Νέος Πολυκάναλος

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Κανένας δεν έχει βάλει εδώ μέσα μετρήσεις από τον χώρο του .
Μα κανείς .
Μόνο επιλεκτικά όπου τον βολεύει .
Και αν ...
Ούτε εγώ βάλει .
Δεν υπάρχει λόγος
Διότι όποιος βάλει μετά θα φάει το πειραγμα της αρκούδας .
Το κλασσικό θα μπορούσες να το έχεις κάνει καλύτερα , περιμένα περισσότερα από εσένα ,
Κρίμα τα μηχανήματα κλπ .
Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω

Στο thread που ξεκίνησα όταν αγόρασα το umik εψω βάλει οτιδήποτε μου ζητήθηκε χωρίς να κρύψω το παραμικρο.

Όπως μπορώ να βάλω και τώρα από οποιαδήποτε σημείο.


Δεν μπορώ να φέρω γνώμη για άλλο πρόγραμμα ισοστάθμισης πέρα από το ypao που είχα σε προηγούμενο yamaha av.

Και μπορώ να επιβεβαιώσω ότι αν δεν είχα πάρει το umik για να ασχολούμε με τις λεπτομέριες μπορώ να πώ ότι το μετά το audyssey αποτέλεσμα είναι 100% βελτίωση σε σχέση με ypao η χωρίς ισοστάθμιση
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Αν θέλετε οργανώστε ένα συγκριτικό με 3-4 επεξεργαστές (εγώ βάζω Emotiva/ Dirac), BBQ και μπύρες με χερούλι, ένα ολοκληρο ΣΚ να μετράμε, να τρώμε και να πίνουμε.
:party:
Πολύ ευχαρίστως να φέρω το NAD αλλά δεν ξέρω αν έχει ιδιαίτερο νόημα καθώς και αυτός με dirac είναι. Μπορώ σίγουρα να βοηθήσω στο BBQ και στις μπύρες :)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.591
Μαζευτείτε σεις, κανονίστε το, κι αν έχετε δυνατότητα (μόνο συνδέσεις XLR για ενεργά ή για ενισχυτές σε όλα τα παθητικά) θα σας φέρω κι ένα τρινοβ. ;)
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Κανένας δεν έχει βάλει εδώ μέσα μετρήσεις από τον χώρο του .
Μα κανείς .
Μόνο επιλεκτικά όπου τον βολεύει .
Και αν ...
Ούτε εγώ βάλει .
Δεν υπάρχει λόγος
Διότι όποιος βάλει μετά θα φάει το πειραγμα της αρκούδας .
Το κλασσικό θα μπορούσες να το έχεις κάνει καλύτερα , περιμένα περισσότερα από εσένα ,
Κρίμα τα μηχανήματα κλπ .
Κανείς λάθος. Οι μετρήσεις από τον χώρο μου, σε μορφή αναφοράς, ήταν (κι είναι) διαθέσιμες σε όλους.
 






Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Και με ποιες μετρησεις θα αξιολογησετε ποιο συστημα ειναι καλυτερο; Δεν πείθομαι οτι μπορει να γινει σοβαρη σύγκριση.
Εννοείται πως δεν μπορεί να γίνει ολοκληρωτικά σωστή σύγκριση. ;)

Αν ήταν τόσο εύκολο, να μπορούν 10 μισοάσχετοι με umik να βγάλουν ασφαλές συμπέρασμα, τότε θα ήταν εξίσου εύκολο για την Audyssey να καταλάβει σε τι υπολείπεται απο την Dirac και να τα φτιάξει. :gotcha:
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
μην λεμε τα ιδια παιδες .....να πατε κατω κατω να δειτε με ποιον συνεργαζεται σε ηχο και εικονα :showingbiceps:

 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Δε σημαίνει κάτι αυτο. Εάν συνεργαζόταν με τους άλλους το ρογιαλτι ανα ενισχυτη θα κόστιζε όσο ένας τρινοφ, βάσει πωλήσεων.
Πάει με δαύτους για να βγει ένα κοσαρι ο ένας.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.591
Και με ποιες μετρησεις θα αξιολογησετε ποιο συστημα ειναι καλυτερο; Δεν πείθομαι οτι μπορει να γινει σοβαρη σύγκριση.
Μην είσαι απαισιόδοξος βρε συ!

Οι μετρήσεις είναι συγκεκριμένες, αυτό είναι το audio.

Δεν βλέπω κανέναν λόγο να μη βασιστούν τα συμπεράσματα στις γνωστές μετρήσεις.

Ακόμα και η ολική αρμονική παραμόρφωση στο φάσμα, στα 80 ή 90 ντεσιμπέλ στάθμη, είναι ένα gliding tone που δεν έχει λόγο να μην μετρήσει σωστά παραμόρφωση ανά συχνότητα, ακόμα και με το ταργκετ κερβ, η διαφορά στάθμης ανά περιοχή του φάσματος δεν σχετίζεται με την παραμόρφωση, ενώ οι όποιες αλλοιώσεις προκαλεί το dsp (ακόμα και για την εφαρμογή του ταργκετ κερβ), θα μετρηθούν, προστιθέμενες στις υπάρχουσες παραμορφώσεις των ηχείων χωρίς χρήση dsp.

Ασχέτως δομής ηχοσυστηματος χώρου, οι μετρήσεις που αρκούν για να βγουν αξιόπιστα συμπεράσματα είναι συγκεκριμένες και γνωστές.

Προφανώς οφείλουν να ξεκινήσουν από την συμμετοχή του χώρου, με RT 60 και spectrogram, και αυτές θα είναι η βάση πάνω στην οποία (και σε σχέση με αυτήν) θα αξιολογηθούν οι υπόλοιπες, που είναι 4: απόκριση πλάτους και φάσης, στεπ ρισπονς και THD.

Δε χρειάζεται κάτι άλλο.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Και με ποιες μετρησεις θα αξιολογησετε ποιο συστημα ειναι καλυτερο; Δεν πείθομαι οτι μπορει να γινει σοβαρη σύγκριση.
Σωπα βρε.. Εδώ κατάφεραν να βγάλουν ασφαλή και αναμφισβητητα συμπεράσματα για τα καλώδια ρεύματος στου @leandros .... :roflmao: :roflmao:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.076
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top