Ερωτήσεις για ξεκίνημα....

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
- προσπαθώ να καταλάβω, αλλά κάτι μου διαφεύγει.
- αν υποθέσουμε ότι έχουμε δύο άριστα μικρόφωνα σε δύο θέσεις στον χώρο, τότε είναι απαραίτητη η μίξη?
- σε αυτή την περίπτωση, πως υποβαθμίζεται το συχνοτικό περιεχόμενο στις κατώτερες οκτάβες?
- μήπως το θέμα είναι η αδυναμία των sub, να ακολουθήσουν πιστά την κυματομορφή λόγω αδράνειας?
- και τελικά τι υποστηρίζουμε? ότι ο ιδανικός αριθμός ηχείων, θα πρέπει να είναι ίσος, ή μεγαλύτερος του αριθμού οργάνων, για να μην χάσουμε σε δυναμική περιοχή? (- τουλάχιστον στις χαμηλές συχνότητες? )
Εάν αναφέρεσαι σε διατάξεις ηχοληψίας ακολουθούσες Αρχές Blumlein,έχει ήδη επιβεβαιωθεί ότι δεν συλλαμβάνεται ούτε και τότε αυτούσιο το αυθεντικό άκουσμα από άποψη χωρικής πληροφορίας.

Από άποψη δυναμικού εύρους,θεωρώ ότι το ζήτημα έχει αναλυθεί διεξοδικώς στο νήμα περί συμπίεσης - διαδικασία αναπόφευκτη στο σύνολο των παραγωγών.


Στις περισσότερες των περιπτώσεων οι ηχογραφήσεις διεξάγονται με πολυμικροφωνικές τεχνικές.Ένα μείζον ζήτημα κατά τη μίξη και ακολούθως το mastering είναι να μην συνέβαιναν ενεργειακά καπελώματα λ.χ. ανάμεσα σε μπάσο τύμπανο,ηλεκτρικό μπάσο και τους όμορους τόνους συνθετητή στα σύγχρονα ιδιώματα.
 


Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Ευχαριστώ πολύ, αλλά έχω ήδη το oppo 205
Post automatically merged:

Με έβαλες σε σκέψεις για το rip των sacd και θελω να δω στο σπιτι το sony που έχω αν είνα το s390. Θα το δώ την Κυριακή που γυρίζω Λάρισα, τώρα λείπω, για να σου (μου) φτιάξω και τον σκληρό.
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Λοιπόν ήρθε το s790 και προσπαθώ να κάνω rip (είναι από αυτά που περιλαμβάνονται στην λίστα του hifihaven), μακάρι να πετύχει το εγχείρημα.
Μέσα στον χώρο 2 18s πως θα μπούν? μάλλον στο μέσον του εμπρός και πίσω τοίχου?
Λογίζονται για 2 ή 4 subs?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
2
Post automatically merged:

Λοιπόν ήρθε το s790 και προσπαθώ να κάνω rip (είναι από αυτά που περιλαμβάνονται στην λίστα του hifihaven), μακάρι να πετύχει το εγχείρημα.
Περιμένουμε με αγωνία
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Tο 18s λόγω εκπομπής σε δύο κατευθύνσεις μάλλον πρέπει να τοποθετηθεί στο μέσον των τοίχων, μήπως αυτό είναι δεσμευτικό? μήπως είναι καλλίτερη ιδέα περισσότερα 9s αντί για τα 18s?
 


Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Αποφάσισα πλέον ότι αυτό που με ενδιαφέρει είναι η ακρίβεια, δεδομένου ότι οι ταινίες δεν με ενδιαφέρουν και ακούω μόνον κλασσική μουσική και jazz. Επίσης νομίζω ότι τα sealed είναι καλλίτερη ιδέα από τα ported για τον σκοπό που τα θέλω. Αυτό που με ενδιαφέρει πρωτίστως είναι να ακούω μόνον το χαμηλό που περιέχεται στην εγγραφή, δεν θέλω ούτε να ακούω τον χώρο (όσο είναι δυνατόν), ούτε εντυπωσιασμούς αλλά ούτε και να σέρνονται τα χαμηλά στον χώρο. Μ' αυτό το σκεπτικό θεωρώ ότι το 9s είναι μία καλή υποψηφιότητα. Ο αριθμός θα εξαρτηθεί από τις μετρήσεις.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Tο 18s λόγω εκπομπής σε δύο κατευθύνσεις μάλλον πρέπει να τοποθετηθεί στο μέσον των τοίχων, μήπως αυτό είναι δεσμευτικό? μήπως είναι καλλίτερη ιδέα περισσότερα 9s αντί για τα 18s?
The position of subwoofers in studio rooms is generally less critical compared to full-range monitors. However, best results will most likely be obtained if your 18S is placed asymetrically between the left and right monitors or in the vicinity of one of them. If this is not practical, a subwoofer position to the side of the left or right monitor, or against a side wall can also provide good results. Try to avoid symmetry in subwoofer positioning with respect to the studio room boundaries.
Placing a subwoofer close to or behind the listening position, even in multi-channel installations, generally results in inferior performance, especially in terms of stereo imaging.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αποφάσισα πλέον ότι αυτό που με ενδιαφέρει είναι η ακρίβεια, δεδομένου ότι οι ταινίες δεν με ενδιαφέρουν και ακούω μόνον κλασσική μουσική και jazz. Επίσης νομίζω ότι τα sealed είναι καλλίτερη ιδέα από τα ported για τον σκοπό που τα θέλω. Αυτό που με ενδιαφέρει πρωτίστως είναι να ακούω μόνον το χαμηλό που περιέχεται στην εγγραφή, δεν θέλω ούτε να ακούω τον χώρο (όσο είναι δυνατόν), ούτε εντυπωσιασμούς αλλά ούτε και να σέρνονται τα χαμηλά στον χώρο. Μ' αυτό το σκεπτικό θεωρώ ότι το 9s είναι μία καλή υποψηφιότητα. Ο αριθμός θα εξαρτηθεί από τις μετρήσεις.
μετρησεις χωρου εχεις κανει ?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top