Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Να τα περιγράψεις όλα, και αναλυτικά μάλιστα, αν υπάρχουν και λινκς, βάλε.
Οπτικη ινα απο transport σε dac οπως εγραψα πιο πανω,ιδιοκατασκευη interconnects με μικρα μηκη καλωδιου κιθαρας και διπλα Kimber 4TC ηχειων-απο παλια διπλοκαλωδιωση.
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Μάρκα;
Sommercable.Ειναι Γερμανικα,πολυ χαμηλης χωρητικοτητας λογω παθητικου προ που εχω και τα εκθιαζουν σε πολλα site diy.

Επισης κορυφαιες κριτικες εχει και η οπτικη ινα που χρησιμοποιω αλλα πωλειται μονο Αμερικη κατευθειαν απο τον κατασκευαστη.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.417
Reaction score
125.629
Κι ένα μπελντενακι που να βγαίνει για χρήση σε AES EBU ή όμοιο μογκαμι θα έχει πολύ χαμηλή χωρητικότητα, πιθανώς χαμηλότερη από αυτό που βρήκες, μπορείς να τσεκαρεις τα pdf τους. Και σε phono stage είναι εξαιρετικές επιλογές αυτά που λέω, και γενικά.

Βεβαίως έχει περάσει ανεπιστρεπτί η εποχή που χρησιμοποιούσα και γω παθητικό με στεπ λαντερ, όπως και με μετασχηματιστές της λουνταλ, όπως και με μπαφερ κλπ κλπ.

Ενα ενεργό προενισχυτικο στάδιο εκτιμώ ότι είναι πιο ασφαλής επιλογή, γενικά.

Οπότε κατά βάση σου λείπει ένας πρό.
Καλή φάση. Μπορεί να αναλάβει επάξια το μινιντιεσπί τέτοια χρέη στο σετάπ σου, μαζί με τη χρήση ως dac.
Έχει και θαυμάσιες μετρήσεις στον Αμίρ, θα σε ψήσει μέχρι κι ο Λέανδρος.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Κι ένα μπελντενακι που να βγαίνει για χρήση σε AES EBU ή όμοιο μογκαμι θα έχει πολύ χαμηλή χωρητικότητα, πιθανώς χαμηλότερη από αυτό που βρήκες, μπορείς να τσεκαρεις τα pdf τους. Και σε phono stage είναι εξαιρετικές επιλογές αυτά που λέω, και γενικά.

Βεβαίως έχει περάσει ανεπιστρεπτί η εποχή που χρησιμοποιούσα και γω παθητικό με στεπ λαντερ, όπως και με μετασχηματιστές της λουνταλ, όπως και με μπαφερ κλπ κλπ.

Ενα ενεργό προενισχυτικο στάδιο εκτιμώ ότι είναι πιο ασφαλής επιλογή, γενικά.

Οπότε κατά βάση σου λείπει ένας πρό.
Καλή φάση. Μπορεί να αναλάβει επάξια το μινιντιεσπί τέτοια χρέη, μαζί με τη χρήση ως dac.
Έχει και θαυμάσιες μετρήσεις στον Αμίρ, θα σε ψήσει μέχρι κι ο Λέανδρος.
Ειχα Belden και Canare πιο παλια αλλα ηταν λιγο σκληρα για τις γωνιες που ηθελα να κανουν.

Λογω πολυ χαμηλης αντιστασης εξοδου του dac μου,δε θα ελεγα οτι ειναι κακη επιλογη ενας παθητικος προενισχυτης με τοσο κοντα καλωδια και καλης ποιοτητας υλικα.Με 0.025Ω,νομιζω οτι εχω κανει την καλυτερη επιλογη.Δε θα συμφωνουσες;
 

A

AKARL

Guest
Χίλιες συγνώμες αδελφέ @Γιάνννης , αλλά όλο για μαϊμούδες βλέπω...
Ρε σεις!! Βάλτε και κατιτίς για τον γαϊδαράκο... :lolsign:
Έφτασεεεεεεεεεεεεειιιιιιιιιιιιι.... :superman:

Ας αρχίσουμε με φεβγάτη ζάζζζζζζ απού δεν αρέζει του Γιάνννη:



Συνεχίζουμε με λίγο ρέγγαι και λακέρδαι από βιgνύλιο:



Τι θα λέγατε για λίγο χέβυ μέταλ μπλουζ;



Λίγη νεοκάντρυ:



Για το τέλος έχουμε κάτι απ' τον αγαπημένο μου Γουώρεν Ζήβον αφχιερωμένο εκσαιρετικά στη μαϊμού και τον γαϊδαράκο - Monkey Wash Donkey Rinse

 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Παντως επειδη διαβασα πιο πανω απο καποιο μελος οτι οσο πιο καλο συστημα εχεις τοσο περισσοτερα αλμπουμ ακους καλυτερα που πριν δεν ακουγοταν,θα διαφωνησω καθετα!

Οσο βελτιωνω το συστημα μου,τοσο χειροτερα ακουγεται το αλμπουμ Getz/Gilberto απο Analogue Productions.Οχι οτι δεν ακουγεται αλλα τοσο πιο πολυ ακουγονται οι ατελειες της μπομπινας και της εγγραφης.Και αυτο ειναι ενα παραδειγμα απλα.
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Παντως επειδη διαβασα πιο πανω απο καποιο μελος οτι οσο πιο καλο συστημα εχεις τοσο περισσοτερα αλμπουμ ακους καλυτερα που πριν δεν ακουγοταν,θα διαφωνησω καθετα!

Οσο βελτιωνω το συστημα μου,τοσο χειροτερα ακουγεται το αλμπουμ Getz/Gilberto απο Analogue Productions.Οχι οτι δεν ακουγεται αλλα τοσο πιο πολυ ακουγονται οι ατελειες της μπομπινας και της εγγραφης.Και αυτο ειναι ενα παραδειγμα απλα.

Μπα, μην το λες. Εγω απο τη μερα που ακουσα με δανεικα σαμπ μου επεσε το σαγονι.
Εκτοτε το συστημα εχει παιξει 2-3 ωρες. Σε 2 μηνες...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Φωτο δε γινεται καθως ειμαι εν εργασια.

Lifatec optical glass.
Εξαίρετη επιλογή η οπτική μετάδοση των ψηφιακών δεδομένων,εξασφαλίζουσα και...γαλβανική απομόνωση.
Παντως επειδη διαβασα πιο πανω απο καποιο μελος οτι οσο πιο καλο συστημα εχεις τοσο περισσοτερα αλμπουμ ακους καλυτερα που πριν δεν ακουγοταν,θα διαφωνησω καθετα!

Οσο βελτιωνω το συστημα μου,τοσο χειροτερα ακουγεται το αλμπουμ Getz/Gilberto απο Analogue Productions.Οχι οτι δεν ακουγεται αλλα τοσο πιο πολυ ακουγονται οι ατελειες της μπομπινας και της εγγραφης.Και αυτο ειναι ενα παραδειγμα απλα.
Μα κάτι τέτοιο θ'αποτελούσε αντικειμενικό σκοπό για όσους δεν σκιάζονται...τα φαντάσματα της ανάλυσης.;)
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Οσο βελτιωνω το συστημα μου,τοσο χειροτερα ακουγεται το αλμπουμ Getz/Gilberto απο Analogue Productions.Οχι οτι δεν ακουγεται αλλα τοσο πιο πολυ ακουγονται οι ατελειες της μπομπινας και της εγγραφης.Και αυτο ειναι ενα παραδειγμα απλα.
Ισχύει, όσο καλύτερο το σύστημα τόσο χειρότερες οι κακές ηχογραφήσεις-παραγωγές.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.417
Reaction score
125.629
Λογω πολυ χαμηλης αντιστασης εξοδου του dac μου,δε θα ελεγα οτι ειναι κακη επιλογη ενας παθητικος προενισχυτης με τοσο κοντα καλωδια και καλης ποιοτητας υλικα.Με 0.025Ω,νομιζω οτι εχω κανει την καλυτερη επιλογη.Δε θα συμφωνουσες;
Όχι.

Θες δε θες, κάνουν φίλτρα.
Είναι λάθος.

Με λογική επιλογή καλωδίων, απλώς μετατοπίζεις το πρόβλημα πλάτους στα άκρα του φάσματος, άγνωστο αν παραμένουν ακουστά ή όχι, μα όχι το πρόβλημα στον άξονα του χρόνου, διότι κάθε φίλτρο έχει και ...παρελκόμενα.

Η άποψή μου για άμεσα για σένα, εφόσον κιόλας δεν έχεις προενισχυτικα στάδια, είναι να πάρεις ένα minidsp με ψηφιακή είσοδο και 4 αναλογικές εξόδους, ώστε να το χρησιμοποιήσεις ως Ντακ, ως προενισχυτή, ως κρος για τα σαμπ, και φυσικά για την άκρως αναγκαία ισοστάθμιση με ντιρακ.

Οι συνολικές μετρήσεις αυτής της συσκευής είναι υπεράνω υποψίας, και οι δυνατότητές της πραγματικά πλούσιες.

Είναι το πρώτο μηχάνημα που κατά τη γνώμη μου πρέπει να πάρεις, για να γνωρίσεις από πρώτο χέρι τον κόσμο του όντιο από μια άλλη σκοπιά, πακέτο με μικρόφωνο και μετρήσεις και διόρθωση των προβλημάτων στις μετρήσεις, έστω κι αν αργότερα χρειαστεί να το δώσεις, διότι δε διαθέτει αρκετά κανάλια. Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία, πες ότι δε το είπα.

Σιγά σιγά θα σε ζμπρώξουμε στον κολαζμένο κόζμο της ιμερσιβ εμπειρίας. Δηλαδή, όχι και τόσο σιγά, 5' ακρόασης σε σύστημα στην πόλη σου θα είναι ...τραυματικό. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Υπαρχουν εδω μεσα προθυμα ατομα να ανταλλαξουν κριτικες ακουγοντας και σχολιαζοντας με τα ιδια τους τα αυτια στο χωρο ακροασης και οχι να φανταζονται πως παιζει ενα συστημα μονο απο τις ποσταρισμενς μετρησεις;
Post automatically merged:

Όχι.

Θες δε θες, κάνουν φίλτρα.
Είναι λάθος.


Η άποψή μου για άμεσα για σένα, εφόσον κιόλας δεν έχεις προενισχυτικα στάδια, είναι να πάρεις ένα minidsp με ψηφιακή είσοδο και 4 αναλογικές εξόδους, ώστε να το χρησιμοποιήσεις ως Ντακ, ως προενισχυτή, ως κρος για τα σαμπ, και φυσικά για την άκρως αναγκαία ισοστάθμιση με ντιρακ.

Οι συνολικές μετρήσεις αυτής της συσκευής είναι υπεράνω υποψίας, και οι δυνατότητές της πραγματικά πλούσιες.

Είναι το πρώτο μηχάνημα που κατά τη γνώμη μου πρέπει να πάρεις, για να γνωρίσεις από πρώτο χέρι τον κόσμο του όντιο από μια άλλη σκοπιά, πακέτο με μικρόφωνο και μετρήσεις και διόρθωση των προβλημάτων στις μετρήσεις, έστω κι αν αργότερα χρειαστεί να το δώσεις, διότι δε διαθέτει αρκετά κανάλια. Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία, πες ότι δε το είπα.
Συγγνωμε φιλε αυτι( η Yoshino)αλλα φιλτρα -0.1db στα 100khz εγω δε μπορω να τα ξεχωρισω...Νομιζω δεν εχεις πολυμελετησει το θεμα.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.417
Reaction score
125.629
Υπαρχουν εδω μεσα προθυμα ατομα να ανταλλαξουν κριτικες ακουγοντας και σχολιαζοντας με τα ιδια τους τα αυτια στο χωρο ακροασης και οχι να φανταζονται πως παιζει ενα συστημα μονο απο τις ποσταρισμενς μετρησεις;
Βέβαια, πρώτος ο κύριος που σου έκανε ήδη λαϊκ. ;)

Είμαι μεγάλος φαν του παραβιντσινι. ;)
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Προτιμω τα οργανα να ειναι ελαχιστα και σταθερα τοποθετημενα σε μια συγκεκριμενη θεση παρα να ακουω μια συσταδα βιολιων και τρομπονιων που φωναζουν απο τα 23μ και δεν ξεχωριζεις τη χροια η το ιδιαιτερο παιξιμο του καθε μουσικου.
παντως αμα πηγαμε στου δγιονυση και ηβαλε ο νταλιμπαν ενα ντιβιντι με τον ρογηρο απου χε και βιολια και αλλα κλαπατσιμπαλα πολλα εγω ε εστιασα στα μπαγκραουντ βοκαλς και εγροικουμε τον καθενα ξεχωριστα (!) και οπου ηθελες να εστιασεις - το κανες ...
Ένας από τους λόγους είναι πως οι μπασίστες στη μέταλ (στη ροκ γενικότερα) είναι συνήθως "αποτυχημένοι" κιθαρίστες,
το σωσες με το "συνηθως"
John Entwistle. The Ox..jpg

Ρε παιδια,εχει αλλαξει κατι στο θεμα μου και γραφετε για μουσικη αντι του θεματος του τιτλου;
αστους να εκτονωθουνε γιατι επηγα Το συστημα σε νεο χωρο και αμα το παρουσιασω θα κλαψουνε πολλοι ... :biggrin:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Βέβαια, πρώτος ο κύριος που σου έκανε ήδη λαϊκ. ;)

Είμαι μεγάλος φαν του παραβιντσινι. ;)
πέφτω λίγο μακρυά ρε ντοκ, αλλιώς θα πήγαινα!:)
...ένα-ένα τα μαρτυράς ντοκ!:wink:...την ανάβεις τη λαμπίτσα σου ε??
άντε και με καμιά κόρνα ¨να δέσει το γλυκό¨!! :lol: :lol: :lol:
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Βέβαια, πρώτος ο κύριος που σου έκανε ήδη λαϊκ. ;)

Είμαι μεγάλος φαν του παραβιντσινι. ;)
Ωραια!Περιμενω πως και πως.

Και μια που μιλουσαμε για imaging πιο πριν,ποιος μπορει να ξεχωρισει το κουδουνακι που χτυπαει ολο και πιο αριστερα εξωθεν του ηχειου στο You look good to me απο Oscar Peterson και την ελαφρια μετακινηση του ηχου στο καθε χτυπημα της λαμας του μεταλλοφωνου στο Limehouse Blues απο Jazz at the Pawnshop;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Υπαρχουν εδω μεσα προθυμα ατομα να ανταλλαξουν κριτικες ακουγοντας και σχολιαζοντας με τα ιδια τους τα αυτια στο χωρο ακροασης και οχι να φανταζονται πως παιζει ενα συστημα μονο απο τις ποσταρισμενς μετρησεις;
Post automatically merged:


Συγγνωμε φιλε αυτι( η Yoshino)αλλα φιλτρα -0.1db στα 100khz εγω δε μπορω να τα ξεχωρισω...Νομιζω δεν εχεις πολυμελετησει το θεμα.
ξύνεις πληγές τώρα ....
εδώ, οι περισσότεροι έχουν τη λογική της..ακρόασης δια της ανάγνωσης:wink:....
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.650
Μηνύματα
2.868.865
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top