Arendal sound vs. SVS;

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το γράψω για να γίνω κατανοητός.

Δε λέω να προσέχεις τίποτα. Εγώ πχ μπήκα έτοιμος να χορέψω και καθημερινά προσπαθώ για το κάτι παραπάνω. Το πάρε 4 sub μετά από όλα αυτά που έχετε αποδείξει και συμβουλέψει δε μου φαίνεται κάπως.

Στον συμφορουμίτη που δεν έχει διαβάσει και ξέρει ακόμη μόνο το stereo του φένεται στη καλύτερη περίεργο
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Τα 4 σαμπ βοηθάνε στην καλύτερη απόκριση, όχι στις στάθμες. Ειδικά οταν δεν εχεις treatments.
Επιμένεις να το συνδέεις με τη στάθμη. Λαθος.

Και κάνε και αλλα μπάνια, εγω αν ήμουν Σύρο θα εκανα μεχρι τον Οκτώβρη.
Αν το επιτρέψει ο καιρός νομίζω ότι θα πάρει παράταση.

Όχι όχι δε το μπερδεύω.

Εκτός και αν εννοείς ότι αν έχω σχεδόν παντού ομοιόμορφο μπάσο δεν θα χρειάζεται να δυναμώσω?

Νομίζω από τα λεγόμενα του costasear θα συμβεί το αντίθετο. Θα θέλω και άλλο. Και όπως έχω πεί παίζω reference τουλάχιστον.

Από χτες που έβλεπα john wick με πονάει το ένα αυτί μου.

Έβαλα σε μια φάση το umik και μετρούσα 121db.
Post automatically merged:

άσχετο με το νήμα, αλλά μιας και το ανέφεραν τράβηξα το καναπέ περίπου μισό μέτρο πιο κοντά.

χωρίς να ξανά ρυθμίσω κάτι απλά τράβηξα μία μέτρηση.

aaaaaaa.jpg

Post automatically merged:

και το δεξί ηχείο. εδώ φαίνεται ότι θέλει πλέον αρκετό κόψιμο ψηλά όπως και μερικά db που είχα δώσει από το app στα 100HZ

bbbbbbbbbbb.jpg
 
Last edited:



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
για κανε και μια μετρηση στις διπλανες θεσεις μπας και γλυτωσεις το δευτερο sub.... :lolsign:
Post automatically merged:

Από χτες που έβλεπα john wick με πονάει το ένα αυτί μου.

Έβαλα σε μια φάση το umik και μετρούσα 121db.
κερδισες και db με το μισο μετρο...:showingbiceps:
.....μαλλον θελεις να διακοψεις να ακους οπως το πας... :lolsign:
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν το επιτρέψει ο καιρός νομίζω ότι θα πάρει παράταση.

Όχι όχι δε το μπερδεύω.

Εκτός και αν εννοείς ότι αν έχω σχεδόν παντού ομοιόμορφο μπάσο δεν θα χρειάζεται να δυναμώσω?

Νομίζω από τα λεγόμενα του costasear θα συμβεί το αντίθετο. Θα θέλω και άλλο. Και όπως έχω πεί παίζω reference τουλάχιστον.

Από χτες που έβλεπα john wick με πονάει το ένα αυτί μου.

Έβαλα σε μια φάση το umik και μετρούσα 121db.
Post automatically merged:

άσχετο με το νήμα, αλλά μιας και το ανέφεραν τράβηξα το καναπέ περίπου μισό μέτρο πιο κοντά.

χωρίς να ξανά ρυθμίσω κάτι απλά τράβηξα μία μέτρηση.

View attachment 137741
Post automatically merged:

και το δεξί ηχείο. εδώ φαίνεται ότι θέλει πλέον αρκετό κόψιμο ψηλά όπως και μερικά db που είχα δώσει από το app στα 100HZ

View attachment 137742
Δεν βλέπω να θελει κόψιμο ψηλά . Στα 100Hz είσαι στα 86 db και στα 10000Hz στα 70db. 16 dB κατηφόρα.

Αν θέλει κάτι, θελει πιο ομαλό κατέβασμα, περίπου 8-10db συνολο κατηφόρας. Το αντίθετο λοιπόν.

Στα μπάσο δεν είσαι καλά, στα 30Hz είσαι στα 92-93 db και στα 55Hz στα 103db. 10db ειναι τεράστια διαφορά, κατι δεν γίνεται σωστά.

Ελπίζω να μην σε τρόμαξα τώρα. :biggrin:
Post automatically merged:

Όχι όχι δε το μπερδεύω.

Εκτός και αν εννοείς ότι αν έχω σχεδόν παντού ομοιόμορφο μπάσο δεν θα χρειάζεται να δυναμώσω?
Αλλο θέμα το ομοιόμορφο μπάσο, που επιτυγχάνεται με πολλά και σωστά ρυθμισμένα σαμπ, μικρά ή μεγάλα, και άλλο οι στάθμες, που επιτυγχάνονται με μεγάλα σαμπ.

Αν θες και τα δυο, και στάθμη και ομοιομορφία , χρειάζεσαι πολλά μεγάλα. Ή πάρα πολλά μικρά. Οπως στα είπαν στο μέιλ.

Α, να μην ξεχάσω: και άλλον προ :roflmao:
 
Last edited:




Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Σαμπ για ταινίες = Ported και στις γωνιες
Post automatically merged:

Με την ευκαιρία, ποια είναι η συνιστώμενη τοποθέτηση για 3 σαμπς?
Πρακτικα δεν υπαρχει.
Ίσως πλάγια Ίσως πίσω.
Κάθε χωρος είναι διαφορετικός, ψάξιμο και μετρήσεις
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Και κάτι ακόμα: Το LFE (ή το μπάσο) σε αυτό το διάγραμμα συνηθίζεται να το βάζουμε χωρίς smoothing.

Αν το βάλεις με 1/6 όπως έκανες, τότε πρέπει να μοιάζει έτσι:

Untitled.jpg
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δεν βλέπω να θελει κόψιμο ψηλά . Στα 100Hz είσαι στα 86 db και στα 10000Hz στα 70db. 16 dB κατηφόρα.

Αν θέλει κάτι, θελει πιο ομαλό κατέβασμα, περίπου 8-10db συνολο κατηφόρας. Το αντίθετο λοιπόν.

Στα μπάσο δεν είσαι καλά, στα 30Hz είσαι στα 92-93 db και στα 55Hz στα 103db. 10db ειναι τεράστια διαφορά, κατι δεν γίνεται σωστά.
όπως περιέγραψα είναι απλά μετακίνηση του καναπέ το οποίο έχει ως αποτέλεσμα να υπάρχει μεγαλύτερο boost γύρο στα 100hz μίας και αυτό έχω δώσει με το app. Γενικά μου αρέσει το λίγο παραπάνω μπάσο.

Δεν περιμένω και θαύματα με ένα sub σε σαλόνι. δλδ να έχω flat απόκριση. ( 94,8db @ 29hz - 102db @ 55hz ) Ναι είναι 7 db. Πιστεύω θα μπορέσω να κόψω το peak στα 55 είτε με το dsp του sub είτε με το καταπληκτικό audyssey από τον υπέροχο pro μου :roflmao:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πιστεύω θα μπορέσω να κόψω το peak στα 55 είτε με το dsp του sub είτε με το καταπληκτικό audyssey από τον υπέροχο pro μου :roflmao:
Δες το ποστ #33 , έτσι πρέπει να το κάνει ο υπέροχος
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
όπως περιέγραψα είναι απλά μετακίνηση του καναπέ το οποίο έχει ως αποτέλεσμα να υπάρχει μεγαλύτερο boost γύρο στα 100hz μίας και αυτό έχω δώσει με το app. Γενικά μου αρέσει το λίγο παραπάνω μπάσο.

Δεν περιμένω και θαύματα με ένα sub σε σαλόνι. δλδ να έχω flat απόκριση. ( 94,8db @ 29hz - 102db @ 55hz ) Ναι είναι 7 db. Πιστεύω θα μπορέσω να κόψω το peak στα 55 είτε με το dsp του sub είτε με το καταπληκτικό audyssey από τον υπέροχο pro μου :roflmao:
Σου λείπουν πολλά db από τα 20 - 50 και δεν φταίει το σαμπ.
Κάποια π@ π@ ρια κάνει το οντισι , τεσπα όπως το λενε
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Σου λείπουν πολλά db από τα 20 - 50 και δεν φταίει το σαμπ.
Κάποια π@ π@ ρια κάνει το οντισι , τεσπα όπως το λενε
είναι ακύρωση του χώρου. Κάποιες παλιές μετρήσεις σε διπλανές θέσεις

ccc.jpg
ddd.jpg
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Όρκο δεν παίρνω αλλά μου φαίνεται απίστευτο χωρος να ακυρώνει με 12db/ Oct κάτω από τα 30
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.161
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top