Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Αυτο βεβαια:
"φουλ ψηφιακο συστημα με class d και ψηφιακη φουλ ισοσταθμιση κ σαμπζς και dac κλπ ολα με ψηφια, "
καθε αλλο παρα high fidelity ονομαζεται - με την παλαια εννοια...
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.872
Reaction score
34.208
Αυτο βεβαια:
"φουλ ψηφιακο συστημα με class d και ψηφιακη φουλ ισοσταθμιση κ σαμπζς και dac κλπ ολα με ψηφια, "
καθε αλλο παρα high fidelity ονομαζεται - με την παλαια εννοια...

Χαλια ειναι Λακη μου, αστο μαπα.. μην ακουσεις.. ουτε τι λενε μην ακους... χαζομαρες... ουτε καν low fidelity ειναι, ασε σου λεω μη μπλεξεις, τζαμπα κόπος...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λεανδρε, νομιζω πρεπει να ερθεις λιγο απο Θεσνικη ν ακουσεις κανα φουλ ψηφιακο συστημα με class d και ψηφιακη φουλ ισοσταθμιση κ σαμπζς και dac κλπ ολα με ψηφια, και να μας πεις μετα τι παιζει...

:rolleyes:;)
Γιάννη, μάλλον μ έχεις παρεξηγήσει!
Δεν αμφέβαλα ποτέ για τις δυνατότητες που μπορεί να έχει ένα τέτοιο setup.
όπως όλα τα setup, μπορεί να είναι από άθλιο ως μαγικό!
Ανάλογα του συνολικού matching του setup.
Αρνούμαι όμως κατηγορηματικά, ότι μόνο αυτά παίζουν κι όλα τ άλλα είναι ΓΤΠΚ.
Ούτε τα πικάπ είναι άχρηστα, ουτε τα ντακ, το καθένα έχει τη δική του θέση...
Έχω ακούσει όλων των ειδών ενισχυτικά από λάμπα, μέχρι crownάκη, ενεργά-παθητικά, με σαμπ ή χωρίς, με 2 ηχεία ή 11...
τον πιο immersive ήχο πάντως τον έχω ακούσει σε σπίτι κι όχι σε batcave, είναι σε σπίτι φίλου με λαμπάτο προ-τελικό με 2 δίδρομα ηχεία με 6,5"άρι χωρίς σαμπ!!
Μην είστε απόλυτοι λοιπόν, έχετε ανοιχτά αυτά που ούτως ή άλως πρέπει να έχετε ανοιχτά!! τα ear σας!
δεν είναι κακό!! :hi:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.348
Reaction score
79.320
Και μια που μιλουσαμε για imaging πιο πριν,ποιος μπορει να ξεχωρισει το κουδουνακι που χτυπαει ολο και πιο αριστερα εξωθεν του ηχειου στο You look good to me απο Oscar Peterson και την ελαφρια μετακινηση του ηχου στο καθε χτυπημα της λαμας του μεταλλοφωνου στο Limehouse Blues απο Jazz at the Pawnshop;
Για πλακα, τα έβαλα απο Tidal.

Στο Limehouse blues η μετακίνηση δεν ειναι ελαφριά, ειναι σημαντική, νότα-νότα.
Στο You look good to me σε MQA, η μετακίνηση ειναι μικρή, βγαίνει ελάχιστα έξω απο το ηχείο και επανέρχεται, και παλι ελάχιστα μικρη μετακίνηση προς τα πάνω. Αν δεν το ακούς έτσι , μάλλον έχεις θέμα.

Οχι πως ενδιαφέρει πραγματικά που ακριβώς ακούγεται το καμπανάκι. :gotcha:
Αυτό που εχει σημασία ειναι να μπορείς να ακουσεις το κοντραμπάσο στο δεξί ηχείο στο ίδιο κομμάτι, σε όλο του το εύρος και στην ρεαλιστική του στάθμη.
Εδώ σε θέλω κάβουρα να περπατάς στα κάρβουνα.

Άλλα τέτοια τεστ δεν κάνω. :tongue:
 
Last edited:

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Χαλια ειναι Λακη μου, αστο μαπα.. μην ακουσεις.. ουτε τι λενε μην ακους... χαζομαρες... ουτε καν low fidelity ειναι, ασε σου λεω μη μπλεξεις, τζαμπα κόπος...
Εσυ απο ...δισκαριος πως κι εγινες ψηφικαριος; Και να σου αρεσει κιολας!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.872
Reaction score
34.208
Εσυ απο ...δισκαριος πως κι εγινες ψηφικαριος; Και να σου αρεσει κιολας!
Μα χαλια σου λεωω ασε δε χρειαζεται, μικρο παιδι με πιασαν κοτσο με κοροιδεψαν σου λεω, απο δω απο κει μου τα φεραν βολτα....!

Αστα σου λεω μην ακουσεις καλυτερα... πισω στα 70’s , λαμπα, κασελα , δισκακια μεγαλα και φιλιτρα!
 

Μηνύματα
12.844
Reaction score
10.059
Στο Limehouse blues η μετακίνηση δεν ειναι ελαφριά, ειναι σημαντική, νότα-νότα.
Στο You look good to me σε MQA, η μετακίνηση ειναι μικρή, βγαίνει ελάχιστα έξω απο το ηχείο και επανέρχεται, και παλι ελάχιστα μικρη μετακίνηση προς τα πάνω. Αν δεν το ακούς έτσι , μάλλον έχεις θέμα.

Οχι πως ενδιαφέρει πραγματικά που ακριβώς ακούγεται το καμπανάκι. :gotcha:
Σε ευχαριστώ που επιβεβαιώνεις αυτά που άκουσα! Κι ας γελάει κάποιος με το πάνω-κάτω! Αλλά θα μου πεις, κι εμείς δε γελάγαμε με την τραγουδιάρα Πασπαλά που γονάτισε, όταν άλλαξε το καλώδιο; :roflmao:
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Σε ευχαριστώ που επιβεβαιώνεις αυτά που άκουσα! Κι ας γελάει κάποιος με το πάνω-κάτω! Αλλά θα μου πεις, κι εμείς δε γελάγαμε με την τραγουδιάρα Πασπαλά που γονάτισε, όταν άλλαξε το καλώδιο; :roflmao:
Ακόμα και αυτή υποκλίθηκε στο μεγαλείο του ( καλωδίου ).
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
είσαι τυχερός που τουλάχιστον η..1η σελίδα είναι εντός αρχικού θέματος!
Συνήθως το θέμα ξεχειλώνει πολύ πιο γρήγορα και ακολουθεί το τρίπτυχο: ενεργά-sub-πολυκάναλο!!
έχεις τη παγκόσμια πρώτη, ότι το θρεντ σου κατέληξε στη..μουσική!!:dance2: :dance2:
Είδες που στα λεγα Γιάννη??
Εντέλει μ@μηθηκε κι αυτό! Πάει η μουσική που γκρινιαζες! :roflmao:
Ζήτω το τρίπτυχο!!
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.146
´Ασταδιαλο μαρή με τους Βραζιλιάνους κανίβαλους !αυτο είναι για Logitech 2.1 και πολύ τους είναι,όχι για Proac !
και για τον κυριο κωστα μια χαρα ειναι το κομματι;)
 

P

PMC

Guest
Είδες που στα λεγα Γιάννη??
Εντέλει μ@μηθηκε κι αυτό! Πάει η μουσική που γκρινιαζες! :roflmao:
Ζήτω το τρίπτυχο!!

Τι άλλο να του πούνε του Γιάννη ?
Έχει πολλά να κάνει . Πρώτα όμως πρέπει να ακούσει τον έαρ....



Η άποψή μου για άμεσα για σένα, εφόσον κιόλας δεν έχεις προενισχυτικα στάδια, είναι να πάρεις ένα minidsp με ψηφιακή είσοδο και 4 αναλογικές εξόδους, ώστε να το χρησιμοποιήσεις ως Ντακ, ως προενισχυτή, ως κρος για τα σαμπ, και φυσικά για την άκρως αναγκαία ισοστάθμιση με ντιρακ.

Οι συνολικές μετρήσεις αυτής της συσκευής είναι υπεράνω υποψίας, και οι δυνατότητές της πραγματικά πλούσιες.

Είναι το πρώτο μηχάνημα που κατά τη γνώμη μου πρέπει να πάρεις, για να γνωρίσεις από πρώτο χέρι τον κόσμο του όντιο από μια άλλη σκοπιά, πακέτο με μικρόφωνο και μετρήσεις και διόρθωση των προβλημάτων στις μετρήσεις, έστω κι αν αργότερα χρειαστεί να το δώσεις, διότι δε διαθέτει αρκετά κανάλια. Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία, πες ότι δε το είπα.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Σε ευχαριστώ που επιβεβαιώνεις αυτά που άκουσα! Κι ας γελάει κάποιος με το πάνω-κάτω! Αλλά θα μου πεις, κι εμείς δε γελάγαμε με την τραγουδιάρα Πασπαλά που γονάτισε, όταν άλλαξε το καλώδιο; :roflmao:
Πέτρο, χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, στο audio, όπως έχει πει κι ο ντοκτορ, αλλά κι άλλα μέλη, με πορδες δε βάφεις αυγά....
Λογικά λοιπόν ένα καλώδιο ρεύματος των 400€ ή των 1000€ να διαφοροποιεί τη σκηνική παρουσία τόσο στο ύψος αλλά και στο πλάτος και βάθος της μουσικής σκηνής σε σχέση με το στοκ καλώδιο, όταν καλείται να τροφοδοτήσει ένα ποιοτικό μηχάνημα. ;) .
Ήσουν άλλωστε καλεσμένος να τ ακούσεις..
Η πρόσκληση παραμένει ανοιχτή!
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μην το επαναλαμβάνεις αυτό σε παρακαλώ, γιατί ήταν εργάσιμη μέρα σε μη βολική ώρα. Δεν γινόταν να έρθω.
Το κατανοώ απόλυτα, γι αυτό και λέω ότι οπότε θες και μπορείς, η πρόσκληση είναι ανοιχτή!!
Το σπίτι μου είναι πάντα ανοιχτό!! :) :)
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Κοκα κολες μην ξεχασετε για το ρεψιμο μετα τα σουβλακια και τις μπυρες. Μην κοιμηθειτε φουσκωμενοι κι εχετε εφιαλτες μετά, γι' αυτο το λεω.:roflmao::roflmao::gotcha::gotcha:
Ζηλεύεις γλυκιά μου??? :) :) :)
Και εσύ είσαι καλεσμένη για να ακούσεις από κοντά τα "κλουβιά για τα καναρίνια" :wink::wink::wink:
Τώρα αν δε θες σουβλάκια, παίρνουμε πίτσα.:drinks:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.581
Μηνύματα
2.864.924
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top