Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Η παλλομενη μεμβρανη επιστρέφει ενέργεια στο χώρο μόνο όταν υλοποιηθεί ως χρήση ελατηρίου τον αέρα από οπίσθιο σφραγισμένο χώρο... οπως ένα τύμπανο δηλ...και αυτό το συζητάμε...
Παρόμοια ισχύει με τα helmholtz....
Η κατασκευή όπως εχει υλοποιηθεί από τον Κώστα όπου χρήση ελατηρίου εκτελεί απορροφητικό υλικό δεν αποτελεί δευτερεύουσα πηγή ενέργειας....
 

Μηνύματα
181
Reaction score
93
Τη τέρας πήρες;

:o:o

Καλά έκανες. Τσάμπα.

Θα πράξει τα δέοντα, είναι σίγουρο.

Εδώ 2x8" monitors παίρνεις της Genelec και λες "τη σκατά άκουγα τόσα χρόνια";
Βεβαίως!!! Και μην ξεχνάμε πως στη σειρά SAM έχει και το DSP ενσωματωμένο στο ηχείο για αυτόματη ρύθμιση στο χώρο.

Μάλλον θα υποκύψω στον πειρασμό και θα πάω για 8350.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
και θα πάω για 8350.
Και πολύ καλά θα κάνεις!

Ε-ξαι-ρε-τι-κή επιλογή!

Μικρό σε μέγεθος, πολύ βολικό για τοποθέτηση και στήσιμο πολυκάναλου, και σκοτώνει... ;)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Η παλλομενη μεμβρανη επιστρέφει ενέργεια στο χώρο μόνο όταν υλοποιηθεί ως χρήση ελατηρίου τον αέρα από οπίσθιο σφραγισμένο χώρο... οπως ένα τύμπανο δηλ...και αυτό το συζητάμε...
Παρόμοια ισχύει με τα helmholtz....
Η κατασκευή όπως εχει υλοποιηθεί από τον Κώστα όπου χρήση ελατηρίου εκτελεί απορροφητικό υλικό δεν αποτελεί δευτερεύουσα πηγή ενέργειας....
Συμψωνω και επαυξανω. Μια διορθωση απλως σε κατι που νομιζω ειναι λαθος, και το διαβαζω σε πολλα σαιτς στο νετ: Το απορροφητικο υλικο κανει κυριως αποσβεση και οχι ταλαντωση. Η μεμβρανη ειναι το ελατηριο (σουστα) και το απορροφητικο υλικο ο αποσβεστηρας (αμορτισερ).
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Συμψωνω και επαυξανω. Μια διορθωση απλως σε κατι που νομιζω ειναι λαθος, και το διαβαζω σε πολλα σαιτς στο νετ: Το απορροφητικο υλικο κανει κυριως αποσβεση και οχι ταλαντωση. Η μεμβρανη ειναι το ελατηριο (σουστα) και το απορροφητικο υλικο ο αποσβεστηρας (αμορτισερ).
Έχεις δίκιο, όπως τα λεωφορεία "φυσαρμονικες" που είναι όμως "ακορντεόν.". .. :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Το genelec τελικά, ήταν η πιο κορυφαία αγορά που έκανα!

Σε στάθμες, παίζει με βεβαιότητα πιο δυνατά (δε ξέρω πόσο) από τα 2 τεμάχια Νιούμαν 870, καθώς ανετως μπορεί να τα ακυρώσει πλήρως αν το γυρίσω σε ανάποδη με αυτά φάση (το δοκίμασα, και πήγα πάνω από τα 870 και δεν άκουγα τίποτα, μηδέν μπάσο! :o

Σε φάση με τα υπόλοιπα και σε συνδυασμό με αυτά, παίζει το ίδιο όμορφα και εκτεταμένα με τα 870, αλλά στους υπόηχους έχει ένα αβαντάζ, βγάζει τρελή δύναμη (προφανώς από τη γραμμή μεταφοράς που έχει η καμπίνα του), σε συχνότητες που δεν ακούς τίποτα, η δόνηση των καναπέδων και των σωθικων σου, είναι σκέτη τρομοκρατία...:o

Με τα 5 σαμπ μαζί;
Πεντακάθαρο χαμηλό, περιγραφικό και με παλμό και ατάκα, ατελείωτης στάθμης. 8-)

Ήρθε κι έδεσε το γλυκό, ήταν το κερασάκι στην τούρτα.8-)

Δικαίως η τζενελεκ έχει το όνομα που έχει... Δεν παίζεται...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Το genelec τελικά, ήταν η πιο κορυφαία αγορά που έκανα!

Σε στάθμες, παίζει με βεβαιότητα πιο δυνατά (δε ξέρω πόσο) από τα 2 τεμάχια Νιούμαν 870, καθώς ανετως μπορεί να τα ακυρώσει
:o:o:o:party:
άντε να κάνετε και κανένα vs SVS εκεί κάτω :D
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Ένα είναι σίγουρο. Και το έχω ζήσει και σε σπίτι και σε studio. Σε θέματα χαμηλών ακόμα και με Monitors όταν βάλεις Genelec απέναντι και κάτσεις, όταν κλείσεις το σαγόνι θα πεις "ρε μ@λ@κ@ τη σκ@τ@ άκουγα τόσα χρόνια;

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που το έχουν ζήσει αυτό.

Αν έμπαινε στο Home Audio σοβαρά και με σχεδιαστικά floorstanding όπως Estelon πχ θεωρω πως θα έκλεγαν πολλές μανούλες
 
Last edited:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Το άκουσμα αναφοράς που έχω διαθέσιμο, είναι για την ώρα (ακόμα και χωρίς ισοστάθμιση) εξαιρετικά όμοιο με αυτό που παίζει το στημένο immersive σύστημα, όσον αφορά την τονική ισορροπία στο ακουστό φάσμα.

Περιττό να σας πω, ότι τα εν λόγω ακουστικά παίζουν πραγματικά σοβαρά...
Το δε μπάσο τους, είναι απερίγραπτο...

Μένουν οι τελικές μετρήσεις και η τρινόβια ισοστάθμιση, ώστε αυτά τα δύο ακούσματα, να γίνουν (αν είναι δυνατόν) απολύτως όμοια. Νομίζω ότι είναι εφικτό. ;)
 

Μηνύματα
1.265
Reaction score
2.212
Το άκουσμα αναφοράς που έχω διαθέσιμο, είναι για την ώρα (ακόμα και χωρίς ισοστάθμιση) εξαιρετικά όμοιο με αυτό που παίζει το στημένο immersive σύστημα, όσον αφορά την τονική ισορροπία στο ακουστό φάσμα.

Περιττό να σας πω, ότι τα εν λόγω ακουστικά παίζουν πραγματικά σοβαρά...
Το δε μπάσο τους, είναι απερίγραπτο...

Μένουν οι τελικές μετρήσεις και η τρινόβια ισοστάθμιση, ώστε αυτά τα δύο ακούσματα, να γίνουν (αν είναι δυνατόν) απολύτως όμοια. Νομίζω ότι είναι εφικτό. ;)
Τα πήρα και εγώ πριν λίγες ημέρες (400 pro) και όταν τα έβαλα στον Mytek τα έχασα... δεν το περίμενα αυτό απο ψείρες... ευτυχώς που με επιβεβαιώνεις... στο Samsung για το οποίο αγοράστηκαν έχουν ανάλυση (φοβερή), πρίμα (πολλά) χωρίς μπάσο όμως. Επίσης απομόνωση εξωτερικών θορύβων κακή. Για το σπίτι με ενισχυτή είναι αλλού. Με τι τα οδηγείς?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Το άκουσμα αναφοράς που έχω διαθέσιμο, είναι για την ώρα (ακόμα και χωρίς ισοστάθμιση) εξαιρετικά όμοιο με αυτό που παίζει το στημένο immersive σύστημα, όσον αφορά την τονική ισορροπία στο ακουστό φάσμα.

Περιττό να σας πω, ότι τα εν λόγω ακουστικά παίζουν πραγματικά σοβαρά...
Το δε μπάσο τους, είναι απερίγραπτο...

Μένουν οι τελικές μετρήσεις και η τρινόβια ισοστάθμιση, ώστε αυτά τα δύο ακούσματα, να γίνουν (αν είναι δυνατόν) απολύτως όμοια. Νομίζω ότι είναι εφικτό. ;)
έχει καλέ ο trinnov έξοδο ακουστικών?:p:roflmao::lol:
 

Μηνύματα
1.336
Reaction score
661
Μία 7αδα από αυτά
https://www.thomann.de/gr/dynaudio_bm5_mkiii.htm
με προοπτική να μπεί και μία 4αδα ψηλά λίγο αργότερα
και 2 ή 4 από αυτά
https://www.thomann.de/gr/dynaudio_9s.htm
σε χώρο 5,5 χ 5,5 χονδρικά και απόσταση στα 2μ περίπου τί λέει? το ύψος του χώρου είναι 2,35μ
μόνο για μουσική και κυρίως κλασική?
την σχισμή του BR από ότι βλέπω την έχουν στην πλάτη, άρα το κεντρικό κολλητά στον τοίχο μάλλον δεν.......
και avr θα είναι ο NAD με το dirac
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Μία 7αδα από αυτά
https://www.thomann.de/gr/dynaudio_bm5_mkiii.htm
με προοπτική να μπεί και μία 4αδα ψηλά λίγο αργότερα
και 2 ή 4 από αυτά
https://www.thomann.de/gr/dynaudio_9s.htm
σε χώρο 5,5 χ 5,5 χονδρικά και απόσταση στα 2μ περίπου τί λέει? το ύψος του χώρου είναι 2,35μ
μόνο για μουσική και κυρίως κλασική?
την σχισμή του BR από ότι βλέπω την έχουν στην πλάτη, άρα το κεντρικό κολλητά στον τοίχο μάλλον δεν.......
και avr θα είναι ο NAD με το dirac
Μια χαρά είναι.
Απλά αγοράστε από Ελλάδα, και ας μην αγοράσετε από εμένα.
Ο Νάκας π.χ. έχει τις ίδιες τιμές με τον thomann στα εν λόγω Dynaudio:

https://www.nakas.gr/cat/epaggelmat...ceTo=3769,00&fieldValueTexts=&currentItems=12
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Χμ, ωραίο θέμα προς συζήτηση. Κάνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα;

Θεωρητικά, η μπασοπαγίδα μετατρέπει κυμ. ενέργεια σε θερμότητα και αποτρέπει την πρώτη να ανακλαστεί στο τοίχωμα και να επιστρέψει εκτός φάσης στο χώρο ακρόασης. Έτσι μένει στο χώρο ακρόασης μόνο η άμεση ενέργεια του ηχείου, με τη χρονική απόκριση ανεπηρέαστη από την ανάκλαση. Δηλ. ακούς το impulse του ηχείου (θεωρητικά πάντα).

Θεωρητικά, το πολλά σαμπ ισοσταθμίζουν το μπάσο μέσω αλληλο-ακυρώσεων. Δεν μπορεί όμως η χρονική απόκριση να μην επηρεάζεται. Για να απιτευχθεί η ισοστάθμιση, ΠΡΕΠΕΙ να μην ευθυγραμμίζονται χρονικά τα ηχεία. Αν ευθυγραμμιστούν (και κατά συνέπεια υπάρχει σωστή χρ. απόκριση), δεν έχουμε πλέον ισοστάθμιση.

Πιστεύω ότι στη διάσταση της συχν. απόκρισης και οι δύο λύσεις κάνουν το ίδιο πράγμα. Δεν πιστεύω ότι κάνουν το ίδιο στη διάσταση της χρ. απόκρισης. Αλλά δεν έχω δει και σχετικές μετρήσεις να επιβεβαιώνουν :-( Επίσης, δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι διαφορές στη χρονική απόκριση στις χαμηλές συχνότητες στις οποίες αναφερόμαστε "ακούγονται". Αλλά θεωρητικά μιλώντας, πρέπει να υπάρχει διαφορά.
Ενδιαφέρουσα η ανάλυση...
Έστω και αν δεν θα γινόταν αντιληπτή η φασική απόκλιση στο ύψος του σημείου κρος σε χαμηλές συχνότητες όπου θα ήταν μεγάλα τα εμπλεκόμενα μήκη κύματος,αυτό που τείνει να γίνεται έντονα αντιληπτό είναι τα φαινόμενα group delay που αφορούν σε ολόκληρες συχνοτικές ζώνες.

Οραματίζομαι πάντως μιαν εναλλακτική λύση : Χτίσιμο πάνω στις δίεδρες γωνίες από συμβολή τοιχωμάτων διάταξης Array φέρουσας κατά μήκος της πολλαπλά παθητικά μεγάφωνα με τιμή Q συναρτώμενη προς την εκάστοτε επιθυμητή ζώνη που θα προέκυπτε η περιττή ενέργεια και με παραμέτρους T/S για την ισοδύναμη καμπίνα τέτοιες που να εξασφάλιζαν υπερκρίσιμη απόσβεση κατά τη μηχανική τους διέγερση από την εκπεμπόμενη ενέργεια των κανονικών ηχείων...
 

Y

Yiannis_B

Guest
Ενδιαφέρουσα η ανάλυση...
Έστω και αν δεν θα γινόταν αντιληπτή η φασική απόκλιση στο ύψος του σημείου κρος σε χαμηλές συχνότητες όπου θα ήταν μεγάλα τα εμπλεκόμενα μήκη κύματος,αυτό που τείνει να γίνεται έντονα αντιληπτό είναι τα φαινόμενα group delay που αφορούν σε ολόκληρες συχνοτικές ζώνες.

Οραματίζομαι πάντως μιαν εναλλακτική λύση : Χτίσιμο πάνω στις δίεδρες γωνίες από συμβολή τοιχωμάτων διάταξης Array φέρουσας κατά μήκος της πολλαπλά παθητικά μεγάφωνα με τιμή Q συναρτώμενη προς την εκάστοτε επιθυμητή ζώνη που θα προέκυπτε η περιττή ενέργεια και με παραμέτρους T/S για την ισοδύναμη καμπίνα τέτοιες που να εξασφάλιζαν υπερκρίσιμη απόσβεση κατά τη μηχανική τους διέγερση από την εκπεμπόμενη ενέργεια των κανονικών ηχείων...
:rolleyes:

- ρε συ, πας χαμένος.
- σκέψου να σπαταλούσες όλη σου την ενέργεια σε νέους τρόπους δεσίματος sub, σε BDSM όργιο.
- χωρίς να την πονέσεις.
- θα είχανε να το λένε, πολλά χρόνια μετά.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.603
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top