Ηχεία και ηλεκτρική εμπέδηση


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Απογοητεύτηκα ας προσεχα.....δεν κάνω τίποτα θα φτιάξω τα κουτιά γι'αυτα που έχω τώρα και θα πάρω αλλά τουητερ μπας και μου το σημληρωση λίγο.... σκατουλες συγνώμη αδικώ και τον ενισχυτή,αυτό που μπορεί να δώσει. Νομίζω θα μαζέψω κάνα φράγκο και θα τα πάρω ετοιμα.....εκτός αν νομιζεις ότι μπορεις εξαρχής να μου πεις πως να κινηθώ και τι να πάρω για ηχεία τριών δρόμων....
 
Last edited by a moderator:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Ξέχασε το για αρχή το τρίδρομο. Έχει άλλες απαιτήσεις και κόστος.
Φτιάξε ένα δίδρομο και βλέπεις. Πολλές εταιρίες έχουν σχέδια για ηχεία σε μορφή κιτ και είναι αξιόπιστα.
http://www.seas.no/index.php?option=com_content&view=category&id=66&Itemid=250

http://www.sbacoustics.com/index.php/sb-acoustics-kits/

θα έλεγα κάποιο από αυτά τα δύο:
http://www.sbacoustics.com/index.php/sb-acoustics-kits/eka/
http://www.seas.no/images/stories/diykits/pdfdataheet/mimir_plans.pdf

Πόσα χρήματα σκοπεύεις να δώσεις;
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Σκέφτηκα αυτά αυτά δύο που έχω τα μεγάφωνα να τα βάλω σε σειρά σε ένα, μακρόστενο κουτή γεια κεντρικά έτσι και αλλιώς από φωνή βλέπω είναι καμπάνα και βγάζουν παρά πολύ δωξα το θεό.
Τα έχω βάλει τώρα στα κουτιά τους με το υχοαπορωφητικο τους και τα κροσοβερ τς βηδωσα σωστά και είναι πολύ καλύτερα απλα σε αυτά τα κουτιά θα βάλω αλλά βρήκα αυτά για μου βγάλουν πιο πολύ χαμηλά μπάσα.
https://www.dbmelectronics.gr/megafona-antallaktika/antallaktika-megafona-8/oem-835glf.html
Και θα αλλάξω και το τουητερ να ξεκινάει από πιο χαμηλά
Και αφού παίρνει 5.1 ηχεία και έχει και έξοδο RCA για σαμπγουφερ θα φτιάξω αργότερα ένα σαμπ,αν δεν με καλύψουν στα αυτιά μου αυτά που θα έχω φτιάξει. τι λες?
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Kατ' αρχάς ο τίτλος πρέπει να διορθωθεί άμεσα, σε Ηχεία και ηλεκτρική εμπέδηση (impedance). Μου βγάζει το μάτι αυτό το ....ωμική αντίσταση.

Κατά δεύτερον, όταν θέλουμε να κατασκευάσουμε μία σχεδίαση bass reflex, αρχίζουμε πρώτα με το λόγο που τα θέλουμε (που θα τα χρησιμοποιήσουμε), από το χώρο που πρόκειται να καλύψουμε, μετά επιλέγουμε την επιθυμητή σχεδίαση B4, QB3, SC4, SBB4, κτλ, τις μονάδες woofer, tweeter (γνωστών παραμέτρων), και αυτά οδηγούν στον υπολογισμό του απαιτούμενου όγκου της καμπίνας, των διαστάσεων του σωλήνα συντονισμού και τέλος του crossover.
Τώρα, αρχίζοντας εντελώς ανορθόδοξα, με δεδομένη μία συγκεκριμένη καμπίνα και σωλήνες συντονισμού, θα πρέπει να κάτσει κάποιος να μετρήσει τον εσωτερικό της όγκο και τις διαστάσεις του σωλήνα/σωλήνων, και με βάση αυτά να ψάξει να βρει ποια μονάδα woofer θα ήταν η πιο κατάλληλη από πλευράς παραμέτρων Vas, Qts, Fs, κτλ.... δηλαδή τρέχα γύρευε.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Τελικά ήρθαν τα μεγάφωνα που μου πρωτηνε ο Γιώργος και έφτιαξαν η χαμηλές ,το κρος Πόυ πήρα είναι μάπα... Κόπηκαν η φωνες κα παραμορφώνει στης ψηλές....το έβγαλα λοιπόν και τα έδωσα όλα στο Γουφερ και άφησα το twiter ,με τον πυκνωτη του που έχει και όλα ωραία στα δικά μου αυτια...έναν 3.3 έχει στα 100 V.
[DOUBLEPOST=1551926844][/DOUBLEPOST]Αυτα....!!!!
[DOUBLEPOST=1551926904][/DOUBLEPOST]!!!!!!!
[DOUBLEPOST=1551927055][/DOUBLEPOST]!!!!
 

Attachments


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Καλησπέρα !!! Να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω τριδρωμο σηνολακι με το woofer αυτό?
https://www.djshop.gr/epangelmatiko...ntallaktika-icheion/fenton-woofer-pp-rubber-8
[DOUBLEPOST=1552582868][/DOUBLEPOST]Και τή καμπίνα θα τέριαζε?
[DOUBLEPOST=1552582995][/DOUBLEPOST]Αν ναι...τη μεγάφωνα θα μπορούσα να τεριαξω και που θα έπρεπε να πέζουνε σε συχνότητες περίπου για να δενει καλητέρα ηχητηκα..?
[DOUBLEPOST=1552583068][/DOUBLEPOST]Τα λίτρα θα είναι ίδια όπως και για δύο δρομων ? Δηλαδή 30λιτρα?
[DOUBLEPOST=1552583134][/DOUBLEPOST]Όποιος μπορεί θέλω τη γνώμη σας για την μέγιστη απόδοση σε σύνολο με το γουφερ αυτό.
 

Μηνύματα
154
Reaction score
34
Καλημερα!!! Είπατε να μην πειράξω τον ενησχητη μου και το σεβαστηκα,και πήρα λοιπόν τα ενησχητακια από το αμάξι και σηνδεσα με rca στον ενησχητη, του έβαλα και το αντιπαρασιτικο και όλα ωραία παρά πολύ ωραια....απροσδωκιτα ωραία..θα ειθελα ομος δυο συμβουλές οποίος μπορεί . Φενεται καρακατσουλειο τώρα ομος θα τα φτιάξω πιο ωραία. Λοιπόν προτων...από πού μπορώ να πάρω εντολή για τον ρελέ που έχω να δεινει ρεύμα στα ενησχητακια για να μην ακούω το Πρότο χρατς στα ειχεια.
Και δευτερων πος να πάρω ηχω από την τηλεόραση για τον ενησχητη μου.? Όποιος μπορεί ας βοηθήσει .
[DOUBLEPOST=1554026288][/DOUBLEPOST]
Καλημερα!!! Είπατε να μην πειράξω τον ενησχητη μου και το σεβαστηκα,και πήρα λοιπόν τα ενησχητακια από το αμάξι και σηνδεσα με rca στον ενησχητη, του έβαλα και το αντιπαρασιτικο και όλα ωραία παρά πολύ ωραια....απροσδωκιτα ωραία..θα ειθελα ομος δυο συμβουλές οποίος μπορεί . Φενεται καρακατσουλειο τώρα ομος θα τα φτιάξω πιο ωραία. Λοιπόν προτων...από πού μπορώ να πάρω εντολή για τον ρελέ που έχω να δεινει ρεύμα στα ενησχητακια για να μην ακούω το Πρότο χρατς στα ειχεια.
Και δευτερων πος να πάρω ηχω από την τηλεόραση για τον ενησχητη μου.? Όποιος μπορεί ας βοηθήσει .
[DOUBLEPOST=1554026395][/DOUBLEPOST]
Καλημερα!!! Είπατε να μην πειράξω τον ενησχητη μου και το σεβαστηκα,και πήρα λοιπόν τα ενησχητακια από το αμάξι και σηνδεσα με rca στον ενησχητη, του έβαλα και το αντιπαρασιτικο και όλα ωραία παρά πολύ ωραια....απροσδωκιτα ωραία..θα ειθελα ομος δυο συμβουλές οποίος μπορεί . Φενεται καρακατσουλειο τώρα ομος θα τα φτιάξω πιο ωραία. Λοιπόν προτων...από πού μπορώ να πάρω εντολή για τον ρελέ που έχω να δεινει ρεύμα στα ενησχητακια για να μην ακούω το Πρότο χρατς στα ειχεια.
Και δευτερων πος να πάρω ηχω από την τηλεόραση για τον ενησχητη μου.? Όποιος μπορεί ας βοηθήσει .τα ενησχητακια είναι το καθένα 2χ150w
[DOUBLEPOST=1554026288][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1554026532][/DOUBLEPOST]Τα ενησχητακια είναι 2χ150W.
 

Attachments


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Καλημερα!!! Είπατε να μην πειράξω τον ενησχητη μου και το σεβαστηκα,και πήρα λοιπόν τα ενησχητακια από το αμάξι και σηνδεσα με rca στον ενησχητη, του έβαλα και το αντιπαρασιτικο και όλα ωραία παρά πολύ ωραια....απροσδωκιτα ωραία..θα ειθελα ομος δυο συμβουλές οποίος μπορεί . Φενεται καρακατσουλειο τώρα ομος θα τα φτιάξω πιο ωραία. Λοιπόν προτων...από πού μπορώ να πάρω εντολή για τον ρελέ που έχω να δεινει ρεύμα στα ενησχητακια για να μην ακούω το Πρότο χρατς στα ειχεια.
Και δευτερων πος να πάρω ηχω από την τηλεόραση για τον ενησχητη μου.? Όποιος μπορεί ας βοηθήσει .
[DOUBLEPOST=1554026288][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1554026395][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1554026532][/DOUBLEPOST]Τα ενησχητακια είναι 2χ150W.
[DOUBLEPOST=1554065707][/DOUBLEPOST]Μην σκοτώνεστε ένας ένας...εφχαρριστω για τη βοήθεια δεν προκηται να ξανασχοληθω με τίποτα αλο σε αυτό σαϊτ .μπορητε να τα διαγράψετε ολα.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Καλησπέρα!
Η αχαριστία και η αγένεια σου είναι αντίστοιχη των γραπτών σου! Ευτυχώς που το forum δεν έχει ποινική ρήτρα και δεν υποχρεούται να σου επιστρέψει τα χρήματα που έδωσες!
Καληνύχτα και καλές ακροάσεις εύχομαι!
 



Μηνύματα
154
Reaction score
34
Καλησπέρα!
Η αχαριστία και η αγένεια σου είναι αντίστοιχη των γραπτών σου! Ευτυχώς που το forum δεν έχει ποινική ρήτρα και δεν υποχρεούται να σου επιστρέψει τα χρήματα που έδωσες!
Καληνύχτα και καλές ακροάσεις εύχομαι!
Να είσαι καλά!!! Από την απανταπά που έδωσες φενεται και το επίπεδο σου....να είσαι καλα και να έχεις την υγεία σου!!!
[DOUBLEPOST=1554108886][/DOUBLEPOST]
Καλησπέρα!
Η αχαριστία και η αγένεια σου είναι αντίστοιχη των γραπτών σου! Ευτυχώς που το forum δεν έχει ποινική ρήτρα και δεν υποχρεούται να σου επιστρέψει τα χρήματα που έδωσες!
Καληνύχτα και καλές ακροάσεις εύχομαι!
Δεν ζήτησα χρήματα και δεν καταλαβες τίποτα από ότι έγραψα γι'αυτο και δεν θα ασχοληθώ αλο μαζι σου.να είσαι καλα πάντως.
[DOUBLEPOST=1554108965][/DOUBLEPOST]
Ναι φίλε αυτά είναι ειναι!!
 


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Ωραία φαίνονται τα ενισχυτάκια. Ποιά είναι;
Χωρίς να είμαι ειδικός, θα έλεγα ότι μάλλον θα πρέπει να παρεμβάλεις ένα κύκλωμα χρονοκαθυστέρησης ώστε να μην σου έρχεται το μπαμ στα ηχεία και κατά δεύτερον, η tv βγάζει RCA ή καρφί minijack ή έστω scart?
[DOUBLEPOST=1554122326][/DOUBLEPOST]
 

Attachments


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925

Attachments


Μηνύματα
154
Reaction score
34
Δες με κόκκινο. Στην ουσία θες ένα τέτοιο καλώδιο ή μετατροπέα stereo minijack 3.5mm to rca.
https://www.skroutz.gr/s/9334708/Metro-3-5mm-male-2x-RCA-female-A087.html
https://www.skroutz.gr/c/1971/kalodio_3_5mm_jack.html?from=catspan&keyphrase=stereo+mini+jack+to+rca
Αν δεν έχεις κάποιο θέμα, προτίμησε το καλώδιο.
Σ ευχαριστώ πολύ θα το πάρω το καλώδιο να το δωκιμασω!!!
[DOUBLEPOST=1554136395][/DOUBLEPOST]Μηπος ξέρεις από ποιον ρελε μέσα από τον ενησχητη μπορώ να πάρω εντολή για να ανηγουν τα ενησχητακια,όταν ανηγω τον ενησχητη μου? Είναι κάποιο από τα μπλέ? Μηπος το πρώτο στην είσοδο ρεύματος στον μεσχημστιστη?
 

Attachments


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Σ ευχαριστώ πολύ θα το πάρω το καλώδιο να το δωκιμασω!!!
[DOUBLEPOST=1554136395][/DOUBLEPOST]Μηπος ξέρεις από ποιον ρελε μέσα από τον ενησχητη μπορώ να πάρω εντολή για να ανηγουν τα ενησχητακια,όταν ανηγω τον ενησχητη μου? Είναι κάποιο από τα μπλέ? Μηπος το πρώτο στην είσοδο ρεύματος στον μεσχημστιστη?
Δεν το γνωρίζω, πρόσεξε μόνο, αν δεν είσαι 1000% σίγουρος, μην κάνεις καμιά ζημιά.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.431
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top