Βάση ηχείου από Έλληνα κατασκευαστή.

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Το τελευταίο διάστημα στενός φίλος βρισκόταν σε διαδικασία αναζήτησης βάσης για το νέο του απόκτημα,
ένα παθητικό ηχείο παραδοσιακής Εγγλέζικης φίρμας, (μιλάμε για terma_αθεόφοβο) .
Διαβάζοντας εδώ για τον Μ. Μελίδη σκέφτηκα πως θα ήταν καλή λύση μια custom σχεδίαση,
κι εφόσον ο φίλος ήταν θετικός με την ιδέα, δημιούργησα ένα αρχικό σχέδιο το έστειλα στον Μιχάλη για σχόλια στην συνέχεια έγιναν κάποιες μικρές τροποποιήσεις και τελικά πήρε τον δρόμο…
της κατασκευής.

Δέκα μέρες μετά ήρθε ένα δέμα, Χμμ… κάπως… βαρύ !
Unboxing / συναρμολόγηση, συμπέρασμα: η κοπή, το φινίρισμα και η συναρμογή είναι υψηλού επιπέδου.
Ακολούθησαν δοκιμές με την… πλήρωση των σωλήνων, αρχικά γεμάτες, μετά μισοάδειες, 3/4 κ.τ.λ., το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα ήρθε όταν χρησιμοποιήθηκαν 2 διαφορετικά υλικά και γέμισμα λίγο πάνω απ΄ την μέση με το συνολικό βάρος να πλησιάζει τα 19 kgr για την καθεμία.
Τέλος καλό όλα καλά, συγχαρητήρια στον Μιχάλη.

Προσωπικά έχω πειστεί ότι πέρα απ’ τους γνωστούς και καταξιωμένους κατασκευαστές που έχουν εδραιωθεί στη διεθνή αγορά, μπορούμε κι εδώ, με δικούς μας ανθρώπους, καλή συνεργασία και επιμονή, να έχουμε τα ίδια και σε ορισμένες περιπτώσεις καλύτερα αποτελέσματα σε λογικές τιμές.


Το κατασκευαστικό.
con_Dwg.jpg


001.jpg
002.jpg

Mε το ηχείο.
004.jpg

005.JPG
 



PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Το τελευταίο διάστημα στενός φίλος βρισκόταν σε διαδικασία αναζήτησης βάσης για το νέο του απόκτημα,
ένα παθητικό ηχείο παραδοσιακής Εγγλέζικης φίρμας, (μιλάμε για terma_αθεόφοβο) .
Διαβάζοντας εδώ για τον Μ. Μελίδη σκέφτηκα πως θα ήταν καλή λύση μια custom σχεδίαση,
κι εφόσον ο φίλος ήταν θετικός με την ιδέα, δημιούργησα ένα αρχικό σχέδιο το έστειλα στον Μιχάλη για σχόλια στην συνέχεια έγιναν κάποιες μικρές τροποποιήσεις και τελικά πήρε τον δρόμο…
της κατασκευής.

Δέκα μέρες μετά ήρθε ένα δέμα, Χμμ… κάπως… βαρύ !
Unboxing / συναρμολόγηση, συμπέρασμα: η κοπή, το φινίρισμα και η συναρμογή είναι υψηλού επιπέδου.
Ακολούθησαν δοκιμές με την… πλήρωση των σωλήνων, αρχικά γεμάτες, μετά μισοάδειες, 3/4 κ.τ.λ., το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα ήρθε όταν χρησιμοποιήθηκαν 2 διαφορετικά υλικά και γέμισμα λίγο πάνω απ΄ την μέση με το συνολικό βάρος να πλησιάζει τα 19 kgr για την καθεμία.
Τέλος καλό όλα καλά, συγχαρητήρια στον Μιχάλη.

Προσωπικά έχω πειστεί ότι πέρα απ’ τους γνωστούς και καταξιωμένους κατασκευαστές που έχουν εδραιωθεί στη διεθνή αγορά, μπορούμε κι εδώ, με δικούς μας ανθρώπους, καλή συνεργασία και επιμονή, να έχουμε τα ίδια και σε ορισμένες περιπτώσεις καλύτερα αποτελέσματα σε λογικές τιμές.


Το κατασκευαστικό.
View attachment 132173

View attachment 132174 View attachment 132176
Mε το ηχείο.
View attachment 132178
View attachment 132181
Ο Μιχαλης ειναι κορυφη μπραβο του!!!!:hi::hi:
 




Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
O Μιχάλης είναι άριστος στη δουλειά του.
Οι δε κατασκευές του μακράν οι καλύτερα υλοποιημένες και σχεδιασμένες.
Μιλάμε για την Κορυφή.
Συμφωνώ, κι αυτός είναι ο λόγος του συγκεκριμένου ποσταρίσματος από μέρους μου,
ο Μιχάλης είναι άψογος στην δουλειά του, κάτι που θα μπορέσει να το λάβει υπόψιν του
ο οποιοσδήποτε ενδιαφερόμενος.
 



Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Οχι ότι έχει μεγάλη σημασία, αλλά , γιατί κάνατε δοκιμές με μισογεμάτες και 3/4 κλπ και με διαφορετικά υλικά στο γέμισμα?
Δεν θέλατε , εσύ και ο φίλος σου μία -δύο , ακλόνητες και συμπαγέστατες βάσεις που απλώς να στηρίζουν τα ηχεία , αντί να συνεισφέρουν , έστω και ελάχιστα στο τελικό αποτέλεσμα?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Μιχάλης ο "σίδερα μασάει, ο Κουταλιανός", φτιάχνει τις καλύτερες βάσεις εβερ.

Και μερικές στην κατοχή μου εκ του μάστερ οφ αϊρον:

IMG_20190704_211733.jpg



IMG_20190602_131248.jpg
 



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.182
Reaction score
27.655
Rack και βάση τηλεόρασης από τα χρυσά χέρια του Μιχάλη!!!
View attachment 132230 View attachment 132231
Σπύρο τα ξύλα που έβαλες τα βλέπω απεριποίητα.
Νομίζω θα έπρεπε να τα καλωπίσεις λίγο.
Εκτός αν το έκανες ήδη, οπότε οκ.
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Καλημέρα.
Φανταστικές κατασκευές, μπράβο, γεια στα χέρια του!
Μηχάλη μπογιά wrinkle μαύρη, όχι σε spray, που βρίσκουμε;
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.182
Reaction score
27.655
Καλημέρα.
Φανταστικές κατασκευές, μπράβο, γεια στα χέρια του!
Μηχάλη μπογιά wrinkle μαύρη, όχι σε spray, που βρίσκουμε;
Γιάννη εγώ τα παίρνω από μαγαζιά που πουλάνε χρώματα σε σπρέϋ.
Δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω κάτι πιο συγκεκριμένο.
Εγώ βάφω με ηλεκτροστατική βαφή σε φούρνο.
Αν είναι για πιο απλά πράγματα χωρίς απαιτήσεις, βάφω με σπρέϋ είτε απλό, είτε με χρώμα αυτοκινήτων, που είναι πολύ πιο ποιοτικό (και πιο ακριβό).
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Ευχαριστώ Μηχάλη. Βρίσκω σε spray αλλά είναι ακριβή γαι την ποσότητά της...Και δεν μου φτάνει 1 και 2 δοχεία.
Γιάννης
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Οχι ότι έχει μεγάλη σημασία, αλλά , γιατί κάνατε δοκιμές με μισογεμάτες και 3/4 κλπ και με διαφορετικά υλικά στο γέμισμα?
Δεν θέλατε , εσύ και ο φίλος σου μία -δύο , ακλόνητες και συμπαγέστατες βάσεις που απλώς να στηρίζουν τα ηχεία , αντί να συνεισφέρουν , έστω και ελάχιστα στο τελικό αποτέλεσμα?
Την θέλουμε μια στιβαρή βάση, αλλά αν το παρακάνουμε θα λειτουργήσει εις βάρος του ηχητικού αποτελέσματος,
η υπερβολική μάζα απορροφά σημαντική ενέργεια με αποτέλεσμα να ακούγεται πιο φτωχό κυρίως στα χαμηλά ένα ηχείο.
Η συγκεκριμένη είναι από μόνη της αρκετά βαριά, αλλά με την σωλήνα άδεια “καμπανίζει”, οπότε θα πρέπει
να γεμίσει τόσο ώστε να εξαλείψουμε το φαινόμενο κρατώντας την μάζα σε ικανοποιητικά επίπεδα, για το λόγο αυτό επιλέχθηκε το υλικό με το χαμηλότερο ειδικό βάρος. ( μιλάμε για 4 x ∅70)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.307
Μηνύματα
2.858.044
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top