Ηχεία και ηλεκτρική εμπέδηση

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Γειά σας, καινούργιος στο site, καλώς σας βρηκα!!! Θα θελα μια μικρή βοήθεια....
Έχω έναν ενισχυτη Denon avr 1600,που παιζει από 8 έως 16 ohm,ομως έχω ηχεία master audio pa 240 watt 120 rms 4ohm,
Αυτή τη στηγμη αυτά έχω,πως να μεγαλώσω την ωμική αντίσταση για να δεί 8ohm χωρίς να βάλω άλλα ηχεια.
Οποιος νομίζει και μπορεί μια βοήθεια!!!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Καλώς όρισες.
Ένα ηχείο 4 Ωμ δεν μπορεί να γίνει 8 Ωμ. Την αντίσταση ενός ηχείου καθορίζουν οι μονάδες του (μεγάφωνα) σε συνδυασμό με το κροσόβερ τους.
 


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Δηλαδή ακομα και αν είταν 8ohm πάλι μπορεί να έχω πρόβλημα σε υψηλές εντάσεις?
[DOUBLEPOST=1551205043][/DOUBLEPOST]Για την ακρίβεια αυτά είναι τα crossover,τα Τουίτερ είναι 8ohm αλλά τα woofer είναι 4ohm.
[DOUBLEPOST=1551205347][/DOUBLEPOST]Είναι υπό κατασκευή περιμενω να βάλω τους σωλήνες bassrefkex,και τα μονοτικα εσωτερικά.
 

Attachments



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αγαπητέ Βασίλη, η Master Audio είναι εταιρία κατασκευής ηχείων και επαγγελματικών συσκευών και νομίζαμε πως είχες στην κατοχή σου ένα τέτοιο ηχείο.

Το να πάρεις στην τύχη κάποιες μονάδες, ένα κροσόβερ και να τα βιδώσεις σε μια καμπίνα δεν συνεπάγεται πως έφτιαξες ηχείο.
Το ηχείο είναι μια συσκευή μελετημένη από την αρχή έως το τέλος και τίποτα δεν αφήνεται στην τύχη.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Έχετε απολιτο δίκιο και το κατανοώ,μου έκανε εντύπωση όμως που τα σηνδεσα πριν από καιρό σε ένα πάνελ,και τα έβαλα σε έναν ενησχητη του αδερφού μου περίπου ίδιος λίγο πιο καινούριος και ακούγονταν πιο δυνατά από της κολόνες roister που έχει στα δικά μου αυτιά με εντυπωσίασαν και είπα να τα βάλω σε ένα κουτί με διαστάσεις από επαγγελματικό ηχείο,απλά δεν το έχω τελειώσει,ακόμα θέλω να το ντισο με πισωχαρτο και να του βάλω τα ηχοαποροφιτικα εσωτερικά και τα κροσοβερ που τα περιμένω,από τα λίγα που έχω διαβασει καταλάβενω ότι είναι πολύπλοκο το θέμα του ηχου.η Μπαφλα εμπρός είναι 22mm. Όταν το ολόκληρος σε λίγες μερες θα δούμε τη ψαρια Επασα.
[DOUBLEPOST=1551211112][/DOUBLEPOST]Έχω ανχωθει λίγο με τα ohm του woofer,κάποιος μου είπε να βάλω σε σειρα κεραμική αντισταση 4ohm για να βλεβλέ 8ohm αλλά δεν νομίζω ότι υσχειη...εεε?
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το πρώτο που σε ενδιαφέρει σε ένα ηχείο είναι να παίζει σωστά. Για να παίζει σωστά θα πρέπει οι μονάδες του να ταιριάζουν σαν χαρακτηριστικά. Επάνω σε αυτές τις μονάδες, τοποθετημένες σε συγκεκριμένων διαστάσεων καμπίνα, σχεδιάζεται και ταιριάζει το κροσόβερ. Ένα κροσόβερ ταιριάζει μόνο με ένα συνδυασμό μεγαφώνων και καμπίνας. Κροσόβερ πασπαρτού δεν μπορεί να υπάρξει.

Λογικό και επόμενο ένα ηχείο της Roister, με σωστή υλοποίηση και σχεδιασμό, να παίζει χαμηλότερα από μεγάφωνα υψηλής ευαισθησίας αφημένα στην τύχη τους.

Το μεγάφωνο που επέλεξες είναι μια εντελώς τυχαία κατασκευή. Δεν θα βρεις πουθενά τα χαρακτηριστικά του, που θα σου επιτρέψουν να υπολογίσεις μια στοιχειωδώς σωστή καμπίνα.
Ξεκινάς με λάθος από την αρχή, οπότε καταλαβαίνεις τη συνέχεια...
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Τι να πω....ότι έχεις άδικο όχι σωστά τα λες!!!
[DOUBLEPOST=1551212675][/DOUBLEPOST]Το κουτί δεν είναι τιχαιω ος προς της διαστασεις του και τον σχεδιασμο.
Μπορώ να ανεβάσω PDF αρχείο?
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν δεν είναι τυχαίο το κουτί...
Σε ποια συχνότητα βρίσκεται ο συντονισμός καμπίνας-μεγαφώνου και που έχεις συντονίσει τον σωλήνα;
Επίσης σε ποια συχνότητα έχεις υπολογίσει την αντιστάθμιση συχνότητας εξ αιτίας της μπάφλας;

Η καμπίνα που ανέβασες αφορά το μεγάφωνο 8nw650 της Eighteen Sound. Εσύ αυτό έχεις;
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Μου θυμίζεις εμένα πριν από 35+ χρόνια που βρίσκαμε πεταμένα μεγάφωνα κυρίως αυτοκινητου και φτιάχναμε από ότι ξύλο επίσης βρισκαμε,από παλαιές ντουλάπες κ.λ.π ηχεια. Συμφωνώ με τους υπόλοιπους σε ότι σου έχουν γραψει και το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι μην πάθει κάποια ζημιά ο ενισχυτής σου λόγο της χαμηλοτερης από τις προδιαγραφες ομικης αντίστασης των ηχείων σου.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μιας και αναφέρθηκε το μεγάφωνο 8NW650 της Eighteen Sound δες παρακάτω τα χαρακτηριστικά του μεγαφώνου.
Από τις παραμέτρους Thiele-Small γίνεται αντιληπτό για τι σχεδίαση προορίζεται το μεγάφωνο και ποια είναι η καλύτερη δυνατή καμπίνα.
Τα στοιχεία αυτά τα δίνεις σε ένα πρόγραμμα υπολογιστικό, υπάρχουν κάμποσα αξιόπιστα και δωρεά, και σου υπολογίζει με αρκετή ακρίβεια τις σωστές διαστάσεις.
π.χ. αυτό:
http://www.mh-audio.nl/Calculators/ReflexBoxCalculator.html

Αυτό για μια απλά αξιοπρεπή καμπίνα.
Το θέμα του κροσόβερ είναι εντελώς άλλο κεφάλαιο και δεν υπάρχει αξιόπιστο πρόγραμμα που να βοηθάει.
 
Last edited:

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Να σας πω την αλήθεια δεν ξέρω τη να βάλω στα κουτακια του προγράμματος για να υπολογίσει,θα μπορούσες να με βοήθεισης αν σου στηλώ το λινκ του site που τα αγωρασα , ?
[DOUBLEPOST=1551274051][/DOUBLEPOST]https://www.dbmelectronics.gr/ihos-autokinitou/iheia-autokinitou/iheia-autokinitou-8/pa08-4.html
[DOUBLEPOST=1551274120][/DOUBLEPOST]https://www.dbmelectronics.gr/ihos-...eters/tw-42-titanium-tweeter-autokinitou.html
[DOUBLEPOST=1551274622][/DOUBLEPOST]Να σας πω και την άλλη βλακεία μου..πήρα τηλέφωνο στο μαγαζί και μου ήταν ότι αποδηδη καλύτερα σε κληστη καμπίνα και θελει 35 λιτρα , και εγώ κολησα και ήθελα με μπας ρεφλέξ. Οποιος μπορεί ας με βοήθειση να βγει ότι καλητερκ Γιατρά τα μεγάφωνα και αργότερα θα πάρω σηγουρα αλλά δύο 8ωμα όχι πολύ ακριβά.παλι θέλω να φτιάξω της καμπάνες από την αρχή.
Αν καταφέρω με την βοηθεβο σας να φτιάξω μια καλή καμπίνα για τα δύο πρώτα,έλεγα να πάρω αλλά δύο 10" είπε ένας φίλος μου έχει δύο ηχεία 10" jbl καμένα..μου τα σημεία.
[DOUBLEPOST=1551274702][/DOUBLEPOST]Μου τα δινει είπε να τα φτιάξω.
[DOUBLEPOST=1551274756][/DOUBLEPOST]https://www.dbmelectronics.gr/megaf...me-alouminiou-sasi-ishuos-150watt-rms-8o.html
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Μηπος έπρεπε να πάρω τον AMP IBIZA 600? Πήρα τον denon γιατί τον είδα ευκερια 80€ τέλος πάντων τώρα τον πήρα......είναι αυτός που έχω βαλεβ στο avatar εικόνα denon avr 1600.
 


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Αν κατάλαβα καλά πρεπει τα επόμενα ηχεια που θα πάρω να έχουν μαλακή αναρτηση για πιο βαθειά μπασα?
[DOUBLEPOST=1551275766][/DOUBLEPOST]Ναι αυτό το περίμενα... Με τα λάθη..
 
Last edited by a moderator:



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top