τελικά δεν χρειάζεται subwoofer αρκεί ένας ενισχυτής που να παίζει τα ηχεία σου

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Δεν γίνεται κουβέντα περί παραδοσιακών ολοκληρωμένων.Αλλά και στους δεύτερους θα μπορούσε να υπάρξει ενσωμάτωση αρκεί να είχαν βρόχο για το ΄΄παλαιό-καλό΄΄ tape monitoring.
Mπορεί να συνδεθεί sub στο tape monitor ;
 


Μηνύματα
15.048
Reaction score
20.817
οι nad ειχαν ξεχωριστη ΔΕΥΤΕΡΗ εξοδο και πριν και μετα το ποτενσιομετρο.
αμ πως...
(χωρια που ξεχωριζαν τον προ απο τον τελικο με τις γεφυρουλες)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.416
Reaction score
125.619
Έχωέναν προενισχυτή advance acoustic mpp 206 που έχει και 2 εξόδους για sub αν θυμάμαι,μπορώ να το χρησιμοποιήσω;

Διόρθωση, μια έξοδο για sub,μια pre out και μια high pass out. Επισης 2 εξόδους l-r xlr.
Ναι, μπορεί να χρησιμοποιηθεί.
Δε ξέρω τις δυνατότητες που έχει, αλλά επειδή το εν λόγω σαμπ έχει κρος για τους δορυφόρους, μπορείς απλώς να στείλεις τα 2 κανάλια με τα 2 XLR στο σαμπ, και από το σαμπ να στείλεις XLR στους δορυφόρους, οπότε κρος και φάση θα φτιαχτεί από τα ρυθμιστικά του σαμπ, και θα έχεις και τα ρυθμιστικά τονικότητας των δορυφόρων να φέρεις ταργκετ κερβ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σαν βιολόγος θα συνιστούσα out of ear

Δυστυχώς, ελάχιστες εταιρείες δίνουν αυτήν την πληροφορία.
Η neumann π. χ. δίνει
Η adam και πολλές άλλες όχι.
Ειδικά για την adam, υπάρχουν αναφορές στον γιουτούμπα για θόρυβο, τουλάχιστον για την φθηνή σειρά Τ.
Καταρχάς ο ίδιος δεν χρησιμοποιώ in-ear monitors κι έχω τεκμηριώσει τους λόγους γι αυτό.

Αλλά πιάνεσαι ΄΄απρόσεκτος΄΄ και αλλού...Η ADAM μπορεί να μη δημοσιεύει η ίδια στις προδιαγραφές τη στάθμη θορύβου,αλλά στα έγγραφα δοκιμών που είναι δημοσιευμένα στην αφιερωμένη ιστοσελίδα διαφόρων μοντέλων της περιέχεται το μετρητικό αποτέλεσμα όπως έχει προκύψει κατά τη δοκιμή.

Εκτός και αν θεωρείς ότι προμηθεύτηκαν κάποιοι ηχεία σειράς S χωρίς να είχαν πρώτα καρατσεκάρει ένα τέτοιο δεδομένο.... ;)
Έχωέναν προενισχυτή advance acoustic mpp 206 που έχει και 2 εξόδους για sub αν θυμάμαι,μπορώ να το χρησιμοποιήσω;

Διόρθωση, μια έξοδο για sub,μια pre out και μια high pass out. Επισης 2 εξόδους l-r xlr.
We...love it.
Οχι στο tape monitor θα συνδεθεί το mini dsp.
JMF = John Markou Forever :)
Down...

Υπάρχει κι έτερη πρόχειρη μέθοδος για όσους διαθέτουν ξεχωριστά προ και τελικούς με XLR ακροδέκτες:

Παθητικό υψιπερατό φίλτρο SHURE (γι αποτροπή χαμηλών συνηχήσεων κατά την εφαρμογή μικροφώνων κανονικά) που θα κούμπωνε κατευθείαν στην XLR είσοδο του τελικού :

Έχει κλίση 12 dB ανά οκτάβα σε φιξαρισμένη κεντρική συχνότητα 100 Hz.

Εφόσον θα υπάρχει από την πλευρά του sub το κλασσικό βαθυπερατό φίλτρο σε ύψος 80 Hz - χωρίς προαιρετική ρύθμιση στα 100 Hz - με την ίδια κλίση,τότε η ζώνη μεταξύ 80-100 Hz δεν θα ήταν κενή από εκπεμπόμενη ενέργεια,αφού θα εξακολουθούσε να υπάρχει σημαντική απόκριση από τα επιμέρους στοιχεία του setup (κύρια ηχεία-sub).Η δε μικρή υποχώρηση μπορεί ν'απέβαινε έως κι...ευεργετική - εν είδει ισοστάθμισης - σε πολλές περιπτώσεις όπου επικρατεί περιττή ενέργεια από ιδιορρυθμούς δεδομένου χώρου στην εν λόγω ζώνη.

Κύρια μειονεκτήματα το ότι είναι παθητικό και δεν παρέχει ρυθμίσεις στο πεδίο του χρόνου.Λειτουργεί όμως σε αμιγές αναλογικό πεδίο.

Αλλά από το ΄΄ολότελα΄΄ σε παραδοσιακά setup,΄΄καλή και η Παναγιώταινα΄΄.
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ποιοι είναι? (δεν το πέτυχα αυτό το ποστ)
Από τη "Λειτουργία της Ακοής" :

Bhutia said:
...
Ακούγοντας μουσική από ακουστικά σε στάθμες 80dBA είναι αρκετά απίθανο να προξενήσει ακουστικές βλάβες ανεξάρτητα από το πόσο συχνά και γιa πόσο χρόνο χρησιμοποιούνται.Πάνω από τούτη την τιμή,οι πιθανοί κίνδυνοι εξαρτώνται από τη συνολική έκθεση στην ηχητική ε ν έ ρ γ ε ι α ,που είναι συνάρτηση του επιπέδου έντασης και της χρονικής διάρκειας ακρόασης.

__Ηχητική έκθεση(Sound Exposure,SE): είναι η συνολική ενέργεια του Α-ζυγοσταθμισμένου ήχου που υπολογίζεται στο μετρούμενο χρόνο.Mονάδα της το Pa2.h(Pascal εις το τετράγωνο επί ώρες).Γιά μιά δεδομένη χρονική διάρκεια κάθε αύξηση του επιπέδου ηχητικής πίεσης κατά 10dB(A) αντιστοιχεί σε δεκαπλάσια ενέργεια.

Ένας ήχος επιπέδου 85dB(A) που διαρκεί γιa 8 ώρες(h) παράγει ηχητική έκθεση ίση με 1 Pa2.h=85 LAeqη

__Επίπεδο ηχητικής έκθεσης(Sound Exposure Level,SEL): συμβολίζεται με LAE,αποτελεί τη λογαριθμική έκφραση της ηχητικής έκθεσης κανονικοποιημένη στο 1 δευτερόλεπτο.Κατ'αυτόν τον τρόπο,χρησιμοποιείται γιa τη σύγκριση ηχητικών συμβάντων που έχουν διαφορετική χρονική διάρκεια.

Παραδείγματος χάρη,εάν επίπεδο ήχου 90dBA διαρκεί γιa 1 δευτερόλεπτο τότε το SEL=90dBA.Εάν το ίδιο ηχητικό συμβάν κρατούσε 10 δευτερόλεπτα,το SEL θα ήταν ίσο με 100dBA.Εάν κρατούσε 20 δευτερόλεπτα,το επίπεδο ηχητικής έκθεσης SEL=103dBA κ.ο.κ.

Εφόσον οι επιδράσεις είναι αθροιστικές και γιa να μην αυξήσουμε τη συνολική έκθεση σε ζημιογόνα επίπεδα,πρέπει να εφαρμόσουμε την αρχή της ίσης ενέργειας.Άρα κάθε αύξηση κατά 3dB στη στάθμη (διπλασιασμός) θα πρέπει ν'αντισταθμίζεται ακολούθως από υ π ο δ ι π λ α σ ι α σ μ ό του χρόνου ακρόασης.Υπό αυτό το πρίσμα,1 ώρα ακρόασης κάθε μέρα έντασης 80dBA ισοδυναμεί με μισή ώρα στα 83dBA κι ένα τέταρτο της ώρας στα 86dBA,υπό την προϋπόθεση ότι αυτές οι ακροάσεις επαναλαμβάνονται γιά μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Υποθέτοντας επίσης ότι ο μέσος χρήστης ακουστικών τα χρησιμοποιεί περίπου 1 ώρα κάθε μέρα(δηλ. 7 ώρες ανά εβδομάδα),τότε η χρήση τους αναγόμενη στα θεσπισμένα ανώτατα όρια της ΕΕ θα τα υπερέβαινε εάν το επίπεδο έντασης που δημιουργούσαν εντός του αυτιού ξεπερνούσε τα 89dBA.

Τονίζεται ξανά ότι γιa μιa δεδομένη συσκευή και θέση διακόπτη έντασης,τα ακουστικά που εφαρμόζονται μέσα στον ακουστικό πόρο αυξάνουν την έκθεση κατά 7-9dB σε σύγκριση με τους υπόλοιπους τύπους ακουστικών.
...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.395
Reaction score
79.548
Κύρια μειονεκτήματα το ότι είναι παθητικό και δεν παρέχει ρυθμίσεις στο πεδίο του χρόνου
:dance2:
Post automatically merged:

Έχωέναν προενισχυτή advance acoustic mpp 206 που έχει και 2 εξόδους για sub αν θυμάμαι,μπορώ να το χρησιμοποιήσω;

Διόρθωση, μια έξοδο για sub,μια pre out και μια high pass out. Επισης 2 εξόδους l-r xlr.
Λογικά είσαι ΟΚ με αυτό
 


Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Ναι, μπορεί να χρησιμοποιηθεί.
Δε ξέρω τις δυνατότητες που έχει, αλλά επειδή το εν λόγω σαμπ έχει κρος για τους δορυφόρους, μπορείς απλώς να στείλεις τα 2 κανάλια με τα 2 XLR στο σαμπ, και από το σαμπ να στείλεις XLR στους δορυφόρους, οπότε κρος και φάση θα φτιαχτεί από τα ρυθμιστικά του σαμπ, και θα έχεις και τα ρυθμιστικά τονικότητας των δορυφόρων να φέρεις ταργκετ κερβ.
Έχει και freq crossover.Δε ξέρω αν χρειάζεται να το χρησιμοποιήσω.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.240
Reaction score
27.060
Καταρχάς ο ίδιος δεν χρησιμοποιώ in-ear monitors κι έχω τεκμηριώσει τους λόγους γι αυτό.
Χαχα, τελικά πιάστηκα απρόσεχτος, αλλά όχι εκεί, μα σε αυτό που αναφέρεται η ως άνω πρόταση
Η συμβουλή μου ήταν προς τον φίλο που είχε ρωτήσει 8-) :wink:
Post automatically merged:

Εκτός και αν θεωρείς ότι προμηθεύτηκαν κάποιοι ηχεία σειράς S χωρίς να είχαν πρώτα καρατσεκάρει ένα τέτοιο δεδομένο
Έγραψα για την Τ, όχι για την S... :drinks:
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά τους. Τελικά και ο προενισχυτής δε θα πάει άχρηστος.
Είδα σήμερα ενεργά ηχεία και μου άρεσαν.
Τότε σκέφτηκα ποιος ο λόγος ύπαρξης παθητικών ηχείων;
Μάλλον για να υπάρχουν άνθρωποι να ξοδεύουν ατέρμονα χρήματα μέχρι να συνδυάσουν ηχεία,ενισχυτές και ματζουνοκαλώδια.
Σας ευχαριστώ.
 




Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Άκουσα σε ένα γνωστό μου τα adam a8x και αύριο ίσως ακούσω 2,3 ακόμα.
Δεν το περίμενα αλλά αξίζουν με το παραπάνω τα χρήματά τους.
Επίσης μου είπαν και για τα svs ότι είναι καλά καθώς και η advance acoustic έχει ενεργά ηχεία.
Θα ήθελα να ακούσω και αυτά που μου πρότεινε ο costasear.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Χαχα, τελικά πιάστηκα απρόσεχτος, αλλά όχι εκεί, μα σε αυτό που αναφέρεται η ως άνω πρόταση
Η συμβουλή μου ήταν προς τον φίλο που είχε ρωτήσει 8-) :wink:

Έγραψα για την Τ, όχι για την S... :drinks:
Καλέ μας Λαγκαδιανέ,ιδού το λινκ που θα σε ενδιέφερε και για...τη σειρά Τ από την αφιερωμένη ιστοσελίδα της ADAM :
 

Μηνύματα
262
Reaction score
135
ποιο είναι αυτό το ηχείο που θα μου δώσει την ψευδαίσθηση ότι ακούω τον dio να τραγουδάει από κει ψηλά μα κι εδώ μπροστά μου
hqdefault(3).jpg
τα atc ίσως, με subwoofer, η χωρίς, η κάποιο άλλο ηχείο, μα δεν έχει σημασία, διότι αυτή τη στιγμή ακούω από you tube"παρότι έχω συνδρομή στο didal"από τα ηχειάκια του pc και ευφραίνομαι , δηλαδή, τελικά η αγάπη για τη μουσική είναι αυτό που έχει σημασία και φέρνει κοντά όλους τους ανθρώπους" αυτά από μένα"dream on" και γιατί όχι.
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
4.617
Εδώ έχεις δίκιο
Πίνω καφέ στην βεράντα αυτή την στιγμή κ ακούω ράδιο από το κινητό .
Το θέμα είναι να περνάς καλά εάν μπορείς κάθε στιγμή .
Το γαμωχομπι αυτό δεν έχει τέλος είτε ακρόαση μουσικής είναι είτε θέαση ταινίας .
Χαλάρωσε λοιπόν κ απολαύσε το ...
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.868.710
Members
37.944
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top