Μουσική hi fi για σπίτι

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Μμμ... Αν και δεν θυμάμαι την τιμή τους από Ελλάδα.... View attachment 139847
Θα μπορούσε να είναι μια πρόταση αν είναι σε καλή κατάσταση.....
Όχι... 200 ευρω εχουν καινουρια στο Τομαν… με την εγγυηση τους....
 


Μηνύματα
304
Reaction score
433
Μαγκες μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Το σιντι είναι για εμάς τους ρομαντικούς και ένας τρόπος να υποστηρίξουμε μία μπάντα που μας αρέσει. Το ξέρω οτι παίρνουν ψίχουλα απο τις πωλήσεις οι μπάντες αλλά κάπως πρέπει να δείξουν οτι κάνουν πωλήσεις για να έχουν μεγαλύτερο μέρισμα σε μελλοντικά συμβόλαια. Αν δεν υποστηρίξεις κάτι πως περιμένεις να συνεχίζει να ηχογραφεί...κάπως πρέπει να βιοποριστούν και αυτοί. Μετά κατ'επέκταση πάμε σε καμιά συναυλία, αγοράζουμε και κανα t-shirtακι αμα είναι καλαίσθητο και συνδράμουμε το λιθαράκι.

Επίσης, προσωπικά μιλώντας πάντα, μου φαίνεται τελείως γελοίο να πληρώνω κάτι για να το χω σε αρχείο mp3 οπότε το cd, βινύλιο είναι μονόδρομος. Με spotify βρίσκω οτιδήποτε καινούριο και αν κάτι με ψήσει το τσιμπάω και το σβήνω. Αν δε με ψήσει το σβήνω μόνο χαχαχα.

Μετά πάει το συναισθηματικό/ψυχολογικό που θέλουμε να έχουμε κάτι απτό στα χέρια μας και τρίτον πάει η ποιότητα από το απλό Mp3 των 320kbps που "νομίζουμε" οτι ακούμε διαφορές. Η αλήθεια, πάλι προσωπικά μιλώντας, είναι οτι σε καλές παραγωγές το χάσμα μεταξύ μπ3 και σιντι μικραίνει επικίνδυνα και είναι ψυχολογικό μόνο το θέμα για το αν ακούμε καλύτερα ή οχι. Σε blind test πάντως οι πιθανότητες μου είναι μοιρασμένες, 50-50. Σε καφρομεταλλιές όμως και γενικά δίσκους με πληθώρα οργάνων, φωνών κτλ το μπ3 όταν δυναμώσω την ένταση μου φαίνεται οτι μπουκώνει ο ήχος και λασπώνει. Εκεί πάλι σε blind test ανεβαίνουν τα ποσοστά και πιάνω εύκολα 3/5. Σε κάθε περίπτωση στα συστήματά μας (μου) ακούγεται διαφορά, ΑΛΛΑ οχι πάντα και σίγουρα δε δικαιολογεί το κόστος, ας συμφωνήσουμε οτι είναι απλά πως έχει μάθει έκαστος να ακούει.
 
  • Like
Reactions: PMC

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Ξεχάστε τα mp3.

Εν έτει 2019, δεν έχουν νόημα ύπαρξης. Ο αποθηκευτικός χώρος είναι πλέον πολύ φτηνός και το bandwidth πολύ μεγάλο, το streaming γίνεται πλέον σε ποιότητα CD, ή και Hi Res.

Αφήστε το spotify, τιμωρείστε τους, όπως και οποιαδήποτε άλλη συνδρομητική υπηρεσία που στηρίζεται στο mp3. Δεν υπάρχει δικαιολογία, ούτε μας ενδιαφέρει αν ακούγονται οι διαφορές και σε ποιο σύστημα. Είναι ανήκουστο να πουλάνε ακόμα mp3.

. Γραφτείτε σε μια απο τις υπηρεσίες που έχουν τουλάχιστον CD quality.
 
Last edited:

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Ξεχάστε τα mp3.

Εν έτει 2019, δεν έχουν νόημα ύπαρξης. Ο αποθηκευτικός χώρος είναι πλέον πολύ φτηνός και το bandwidth πολύ μεγάλο, το streaming γίνεται πλέον σε ποιότητα CD, ή και Hi Res.

Αφήστε το spotify, τιμωρείστε τους, όπως και οποιαδήποτε άλλη συνδρομητική υπηρεσία που στηρίζεται στο mp3. Δεν υπάρχει διακαιολογία, ούτε μας ενδιαφέρει αν ακούγονται οι διαφορές και σε ποιο σύστημα. Είναι ανήκουστο να πουλάνε ακόμα mp3.

. Γραφτείτε σε μια απο τις υπηρεσίες που έχουν τουλάχιστον CD quality.
Και όμως μοσχόπουλάνε, όχι πουλάνε! Περί ορέξεως...

Πάντως σε μένα το μπ3 είτε 320 είτε φλακ είναι οτι ίδιο, δηλαδή άυλο, δηλαδή όχι απτό οπότε....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ξεχάστε τα mp3.

Εν έτει 2019, δεν έχουν νόημα ύπαρξης. Ο αποθηκευτικός χώρος είναι πλέον πολύ φτηνός και το bandwidth πολύ μεγάλο, το streaming γίνεται πλέον σε ποιότητα CD, ή και Hi Res.

Αφήστε το spotify, τιμωρείστε τους, όπως και οποιαδήποτε άλλη συνδρομητική υπηρεσία που στηρίζεται στο mp3. Δεν υπάρχει διακαιολογία, ούτε μας ενδιαφέρει αν ακούγονται οι διαφορές και σε ποιο σύστημα. Είναι ανήκουστο να πουλάνε ακόμα mp3.

. Γραφτείτε σε μια απο τις υπηρεσίες που έχουν τουλάχιστον CD quality.
Και καλού-κακού ας φυλάμε και κανένα back-up για πολύ σημαντικά και αγαπημένα album σε υλικά μέσα ή τουλάχιστον σκληρούς δίσκους,εφόσον ως...υπερ-προνοητικοί δεν θα θέλαμε κάποιο μελλοντικόν αποκαλυπτικό γεγονός (λ.χ. ζόμπι,αστεροειδείς,κυβερνοπόλεμος,πανδημίες,κ.τ.τ.) να μας χαλούσε την ενασχόληση από ενδεχόμενη απουσία υπηρεσιών streaming. :spiteful:
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Και καλού-κακού ας φυλάμε και κανένα back-up για πολύ σημαντικά και αγαπημένα album σε υλικά μέσα ή τουλάχιστον σκληρούς δίσκους,εφόσον ως...υπερ-προνοητικοί δεν θα θέλαμε κάποιο μελλοντικόν αποκαλυπτικό γεγονός (λ.χ. ζόμπι,αστεροειδείς,κυβερνοπόλεμος,πανδημίες,κ.τ.τ.) να μας χαλούσε την ενασχόληση από ενδεχόμενη απουσία υπηρεσιών streaming. :spiteful:
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
ΥΓ. Η ενσωμάτωση πολλλλλλαπλών σαμπ στο σύστημα, θα είναι η σοβαρότερη "αναβάθμιση" που μπορείς να επιτύχεις με όρους υψηλής πιστότητας.
Η ενσωμάτωση πολλλλλλαπλών ηχείων (δορυφόρων) είναι η σοβαρότερη αναβάθμιση που μπορείς να επιτύχεις γενικά μιλώντας, μέχρι να φτάσεις σε επίπεδο immersive setup, με ηχεία και στο ταβάνι, ώστε να είσαι συμβατός με τα σύγχρονα φορμά ήχου. Ενημερωτικά, οι σύγχρονες υψηλής πιστότητας ηχογραφήσεις, είναι πολυκαναλες και σε υψηλές δειγματοληψίες, δηλαδή δε κυκλοφορούν σε cd, αλλά αντιθέτως σε BR, SACD, DVD audio.
Δειλά δειλά, αρχίζει και το streaming τέτοιων πολυκάναλων ηχογραφήσεων, τυπικά σε dolby atmos.

Ασε μας ρε Κωστάκη.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ενεργά ηχεία : https://www.thomann.de/gb/fluid_audio_fx8.htm

DAC-Pre-επεξεργαστής : https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/minidsp-2x4-hd

Τιμή συνδυασμού περίπου 600 ευρά,αλλά χωρίς ουσιαστικούς συμβιβασμούς που θα προέκυπταν με setup των 400.
Θέλουμε και λογισμικό Dirac για ομαλή προσαρμογή στην ακουστική συμπεριφορά δεδομένου χώρου;Συν 150 ευρά:

Προσφέρουν οι ανωτέρω συνδυασμοί επίσης τη δυνατότητα για μελλοντική ενσωμάτωση sub,οπότε η αναβάθμιση δεν θα σημαίνει αλλαγή όλου του setup.
Ξέχασες το όφωνο ντιαρ!
Post automatically merged:

Μμμ... Αν και δεν θυμάμαι την τιμή τους από Ελλάδα.... View attachment 139847
Θα μπορούσε να είναι μια πρόταση αν είναι σε καλή κατάσταση.....
Άσε μας ρε χαμένε!
Δες στην πρώτη σελίδα..
Με 400 παίρνει τα 305 μαζί με το σαμπ τους, κάρτα ήχου βάσεις και καλώδια...
Μη σου πω να τα πάρεις εσύ...


Και τα Χριστούγεννα με το δώρο, ζμπρωχνεις με ένα κατοστάρικο τα 305, ζμπρωχνεις με άλλα 100 την κάρτα ήχου αφού έχεις το teac, βάζεις και άλλα διακοκια και παίρνεις τα 308....
Post automatically merged:

Και τα Χριστούγεννα με το δώρο, ζμπρωχνεις με ένα κατοστάρικο τα 305, ζμπρωχνεις με άλλα 100 την κάρτα ήχου αφού έχεις το teac, βάζεις και άλλα διακοκια και παίρνεις τα 308....
Και μετά αναλαμβάνει το φιλαράκι σου να πείσει τη Σταυρουλα για το δεύτερο σαμπ.... :roflmao: :roflmao: :roflmao:
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ξέχασες το όφωνο ντιαρ!
...
Εννοείς κάποιο...μαγνητόφωνο;;; :spiteful:

Επειδή στο πρώτο στάδιο δόμησης του setup με βασικές οδηγίες χρήσης και υπό τις απαιτήσεις που προβάλλει, ο ενδιαφερόμενος δεν θα χρειαζόταν το μικρόφωνο οπωσδήποτε.;)

Αυτό θα έμπαινε στο παιγνίδι αφότου...θ'άνοιγαν η όρεξη και η...φαντασία.

Σκοπός είναι να μην απογοητεύονταν οι αρχάριοι.Όλοι μας κάποτε στη...δική του θέση είχαμε βρεθεί.Και υπό δυσμενέστερες τότε συνθήκες εναλλακτικών επιλογών.
ΥΓ. Η ενσωμάτωση πολλλλλλαπλών σαμπ στο σύστημα, θα είναι η σοβαρότερη "αναβάθμιση" που μπορείς να επιτύχεις με όρους υψηλής πιστότητας.
Η ενσωμάτωση πολλλλλλαπλών ηχείων (δορυφόρων) είναι η σοβαρότερη αναβάθμιση που μπορείς να επιτύχεις γενικά μιλώντας, μέχρι να φτάσεις σε επίπεδο immersive setup, με ηχεία και στο ταβάνι, ώστε να είσαι συμβατός με τα σύγχρονα φορμά ήχου. Ενημερωτικά, οι σύγχρονες υψηλής πιστότητας ηχογραφήσεις, είναι πολυκαναλες και σε υψηλές δειγματοληψίες, δηλαδή δε κυκλοφορούν σε cd, αλλά αντιθέτως σε BR, SACD, DVD audio.
Δειλά δειλά, αρχίζει και το streaming τέτοιων πολυκάναλων ηχογραφήσεων, τυπικά σε dolby atmos.

Ασε μας ρε Κωστάκη.
Κάτσε να σε δω τι θα λες όταν κυκλοφορήσει το..."Children of Sanchez" του Chuck Mangione. :D
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Επειδή στο πρώτο στάδιο δόμησης του setup με βασικές οδηγίες χρήσης και υπό τις απαιτήσεις που προβάλλει, ο ενδιαφερόμενος δεν θα χρειαζόταν το μικρόφωνο οπωσδήποτε.;)
Όχι, αναφέρομαι στο σημείο που του λες ότι θα χρειαστεί και Dirac.
Εκεί δε θα χρειαστεί το οφωνο ή το έχεις πρυοπολογισει στα κόστη που αναφέρεις?
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
δεν είναι δικό μου πόστ αυτό.
Post automatically merged:

Μαρκουληηηηηηη, πες αλεύρι...

Για σένα τα βγάζει!

Πάνε ψώνιζε:

View attachment 139881
Εγω δεν είμαι ψωνιζμένος σαν και σένα
Post automatically merged:

55 χρόνων με 14.000 posts και δεν έμαθες ακόμα να κάνεις quote βρε JOHN (all caps); :biggrin:
Σορρυ μαναμ μου διέφυγε...
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Όχι, αναφέρομαι στο σημείο που του λες ότι θα χρειαστεί και Dirac.
Εκεί δε θα χρειαστεί το οφωνο ή το έχεις πρυοπολογισει στα κόστη που αναφέρεις?
Αυτό αναφέρθηκε ως κίνηση προαιρετική για τον συγκεκριμένο χρήστη.Ας προστεθεί κι ένα κατοστάρικο λοιπόν για να σου γίνει η...χάρη.
δεν είναι δικό μου πόστ αυτό.
Εγω δεν είμαι ψωνιζμένος σαν και σένα
Σορρυ μαναμ μου διέφυγε...
Ώπα! Η καρδιά μου η...σορόπα. :lolsign:
 

I

iason

Guest
Εγω δεν είμαι ψωνιζμένος σαν και σένα
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
Post automatically merged:


Post automatically merged:

δεν είναι δικό μου πόστ αυτό.
Post automatically merged:


Εγω δεν είμαι ψωνιζμένος σαν και σένα
Post automatically merged:


Σορρυ μαναμ μου διέφυγε...
Εγω δεν είμαι ψωνιζμένος σαν και σένα
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
Post automatically merged:
Post automatically merged:

Ε όχι και ψωνισμενος ο Κωτσος!!!!!!!:wink:
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Και τα Χριστούγεννα με το δώρο, ζμπρωχνεις με ένα κατοστάρικο τα 305, ζμπρωχνεις με άλλα 100 την κάρτα ήχου αφού έχεις το teac, βάζεις και άλλα διακοκια και παίρνεις τα 308....
Καλά... Το Σάββατο να την εξηγήσεις εσύ οοοολη αυτή την διαδικασία στη Σταυρούλα..... Αν σου βαστάει.... :tongue:
Εγω φοβάμαι πάντως....
 

Μηνύματα
717
Reaction score
804
Εγω θα σου προτεινα τα παρακατω


Τα αγοραζεις απο Amazon.de περιπου στα 340 ευρω με τα μεταφορικα .

Τα εχεις ολα και συνδεση με υπολογιστη και Bluetooth και ποιοτητα εξαιρετικη για τα λεφτα τους .
Με τα ρεστα αγοραζεις και ενα Chromecast audio και εισαι πραγματικα πληρης .

 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.196
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top