Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up


A

amoustakas

Guest
Χθες βραδάκι άκουγα τσάβελα βάργας από δύο ηχεία. Τότε ακριβώς σκέφτηκα πως αν είχα άλλα 5-6 ηχεία πάλι μέτρια θα ακουγόταν. Τι απμίξιν και ιστορίες, όταν η ηχογράφηση είναι μέτρια προς κακή ποιος μπορεί να σε σώσει? Το 80% των ηχογραφήσεων (για να μην πω το 90%) από τη μουσική που ακούω (και πραγματικά ακούω σχεδόν τα πάντα), είναι το πολύ μέτριες. Ειδικά όσο πάμε πιο πίσω στο χρόνο (δεκαετίες 70, 80 κτλ) τα πράγματα χειροτερεύουν. Πρέπει βέβαια να παραδεχτώ πως οι σύγχρονες ηχογραφήσεις, μετά το 2010 δηλαδή, είναι σχεδόν όλες σε υψηλό επίπεδο αλλά και πάλι …
Υποτίθεται ότι ακούμε την ηχογράφηση. Αυτό είναι το σωστό. Άρα σημαίνει ότι ακούς σωστά!

Τσουρέκια τερκενλη αυτός ο αμιρ
Δε βαριέσαι. Χαβαλέ κάνουμε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.442
Υποτίθεται ότι ακούμε την ηχογράφηση. Αυτό είναι το σωστό.
Ναι, έτσι είναι.

Μια ηχογράφηση, αυτή είναι, όπως είναι.

Προσωπικά τουλάχιστον, με τα ακουστικά που έχω, και με κατ'επαναληψιν δοκιμές σε δικαναλες ηχογραφήσεις, δεν μπορώ να διακρίνω καμία ουσιαστική διαφορά μεταξύ ακρόασης με ακουστικά και στη θέση ακρόασης από το ηχοσύστημα, τονικά δεν υφίσταται καθόλου διαφορά, το ίδιο πράγμα ακριβώς, απλώς από τα ηχεία έχω και την αίσθηση από τη δόνηση του μπάσου στο χώρο, της πολυθρόνας και στο στομάχι, κάτι που λείπει σαν αίσθηση στα ακουστικά, κι εννοείται την διαφορά του πολυκάναλου ήχου σε σύγχρονες ηχογραφήσεις, που δε βγάζουν τέτοιο πράγμα τα ακουστικά μου.

Με το δρόμο της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, δεν προβλέπεται να ακούγεται διαφορετικά από ότι θα ακούσετε με τονικά ουδέτερα ακουστικά. Αυτό είναι, δεν έχει άλλο, έτσι ακούγεται.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
πούλα τα όλα, πάρε λάμπες, κόρνες, πικάπ κι ησύχασες!
άντε μπας και ακούσεις επιτέλους σωστά! :lol: :lol:
το συγκεκριμένο είναι tip χωρίς χρέωση!:wink:
..αξία ανεκτίμητη!!:boast:
Λέανδρε,ούτε γι αστείο δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.Ούτε καν σε κάποιο...παράλληλο Σύμπαν - όπως εκείνο της...ακροαματικοφιλίας.
Κάθε άλλο παρά ησυχάζει ο χρήστης με τέτοιες επιλογές.Άσε δε που για να προσκληθεί ο Ear να το ακούσει,θα πρέπει να
υπάρχουν έτοιμα και για...κέρασμα τα...αγχολυτικά. ;)
Προς όλους τους αμετανόητους δικάναλους:
Minidsp SHD+2 subs+Καστρουνής.

Όλα τα dac, pro που έχετε πούλημα στα μέλη άλλου φόρουμ.

Τέλος το θέμα του δικάναλου.. Είναι τόσο απλό.
Post automatically merged:

Ας μιλήσουμε τώρα για πιο σοβαρά πράγματα :tongue:
Χωρίς διάθεση αστεϊσμού,σκέφτομαι να έπαιρνα ένα τέτοιο,για να κροσάρονταν οι κόρνες με sub φτιάχνοντας παραλλήλως μιαν ωραία καμπύλη-στόχο,η οποία στις χοάνες είναι κατεξοχήν απαραίτητη.
 


A

amoustakas

Guest
Ναι, έτσι είναι.

Μια ηχογράφηση, αυτή είναι, όπως είναι.

Προσωπικά τουλάχιστον, με τα ακουστικά που έχω, και με κατ'επαναληψιν δοκιμές σε δικαναλες ηχογραφήσεις, δεν μπορώ να διακρίνω καμία ουσιαστική διαφορά μεταξύ ακρόασης με ακουστικά και στη θέση ακρόασης από το ηχοσύστημα, τονικά δεν υφίσταται καθόλου διαφορά, το ίδιο πράγμα ακριβώς, απλώς από τα ηχεία έχω και την αίσθηση από τη δόνηση του μπάσου στο χώρο, της πολυθρόνας και στο στομάχι, κάτι που λείπει σαν αίσθηση στα ακουστικά, κι εννοείται την διαφορά του πολυκάναλου ήχου σε σύγχρονες ηχογραφήσεις, που δε βγάζουν τέτοιο πράγμα τα ακουστικά μου.

Με το δρόμο της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής, δεν προβλέπεται να ακούγεται διαφορετικά από ότι θα ακούσετε με τονικά ουδέτερα ακουστικά. Αυτό είναι, δεν έχει άλλο, έτσι ακούγεται.
Τα ακουστικά είναι τονικά ουδέτερα. Εσύ τα οδηγείς flat;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.442
Τα ακουστικά είναι τονικά ουδέτερα. Εσύ τα οδηγείς flat;
Νομίζω πως ναι.

Με το ifi nano idsd bl στην έξοδο direct με τη ρύθμιση measure.

Σε σχέση με την οδήγηση από το κινητό, η διαφορά στη μέγιστη στάθμη είναι τραγική (δε μπορώ να τερματίσω το ifi, δεν αντέχεται με τίποτα ούτε για δοκιμή) και τονικά έχει περισσότερα μπάσα από το κινητό, αλλά με πολύ χειρότερο έλεγχο, πλαδαρά.

Γενικώς από το κινητό ακούγεται χειρότερα, σε όλο το φάσμα. Οι διαφορές είναι εύκολα ακουστές, αλλά δε πρόκειται για τίποτα τρομερές διαφορές. Θα τις χαρακτήριζα ως το αναμενόμενο μίγμα διαφοράς Ντακ και οδήγησης.

Το ιφι έχει μια ρύθμιση listen που ακούγεται μάλλον με ελάχιστα τονισμένα μπάσα, αλλά με χειρότερη ατάκα. Σαν ήπιο λαουντνες. Σε μερικά κομμάτια ακούγεται πιο ευχάριστα αυτή η θέση, αλλά οι διαφορές είναι πρακτικά ασήμαντες, πιο μεγάλες διαφορές έχω ακούσει να κάνουν τα καλώδια.. θεωρητικά πρόκειται για διαφορετικά φίλτρα Listen option (Minimum Phase Bezier Filter) & Measure option (Linear Phase Transient-Aligned Filter), και δεν γνωρίζω πως εξηγείται η διαφορά που ακούω.. Ο διακόπτης στη θέση measure υποτίθεται ότι είναι φλατ, κι έτσι το αντιλαμβάνομαι και γω, χωρίς ωστόσο να μπορώ να το επιβεβαιώσω με κάποια μέτρηση.

Έχει και μια έξοδο ματσντ αουτπουτ, που παίζει σε χαμηλότερη στάθμη, αναλόγως της αντίστασης των ακουστικών υποθέτω. Η νταιρεκτ παίζει τέρμα τα γκάζια. Μεταξύ τους, δεν καταλαβαίνω κάποια ουσιαστική διαφορά πέραν της στάθμης, στο ένα μπορώ να το τερματίσω, στο άλλο ούτε για πλάκα...

Δεν έχω καμία εμπειρία από ακουστικά, για λόγους σύγκρισης τα πήρα, και έχω πολύ λίγες ώρες χρήσης ως τώρα, όχι πάνω από 3 συνολικά..
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Σε μερικά κομμάτια ακούγεται πιο ευχάριστα αυτή η θέση, αλλά οι διαφορές είναι πρακτικά ασήμαντες, πιο μεγάλες διαφορές έχω ακούσει να κάνουν τα καλώδια..

πω πω μην τα λες έτσι αυτά, είναι παρεξηγήσιμα! θα ξεσπάσει πόλεμος! :tongue:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
πω πω μην τα λες έτσι αυτά, είναι παρεξηγήσιμα! θα ξεσπάσει πόλεμος! :tongue:
Όλοι φίλτατε wnet καλωδιολάγνοι είναι, απλά άλλοι το λένε, κι άλλοι το έχουν κρυφό καμάρι!:lol::lol::lol::lol:
Ο ντόκτορ ανήκει στη β κατηγορία!! :wink:
..να δεις στο τέλος θα το γυρίσει στα βινύλια και στις λάμπες:roflmao::roflmao::roflmao:
 
Last edited:



Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Και προφανώς, το πρόβλημα κεντρικού ειδώλου, δεν είναι κάτι που αφορά μόνο τον Νίκο, η τον Λέανδρο, που θα έχει λόξυγκα ο άνθρωπος τόσες φορές που τον αναφέρω, αλλά είναι κοινό χαρακτηριστικό των περισσότερων δικαναλων ηχοσυστημάτων σε μη συμμετρικούς χώρους, ή και λόγω απλών μικρών κατασκευαστικών αποκλίσεων μεταξύ ηχείων, που αφορούν είτε μεγάφωνα είτε υλικά κρος, και να μη θυμίσω τις ανοχές των υλικών εκεί, δε χρειάζεται.

Δηλαδή η απλή στερεοφωνια, δεν είναι τόσο απλή, και δυστυχώς, ένα σιδέρωμα από κάνα ντιρακ στους άξονες το χρειάζεται εκ των πραγμάτων.
Ωπ... Αυτό να έχει να κάνει με το ηχείο δεν το είχα σκεφτεί... Αν ισχύει κάτι τέτοιο, κάνοντας τράμπα τα ηχεία, θα πρέπει να πάει η μετατόπιση στα αριστερά. Χμ, αυτό θα το δοκιμάσω αν και μετά απο δοκιμές ομολογώ ότι τα παράτησα και πήγα για ουζάκι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.369
Reaction score
79.439
Το 7.χ
Πες και μπάτζετ.
Με ή χωρίς ηχεία-τελικούς;

Αν θες και ηχεία, πες απόσταση ακρόασης φυσικά. Τα σαμπς δεν θα τα βάλουμε σε αυτήν την φάση.
Post automatically merged:

Ωπ... Αυτό να έχει να κάνει με το ηχείο δεν το είχα σκεφτεί... Αν ισχύει κάτι τέτοιο, κάνοντας τράμπα τα ηχεία, θα πρέπει να πάει η μετατόπιση στα αριστερά. Χμ, αυτό θα το δοκιμάσω
Μόνο σε πολυ σκιτζίδικα ηχεία θα βρεις μεγάλες διαφορές που να ακούγονται τόσο έντονα απο ηχείο σε ηχείο. Δεν νομίζω να έχεις αποτέτοια :)
 
Last edited:

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Μόνο σε πολυ σκιτζίδικα ηχεία θα βρεις μεγάλες διαφορές που να ακούγονται τόσο έντονα απο κομμάτι σε κομμάτι. Δεν νομίζω να έχεις αποτέτοια :)
Έχουν όμως τα χρονάκια τους, αν και πιστεύω κι εγώ ότι δεν έχει να κάνει με το ηχείο, αλλά με τον χώρο. Αξίζει να το αποκλείσω όμως σαν ενδεχόμενο.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.224
Reaction score
27.005
Minidsp SHD+ ... ... Όλα τα dac, pro που έχετε πούλημα
Αυτό είναι ξεκάθαρο εξ αρχής, "αελίου φαεινότερον" κι όπΧοιος δεν καταλαβαίνει "δεν ξέρει πού πατά και πού πηγαίνει".
Γι αυτό επιμένω: σήμα ψηφιακό αμιγώς, σε όλη τη διαδρομή από την πηγή μέχρι εντός των ηχείων. D/A μόνο εντός των ηχείων, αναλογική γραμμή τοσηδά :bigboss:

100 ευρώ
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Έχουν όμως τα χρονάκια τους, αν και πιστεύω κι εγώ ότι δεν έχει να κάνει με το ηχείο, αλλά με τον χώρο. Αξίζει να το αποκλείσω όμως σαν ενδεχόμενο.
Αν έχουν κάποια ηλικία να το δοκιμάσεις μήπως κάποιος πυκνωτής του κρος στον κλάδο μεσαίων-υψηλών ως προς το ένοχο κανάλι θα αποχαιρετούσε το μάταιο ηλεκτρονικό κόσμο λόγω φθοράς.Και για να ήσουν ολοκληρωτικά σίγουρος ν'αντέστρεφες δοκιμαστικώς υπό μονοφωνικό πάντα πρόγραμμα και τα κανάλια των interconnect μεταξύ των συσκευών,ανά μια διασύνδεση τη φορά.
 


Μηνύματα
950
Reaction score
495

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Αν έχουν κάποια ηλικία να το δοκιμάσεις μήπως κάποιος πυκνωτής του κρος στον κλάδο μεσαίων-υψηλών ως προς το ένοχο κανάλι θα αποχαιρετούσε το μάταιο ηλεκτρονικό κόσμο λόγω φθοράς.Και για να ήσουν ολοκληρωτικά σίγουρος ν'αντέστρεφες δοκιμαστικώς υπό μονοφωνικό πάντα πρόγραμμα και τα κανάλια των interconnect μεταξύ των συσκευών,ανά μια διασύνδεση τη φορά.
Επειδή απο πλευράς των players δεν το καταφέρνω να παίξω σε mono, να υποθέσω ότι αν παίξω ένα mono κομμάτι, θα είναι οκ? Π.χ. απο ένα δοκιμαστικό cd της XLO.
Kαι για να σιγουρευτώ ότι το κατάλαβα καλά, αρχικά βάζω το δεξί ηχείο στα αριστερά και τούμπαλιν ( οπότε αν ακούω το πρόβλημα στα δεξιά, δεν είναι θέμα ηχείου ). Αν λοιπόν εξακολουθώ να ακούω το πρόβλημα στα δεξιά, αλλάζω τα καλώδια σε κάθε συσκευή και παρατηρώ αν αλλάξει κάτι.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Επειδή απο πλευράς των players δεν το καταφέρνω να παίξω σε mono, να υποθέσω ότι αν παίξω ένα mono κομμάτι, θα είναι οκ? Π.χ. απο ένα δοκιμαστικό cd της XLO.
Kαι για να σιγουρευτώ ότι το κατάλαβα καλά, αρχικά βάζω το δεξί ηχείο στα αριστερά και τούμπαλιν ( οπότε αν ακούω το πρόβλημα στα δεξιά, δεν είναι θέμα ηχείου ). Αν λοιπόν εξακολουθώ να ακούω το πρόβλημα στα δεξιά, αλλάζω τα καλώδια σε κάθε συσκευή και παρατηρώ αν αλλάξει κάτι.
Μπορείς να κατεβάσεις γγια ξεκίνημα το αρχείο με το ροζ θόρυβο από τον παρακάτω σύνδεσμο:

Τις δοκιμές με τα κανάλια των interconnect θα κάνεις για να είσαι απολύτως βέβαιος ότι δεν εμπλέκεται στο φαινόμενο κάποια από τις συσκευές του setup και να προχωρήσεις αφήνοντας πίσω και την παραμικρή υπόνοια για τέτοιο ενδεχόμενο.Ώστε να το εμπεδώσεις δηλαδή...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top