Logitech Harmony, το απαραίτητο τηλεχειριστήριο

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
Μηπως να κανεις και ενα factory reset

Factory Reset
  1. Press and hold the Menu button (located above the Channel Up button) and the Off button together for 20 seconds.
  2. The remote screen will turn off, then turn on again displaying the image of a remote and a circular arrow.
  3. After a few seconds your remote will be restored to factory defaults and you may sync again.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Το power cycle απαιτεί να κρατήσεις το off του remote πατημένο αρκετά δευτερόλεπτα. Το έκανες έτσι;
ναι το εκανα ετσι ακριβως

μαλιστα 2-3 φορες επειδη τις 2 φορες ανοιγοντας παλι το control ηταν φριζαρισμενο δεν επαιρνε εντολες δεν πατιοταν τιποτα

τωρα εχει ανοιξει δειχνει να δουλευει ομως το φοβαμαι μην κατεβασει κανα πανι οθονης κυριως επανω στην τηλεοραση
απο μονο του σημερα το πρωι στις 6.30 που μας ξυπνησε απο την τηλεοραση που ειχε αναψει μονο του οπως επισης , εδωσε εντολη για avtivity θεασης προτζεκτορα και αλλα διαφορα εντελως παραξενα
απιστευτα πραγματα...
[DOUBLEPOST=1563183088][/DOUBLEPOST]
Μηπως να κανεις και ενα factory reset

Factory Reset
  1. Press and hold the Menu button (located above the Channel Up button) and the Off button together for 20 seconds.
  2. The remote screen will turn off, then turn on again displaying the image of a remote and a circular arrow.
  3. After a few seconds your remote will be restored to factory defaults and you may sync again.
αυτο προφανως σημαινει οτι θα χασω ολες τις ρυθμισεις? activities κτλ? η ειναι στο logitech cloud αποθηκευμενα κ δεν θα τα χασω?
[DOUBLEPOST=1563183406][/DOUBLEPOST]ωρε να παρει το μιατιασα παλι αρχισε να τρεμοπαιζει η οθονη και να πατιουνται τα κουμπια μονα τους στην touch screen....

μου δινει την εντυπωση πως ειναι θεμα control κ οχι hub
 
Last edited:

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
ναι το εκανα ετσι ακριβως

μαλιστα 2-3 φορες επειδη τις 2 φορες ανοιγοντας παλι το control ηταν φριζαρισμενο δεν επαιρνε εντολες δεν πατιοταν τιποτα

τωρα εχει ανοιξει δειχνει να δουλευει ομως το φοβαμαι μην κατεβασει κανα πανι οθονης κυριως επανω στην τηλεοραση
απο μονο του σημερα το πρωι στις 6.30 που μας ξυπνησε απο την τηλεοραση που ειχε αναψει μονο του οπως επισης , εδωσε εντολη για avtivity θεασης προτζεκτορα και αλλα διαφορα εντελως παραξενα
απιστευτα πραγματα...
[DOUBLEPOST=1563183088][/DOUBLEPOST]

αυτο προφανως σημαινει οτι θα χασω ολες τις ρυθμισεις? activities κτλ? η ειναι στο logitech cloud αποθηκευμενα κ δεν θα τα χασω?
[DOUBLEPOST=1563183406][/DOUBLEPOST]ωρε να παρει το μιατιασα παλι αρχισε να τρεμοπαιζει η οθονη και να πατιουνται τα κουμπια μονα τους στην touch screen....

μου δινει την εντυπωση πως ειναι θεμα control κ οχι hub
λογικα με το που το συνδεσεις και πατησεις το sync θα κατεβασει τα settings που εχεις στο account.

αν θες περιμενε και την απαντηση και απο καποιον αλλο που την εχει ξανακανει την διαδικασια.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Έκανα την διαδικασία
Όντως με το που το συνδεσα στο λαπτοπ κατεβασε τις τις ρυθμίσεις απο το cloud
Ομως δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει
Στα ξαφνικά πατιουνται κουμπιά στην οθόνη κάνει το vibration που κάνει κανονικά και δίνονται εντολές
Απο μόνο του....

Μονο 3 κάτι χρόνια μου κράτησε γαμωτο


Καναν μάστορα να το παω? Τι λέτε
Η αγοράζω αλλο?
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Επειδή έχω βαρεθεί να ψάχνω κάθε τόσο τα διαφορετικά τηλεκοντρόλ, εξετάζω σοβαρά το ενδεχόμενο να πάρω ένα Logitech harmony remote. Βλέπω ότι υπάρχουν πολλά μοντέλα και θα ηθελα να ρωτήσω ποιο είναι το ποιο κατάλληλο για τον έλεγχο του home cinema.
Πρέπει να μπορώ να χειριστώ τον Marantz sr 7012, το zidoo x10, ένα Sony blueray player, και τον Optoma προβολέα.
Καλό θα ήταν να υπάρχει η δυνατότητα το κοντρόλ να δουλεύει χωρίς να κοιτά απευθείας τα μηχανήματα.
Επίσης θα ήθελα να υποστηρίζει και μερικά activities, και να μπορώ να μπαίνω και στα μενού ρυθμίσεων της κάθε συσκευής.

Ποιο μοντέλο μου προτείνετε;

Ευχαριστώ
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
2 Είδη υπάρχουν, αυτά που είναι αυτόνομα (τα απλά) και αυτά που συνδέονται στο δίκτυο.
Όλα όμως κάνουν για τα παραπάνω απαιτούμενα.

Με την δεύτερη περίπτωση, όχι μόνο δεν χρειάζεται να "βλέπει" το τηλεκοντρόλ τα μηχανήματα, αλλά δεν είναι καν απαραίτητο και το ίδιο (με ένα κινητό πχ κάνομε τα πάντα).
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Για να δούμε ένα σενάριο: θέλω να δω μια ταινία.
Το remote μου ανάβει τα μηχανήματα. Οκ ως εδώ.
Μετά θέλω να ανεβάσω την ένταση στον ενισχυτή, να αλλάξω από Dolby surround σε dts.x upmixer, να αλλάξω το framerate στο zidoo, και τέλος να αυξήσω τη φωτεινότητα στον προβολέα.
Μπορώ να τα κάνω αυτά εύκολα και γρήγορα από το Harmony;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Θα πρέπει να ορίσεις σε κάποια κουμπιά του harmony τις αντίστοιχες εντολές που θέλεις, όταν το κάνεις μετά είναι ένα απλό πάτημα κουμπιού. Το μόνο πρόβλημα που έχω δει εγώ είναι ότι αν κάποια εντολή δεν τη χρησιμοποιείς συχνά όταν θα τη χρειαστείς δεν θα θυμάσει σε ποιο κουμπί την έχεις βάλει και τότε πιάνεις στα χέρια το native control της συσκευής.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Navigation buttons για να πλοηγούμαστε στα μενού φαντάζομαι ότι υπάρχουν. Σωστά;
Με συσκευές Android που χρειάζονται κουμπιά πίσω, μενού, home τι γίνεται; πρέπει να τα προγραμματίσουμε και αυτά ή υπάρχουν;
Συγνώμη που επιμένω, αλλά το κόστος δεν είναι ευκαταυρονητο...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
βελάκια υπάρχουν για navigation, υπάρχουν και άλλα default για κάθε συσκευή, αν θυμάμαι καλά στα δείχνει την ώρα που το σετάρεις στον υπολογιστή. Οτι δεν υπάρχει όμως το ορίζεις εσύ και ξεμπερδεύεις.
Ίσως είναι καλύτερα να ρίξεις μια ματιά στο user manual του κάθε μοντέλου για να σου λυθούν κάποιες απορίες.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Λοιπόν,
Γνώμη μου είναι να πας εδώ: Harmony

Εκτός της συσκευής που συμπεριλαμβάνεται στην συσκευασία, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια παλιά συσκευή adroid, (tablet ή κινητό) σαν τηλε χειριστήριο. Σε αυτήν την περίπτωση έχει άνω των 6 σελίδων από εντολές που σου χρειάζονται.

Οι βασικές κινήσεις έχουν:
Κατεβάζουμε την ειδική εφαρμογή από την logitech.
Συνδέεσαι αυτομάτως με την βάση της logitech. Εκεί υπάρχουν όλες οι συσκευές ανεξαρτήτως μάρκας ή ηλικίας.
Αφού τελειώσουμε με αυτήν την εργασία, κατόπιν δημιουργούμε activities. Δηλαδή αρχεία με τις εντολές. Πχ θέλουμε να δούμε κάποια ταινία.
Όλα γίνονται με την μορφή ερωτήσεων απαντήσεων ως εξής:

Πώς ονομάζεται το activity?
Πχ Home Cinema.
Ποιες πηγές απαιτούνται να είναι ανοικτές?
TV, Ps3, AV...
Κατόπιν, ερωτήσεις σχετικά με τις πηγές:
Ποια η είσοδος στην tv? Πχ Hdmi 1
Ποια θα είναι η έξοδος στο ps3? Πχ Hdmi ή η οτπική.
Ποια η είσοδος στον AV? πχ blueray...

'Όλα τα παραπάνω εμφανίζονται υπό μορφή εικονιδίων και διαλέγεις, δεν γράφεις τίποτα, τόσο απλά.

κατόπιν Ερωτήσεις του τύπου:
Ποια συσκευή θα διαχειρίζεται τον ήχο? Πχ, επιλέγεις AV, ή TV ότι σου αρέσει.

Κάπως έτσι λειτουργούν όλα.

Αφού τελειώσουμε με τα παραπάνω, μπορούμε να διαλέξουμε εντολές από έναν πολύ μεγάλο αριθμό, ανά συσκευή, ότι φανταστείς, ότι δηλαδή έχουν τα βασικά τηλε χειριστήρια σου και ακόμη περισσότερες.

Είπαμε για κάθε activity έχομε πάνω από 30-40 ''πλήκτρα'' για εντολές.

Επίσης έχομε όσα... activityes θέλουμε: home cinema με προβολέα, άλλο για ακρόαση μουσικής με πικαπ και ούτω καθεξής...
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
ευχαριστω πολυ για την αναλυτική απαντηση.
πανω που σκεφτόμουν αν χρειαζεται η οθονη πανω στο κοντρολ (elite) ή μπορω να κανω τη δουλεια μου με το companion.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Μια πολύ ωραία θήκη σιλικόνης για το Harmony Elite. Πολύ βολική, το μόνο που χάνεις είναι τα φωτειζόμενα πλήκτρα, κατά τα άλλα είναι άριστη. και μάλλον φθηνή θα έλεγα:

 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
ενα χρονο μετα την βλαβη στο ultimate θα το αντικαταστησω παροτι κ με το κινητο μια χαρα βολευτηκα :)

εχω το hub απο το ultimate οποτε φανταζομαι αγοραζω το 950 κ ειμαι κομπλε...?
να το παρω απο σκρουτζ στα 165ε (το 950 μονο του) που υπαρχει τωρα κ να εχω κ εγγυηση? Amazon παιζει στα 200+ε
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Γιατί το δικό μου δεν βλέπει τπτ? Ακόμη και αντιγραφή των πλήκτρων του πρωτότυπου δεν κάνει....
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Έχει καταφέρει κανεις να ανοίγει το pc με εντολή ή κατά την έναρξη ενός activitie?

Αν ναι, παρακαλώ, σημειώστε την διαδικασία .
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top