Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.351
Αυτό με το μικρόφωνο το έχω σκεφτεί κι εγώ ρε γμτ. Και όσο και αν είναι μικρό ( σχετικά ) το κόστος απόκτησής του, δεν ξέρω τί να κάνω με δαύτο
Δεν χρειάζεστε μικρόφωνο. Θέλει πράγματι πολύ διάβασμα, και αν δεν το έχετε κάνει μέχρι σήμερα μάλλον δεν θα το κάνετε ποτέ.
Χρειάζεστε έναν επαγγελματία με μικρόφωνο, πχ τον ΜΚ, να κάνει τις μετρήσεις για εσάς.
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Και στις δύο περιπτώσεις,δεν βοηθά την κριτική σκέψη η σύγκριση ανάμεσα σε...ανόμοιες συνθήκες εφαρμογής.
Με απόλυτα κριτήρια, σαφώς. Αλλά το όργανο μέτρησης που κουβαλάω πάντα μαζί μου ( αυτιά ) μου είπε ότι κάθε άλλο παρά ψιθύριζε. Δηλαδή, για τα δικά μου γούστα, τον τρόπο που εγώ ακούω μουσική, έπαιξε σε στάθμες υπέραρκετές.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
- άρα τα καλώδια ακούγονται :whistling:
Όπως κι ένας...υπερκαινοφανής αστέρας στην άλλη άκρη του Γαλαξία.Ο ήχος που θα προέκυπτε δεν αναμένεται να μας επηρεάσει ποτέ,ενώ θα υποστούμε αργά ή γρήγορα τις επιδράσεις της...Γάμμα ακτινοβολίας. :spiteful:
Δεν χρειάζεστε μικρόφωνο. Θέλει πράγματι πολύ διάβασμα, και αν δεν το έχετε κάνει μέχρι σήμερα μάλλον δεν θα το κάνετε ποτέ.
Χρειάζεστε έναν επαγγελματία με μικρόφωνο, πχ τον ΜΚ, να κάνει τις μετρήσεις για εσάς.
Χαλάς...όνειρα.
Ξέροντας κιόλας πως η δεύτερη εκδοχή είναι δυσμενέστερη,αφού άμα καλέσουν τον επαγγελματία ειδικό,θα όφειλαν κανονικά να εφαρμόσουν και όσα θα τους έλεγε...Ειδάλλως θα τον είχαν καλέσει ασκόπως. ;)
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Δεν χρειάζεστε μικρόφωνο. Θέλει πράγματι πολύ διάβασμα, και αν δεν το έχετε κάνει μέχρι σήμερα μάλλον δεν θα το κάνετε ποτέ.
Χρειάζεστε έναν επαγγελματία με μικρόφωνο, πχ τον ΜΚ, να κάνει τις μετρήσεις για εσάς.
Δεν θέλουμε επαγγελματία λέμε....
Ούτε μικρόφωνα και μετρήσεις.
Μουσική μόνο.
Άντε και αγάπη. Λίγο.
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Got it!

Δεν χρειάζεστε μικρόφωνο. Θέλει πράγματι πολύ διάβασμα, και αν δεν το έχετε κάνει μέχρι σήμερα μάλλον δεν θα το κάνετε ποτέ.
Χρειάζεστε έναν επαγγελματία με μικρόφωνο, πχ τον ΜΚ, να κάνει τις μετρήσεις για εσάς.
Δεν διαφωνώ, αλλά δεν χάνω κάτι ( πέραν ελεύθερου χρόνου ) να προσπαθήσω να το μάθω. ΑΝ το καταφέρω, θα έχω τη δυνατότητα να στήσω τον τρέχοντα χώρο, τον μελλοντικό χώρο συν ( το κερασάκι στη τούρτα ) τον χώρο του εξοχικού που κατοικοεδρεύουν τα λατρεμένα DQ10. Αν δεν τον καταφέρω, θα γίνει μέτρηση τουλάχιστον στον μελλοντικό χώρο και στον τρέχοντα θα πάω ψιλομαντεύοντας ( όπως έχω πει, δεν αξίζει να ασχοληθώ πολύ με ένα χώρο που θα εγκαταλείψω σε μια διετία το πολύ ).
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.351
Αλλά πριν από όλα, χρειάζεται να κοινωνικοποιηθείς με τους συμπολίτες σου, μήπως έρθει κάποιος με το μικρόφωνο ανά χείρας και σε εξυπηρετήσει με μια μέτρηση.
Αν υπονοείς εμένα, δεν είναι στις προθέσεις μου να κάνω μετρήσεις σε σπίτια συμπολιτών μου.
Τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο που έχω προτιμώ να τον περνάω με την οικογένεια ή στα χόμπυ μου, πχ ακούγοντας μουσική.

Υπάρχουν επαγγελματίες για αυτήν την δουλειά, και σύντομα θα ανέβουν Σαλονίκη.
 


Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
....................
Πρεπει να αναπαραγωνται ολα τα χαρακτηριστικα που κανουν τους ηχους
αναγνωρισιμους
ως μουσικη.

Πάνω σ΄αυτό... εντύπωση δεν προκαλεί το γεγονός ότι σε ένα φόρουμ για τον ήχο απαξιώνεται (από ορισμένους ) ένα απ’ τα βασικά του χαρακτηριστικά… η χροιά ?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αν υπονοείς εμένα, δεν είναι στις προθέσεις μου να κάνω μετρήσεις σε σπίτια συμπολιτών μου.
Τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο που έχω προτιμώ να τον περνάω με την οικογένεια ή στα χόμπυ μου, πχ ακούγοντας μουσική.

Υπάρχουν επαγγελματίες για αυτήν την δουλειά, και σύντομα θα ανέβουν Σαλονίκη.
Μετά την Κύρου Ανάβαση κι εκείνη του...Καστρουνή. :)
Ρεντεκο είχαν και οι πρωτόπλαστοι.
Μέχρι που εμφανίστηκε ο κατηραμένος όφις να τους εξηγήσει...πόσο ανισόρροπα ακούγανε...Μερικά συμβάντα αποβαίνουν καθοριστικά για ολόκληρη την...Ανθρωπότητα.
Πάνω σ΄αυτό... εντύπωση δεν προκαλεί το γεγονός ότι σε ένα φόρουμ για τον ήχο απαξιώνεται (από ορισμένους ) ένα απ’ τα βασικά του χαρακτηριστικά… η χροιά ?
Όχι η ίδια η ΄΄Χροιά΄΄ ως ιδιότητα,αλλά η καταχρηστική προτεραιότητα που της δίδεται - από ανυποψίαστους ακροατές - στο πλαίσιο της ηχητικής αναπαραγωγής.
 
Last edited:

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Πάνω σ΄αυτό... εντύπωση δεν προκαλεί το γεγονός ότι σε ένα φόρουμ για τον ήχο απαξιώνεται (από ορισμένους ) ένα απ’ τα βασικά του χαρακτηριστικά… η χροιά ?

Γιάνννη εσύ τι λες ?
.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ο ίδιος έχω να σχολιάσω ότι ο Γιάνννης το έχει θίξει εμμέσως από προηγούμενες αναφορές του,σχετικές με την ταπείνωση των πρώτων ανακλάσεων.

Καθότι εάν δεν φροντίσουμε να καταπνίξουμε κάποια dB την κατοπτρική συνιστώσα ανάκλασης,τότε όσο και να μας άρεσε δεν θα λαμβάναμε - μεταξύ άλλων επιπτώσεων - πιστές στο πρόγραμμα χροιές.

Και αυτό γιατί θα έφτανε στη θέση ακρόασης ενέργεια θεμελιώδους και αρμονικών αλλοιωμένη - ανάλογα με τη σύσταση του ορίου επί του οποίου θα γινόταν η ανάκλαση - και σε λάθος χρόνο.
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ο ίδιος έχω να σχολιάσω ότι ο Γιάνννης το έχει θίξει εμμέσως από προηγούμενες αναφορές του,σχετικές με την ταπείνωση των πρώτων ανακλάσεων.

Καθότι εάν δεν φροντίσουμε να καταπνίξουμε κάποια dB την κατοπτρική συνιστώσα ανάκλασης,τότε όσο και να μας άρεσε δεν θα λαμβάναμε - μεταξύ άλλων επιπτώσεων - πιστές στο πρόγραμμα χροιές.

Και αυτό γιατί θα έφτανε στη θέση ακρόασης ενέργεια θεμελιώδους και αρμονικών αλλοιωμένη - ανάλογα με τη σύσταση του ορίου επί του οποίου θα γινόταν η ανάκλαση - και σε λάθος χρόνο.
Δε θυμαμαι βασει ποιανου standard τινος καταξιωμενου οργανισμου-οι ανακλασεις που φτανουν στο αυτι μας πρεπει να ειναι τουλαχιστον κατα 10μ μακρυτερες απο τον πρωτογενη ηχο και η ενταση των τουλαχιστον 12db χαμηλοτερες.

Αυτο και εφαρμοζω!
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δε θυμαμαι βασει ποιανου standard τινος καταξιωμενου οργανισμου-οι ανακλασεις που φτανουν στο αυτι μας πρεπει να ειναι τουλαχιστον κατα 10μ μακρυτερες απο τον πρωτογενη ηχο και η ενταση των τουλαχιστον 12db χαμηλοτερες σε ενταση.

Αυτο και εφαρμοζω!
Η πρωτογενής κατοπτρική συνιστώσα ανάκλασης λοιπόν θα όφειλε να είναι άνω των 10 dB κατώτερη σε στάθμη για να μη μπερδευόταν με την άμεση συνιστώσα στην ακουστική μας αντίληψη σύμφωνα με το Φαινόμενο Προτεραιότητας (Haas όχι...Κhaas).
Υπό τους ίδιους όρους θα όφειλε επίσης να ερχόταν σε χρόνο μεγαλύτερο από ορισμένα χιλιοστά δευτερολέπτου για να μην εντασσόταν καθόλου στο αντιληπτικό παράθυρο για τον αρχικό ήχο.

Επιπροσθέτως,η αντίληψη της χροιάς συνδέεται και με την ενεργειακή σύσταση που θα έχει το πεδίον αντήχησης,ιδίως όταν η θέση ακρόασης δεν θα βρισκόταν στο εγγύς πεδίο.Διότι πέραν του εγγύς πεδίου υπερισχύει αντιληπτικώς η στάθμη από το πεδίο αντήχησης,ενώ παράλληλα η απόδοση της χροιάς λογίζεται ως σήμα σταθεράς κατάστασης.
Και ως τέτοιον,αφενός μεν επηρεάζεται από το πεδίον αντήχησης,αφετέρου δε η σύσταση στο δεύτερο επηρεάζεται με τη σειρά της από τη σύσταση των επιφανειών του χώρου σε συνάρτηση με την πολική απόκριση των ηχειακών πηγών.
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Όπως κι ένας...υπερκαινοφανής αστέρας στην άλλη άκρη του Γαλαξία.Ο ήχος που θα προέκυπτε δεν αναμένεται να μας επηρεάσει ποτέ,ενώ θα υποστούμε αργά ή γρήγορα τις επιδράσεις της...Γάμμα ακτινοβολίας. :spiteful:

Χαλάς...όνειρα.
Ξέροντας κιόλας πως η δεύτερη εκδοχή είναι δυσμενέστερη,αφού άμα καλέσουν τον επαγγελματία ειδικό,θα όφειλαν κανονικά να εφαρμόσουν και όσα θα τους έλεγε...Ειδάλλως θα τον είχαν καλέσει ασκόπως. ;)
O Mr Spock καλά τα λέει στους έχοντας τα ώτα στο σωστό σημείο της κεφαλής τους και σε αξιοπρεπή κατάσταση, μιας και η διαφορά είναι και ακουστή αλλά και μεγάλη!:wink:.....απλά σήμερα δεν είσαι στις καλές σου!!:roflmao::roflmao:

να στο εξηγήσω εγώ λοιπόν... τ όνειρο!!! :) :)
Τώρα στη δεύτερη εικασία σου για τους λόγους που δεν καλούμε επαγγελματία ειδικό ..σαλονολόγο, μπορεί να υπάρξει μια μερική εφαρμογή κάποιον εφαρμόσιμων αισθητικά και πρακτικά προτάσεων του, αλλά το ζήτημα είναι να είναι και αισθητικά αποδεκτές με το χώρο και με το αυτί...
κι επειδή ότι μετριέται δεν έχει πάντα σημασία, αλλά κι ότι έχει σημασία δεν μετριέται πάντα..
ο σαλονολόγος είναι μια υπό σκέψη λύση, όχι απορριπτέα, αλλά υπό σκέψη.
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.222
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top