώνει, αν όχι να εξαλείφει, την συνεχή συνιστώσα; Στην εγκατάστασή μου είναι διάσπαρτοι τοροειδείς μου μουγκρίζουν...
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Παίζει ρόλο και η στήριξη στο alt....εάν είναι χύμα κατω κτλ.

Jpaudio μπορεις να βάλεις μονωτικό τυπου αυτοκινήτου στην πόρτα του πίνακα Εάν σε παίρνει.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Αυτο με το μονωτικό δεν το κατάλαβα...Να κόψω την DC συνιστώσα θέλω, όχι να μην ακούω το βουητό.
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Για να πιάνει όλους τους troridals της εγκατάστασης.
Και ολίγη θεωρία:
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
δεν ξερω ποιο dc blocker χρεσαζεσαι αλλά μια ιδέα ειναι να τρυπήσεις τοίχο να βγάλεις στο πλάι τα καλώδια και το στηρίξεις δίπλα. Δλδ να κανείς bypass.αυτό που λες παντως πιστεύω είναι μεγάλος μπελάς.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top