Νέος Πολυκάναλος

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Δεν έχει μετρήσεις, αλλά αναφορές χρηστών που τα χουν δοκιμάσει

 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.121
Αν θέλετε οργανώστε ένα συγκριτικό με 3-4 επεξεργαστές (εγώ βάζω Emotiva/ Dirac), BBQ και μπύρες με χερούλι, ένα ολοκληρο ΣΚ να μετράμε, να τρώμε και να πίνουμε.
:party:


Και εγώ κάπου λιγότερο απο 15000 το είχα δεί, μήπως ο @makis.pol εννοεί άλλο μοντέλο
Ορίστε, ο ντιμιφουτ προσφέρει εμοτιβα με ντιρακ για σύγκριση με ότι άλλο έχετε. Ιδού η Ρόδος.
Εγώ βάζω susano κ εναν άλλο pro, θα γινει μεγάλη μάχη..........
Θα πάρω μπύρα χωρίς χερούλι
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Αναφορές χρηστών είναι γεμάτος ο τόπος.
Αυτό που ξενίζει βέβαια είναι αναφορές χρηστών εδώ μέσα που είναι κατηγορηματικοί για την αναποτελεσματικότητα του ενός συστήματος χωρίς να το έχουν δοκιμάσει ποτέ και πολύ περισσότερο να το έχουν μετρήσει αλλά το έχει δοκιμάσει κάποιος άλλος που ξέρουν σε ένα φόρουμ και τους το είπε. Κατά τα αλλά μετράει καλύτερα..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Είναι προϊόντα διαφορετικής κατηγορίας και κακώς συγκρίνονται μεταξύ τους.

Συγκριτικό blind testing κρασιών Bordeaux grand cru ενάντια σε ρετσίνα έχει πουθενά σε κανένα σάιτ, ή θα μείνουμε στο τι άρεσε στον κάθε τυχαίο;
Ε, για πείτε μου;


:tongue:
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Μια χαρά δείχνει η τιμή έξω
Είδα ότι έχει κ 2 αντιπροσωπους πλέον .
Post automatically merged:

Ήταν κ ποιο παλιό μοντέλο από αυτά
Ούτε hd ήχο δεν είχε ...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Αναφορές χρηστών είναι γεμάτος ο τόπος.
Αυτό που ξενίζει βέβαια είναι αναφορές χρηστών εδώ μέσα που είναι κατηγορηματικοί για την αναποτελεσματικότητα του ενός συστήματος χωρίς να το έχουν δοκιμάσει ποτέ
Γεμάτος είναι ο τόπος από κριτικές μηχανημάτων, όπου η ύπαρξη ντιρακ θεωρείται hands down μεγάλο ατού. Από διάφορους ριβιούερ, ακόμα και από τον αμιρ.

Το τι έχουν δοκιμάσει οι εδώ χρήστες, από τη μια δε το ξέρεις μάλλον καθόλου κι από την άλλη αν το μάθεις, δε σε νοιάζει, γιατί εσένα σου αρκεί κάτι άλλο.

Μετρήσεις υπάρχουν σε κάθε περίπτωση, δεν θες να ψάξεις μάλλον. Βαριέσαι, και ίσως καλά κάνεις.

Ε, τι ακριβώς θες;
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Γεμάτος είναι ο τόπος από κριτικές μηχανημάτων, όπου η ύπαρξη ντιρακ θεωρείται hands down μεγάλο ατού.

Το τι έχουν δοκιμάσει οι εδώ χρήστες, από τη μια δε το ξέρεις μάλλον καθόλου κι από την άλλη αν το μάθεις, δε σε νοιάζει, γιατί εσένα σου αρκεί κάτι άλλο.

Μετρήσεις υπάρχουν σε κάθε περίπτωση, δεν θες να ψάξεις μάλλον. Βαριέσαι, και ίσως καλά κάνεις.

Ε, τι ακριβώς θες;
Βρε συ Κώστα, κάτι απλό ζήτησα, αν υπάρχουν καπου συγκριτικές μετρήσεις που να δείχνουν τη διαφορά των συστημάτων ισοσταθμισης στον ίδιο χώρο, με τον ίδιο εξοπλισμό. Τι δεν καταλαβαίνεις;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Βρε συ Κώστα, κάτι απλό ζήτησα, αν υπάρχουν καπου συγκριτικές μετρήσεις που να δείχνουν τη διαφορά των συστημάτων ισοσταθμισης στον ίδιο χώρο, με τον ίδιο εξοπλισμό. Τι δεν καταλαβαίνεις;
Να σου προτείνω μέτρηση:
Μέτρα τις σοβαρές εταιρίες που έχουν Dirac και αυτές που έχουν Audyssey.
Συγκριτικά.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Να σου προτείνω μέτρηση:
Μέτρα τις σοβαρές εταιρίες που έχουν Dirac και αυτές που έχουν Audyssey.
Συγκριτικά.
Τέλος πάντων, νομίζω οτι έχω καταλάβει.
Κάνεις από αυτούς που ορκίζεται στο όνομα του ενός ή του άλλου συστήματος δεν έχει κάνει σχετικό συγκριτικό με μετρήσεις. Στην καλύτερη περιπτωση να άκουσε καπου καποτε το ένα και καπου άλλου αλλη στιγμή το άλλο. Στην καλύτερη περιπτωση λέμε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Τέλος πάντων, νομίζω οτι έχω καταλάβει.
Κάνεις από αυτούς που ορκίζεται στο όνομα του ενός ή του άλλου συστήματος δεν έχει κάνει σχετικό συγκριτικό με μετρήσεις. Στην καλύτερη περιπτωση να άκουσε καπου καποτε το ένα και καπου άλλου αλλη στιγμή το άλλο. Στην καλύτερη περιπτωση λέμε.
Όχι βέβαια.
Νομίζω ότι δεν έχεις καταλάβει. Ή δε θες, δε ξέρω.

Στον τερματογκαζι λόγου χάριν, έχουν γίνει μετρήσεις και καλιμπραρισμα (Καστρουνης) και με μαραντζ (οντισει) και με Ναντ (ντιρακ).

Οι μετρήσεις υπάρχουν. Κι έχουν ανέβει νομίζω όλες.

Κι οι εντυπώσεις υπάρχουν, όχι από έναν ακροατή.

Και υπάρχουν κι άλλα παραδείγματα χρηστών που έχουν μετρήσεις με ένα μηχάνημα (γιαμαχα, μαραντζ, κλπ) χωρίς ντιρακ, από καλιμπραρισμα Καστρουνη, και αργότερα μετρήσεις από ντιρακ και πάλι Καστρουνης υπεύθυνος μετρήσεων και καλιμπρατίσματος. Και πάλι ακουστικές εντυπώσεις από πολλούς.

Τι ακριβώς λείπει;

Και οι ριβιουερς που κάνουν μετρήσεις μηχανημάτων, στον ίδιο χώρο μετράνε, με τα ίδια ηχεία. Όπου βλέπεις μετρήσεις διαφορετικών μηχανημάτων, εμπεριέχεται σε μεγάλο βαθμό και η διαφορετική ισοστάθμιση από διαφορετικά σοφτγουερ στον ίδιο χώρο με τα ίδια ηχεία από τον ίδιο άνθρωπο.
Τι λείπει;
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Τέλος πάντων, νομίζω οτι έχω καταλάβει.
Κάνεις από αυτούς που ορκίζεται στο όνομα του ενός ή του άλλου συστήματος δεν έχει κάνει σχετικό συγκριτικό με μετρήσεις. Στην καλύτερη περιπτωση να άκουσε καπου καποτε το ένα και καπου άλλου αλλη στιγμή το άλλο. Στην καλύτερη περιπτωση λέμε.
Η καλύτερη περίπτωση σύγκρισης που έχουμε πρόχειρη είναι οι γνωστοί μας ( ήδη ανέφερα δυο μέλη) που είχαν μαραντζ με εξωτερικό Dirac γιατί δεν άντεχαν το Audyssey.
Και ο Rubinson επίσης.
Post automatically merged:

και με μαραντζ (οντισει) και με Ναντ (ντιρακ).
Και με μαραντζ με εξωτερικό Dirac
 

A

amoustakas

Guest
Είναι προϊόντα διαφορετικής κατηγορίας και κακώς συγκρίνονται μεταξύ τους.

Συγκριτικό blind testing κρασιών Bordeaux grand cru ενάντια σε ρετσίνα έχει πουθενά σε κανένα σάιτ, ή θα μείνουμε στο τι άρεσε στον κάθε τυχαίο;
Ε, για πείτε μου;


:tongue:
Επειδή ρώτησες εμένα μου αρέσει ρετσίνα με σόδα, όχι με κόκα κόλα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Στον τερματογκαζι λόγου χάριν, έχουν γίνει μετρήσεις και καλιμπραρισμα (Καστρουνης) και με μαραντζ (οντισει) και με Ναντ (ντιρακ).

Οι μετρήσεις υπάρχουν. Κι έχουν ανέβει νομίζω όλες.
Γιατί δεν το λέτε τόση ώρα;

Αν θέλει ο Μιχάλης ή ο Καστρουνής μας κάνει μια παρουσίαση των μετρήσεων Α/Β με τα σχόλια τους.
Προσωπικά μου αρκούν και οι υποκειμενικές εμπειρίες του κάθε μέλους. Απλά μου έχει κάνει εντύπωση που αλλού το pdf είναι το "ευαγγέλιο" και εδώ πρέπει να σας το βγάλω με το τσιγκέλι για να να μας πείτε ότι ο τάδε έκανε μετρήσεις πριν με Α και μετά με Β στον ίδιο χώρο με τα ίδια ηχεία και πηγές και οι μετρήσεις ήταν συντριπτικά υπέρ του Β.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Τα έχουμε πει κατ'επαναληψιν βρε συ, έχει γίνει η ίδια ιστορία πολλές φορές...

Και κει τον έχετε τον Καστρουνη, βάλτε τον κάτω να σας δείξει μετρήσεις σε κάθε περίπτωση, τις έχει όλες στο αρχείο του.

Είπα, έχει πολύ μεγάλη εμπειρία ο άνθρωπος. Τα'χει δει τα ίδια σενάρια ξανά και ξανά, αφού τον φωνάζουμε σε κάθε αναβάθμιση εξοπλισμού να ξανακάνει μετρήσεις και καλιμπραρισμα.

Τα συμπεράσματα έχουν βγει, και η αγορά συμφωνεί, όλα τα μεγάλα μηχανήματα και υψηλού κοστολογιου, κυκλοφορούν με ντιρακ.... Δεν είναι τυχαίο, ούτε πρόκειται για συνωμοσία...
 
Last edited:

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Όπως και στα μηχανήματα, δεν είναι όλες οι ρετσίνες ίδιες. Έχει και premium ρετσίνες που κοστίζουν περίπου όσο ένα sauvignon blanc.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Τα έχουμε πει κατ'επαναληψιν βρε συ, έχει γίνει η ίδια ιστορία πολλές φορές...

Και κει τον έχετε τον Καστρουνη, βάλτε τον κάτω να σας δείξει μετρήσεις σε κάθε περίπτωση, τις έχει όλες στο αρχείο του.

Είπα, έχει πολύ μεγάλη εμπειρία ο άνθρωπος. Τα'χει δει τα ίδια σενάρια ξανά και ξανά, αφού τον φωνάζουμε σε κάθε αναβάθμιση εξοπλισμού να ξανακάνει μετρήσεις και καλιμπραρισμα.

Τα συμπεράσματα έχουν βγει, και η αγορά συμφωνεί, όλα τα μεγάλα μηχανήματα και υψηλού κοστολογιου, κυκλοφορούν με ντιρακ.... Δεν είναι τυχαίο, ούτε πρόκειται για συνωμοσία...
Αυτό λέω και εγώ ότι λέμε, λένε, αναπαράγουμε και πάει λέγοντας.
Μέχρι στιγμής κανείς δεν έχει δείξει μετρήσεις πριν και μετά.
Ο termatogazi θα μπορούσε να το κάνει γιατί πέρασε από marantz, nad, και μετά trinnov.
Χάζευα πάλι στο τόπικ του και δεν υπάρχουν μετρήσεις πουθενά. Μόνο ποιοτικές εκτιμήσεις ακροατών. Κάποιος μάλιστα είπε ότι όταν το άκουσε προ dirac παίζει πολύ καλά και αναρωτιόταν πόσο καλύτερα θα παίζει μετά. Αυτό δημιουργεί ερωτηματικά, όχι για το αν είναι καλύτερο το Dirac που δεν το έχει αμφισβητήσει κανείς μέχρι τώρα, αλλά αν τελικά είναι για πέταμα τα άλλα, εν προκείμενο το audyssey.
Επίσης δεν υπάρχει update στο τοπικ για ρύθμιση ήχου από τον Καστρινή, η τελευταία αναφορά σχετική ήταν για ρύθμιση εικόνας και ότι μετά 2 μήνες θα πήγαινε για ρύθμιση ήχου. Δεν μάθαμε τι έγινε.
Οπότε σωστά αναρωτιόμουν αν έχουν παρουσιαστεί κάπου τέτοιες μετρήσεις, δεν υπάρχουν μετρήσεις ακόμα.

Προσωπικά δεν με απασχολεί ποιο είναι καλύτερο (νομίζω ότι ξέρω και έχω κάνει συνειδητές επιλογές) παρόλα αυτά όποιος θέλει είτε ο Καστρουνής είτε άλλος επαγγελματίας είτε χομπίστας από Νοέμβριο διαθέτω το χώρο μου όπως είναι με τον μαραντζάκο όπως τον έχω ρυθμίσει εγώ ή ας το ρυθμίσει όπως θέλει αυτός, να μετρήσει όλα αυτά που χρειάζονται και μετά να στήσει ένα NAD ή ότι άλλο θέλει με dirac να ξαναμετρήσει τα ίδια και να μας τα παρουσιάσει.
Οι χομπίστες θα έχουν δώσει στην παγκόσμια κοινότητα πολύτιμη γνώση με τεκμηρίωση που δεν έχει δώσει κανένας άλλος μέχρι τώρα, οι επαγγελματίες πέραν του παραπάνω θα αναβαθμίσουν το επαγγελματικό τους στάτους όπερ περισσότερες πωλήσεις.

Ως τότε ας συνεχίσουμε να λέμε τι ακούμε ο καθένας στο χώρο του και πόσο ευχαριστημένος ή όχι είναι. Δεν θα ξεχάσω το δικό σου ενθουσιασμό όταν πρωτοάκουσες το σύστημα σου χωρίς τρινοβ. Μετά με τρίνοβ ενθουσιάστηκες περισσότερο. Είναι ο τρίνοβ βελτίωση; Σαφώς. Θα μπορούσε να ζήσει ένας χρήστης, ακόμα και απαιτητικός όπως εσύ, χωρίς τρίνοβ; Μάλλον ναι. Οπού τρινοβ βάλτε ότι θέλετε.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Δεν θα ξεχάσω το δικό σου ενθουσιασμό όταν πρωτοάκουσες το σύστημα σου χωρίς τρινοβ. Μετά με τρίνοβ ενθουσιάστηκες περισσότερο. Είναι ο τρίνοβ βελτίωση; Σαφώς. Θα μπορούσε να ζήσει ένας χρήστης, ακόμα και απαιτητικός όπως εσύ, χωρίς τρίνοβ; Μάλλον ναι. Οπού τρινοβ βάλτε ότι θέλετε.
Σωστά, έτσι είναι, και αυτό το έχουμε ξαναπεί.

Δηλαδή, ο στόχος είναι να φέρεις όσο γίνεται περισσότερο τον χώρο και την τοποθέτηση των ηχείων, ώστε το οποιοδήποτε software ισοστάθμισης να έχει να κάνει όσο το δυνατόν λιγότερες διορθώσεις, αν είναι δυνατόν να μη χρειάζεται καν διορθώσεις...

Με χρήση ηχείων ομαλής απόκρισης, σε χώρο ομοιογενων και χαμηλών χρόνων αντήχησης, πραγματικά λίγα έχει να προσφέρει ένα σύστημα ισοστάθμισης, αλλά είναι ακόμα κι αυτά τα λίγα το γνωστό κερασάκι στην τούρτα...
Αχρείαστο κατά βάση, αλλά το καλύτερο κομμάτι της τούρτας είναι αυτό με το κερασάκι. ;)
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Κανένας δεν έχει βάλει εδώ μέσα μετρήσεις από τον χώρο του .
Μα κανείς .
Μόνο επιλεκτικά όπου τον βολεύει .
Και αν ...
Ούτε εγώ βάλει .
Δεν υπάρχει λόγος
Διότι όποιος βάλει μετά θα φάει το πειραγμα της αρκούδας .
Το κλασσικό θα μπορούσες να το έχεις κάνει καλύτερα , περιμένα περισσότερα από εσένα ,
Κρίμα τα μηχανήματα κλπ .
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.076
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top