Ηχεία και ηλεκτρική εμπέδηση

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Οκ με το καλοδιο, ο ήχος φένεται που περνει από την τηλεόραση έχει κανει τον τον ενησχητακο μου πολύ καλυτεκα και ότι πεζω από το στικακι είναι σούπερ ,θες τώρα γιατί έχω και τα τετραωμα επάνω ακουγωνται παρα πολυ δηνατα και ωραιότατα.
[DOUBLEPOST=1554298912][/DOUBLEPOST]
Οκ με το καλοδιο, ο ήχος φένεται που περνει από την τηλεόραση έχει κανει τον τον ενησχητακο μου πολύ καλυτεκα και ότι πεζω από το στικακι είναι σούπερ ,θες τώρα γιατί έχω και τα τετραωμα επάνω ακουγωνται παρα πολυ δηνατα και ωραιότατα.
Πήρα και το σήμα της κερεας της τηλεωρασης και ακούω και τους σταθμούς καλητέρα.!!! Ότι πεζω με την τηλεόραση είναι σούπερ τόση διάφωρά?
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Καλημέρα σε όλους!!
Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας για έναν ενησχητη YAMAXA RXV 650 7X95WATT για € καλά είναι? Και γενικός σαν μηχάνημα είναι καλουλης? Επισκευασημος? Αναβάθμισημος?
[DOUBLEPOST=1554357196][/DOUBLEPOST]
Καλημέρα σε όλους!!
Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας για έναν ενησχητη YAMAXA RXV 650 7X95WATT για € καλά είναι? Και γενικός σαν μηχάνημα είναι καλουλης? Επισκευασημος? Αναβάθμισημος?
Ένοω για 100€ .
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας για έναν ενησχητη YAMAXA RXV 650 7X95WATT για € καλά είναι? Και γενικός σαν μηχάνημα είναι καλουλης? Επισκευασημος? Αναβάθμισημος?
Καλούλης, αλλά παλιούλης και κυρίως χωρίς HDMI.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Καλούλης, αλλά παλιούλης και κυρίως χωρίς HDMI.
Τη λετε αξηζει και 100€??
Yamaxa rx-v650!!
[DOUBLEPOST=1554877429][/DOUBLEPOST]
Τη λετε αξηζει και 100€??
Yamaxa rx-v650!!
 

Attachments


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Τη λετε αξηζει και 100€??
Yamaxa rx-v650!!
[DOUBLEPOST=1554877429][/DOUBLEPOST]
Καλά πόσο χάλια να ειναι? Όταν ο denon που έχω έχει δύο πηκνωτακια 2χ8200 στα 56volt και αυτός έχει 2χ12000 στα 71volt + 4x10000 στα 56? Θα σας πω εντυπώσεις..
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Έτοιμα τα fenton..!!! Μου εμηνε ένα καλό κρος και ένας καλός ενησχητης..4χ120rms,και θα φτιάξω και τα τετράωμα στα λιτρα που μου είπε ο petermeni, κληστου τυπου,είμαι ευχαριστημένος από τα φεντον από το μπασο τους ο σκυλος χεστηκε...τρέμει λίγο..χαχα!!
Τώρα το γουφερ τα περνει όλα και το τουιτερ έχει ένα πυκνωτή 3.3mf 100 Volt.
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Έτοιμα τα fenton..!!! Μου εμηνε ένα καλό κρος και ένας καλός ενησχητης..4χ120rms
Έτοιμα τα fenton..!!! Μου εμηνε ένα καλό κρος και ένας καλός ενησχητης..4χ120rms
[DOUBLEPOST=1555855746][/DOUBLEPOST]
 

Attachments


Μηνύματα
154
Reaction score
34
[DOUBLEPOST=1555855746][/DOUBLEPOST]
Κατανοώ και σεβωμαι ότι κάποιοι εδώ μέσα έχουν δώσει χιλιάρικα €€€ δεν τηθεται θέμα σηναγωνισμου. Ο petermeni είναι μανουλα στον ήχο όπως και πολλοί άλλοι στο φορουμ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Από την στιγμή που τα τελείωσες δεν έχει νόημα να αναφερθεί πως θα έπρεπε να είναι και τα λάθη που έχεις κάνει.
Το θέμα είναι, αν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο, να στρωθείς στο διάβασμα και το δεύτερο ηχείο που θα φτιάξεις να είναι σωστότερο.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Από την στιγμή που τα τελείωσες δεν έχει νόημα να αναφερθεί πως θα έπρεπε να είναι και τα λάθη που έχεις κάνει.
Το θέμα είναι, αν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο, να στρωθείς στο διάβασμα και το δεύτερο ηχείο που θα φτιάξεις να είναι σωστότερο.
Ναι αυτό σηγουρα!!!
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Έτοιμα τα fenton..!!! Μου εμηνε ένα καλό κρος και ένας καλός ενησχητης..4χ120rms,και θα φτιάξω και τα τετράωμα στα λιτρα που μου είπε ο petermeni, κληστου τυπου,είμαι ευχαριστημένος από τα φεντον από το μπασο τους ο σκυλος χεστηκε...τρέμει λίγο..χαχα!!
Τώρα το γουφερ τα περνει όλα και το τουιτερ έχει ένα πυκνωτή 3.3mf 100 Volt.
 

Attachments


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Από την στιγμή που τα τελείωσες δεν έχει νόημα να αναφερθεί πως θα έπρεπε να είναι και τα λάθη που έχεις κάνει.
Το θέμα είναι, αν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο, να στρωθείς στο διάβασμα και το δεύτερο ηχείο που θα φτιάξεις να είναι σωστότερο.
Παντο
 

Attachments


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Peter meni θέλω να να σε ρωτήσω κάτι....
Ο Denon που έχω AVR 1600 5X60WATT ,
Μου είχες πει να μην ασχοληθώ μαζί του να υποθέσω ότι δεν αξίζει οικονομικά γιατί θέλει ρηζηκες αλλαγές? ή γιατί δεν γίνεται να δω κάποιο αποτέλεσμα ? Θέλω την άποψη σου ,και αν ήθελα εγώ να αλλάξω κάποιους πηκνωτες πόσο θα μπορούσα να ξεφύγω από τα χαρακτηριστικά τους για να μην αλιωθει το ηχητικό αποτέλεσμα που έχει τώρα ?
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
με ποια λογικη θα αλλαξεις τι;

δεν ειναι κατι απλο οπως πχ ενα δικτυο διαχωρισμου σε ηχειο , που "απλα" θα αλλαξεις τους πυκνωτες του tweeter με "πλαστικους'/'κεραμικους"
ο ενισχυτης σου εχει pre out για τα αριστερο/δεξι/κεντρικο/sub οποτε αν πας παραπερα βαζεις δυο τετοια
https://www.diyclassd.com/product/fusionamp-fa122/92
στις πλατες των ηχειων σου
η εναλλακτικα δυο τετοια
https://www.minidsp.com/products/plate-amplifiers/pwr-ice125
και αρχιζεις να παιζεις ενεργα

αλλα χρειαζεσαι πολυ διαβασμα ακομα ειναι η αληθεια

πριν απο αυτο βρισκεις εναν μεταχειρισμενο crown xls που ειναι τσαμπα βαττακια και σχετικα σπαταλα και συνεχιζεις να παιζεις χωρις να πειραξεις τον avr σου

το να πειραξεις ομως τον avr σου χωρις να εισαι σιγουρος τι κανεις μπορει να σε αφησει και χωρις ενισχυτη , οποτε ξαναμπαινεις σε εξοδα.
με αλλα λογια μπορεις να ανεβεις επιπεδο με ποσα της ταξεις των 200-250 ευρω σε μεταχειρισμενα κομματια χωρις κινδυνο, οποτε δεν αξιζει καν ασχοληθεις με τον δικο σου που σε καμια περιπτωση δε θα πλησιασει μια λυση τελικου σε αυτα τα λεφτα , ουτε σε ισχυ ουτε σε "χροιες"
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
με ποια λογικη θα αλλαξεις τι;

δεν ειναι κατι απλο οπως πχ ενα δικτυο διαχωρισμου σε ηχειο , που "απλα" θα αλλαξεις τους πυκνωτες του tweeter με "πλαστικους'/'κεραμικους"
ο ενισχυτης σου εχει pre out για τα αριστερο/δεξι/κεντρικο/sub οποτε αν πας παραπερα βαζεις δυο τετοια
https://www.diyclassd.com/product/fusionamp-fa122/92
στις πλατες των ηχειων σου
η εναλλακτικα δυο τετοια
https://www.minidsp.com/products/plate-amplifiers/pwr-ice125
και αρχιζεις να παιζεις ενεργα

αλλα χρειαζεσαι πολυ διαβασμα ακομα ειναι η αληθεια

πριν απο αυτο βρισκεις εναν μεταχειρισμενο crown xls που ειναι τσαμπα βαττακια και σχετικα σπαταλα και συνεχιζεις να παιζεις χωρις να πειραξεις τον avr σου

το να πειραξεις ομως τον avr σου χωρις να εισαι σιγουρος τι κανεις μπορει να σε αφησει και χωρις ενισχυτη , οποτε ξαναμπαινεις σε εξοδα.
με αλλα λογια μπορεις να ανεβεις επιπεδο με ποσα της ταξεις των 200-250 ευρω σε μεταχειρισμενα κομματια χωρις κινδυνο, οποτε δεν αξιζει καν ασχοληθεις με τον δικο σου που σε καμια περιπτωση δε θα πλησιασει μια λυση τελικου σε αυτα τα λεφτα , ουτε σε ισχυ ουτε σε "χροιες"
Ευχαριστώ για την απάντηση και την συμβουλή!!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Peter meni θέλω να να σε ρωτήσω κάτι....
Ο Denon που έχω AVR 1600 5X60WATT ,
Μου είχες πει να μην ασχοληθώ μαζί του να υποθέσω ότι δεν αξίζει οικονομικά γιατί θέλει ρηζηκες αλλαγές? ή γιατί δεν γίνεται να δω κάποιο αποτέλεσμα ? Θέλω την άποψη σου ,και αν ήθελα εγώ να αλλάξω κάποιους πηκνωτες πόσο θα μπορούσα να ξεφύγω από τα χαρακτηριστικά τους για να μην αλιωθει το ηχητικό αποτέλεσμα που έχει τώρα ?
Είναι ένα πολύ εισαγωγικό μηχανάκι, δηλαδή πολύ μέτριο, με κυκλώματα και γενικότερη κατασκευή που δεν προδιαθέτουν για βελτίωση.
Δεν αξίζει τον κόπο και το κόστος. Η βελτίωση θα είναι ελάχιστη σε σχέση με κάποιο άλλο ενισχυτικό που έχει τις βάσεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Είναι ένα πολύ εισαγωγικό μηχανάκι, δηλαδή πολύ μέτριο, με κυκλώματα και γενικότερη κατασκευή που δεν προδιαθέτουν για βελτίωση.
Δεν αξίζει τον κόπο και το κόστος. Η βελτίωση θα είναι ελάχιστη σε σχέση με κάποιο άλλο ενισχυτικό που έχεις τις βάσεις.
Να υποθέσω ότι μπορώ να πάρω έναν τελικό που θα μπορούσα να τον συνδέσω με αυτόν που έχω τώρα ? Και τη θα μου πρωτηνατε που θα μπορούσα πιο μετά να τον αναβαθμίσω αν χρειαζόταν?
 


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Είναι ένα πολύ εισαγωγικό μηχανάκι, δηλαδή πολύ μέτριο, με κυκλώματα και γενικότερη κατασκευή που δεν προδιαθέτουν για βελτίωση.
Δεν αξίζει τον κόπο και το κόστος. Η βελτίωση θα είναι ελάχιστη σε σχέση με κάποιο άλλο ενισχυτικό που έχει τις βάσεις.
Καλημέρα peter !!!Αυτό θα κάνω δεν θα ασχολειθω καθωλου με τον ενησχητη,θα μαζέψω €€ και κάποια στιγμή θα πάρω έναν καλύτερο !!
[DOUBLEPOST=1557896602][/DOUBLEPOST]
Καλημέρα peter !!!Αυτό θα κάνω δεν θα ασχολειθω καθωλου με τον ενησχητη,θα μαζέψω €€ και κάποια στιγμή θα πάρω έναν καλύτερο !!
Εγώ παντός απο τα ηχεία που έφτιαξα είμαι ευχαριστημένος δεν περίμενα ότι θα βγάλουν τόσο μπάσο από χαμηλή ένταση.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Καλημέρα peter !!!Αυτό θα κάνω δεν θα ασχολειθω καθωλου με τον ενησχητη,θα μαζέψω €€ και κάποια στιγμή θα πάρω έναν καλύτερο !!
[DOUBLEPOST=1557896602][/DOUBLEPOST]
Εγώ παντός απο τα ηχεία που έφτιαξα είμαι ευχαριστημένος δεν περίμενα ότι θα βγάλουν τόσο μπάσο από χαμηλή ένταση.
Πολύ μεγάλη διαφορά με τον Yamaxa,έ έχει άλλα αποθέματα ισχύος και τα ηχεία είναι λατρεία !!! Δεν το περίμενα να έχει τόσα μπάσα!!!
 

Attachments



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.347
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top