PMC

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
ηχεία λ.χ. έχοντα στον κλάδο χαμηλών παραλληλισμένα woofer και πτώση εμπέδησης που θα απαιτούσε υψηλά ρεύματα για τον έλεγχό τους θα έχουν ως αποτέλεσμα να μειώνουν το διαθέσιμο ποσό ρεύματος εις βάρος των κλάδων που θα έχουν αναλάβει ανώτερες ζώνες του φάσματος.
Ωχ !
Εάν κληθεί ο συνδυασμός ν'αναπαραγάγει πρόγραμμα με έντονες ενεργειακές απαιτήσεις - υπαγόμενες κατά κανόνα στη ζώνη των χαμηλών οκτάβων - τότε κατά την άνοδο στη μέση στάθμη ακρόασης θα φτάσει αργά ή γρήγορα το σημείο όπου θα σημειωθούν φαινόμενα αποκοπής ισχύος - τουλάχιστον ως προς τις στιγμιαίες κορυφώσεις - για τον κλάδο των χαμηλών.
Ωχ - ωχ !
θα αλλοιωθεί αδιόρθωτα και η διαχείριση ισχύος στους υπόλοιπους κλάδους (μεσαίων - υψηλών)
Ωω ωχ ωχ !!
σε περιπτώσεις παθητικών ηχείων θα μπορούσε να περιοριστεί με την εφαρμογή οριζόντιας πολυενίσχυσης
ουφφ ...
στο μεταξυ η caselli -με τα εμπιτρια της- ακουγεται υπεροχα με το ενα βατακι μου και τα μπαουλοντιβανα,
σα να ειν' εδω,
μαλιστα μερικες φορες την ακουω να ψυθιριζει διπλα μου στο κρεβατι ...
:drinks:
 

C

chrispo

Guest
..το 801 N, είναι πολύ καλό ηχείο...μόνο αυτό να πω την αλήθεια μου αρέσει από τα B&W. Τα μετέπειτα diamond series, δε με απασχολούν ιδιαίτερα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Μην γίνεσαι αυθάδης και αναιδης.
Μακριά τα χρεπια από μας.:D:p

RL801K.
ME Geithain.

Δεχόμαστε και το μικρότερο, το 933, αν και θα προτιμούσαμε (με διαφορά) το 922.
Άλλη φορά να διευκρινίζετε, κύριε! Δεν μυρίζουν τα νύχια μας ηχεία της ΓκετΧαρντ!
 














costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
3 σημεία αντιγράφω:

1. products that promise to bring studio-quality audio reproduction into the home.

2. In terms of music reproduction, there shouldn't be a distinction between a loudspeaker designed for studio use and one for domestic use - the speaker is either reproducing the music correctly, or it isn't.

3. Dolby Atmos has also been an area where PMC has been leading the field.


Δικά μου σχόλια τώρα:

Όποιος συνεχίζει να κάνει διακρίσεις μεταξύ "στουντιακου μόνιτορ" ηχείου και ηχείου "οικιακής χρήσης", δε ξέρει τι του γίνεται.

Η υψηλή ποιότητα αναπαραγωγής, είναι μια, δεν έχει στουντιακη ή οικιακή κατεύθυνση, το σωστό ηχείο είναι απλώς ένα σωστό ηχείο, τέλος.

Κι όταν η μεγάλη PMC προσπαθεί να οδηγεί τις εξελίξεις της μουσικής παραγωγής σε Dolby Atmos, τόσο με ριμαστερινγκ παλιών ηχογραφήσεων (από miles Davis κλπ) έως σύγχρονων παραγωγών, ε, νομίζω αρκετά με τα χαζά. Η υψηλότερη δυνατή ποιότητα στην μουσική μας, είναι συνδεδεμένη με την immersive experience του Dolby Atmos.


I rest my case.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.899
Reaction score
12.520
Ναι ΑΛΛΑ

Πού είναι εκείνο το θέμα που λέγαμε πως η ίδια η PMC δίνει διαφορετική καμπύλη στα οικιακά από τα στουντιακά της ηχεία;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Ναι ΑΛΛΑ

Πού είναι εκείνο το θέμα που λέγαμε πως η ίδια η PMC δίνει διαφορετική καμπύλη στα οικιακά από τα στουντιακά της ηχεία;
Ψάχναμε τρόπον τινά να δικαιολογήσουμε τ'αδικαιολόγητα.

Αυτό που κυρίως λέγαμε, ήταν το εξής απλό: "ντροπή να κυκλοφορεί εν έτει 2021 ηχείο με τέτοια απόκριση".

Κακή απόκριση ον αξις (και οφ αξις), σημαίνει κακό ηχείο. Τέλος.

Όλα τα "καλά" ηχεία, και προφανώς όλα τα ωραία ηχεία της PMC, είτε ενεργά είτε παθητικά, έχουν σωστή απόκριση, σωστές μετρήσεις, είτε είναι μαύρα για στούντιο είτε ξυλί για σπίτι.

Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες γι'αγρίους.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
λες τα στουντιο να εφαρμοζουν ιδια καμπυλη ;
...μηπως πρεπει να μας δειχουν τα στουντιο τα γραφηματα τους για να ξερουμε τι ακουμε ; :lolsign:
 
Last edited:


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.188
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top