Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα σας! Μπορείτε να μου πείτε από πού αγοράσατε τα κλειδιά για τα windows 7 και το office και την τιμή τους, είτε στο φόρουμ είτε με π.μ.;
Καλημέρα
Σου έχω ήδη στείλει και ένα δεύτερο PM.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Δωρεάν εναλλακτική του Teamviewer; Επειδή μπαίνω συχνά, μου ζητάει αγορά άδειας.
 



Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ο ένας υπολογιστής θα είναι και καλά σέρβερ και ο άλλος θα είναι client που θα συνδέεται πάνω του.
Εδώ έχει κάποιες οδηγίες για το setup
 



Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Καλημερα σας! Αναζητω επειγοντως access points 2-3 τεμαχια που να πλησιαζουν το δυνατον μια 100 αρα οπτικη ινα . Πηρα ενα tp link 901nd αλλα στα speed test βλεπω περιπου 40 .
Δωστε καποιες δοκιμασμενες προτασεις please! Money no object
 
Last edited:

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Καλημερα σας! Αναζητω επειγοντως access points 2-3 τεμαχια που να πλησιαζουν το δυνατον μια 100 αρα οπτικη ινα . Πηρα ενα tp link 901nd αλλα στα speed test βλεπω περιπου 40 .
Δωστε καποιες δοκιμασμενες προτασεις please!
Όταν κάνεις τη δοκιμή ενσύρματα βλέπεις 100 ?
 



Μηνύματα
1.702
Reaction score
982

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Να το παω σε 40hz στο καναλι και επισης μηπως σε συχνοτητα 5ghz πιασει max
70-80 . Καλα θα ειμαι πιστευω αν πιασει 70mbps . Αυτος λεει δεν φταιει το access point
Θα το δοκιμασω .Ευχαριστω !
Είναι περίεργα τα πράγματα με τα ασύρματα γιατί παίζει πολύ ρόλο το χωροταξικό και επίσης το πόσα δίκτυα είναι ενεργά...
Μόνο με δοκιμές θα βρεις αυτό που ταιριάζει καλύτερα στη δικιά σου περίπτωση.
Επίσης (αν και μάλλον θα το έχεις ήδη κάνει) κάνε ένα διπλοτσεκάρισμα αν είναι όλα "κλειδωμένα" στο σωστό πρότυπο (af) και ότι έχεις απενεργοποιήσει τα υπόλοιπα.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Καλημερα σας! Αναζητω επειγοντως access points 2-3 τεμαχια που να πλησιαζουν το δυνατον μια 100 αρα οπτικη ινα . Πηρα ενα tp link 901nd αλλα στα speed test βλεπω περιπου 40 .
Δωστε καποιες δοκιμασμενες προτασεις please! Money no object
Με τί συσκευή κάνεις τη δοκιμή;
Ένα εξαιρετικό AP με 4x4 MIMO είναι αυτό:
https://unifi-hd.ui.com/
Προσωπικά έχω δει εξαιρετικές ταχύτητες (>100Μbps) και με το UAP-AC-Pro, που είναι "μόνο" 3x3.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Με τί συσκευή κάνεις τη δοκιμή;
Ένα εξαιρετικό AP με 4x4 MIMO είναι αυτό:
https://unifi-hd.ui.com/
Προσωπικά έχω δει εξαιρετικές ταχύτητες (>100Μbps) και με το UAP-AC-Pro, που είναι "μόνο" 3x3.
Προσωπικά, μου αρέσει που είναι ΡοΕ! Επίσης, μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς με το ""μόνο"" 3x3". Μπήκα στο site, αλλά πέραν της αναφοράς για τον αριθμό των ταυτόχρονων χρηστών, δεν βρήκα κάτι άλλο.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Προσωπικά, μου αρέσει που είναι ΡοΕ! Επίσης, μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς με το ""μόνο"" 3x3". Μπήκα στο site, αλλά πέραν της αναφοράς για τον αριθμό των ταυτόχρονων χρηστών, δεν βρήκα κάτι άλλο.
Στα πιο σύγχρονα πρότυπα WiFi, η αύξηση ταχύτητας προκύπτει από την ταυτόχρονη χρήση πολλών διακριτών κεραιών MIMO. Οι 3x3 ήδη θεωρούνται πολλές και είναι αρκετές για (ονομαστική) ταχύτητα Gbps, γι' αυτό έβαλα σε εισαγωγικά το "μόνο".
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Στα πιο σύγχρονα πρότυπα WiFi, η αύξηση ταχύτητας προκύπτει από την ταυτόχρονη χρήση πολλών διακριτών κεραιών MIMO. Οι 3x3 ήδη θεωρούνται πολλές και είναι αρκετές για (ονομαστική) ταχύτητα Gbps, γι' αυτό έβαλα σε εισαγωγικά το "μόνο".
Άρα το "3x3" αναφερεται στον αριθμό των κεραιών της συσκευής.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Επισης καποιος μου ειπε οτι αυτα που πηρα ειναι "αχρηστα" και δεν σηκωνουν τοσο μεγαλες
ταχυτητες:idk:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Έστω ένα PoE access point με θύρα εισόδου RJ45 100Mbps κι ένα PoE access point με θύρα εισόδου RJ45 1Gbps.Έστω ότι όλα τα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι ίδια.

Η ταχύτητα του internet που διαμοιράζουν οι δύο συσκεύες επηρεάζεται από τη διαφορά της ταχύτητας της θύρας εισόδου; Εάν ναι, γιατί;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Έστω ένα PoE access point με θύρα εισόδου RJ45 100Mbps κι ένα PoE access point με θύρα εισόδου RJ45 1Gbps.Έστω ότι όλα τα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι ίδια.

Η ταχύτητα του internet που διαμοιράζουν οι δύο συσκεύες επηρεάζεται από τη διαφορά της ταχύτητας της θύρας εισόδου; Εάν ναι, γιατί;
Η ταχύτητα του Ethernet καθεαυτή δεν επηρεάζει την ταχύτητα του ασύρματου δικτύου. Από την άλλη, όταν ένα AP δίνει 1Gbps uplink, συνήθως θα δίνει και πιο γρήγορο ασύρματο δίκτυο (πιο γρήγορο πρότυπο, πιο πολλές κεραίες, κλπ).
Επίσης, ανάλογα με τη συσκευή που δίνει το PoE, υπάρχει η πιθανότητα η σύνδεση να δουλεύει μόνο σε 100Mbps.
Είναι κάπως γενική η ερώτηση για να πάρεις μονοσήμαντη απάντηση...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top