Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

A

AKARL

Guest
Το συγκεκριμένο κομμάτι βέβαια είναι ένα καλό παράδειγμα για το τι μπορείς να ακούσεις παραπάνω με 1 (ένα ολογράφως το ξέρω είμαι κατάπτυστος) sub. Χωρίς DSP, ενεργά Crossια και παραφερνάλια. Με παθητικά ηχεία.
Μην αυτοοικτίρεσαι σύντροφε δικαναλοπαθητικοπαράνομε. Είμαστε πολύ περισσότεροι απ΄τους πολυκάναλους και τσι δγυό τρεις τεράστιους (ιμμέρσιβ) αλλά είμαστε ... καλύτερα παιδγιά. :wink: :drinks:

Στη συνέχεια ακολουθεί διάλογος του ΝΣ:

Αυτό με το μικρόφωνο το έχω σκεφτεί κι εγώ ρε γμτ. Και όσο και αν είναι μικρό (σχετικά) δεν ξέρω τι να κάνω με δαύτο ...το ψιλοφοβάμαι και δεν το αγοράζω ... ακόμα.
Εντάξει μωρέ, δεν είναι και πολύ μεγάλο.
Εμπειρίες είναι αυτές... :tongue: :tongue:
Μεγάλο ή μικρό, δεν έχει σημασία. Το θέμα είναι να μη το διαπιστώσω, if you know what I mean.
Κοίτα να δεις Νίκο, επειδή ασπάζεσαι τον εμπειριζμό, θεωρώ σημαντική αντίφαση το να απορρίπτεις κάτι χωρίς πρώτα να το δοκιμάσεις, να όπως ακριβώς συμβαίνει με τα ... καβλώδια. Και που κσέρεις, μπορεί και να σε .... αρέζει. :sneaky: :rofl::rofl::rofl:

...
Τελικά ο Νίκος πσήθηκε... :party:
...

Δεν διαφωνώ, και δεν χάνω κάτι να προσπαθήσω να το δοκιμάσω. ΑΝ το καταφέρω, θα έχω τη δυνατότητα να διαχύσω τον τρέχοντα χώρο, τον μελλοντικό χώρο συν (το κερασάκι στη τούρτα-1308) τον χώρο του εξοχικού που κατοικοεδρεύουν τα λατρεμένα DQ10.
Δεν χρειαζεται να πεισθει κανενας και δεν αμφισβητουνται οι εμπειριες κανενος σε σχεση με τεχνολογιες και μηχανηματα. Αυτό που αμφισβητείται είναι οι κατηγορηματικές αποφάνσεις που προκύπτουν από λανθασμένες, μη ελεγχόμενες, μη επιδεχόμενες επανάληψης και διασταύρωσης, και ανόμοιες συνθήκες ακρόασης.
Φιξντ. 50 €! :biggrin:

- άρα τα καλώδια ακούγονται :whistling:
Η, μακράν, μεγαλύτερη φυτιλιάστρα του αβουσάιτ... :gotcha:

Αλλά το όργανο μέτρησης μουσικής απόλαυσης που κουβαλάω πάντα μαζί μου ( αυτιά ) μου είπε ότι κάθε άλλο παρά ψιθύριζε.
Φιξντ. Τιμής ένεκεν... :wink:

Τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο που έχω προτιμώ να τον περνάω με την οικογένεια ή στα χόμπυ μου, πχ ακούγοντας σγουήπζ, λευκό και ροζ θόρυβο.
Φιξντ. Ένα αβουγουδού... :rofl::rofl::rofl:


Πάνω σ΄αυτό... εντύπωση δεν προκαλεί το γεγονός ότι σε ένα φόρουμ για τον ήχο απαξιώνεται (από ορισμένους ) ένα απ’ τα βασικά του χαρακτηριστικά… η χροιά ?
Τώρα, Γιάνννη, θα γίνει τση π0υτ@ν@ς.... :lolsign:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
ποιο καμπανακι ρε παιδια ? δεν ηκουσα εγω πραμα - ασε που εχω σταματησει ν ακουω αυτες τσι μουχλες εδα και καμποσα χρονια - παω να βαλω μιαολια μομπυ να ξελαμπικαρω ...
Όταν αρχίζουμε να πσαχνουμε πού ακούγεται το καμπανακι στο κάθε του χτύπημα κουμπάρε ολντυ, τότε η υψηλή πιστότητα..


Στο πρώτο χτύπημα σβήνει τα φώτα..
Δεύτερο χτύπημα, είναι στην πόρτα..
Στο τρίτο χτύπημα η πόρτα ανοίγει..
Μην περιμένεις, έχει φύγει..!!


 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- μονίμως όλες μας οι διχογνωμίες άπτονται στο δίπολο αντικειμενικά ( με μετρήσεις ) σωστού , και του υποκειμενικά ( άνευ μετρήσεων ή με περαιτέρω επέμβαση επ΄αυτών , βάσει προσωπικού γούστου ) σωστού . . . aka : γούστο

- εγώ προσωπικά είμαι του δεύτερου , αλλά δεν το εκθειάζω σεβόμενος την ορθότητα του πρώτου
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν κατεχεις τα Αγγλικα και εχεις ανω του μεσου ορου IQ,δε χρειαζεται να φερεις ειδικο για να μετρησεις μεσω REW.
Συμφωνώ
Ορμα, και βάλτα να τα δούμε
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Όταν αρχίζουμε να πσαχνουμε πού ακούγεται το καμπανακι στο κάθε του χτύπημα κουμπάρε ολντυ, τότε η υψηλή πιστότητα..


Στο πρώτο χτύπημα σβήνει τα φώτα..
Δεύτερο χτύπημα, είναι στην πόρτα..
Στο τρίτο χτύπημα η πόρτα ανοίγει..
Μην περιμένεις, έχει φύγει..!!


Αυτο το κομματι ακουγεται οντας αραχτος-μην πω ξαπλα!

Τα καμπανακια και τις φυσαρμονικες-εχω και απο αυτο αν καποιος θελει να πειραματιστει περαιτερω-τα ακους οταν ακους καθιστος!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
O Mr Spock καλά τα λέει στους έχοντας τα ώτα στο σωστό σημείο της κεφαλής τους και σε αξιοπρεπή κατάσταση, μιας και η διαφορά είναι και ακουστή αλλά και μεγάλη!:wink:.....απλά σήμερα δεν είσαι στις καλές σου!!:roflmao::roflmao:

να στο εξηγήσω εγώ λοιπόν... τ όνειρο!!! :) :)
Τώρα στη δεύτερη εικασία σου για τους λόγους που δεν καλούμε επαγγελματία ειδικό ..σαλονολόγο, μπορεί να υπάρξει μια μερική εφαρμογή κάποιον εφαρμόσιμων αισθητικά και πρακτικά προτάσεων του, αλλά το ζήτημα είναι να είναι και αισθητικά αποδεκτές με το χώρο και με το αυτί...
κι επειδή ότι μετριέται δεν έχει πάντα σημασία, αλλά κι ότι έχει σημασία δεν μετριέται πάντα..
ο σαλονολόγος είναι μια υπό σκέψη λύση, όχι απορριπτέα, αλλά υπό σκέψη
Αδίκως λογαριάζεις κατά πόσον θα ήμουν ΄΄στις καλές μου΄΄ ή όχι.Όπως και οι περισσότεροι,τελώ συνήθως από φυσικού μου υπό...ενδιάμεσες καταστάσεις.Ενίοτε και...αυτολογοκρινόμενος αφού δεν απευθύνομαι πρόσωπο με πρόσωπο όπως στην καθημερινή μου δραστηριότητα.

Διαβεβαιώνοντας κιόλας ότι κανένας δεν θα ήθελε πραγματικά να υποστεί...τις ΄΄κακές΄΄ μου.Όση περιέργεια και να είχε για εκείνες. ;)
 






Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Κατι παπαπανω με καλωδια και τριποδα.

Οπως προειπα ομως δεν εχω και καποιο αξιολογο λαπτοπ...
Δεν έχεις την περιέργεια να δεις τι ακούς ? :p


Επίσης.... δεν μας έχεις πει τι καλώδια ρεύματος έχεις ! ΒΑΣΙΚΟ ! :)


.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Κατι παπαπανω με καλωδια και τριποδα.

Οπως προειπα ομως δεν εχω και καποιο αξιολογο λαπτοπ...
Δεν χρειάζεται αξιόλογο λαπτοπ. Και με πολύ παλαιότερα μοντέλα γίνεται.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
φαντάσου χάλι!! :lol: :lol: :lol:
Αυτό που πετυχαίνει ένας λαμπάτος προ και ένας τελικός με 2 ηχεία δαπέδου, εκεί θέλουν 5.4 για το πετύχουν....:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:
Σταμάτα βρε καλέ μου άνθρωπε... Τον κέρδισες επάξια τον τίτλο του Σεφερλή της Audio ενότητας του φόρουμ, μην προσπαθείς άλλο!
Βάλε τώρα πλώρη να κερδίσεις τον ίδιο τίτλο και στα πολιτικά, έχεις όλα τα εχέγγυα να το καταφέρεις και έχεις δώσει εξαιρετικά πρώτα δείγματα γραφής!!
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δεν έχεις την περιέργεια να δεις τι ακούς ? :p
Την αληθεια θα σου πω...Πολυ λιγο!

Ξερω οτι εχω ενα μικρο φουσκωμα στα 62 και 93hz.Εχω παιξει απειρως με το στησιμο των ηχειων και το δωματιο δεν παιρνει αλλη μπασοπαγιδα.

Θα μετρηθει η αντηχηση λιγο πανω η λιγο κατω απο το 0.5s?Αυτο ισως με βοηθουσε καπως με την αλλαγη στη διαταξη του χωρου αλλα αμφιβαλλω αν ξεφευγω απο αυτο ετσι οπως ειμαι τωρα γιατι εχω πειραματιστει πολυ.Πιο στεγνος ο χωρος μου χανει τη ζωντανια και πιο ζωντανος χανει τη λεπτομερεια και την αληθοφανη αντηχηση...
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Μεσα!

Οπως σου ειπα δεν εχω τον εξοπλισμο ακομα ομως...

Και για οποιον δεν το πηρε πρεφα,οι Audioholics ανεβασαν ενα πολυ ωραιο tutorial προσφατα.
Σωστός...
Το διάβασα, φαίνοταν ενδιαφέρον αλλά τελικά βαρέθηκα και δεν....
Κάτι σαν και αυτό που παθαίνω με τα πονήματα Bhutia και Coyia εδώ, θαυμάζω την επιστημονική τους βάση, μαθαίνω πολλά διαβάζοντάς τα, αλλά κάπου βαριέμαι να το πάω μέχρι τέλους και τα αφήνω και ακούω μουσική.
Επαναλαμβάνω ότι έχω μάθει πολλά και έχω αλλάξει το set-up μου με εμφανή ωφέλη (και ευχαριστώ όλους εδώ γι΄αυτό) αλλά τελικά δεν θέλω μάλλον να εμβαθύνω περισσότερο και με κουράζουν οι μετρήσεις. Όσο με κουράζουν και οι "ακροάσεις" μηχανημάτων, καλωδίων, στηρικτικών (sic), τα blind tests και το ψάξιμο μικροδιαφορών και χροιών ανάμεσα σε διάφορα προιόντα.
Εγώ μουσικόφιλος είμαι, δεν τα εξωραίζω, αλλά δεν ψάχνω και τα καμπανάκια που ανεβαίνουν πάνω κάτω. Ακούω και Ministry και Prong.... Ποιά καμπανάκια και μεταλλ-όφωνα...
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top