Dynaudio Core

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Είμαι σε φάση που πρέπει να μου περάσει ο ηλεκτρολόγος καλώδιο στον τοίχο για να φτάσει το ψυφιακό σήμα από τη μέτρικ στα φιούσιον. Why? 2020 είμαστε είπαμε: Από το κινητό μου βλέπω ασύρματα νετφλιξ στην TV! Εικόνα και ήχο και χίλια δυό ακόμη. Στο hifi ακόμη καλώδια...
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
και με λυση δικτυου βολευομαι εγω , ειμαι ευκολος ανθρωπος
Αν ήταν αξιόπιστη λύση θα είχε βγει στο Pro audio. Άρα δεν. Για την ώρα τουλάχιστον.
και όταν εχεις 16 αες εμπου, τι κανεις μ αυτές?
Παίρνεις και 1 τέτοιο (5500€ προ φόρων) για να πας μόνο σε Dolby True HD, και μέχρι εκεί μάλλον.
Αυτά είναι διαθέσιμα στην αγορά για την ώρα. Τα Atmos δεν πωλούνται και βρίσκονται μόνο σε Certified Studios.
Ξεχνάς DTS:X και Auro3D. Οπότε τα 16ch είναι μάλλον άχρηστα για immersive audio με αυτό τον τρόπο.

Αμ πως. Μακάκες είναι όσοι χρεώνουν 15000€ και 20000€ έναν Pro που τα κάνει όλα; :biggrin:

Με σκ@τ@ τηγανίτες εν κάνεις, λένε στο χωριό του πατέρα μου. :biggrin:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Υπάρχει η λύση του 16-καναλου αρβους, που παίρνει HDMI και βγάζει και ατμος, όλα τα κανάλια σε aes ebu.

2,5 χιλιάρικα από Αμέρικα, θα φας και τελωνείο στανταράκι, και μεταφορικά.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Υπάρχει η λύση του 16-καναλου αρβους, που παίρνει HDMI και βγάζει και ατμος, όλα τα κανάλια σε aes ebu.

2,5 χιλιάρικα από Αμέρικα, θα φας και τελωνείο στανταράκι, και μεταφορικά.
Και σου ξεκλειδώνει Atmos από HDMI αυτό;
Καλά το μετά το ξέρουμε.
Τα προβλήματα είναι πριν.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Ναι, το κάνει και το dolby atmos decoding και βγάζει διακριτά pcm κανάλια σε aes ebu.

Αυτό λέει εκεί.

Ρώτα τους αν θες, να το επιβεβαιώσεις.

Τιμή δεν είδα να αναγράφεται, θυμάμαι κάτι περί τα 2.500 σε αμέρικαν ντάλαρς.

Εδώ το βρήκα σε λίρες Αγγλίας, μάλλον όμως το παλιό, αυτό που είχα, που το τιμολογούσαν 850 ντάλαρς και το τελωνείο έφαγε σχεδόν άλλα τόσα..

Μια αναφορά υπάρχει κι εδώ.
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ντροπή dynaudio, πολλά θέματα στις μετρήσεις του amir αλλά μόνο και μόνο η παρακάτω ακυρώνει τελείως το ηχείο, τί να λέμε, δεν κάνει ούτε για δορυφόρος:



Πολύ χειρότερα από το πολύ φθηνότερο genelec 8030:

 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Είναι πρακτικά αδύνατο χωρίς waveguide να δώσει ομαλά σχεδιαγράμματα λοβών, και βεβαίως (όπως λέει ο αμίρ) το μπροστινό μπας ριφλεξ δεν μπορεί να ξεφύγει των προβλημάτων.

Το 7" γουφερ, είναι δέσμιο του μεγέθους του, δεν γίνονται θαύματα, δεν υπάρχουν θαύματα στις μετρήσιμες παραμέτρους..

Όπως σας έχω πρήξει στο μπιρι μπιρι, μίνιμουμ 8" στο δορυφόρο, να έχει waveguide και κατά προτίμηση κλειστή καμπίνα.

Μπας ριφλεξ βεβαίως, αλλά στα σαμπ.

Συνολικά το ηχείο είναι καλό, αλλά όχι για το επίπεδο τιμής του.

Για αυξημένες αποστάσεις ακρόασης και για στάθμες αναφοράς +, έτσι κι αλλιώς, το 7" απορρίπτεται με συνοπτικές διαδικασίες και χωρίς περαιτέρω πληροφορίες.

Προσωπικά, ηχείο χωρίς waveguide, δεν κοιτάζω καν. Δε πα να ναι ότι θέλει, όχι, ευχαριστώ, έχει κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν και λεμόνια.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Είναι πρακτικά αδύνατο χωρίς waveguide να δώσει ομαλά σχεδιαγράμματα λοβών, και βεβαίως (όπως λέει ο αμίρ) το μπροστινό μπας ριφλεξ δεν μπορεί να ξεφύγει των προβλημάτων.

Το 7" γουφερ, είναι δέσμιο του μεγέθους του, δεν γίνονται θαύματα, δεν υπάρχουν θαύματα στις μετρήσιμες παραμέτρους..

Όπως σας έχω πρήξει στο μπιρι μπιρι, μίνιμουμ 8" στο δορυφόρο, να έχει waveguide και κατά προτίμηση κλειστή καμπίνα.

Μπας ριφλεξ βεβαίως, αλλά στα σαμπ.
ναι αλλά εδώ μιλάμε για 2200...θα πρεπε να πετά έστω και με 7άρι....υπάρχουν παραδείγματα

πας και εσύ με κλειστά μάτια να αγοράσεις έχοντας εμπιστοσύνη στο όνομα της εταιρίας και πέφτεις σε αυτό :O_o:

ήττα μεγάλη :thumbsdown:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
"We use waveguides when appropriate, depending on the tweeter/ speaker. Whatever best serves the speaker"

Αυτή είναι η απάντηση τους σε σχετική ερώτηση μου γιατί δεν σχεδιάζουν ηχεία με waveguides.

Αυτό είναι μάλλον για αυτούς το whatever serves best.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
"We use waveguides when appropriate, depending on the tweeter/ speaker. Whatever best serves the speaker"

Αυτή είναι η απάντηση τους σε σχετική ερώτηση μου γιατί δεν σχεδιάζουν ηχεία με waveguides.

Αυτό είναι μάλλον για αυτούς το whatever serves best.
μάλλον να το ξανασκεφτούν τότε :biggrin:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
μάλλον να το ξανασκεφτούν τότε :biggrin:
Είμαι σίγουρος ότι τα ξέρουν. Έχουν ανηχοϊκό θάλαμο. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί σχεδιάζουν έτσι όπως σχεδιάζουν. Εκτός και αν νομίζουν ότι κάποιος πρέπει να δώσει ένα σκασμό χρήματα ($85.000) να πάρει τα Dynaudio που έχει ο Bob Katz με τα 2 tweeters που σύμφωνα με την εταιρεία και τον ίδιο έχει εξαιρετικό έλεγχο κατεύθυνσης.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.692
Είμαι σίγουρος ότι τα ξέρουν. Έχουν ανηχοϊκό θάλαμο. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί σχεδιάζουν έτσι όπως σχεδιάζουν. Εκτός και αν νομίζουν ότι κάποιος πρέπει να δώσει ένα σκασμό χρήματα ($85.000) να πάρει τα Dynaudio που έχει ο Bob Katz με τα 2 tweeters που σύμφωνα με την εταιρεία και τον ίδιο έχει εξαιρετικό έλεγχο κατεύθυνσης.
... όταν μάλιστα μπορεί να πάρει αυτά στο 1/3 (-)
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Επίσης εδώ μέσα (και έξω) κάποιοι Φωνάζουν......Waveguides Waveguides
δεν νομιζω οτι εχει να κανει τοσο με την υπαρξη ή οχι ενος waveguide.

αλλωστε τα geithain για παραδειγμα δεν εχουν:biggrin:
MEG repeatedly refers to three special features in its monitors. These are the kidney-shaped radiation behavior in the bass range, the coaxial arrangement of the two or three paths and the waiver of waveguides for adapting the radiation behavior.

ME Geithain RL 944K1:


1626878861280.png


1626878883843.png
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.059
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top