Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.071
Λιγο πιο αναλυτικα φιλε μου;
Όπως έμαθα διαβάζοντας, αλλά και από εφαρμογή αυτών στο δικό μου setup, όταν απορροφάς τις ανακλάσεις, νεκρώνεις το χώρο. Κι εγώ νόμιζα ότι αυτό είναι καλύτερο, αλλά μετά όταν εφάρμοσα κάποια (μικρή) διάχυση, η περιέλιξη του ακροατή (εμένα) από τη μουσική ήταν μεγαλύτερη. Ναι, ακουγόταν αλλιώς σε σχέση με πριν τη διάχυση, αλλά καλύτερα.
Έτσι κι εσύ, λες ότι έχεις πολλή απορρόφηση. Ίσως αν δοκίμαζες διάχυση στα σημεία 1ης ανάκλασης να είχες καλύτερο αποτέλεσμα. Αλλά πριν από όλα, χρειάζεται να κοινωνικοποιηθείς με τους συμπολίτες σου, μήπως έρθει κάποιος με το μικρόφωνο ανά χείρας και σε εξυπηρετήσει με μια μέτρηση.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Αυτό με το μικρόφωνο το έχω σκεφτεί κι εγώ ρε γμτ. Και όσο και αν είναι μικρό ( σχετικά ) το κόστος απόκτησής του, δεν ξέρω τί να κάνω με δαύτο ( και μη πεταχτεί κανείς με την "αυτονόητη" απάντηση, αυτό φοβάμαι και δεν το αγοράζω - ακόμα ).
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
αυτό με το...naturally bipolar να το ψάξεις λίγο παραπάνω!!! :idk:
Κάποιες στιγμές γράφει ο..polar και κάποιες ο bipolar!!! :lolsign: :lolsign: ...
όχι τίποτ' άλλο, αλλά μερικές φορές.... naturally, μπερδεύεις τα bhutia σου bhutia μ..:wink::wink:
Θα σε παραφράσω λίγο ως ένδειξη σεβασμού για τη συμβο(υ)λή σου...
leandros said:
...τότε φίλε....πρόβλημα η ακρόαση χωρίς ήχο...
...όπως και το να ΄΄χτυπιόμαστε΄΄ δίχως...τοίχο. :lolsign:
It keeps getting better and better..!!
Αυτό με το μικρόφωνο το έχω σκεφτεί κι εγώ ρε γμτ. Και όσο και αν είναι μικρό ( σχετικά ) το κόστος απόκτησής του, δεν ξέρω τί να κάνω με δαύτο ( και μη πεταχτεί κανείς με την "αυτονόητη" απάντηση, αυτό φοβάμαι και δεν το αγοράζω - ακόμα ).
Ελπίζω ως ΄΄αυτονόητη΄΄ απάντηση να μην εννοείς την...προτροπή για μελέτη... :spiteful:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
δεν ξέρω τί να κάνω με δαύτο ( και μη πεταχτεί κανείς με την "αυτονόητη" απάντηση, αυτό φοβάμαι και δεν το αγοράζω - ακόμα ).
Εντάξει μωρέ, δεν είναι και πολύ μεγάλο.
Εμπειρίες είναι αυτές... :tongue: :tongue:
 



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αυτό με το μικρόφωνο το έχω σκεφτεί κι εγώ ρε γμτ. Και όσο και αν είναι μικρό ( σχετικά ) το κόστος απόκτησής του, δεν ξέρω τί να κάνω με δαύτο ( και μη πεταχτεί κανείς με την "αυτονόητη" απάντηση, αυτό φοβάμαι και δεν το αγοράζω - ακόμα ).
Δεν πάει χαμένο, μπορείς να μιλάς στο skype.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Όπως έμαθα διαβάζοντας, αλλά και από εφαρμογή αυτών στο δικό μου setup, όταν απορροφάς τις ανακλάσεις, νεκρώνεις το χώρο. Κι εγώ νόμιζα ότι αυτό είναι καλύτερο, αλλά μετά όταν εφάρμοσα κάποια (μικρή) διάχυση, η περιέλιξη του ακροατή (εμένα) από τη μουσική ήταν μεγαλύτερη. Ναι, ακουγόταν αλλιώς σε σχέση με πριν τη διάχυση, αλλά καλύτερα.
Έτσι κι εσύ, λες ότι έχεις πολλή απορρόφηση. Ίσως αν δοκίμαζες διάχυση στα σημεία 1ης ανάκλασης να είχες καλύτερο αποτέλεσμα. Αλλά πριν από όλα, χρειάζεται να κοινωνικοποιηθείς με τους συμπολίτες σου, μήπως έρθει κάποιος με το μικρόφωνο ανά χείρας και σε εξυπηρετήσει με μια μέτρηση.
Δε θυμαμαι να εγραψα οτι εχω πολυ απορροφηση.Θα ελεγα οτι εχω την αναλογη για το χωρο μου.

Ειμαι κατα της διαχυσης σε πρωτη πλαινη ανακλαση,η οποια αποφαση μου τεκμηριωνεται και μετα απο πειραμα που εχω κανει με διαχυση εναντιον απορροφησης.Ηξερες οτι πολλοι διαχυτες δε δουλεουν σωστα αν εισαι κοντυτερα απο 2μ απο αυτους;
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.641
Reaction score
27.986
Αυτό με το μικρόφωνο το έχω σκεφτεί κι εγώ ρε γμτ. Και όσο και αν είναι μικρό ( σχετικά ) το κόστος απόκτησής του, δεν ξέρω τί να κάνω με δαύτο ( και μη πεταχτεί κανείς με την "αυτονόητη" απάντηση, αυτό φοβάμαι και δεν το αγοράζω - ακόμα ).
Ψάξε το PDF του REW που ανέβασε ο @Dimifoot κάπου.
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Μερικες φωτο του "ταπεινου"σου;

Η δυσκολια ειναι να ακουσεις το καμπανακι να μετακινειται.Σε 2 συστηματα που ακουσα τον τελευταιο καιρο δεν ηταν ευκαλα ακουστη η μετακινηση...
Φωτό δεν έχω. Μπορώ να στο περιγράψω.
Ακούω με Luxman L-505, Dac Rme Adi-2fs, ηχεία AudioPhysic Classic 10, sub Β&W asw 10cm2. Έχω και άλλες πηγές αλλά εσχάτως απλά πιάνουν σκόνη. Τα ηχεία απέχουν 2,70 μεταξύ τους και άλλο τόσο από τη θέση ακρόασης. Επίσης απέχουν 50 πόντους από τον πίσω τοίχο και 2 + μέτρα από τους πλαινούς. Είναι με toe in έτσι ώστε η νοητή γραμμή να τέμνεται 20 πόντους μπροστά από τη θέση ακρόασης. Το sub είναι στη μέση και λίγο προς τα αριστερά ανασηκωμένο σε βάση περί τους 20 πόντους από το πάτωμα, εκεί ακούγεται καλύτερα (δενξέρωγιατίκαιπως).
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Ελπίζω ως ΄΄αυτονόητη΄΄ απάντηση να μην εννοείς την...προτροπή για μελέτη...
φυσικά και όχι, τη μελέτη τη θεωρώ δεδομένη και ομολογώ ότι μου αρέσει για κάτι που με ενδιαφέρει πραγματικά. Πέραν του ότι έχω να μελετήσω και για τους διαχύτες ( αν και υποψιάζομαι ότι αν είναι να διαβάσω, μάλλον πρέπει να ξεκινήσω απο το χειρισμό του REW... ), αναφερόμουν στην απάντηση που ειδικά ο Dirty Harry εννόησε και κάνει αβάντα. :p
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Κοιτα να δεις που θα με βαλουνε ν αψω Το συστημα πρωινιατικο ...

10,12 αργοτερα ...

ποιο καμπανακι ρε παιδια ? δεν ηκουσα εγω πραμα - ασε που εχω σταματησει ν ακουω αυτες τσι μουχλες εδα και καμποσα χρονια - παω να βαλω μιαολια μομπυ να ξελαμπικαρω ...
 


Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Δεν χρειαζεται να πεισθει κανενας
και δεν αμφισβητουνται οι εμπειριες κανενος σε σχεση με τεχνολογιες και μηχανηματα.
Ειδικα οταν χρησιμοποιειται συγκεκριμενο, περιορισμενο μουσικο υλικο.
Παιρνω σαν δεδομενο οτι ειμαστε προσεκτικοι ακροατες.

Και εφ'οσον δεν ειμαστε παραγωγοι ηχογραφηματων οι ιδιοι, μπορουμε να διαφοροποιουμαστε.
Αυτο δεν μας δινει δικαιωμα στην αυθαιρεσια οπως εχουμε ξαναπει.
Πρεπει να αναπαραγωνται ολα τα χαρακτηριστικα που κανουν τους ηχους
αναγνωρισιμους ως μουσικη.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν διαφωνώ, ειδικά με μια επαρκώς τεκμηριωμένη θέση. Σαν στάθμη όμως, ήταν σαν να άκουγα τον Bryston όταν του δίνω αρκετά "γκάζια". Δηλαδή, σε καμία περίπτωση δεν ψιθύριζε.
φυσικά και όχι, τη μελέτη τη θεωρώ δεδομένη και ομολογώ ότι μου αρέσει για κάτι που με ενδιαφέρει πραγματικά. Πέραν του ότι έχω να μελετήσω και για τους διαχύτες ( αν και υποψιάζομαι ότι αν είναι να διαβάσω, μάλλον πρέπει να ξεκινήσω απο το χειρισμό του REW... ), αναφερόμουν στην απάντηση που ειδικά ο Dirty Harry εννόησε και κάνει αβάντα. :p
Και στις δύο περιπτώσεις,δεν βοηθά την κριτική σκέψη η αυθαίρετη σύγκριση ανάμεσα σε...ανόμοιες συνθήκες εφαρμογής. :taunt:
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.453
Reaction score
50.588
Δεύτερον, εκεί που "καταγράφεται" το ηχείο, ουδέποτε ασχολήθηκε κανείς να μάθει τι καβλώδια χρησιμοποίησαν, αλλά στο σπίτι τους έχουν καημό με δαύτα, άντε πες μου τώρα, σκάνε γάιδαρο ή μόνον μουλάρι;:gotcha:
- άρα τα καλώδια ακούγονται :whistling:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.586
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top