Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καποιος αλλος Johnnn διαφωνει πληρως (δες το συμπέρασμά του μια και καλη) https://www.stereophile.com/content/kef-reference-2012-loudspeaker-measurements
Δια εγκυκλοπαιδικούς λόγους...;)
Το μοντέλο KEF που παρατίθεται στο σύνδεσμο που κατατέθηκε από τον αγαπητό lakiss δεν φορά καν τη σύγχρονη μονάδα UNI-Q..
Καποιος mod να μου αλλαξει τιτλο θεματος σε Συστημα του Γιαννη απο Θεσσαλονικη;Η κατι τετοιο παρεμφερες;

Ποτε δεν ηθελα να πυροδοτησω λαθος σχολια με τον τιτλο αυτο.

Απαντηση 1η
Για την αξια των μηχανηματων εχεις απολυτο δικιο.Στα καλωδια ομως ειμαι της σχολης των αποδειξεων.Δε με πειθουν τα καινουρια συνολακια της Audioquest η της Transparent cable.Τα καλωδια που εχω μετρανε μια χαρα και δεν υπαρχει λογος για ακριβοτερα.Για το ρευμα χρειαζεσαι φροντιδα μονο οταν εχεις προβληματα.Εγω αντιθετως ειμαι οκ,και αποδειξη τα battery packs που χρησιμοποιησα στο dac χωρις διαφορα.


2.
Οι εκκωφαντικες εντασεις,δε με ενδιαφερουν.Δεν στηνω παρτυ σπιτι μου.Ο χωρος ειναι σωστα φτιαγμενος,θεωρητικα και πρακτικα παντα,ρυθμισμενος με το αυτι.
Το τριγωνο ειναι ομοιομορφο με πειραματισμους και συστασεις απο TAD,WIlson και αλλους.

Με αυτα που σου ειπα τωρα,χαρακτηρισε το οπως θες.
Χωρίς ειρωνική διάθεση,αυτό το νήμα χρειάζεται να το...΄΄ ξαναπιάνουμε ακόμα μια φορά με συναίσθημα΄΄ όπως έχει επικρατήσει να λέγεται η φράση (One More Time with Feeling)

Αλλά οφείλει ο ενδιαφερόμενος να παραδεχθεί ότι έχει κάνει κάποιο σφάλμα στη... Γουι(τ)ζοπερίπτωση.

1571662316503.png

 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
δε θα μπω στη διαδικασια πιο βαθεια γιατι δεν χρειαζεται
αρκει το οτι ΜΕΤΡΑΣ , δηλαδη το κρινεις απαραιτητο

θα μπορουσες βεβαια κατ αντιστοιχια με το ηχοσυστημα σου να μου πεις οτι απλα κανεις ανοιγματα και καταλαβαινεις απο αυτα που αισθανεσαι αν θελουν διορθωση τα ltft , οι στοχοι στα φορτια, οι στοχοι στο μειγμα, ο μεταβλητος κλπ.

καταλαβαινεις βεβαια οτι αυτο ειναι ανεφικτο και οποιος το ισχυριστει ειναι τουλαχιστον ... (βαλε οτι χαρακτηρισμο θες)

παρολα αυτα δεν θεωρεις οτι χρειαζεται μετρητικος εξοπλισμος στο συστημα σου και αρκουν τα αυτια σου για να κανεις room treatment και καποιες εμπειριες μη βασιζομενες σε αποτελεσματα μετρησεων παραμονο σε ακουστικες εμπειριες

υπαρχει μια πληρης αναντιστοιχια πραξεων στα δυο εγχειρηματα που δεν εξηγειται λογικα και για αυτο υπαρχει αυτη η αντιμετωπιση απο τα μελη απεναντι σου η οποια ουτε λιγο ουτε πολυ συνοψιζεται σε φραση τυπου "μας δουλευεις ρε Γιανννη;"
Καταλαβαινω το συμπερασμα σου αλλα ξαναλεω-δεν ειμαι κατα των μετρησεων!!!!!!!!!

Το οτι εχω παρει ομως ολα τα απαραιτητα μετρα που θα χρειαζοταν ο χωρος μου για να ακουγεται σωστα,με κανει να πιστευω οτι λιγα θα κερδιζα απο μια μετρηση.Δεν εχω κανει μεχρι τωρα για λογους εξοπλισμου και γιατι στην περιπτωση μου τη θεωρω κερασακι στην τουρτα.

Οπως ξαναειπα,γραφτηκα εδω για να γνωρισω 5-10 φιλους με το ιδιο χομπυ και να ανταλλαξουμε αποψεις ακουγοντας.Να δεχτω οτι εχω ακουστικα προβληματα αλλα υπο αυτον τον ορο-να ειναι ακουστα!Εδω μεσα πολλοι εχουν κρυφτει πισω απο ενα πληκρολογιο και περιμενουν να "ακουσουν" το καθε διαγραμμα,οντας σιγουροι οτι ο χωρος μου εχει χιλια δυο προβληματα!Για ελα και λιγο στη θεση μου...

Θελετε αποδειξεις;Ελατε να σας αφαιρεσω τα πλαινα απορροφητικα να ακουσετε κατευθειαν το μπαχαλο που δημιουργειται.Ενα λεπτο υποθεση ειναι.

Και ξανακαλω φιλικα οποιον συμπολιτη θελει να μου...παρει μετρα!
Post automatically merged:

Δια εγκυκλοπαιδικούς λόγους - και κυρίως για να μην ΄΄ξαναπιάνω΄΄ τα δικά σου...;)
Το μοντέλο KEF που παρατίθεται στο σύνδεσμο που κατατέθηκε από τον αγαπητό lakiss δεν φορά τη σύγχρονη μονάδα UNI-Q...
Προ; αποφυγήν εσφαλμένων εντυπώσεων...

Χωρίς ειρωνική διάθεση,αυτό το νήμα χρειάζεται να το...΄΄ ξαναπάρουμε ακόμα μια φορά με συναίσθημα΄΄ όπως έχει επικρατήσει να λέγεται η φράση (One More Time with Feeling)

Αλλά οφείλει ο ενδιαφερόμενος να παραδεχθεί ότι έχει κάνει κάποιο σφάλμα στη...Γουι(τ)ζοπερίπτωση.

View attachment 140978
Θα ηθελες να μου υποδειξεις το σφαλμα,φιλε Μπι-χουτια;

Η να καλεσω τα πνευματα να το μαντεψουν;;
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Θα ηθελες να μου υποδειξεις το σφαλμα,φιλε Μπι-χουτια;
Η να καλεσω τα πνευματα να το μαντεψουν;;
Οπωσδήποτε τα...μεγάλα,καθότι ο ίδιος...δεν ανήκω σ'εκείνα.;Δ
 
Last edited:

Μηνύματα
15.072
Reaction score
20.887
Το οτι εχω παρει ομως ολα τα απαραιτητα μετρα που θα χρειαζοταν ο χωρος μου για να ακουγεται σωστα,με κανει να πιστευω οτι λιγα θα κερδιζα απο μια μετρηση.Δεν εχω κανει μεχρι τωρα για λογους εξοπλισμου και γιατι στην περιπτωση μου τη θεωρω κερασακι στην τουρτα.

Οπως ξαναειπα,γραφτηκα εδω για να γνωρισω 5-10 φιλους με το ιδιο χομπυ και να ανταλλαξουμε αποψεις ακουγοντας.Να δεχτω οτι εχω ακουστικα προβληματα αλλα υπο αυτον τον ορο-να ειναι ακουστα!
μα πως ειναι δυνατον να υποστηριζεις οτι εχεις παρει ολα τα απαραιτητα μετρα που χρειαζεται ο χωρος σου οταν δεν μετρας το αποτελεσμα;;

οτι εμπειρικα και με το αυτι μπορεις να καταληξεις σε ενα αποδεκτο αποτελεσμα - υπο συνθηκες - δεν ειναι ανεφικτο , αλλα καταλαβαινεις (ελπιζω) οτι δεν μπορεις να υποστηριξεις οτι με το αυτι αναγνωρισες ολα τα προβληματα σου και εκανες ολες τι απαραιτητες ενεργειες.

η αντιστοιχια με την ναυτιλια λοιπον ειναι να ξεκινησεις απο τον ΟΛΘ με κατευθυνση την Χαβρη πχ χωρις οργανα ναυσιπλοιας με ενα χαρτη και πατροπαραδοτους τροπους διοπτευσης με αστερια κλπ κλπ.
το αποτελεσμα ειναι οτι οι περισσοτεροι που θα το επιχειρησουν αυτο θα πνιγουν, καποιοι παλιοι θαλασσολυκοι θα φτασουν , κανενας τους ομως δεν θα ακολουθησει την βελτιστη πορεια που θα τους γλυτωσει καυσιμα και κινδυνους απο καιρους κλπ.

δηλαδη αυτο που εσυ αναφερεις εινια μια πρακτικη που τω καιρω εκεινο στηναμε ηχοσυστηματα γιατι δεν ειχαμε λεφτα για μετρητικο εξοπλισμο ο οποιος δεν ηταν καν διαθεσιμος για απλους καταναλωτες , σε μια περιοδο που απλα με το REW και 100 αντε 200 ευρω μικροφωνο και καρτα ηχου μπορεις να μετρησεις την αρτα και τα γιαννενα στον χωρο σου , οπου με καταλληλες γνωσεις (επεξεργασιας μετρησεων - απαραιτητο - και διαγνωσης/επιδιορθωσης προβληματων) μπορεις αναιμακτα και οικονομικα να πετυχεις εξαιρετικα αποτελεσματα.

αλλα δεν το κανεις, πας με το χαρτη και τον εξαντα.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
μα πως ειναι δυνατον να υποστηριζεις οτι εχεις παρει ολα τα απαραιτητα μετρα που χρειαζεται ο χωρος σου οταν δεν μετρας το αποτελεσμα;;

οτι εμπειρικα και με το αυτι μπορεις να καταληξεις σε ενα αποδεκτο αποτελεσμα - υπο συνθηκες - δεν ειναι ανεφικτο , αλλα καταλαβαινεις (ελπιζω) οτι δεν μπορεις να υποστηριξεις οτι με το αυτι αναγνωρισες ολα τα προβληματα σου και εκανες ολες τι απαραιτητες ενεργειες.

η αντιστοιχια με την ναυτιλια λοιπον ειναι να ξεκινησεις απο τον ΟΛΘ με κατευθυνση την Χαβρη πχ χωρις οργανα ναυσιπλοιας με ενα χαρτη και πατροπαραδοτους τροπους διοπτευσης με αστερια κλπ κλπ.
το αποτελεσμα ειναι οτι οι περισσοτεροι που θα το επιχειρησουν αυτο θα πνιγουν, καποιοι παλιοι θαλασσολυκοι θα φτασουν , κανενας τους ομως δεν θα ακολουθησει την βελτιστη πορεια που θα τους γλυτωσει καυσιμα και κινδυνους απο καιρους κλπ.

δηλαδη αυτο που εσυ αναφερεις εινια μια πρακτικη που τω καιρω εκεινο στηναμε ηχοσυστηματα γιατι δεν ειχαμε λεφτα για μετρητικο εξοπλισμο ο οποιος δεν ηταν καν διαθεσιμος για απλους καταναλωτες , σε μια περιοδο που απλα με το REW και 100 αντε 200 ευρω μικροφωνο και καρτα ηχου μπορεις να μετρησεις την αρτα και τα γιαννενα στον χωρο σου , οπου με καταλληλες γνωσεις (επεξεργασιας μετρησεων - απαραιτητο - και διαγνωσης/επιδιορθωσης προβληματων) μπορεις αναιμακτα και οικονομικα να πετυχεις εξαιρετικα αποτελεσματα.

αλλα δεν το κανεις, πας με το χαρτη και τον εξαντα.
Φιλε μου,δε λες τιποτα διαφορετικο απο αυτα που ειπα...

Ελα ντε,πως να ξερω αφου ειναι ολα τα βηματα που λαμβανονται για τη βελτιωση ενος χωρου φτιαγμενου απο την αρχη και προορισμενου για listening room...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
μα πως ειναι δυνατον να υποστηριζεις οτι εχεις παρει ολα τα απαραιτητα μετρα που χρειαζεται ο χωρος σου οταν δεν μετρας το αποτελεσμα;;

οτι εμπειρικα και με το αυτι μπορεις να καταληξεις σε ενα αποδεκτο αποτελεσμα - υπο συνθηκες - δεν ειναι ανεφικτο , αλλα καταλαβαινεις (ελπιζω) οτι δεν μπορεις να υποστηριξεις οτι με το αυτι αναγνωρισες ολα τα προβληματα σου και εκανες ολες τι απαραιτητες ενεργειες.

η αντιστοιχια με την ναυτιλια λοιπον ειναι να ξεκινησεις απο τον ΟΛΘ με κατευθυνση την Χαβρη πχ χωρις οργανα ναυσιπλοιας με ενα χαρτη και πατροπαραδοτους τροπους διοπτευσης με αστερια κλπ κλπ.
το αποτελεσμα ειναι οτι οι περισσοτεροι που θα το επιχειρησουν αυτο θα πνιγουν, καποιοι παλιοι θαλασσολυκοι θα φτασουν , κανενας τους ομως δεν θα ακολουθησει την βελτιστη πορεια που θα τους γλυτωσει καυσιμα και κινδυνους απο καιρους κλπ.

δηλαδη αυτο που εσυ αναφερεις εινια μια πρακτικη που τω καιρω εκεινο στηναμε ηχοσυστηματα γιατι δεν ειχαμε λεφτα για μετρητικο εξοπλισμο ο οποιος δεν ηταν καν διαθεσιμος για απλους καταναλωτες , σε μια περιοδο που απλα με το REW και 100 αντε 200 ευρω μικροφωνο και καρτα ηχου μπορεις να μετρησεις την αρτα και τα γιαννενα στον χωρο σου , οπου με καταλληλες γνωσεις (επεξεργασιας μετρησεων - απαραιτητο - και διαγνωσης/επιδιορθωσης προβληματων) μπορεις αναιμακτα και οικονομικα να πετυχεις εξαιρετικα αποτελεσματα.

αλλα δεν το κανεις, πας με το χαρτη και τον εξαντα.
Συμπληρωματικώς για να μη δαιμονοποιούνται προτιμήσεις,είναι δικαίωμα καθενός μας να ενεργεί όπως νομίζει,αναγνωρίζοντας όμως ότι ενδέχεται να μην ακολουθεί ο ίδιος την ενδεδειγμένη μέθοδο ενέργειας βάσει των δεδομένων...
 

A

AKARL

Guest
Οι εκκωφαντικες εντασεις,δε με ενδιαφερουν.Δεν στηνω παρτυ σπιτι μου.
Και πολύ καλά κάνεις. :wink:

Σου αρέσει η ακουστική τζαζ (κι εμένα).

Δες τι συχνότητες παράγει το ακουστικό μπάσο.:

Table of Bass Frequencies
FundamentalsHarmonics To
4-string Bass41Hz-392Hz~4kHz-5kHz
5-string Bass31Hz-392Hz~4kHz-5kHz
6-string Bass31Hz-523Hz~4kHz-5kHz

Δες και κάποια άλλα όργανα:

1571663372504.jpg


Δες τώρα και τις λεγόμενες καμπύλες ίσης ακουστότητας (κόκκινες καμπύλες) καθώς και τις καμπύλες Μέριλυν Μάνσον (ή κάπως έτσι).


Lindos4.svg.png

Αν ακούς σε μέση στάθμη 60 dB (αρκετά χαμηλά) στη θέση ακρόασης τα ηχεία σου θα πρέπει να αποδίδουν τα 30 Ηz στα περίπου 110 dB ώστε αυτά να ακούγονται όμοια με τις άλλες συχνότητες. Για μέση στάθμη ακρόασης 80 dB, τα 30 Ηz θα πρέπει να αναπαράγονται στα περίπου 120 dB ώστε αυτά να ακούγονται όμοια με τις άλλες συχνότητες.

Με τα ηχεία και τον ενισχυτή που έχεις είναι αδύνατο να ακούσεις σωστά το ακουστικό μπάσο καθώς και πάρα πολλά άλλα ακουστικά όργανα σε όποια ένταση και να παίζεις.

Ο χωρος ειναι σωστα φτιαγμενος,θεωρητικα και πρακτικα παντα,ρυθμισμενος με το αυτι.
Αυτό είναι αδύνατον για χίλιους μύριους λόγους (και στο πεδίο των συχνοτήτων και στο πεδίο του χρόνου κλπ.).

Το τριγωνο ειναι ομοιομορφο με πειραματισμους και συστασεις απο TAD,WIlson και αλλους.
Το τρίγωνο πρέπει υποχρεωτικά να είναι ισόπλευρο.

Με αυτα που σου ειπα τωρα,χαρακτηρισε το οπως θες.
Δεν έχει σημασία πως θα το χαρακτηρίσω εγώ ή κάποιος άλλος. :wink:
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Και πολύ καλά κάνεις. :wink:

Σου αρέσει η ακουστική τζαζ (κι εμένα).

Δες τι συχνότητες παράγει το ακουστικό μπάσο.:

Table of Bass Frequencies
FundamentalsHarmonics To
4-string Bass41Hz-392Hz~4kHz-5kHz
5-string Bass31Hz-392Hz~4kHz-5kHz
6-string Bass31Hz-523Hz~4kHz-5kHz

Δες και κάποια άλλα όργανα:

View attachment 140979

Δες τώρα και τις λεγόμενες καμπύλες ίσης ακουστότητας (κόκκινες καμπύλες) καθώς και τις καμπύλες Μέριλυν Μάνσον (ή κάπως έτσι).


View attachment 140981
Αν ακούς σε μέση στάθμη 60 dB (αρκετά χαμηλά) στη θέση ακρόασης τα ηχεία σου θα πρέπει να αποδίδουν τα 30 Ηz στα περίπου 110 dB ώστε αυτά να ακούγονται όμοια με τις άλλες συχνότητες. Για μέση στάθμη ακρόασης 80 dB, τα 30 Ηz θα πρέπει να αναπαράγονται στα περίπου 120 dB ώστε αυτά να ακούγονται όμοια με τις άλλες συχνότητες.

Με τα ηχεία και τον ενισχυτή που έχεις είναι αδύνατο να ακούσεις σωστά το ακουστικό μπάσο καθώς και πάρα πολλά άλλα ακουστικά όργανα σε όποια ένταση και να παίζεις.



Αυτό είναι αδύνατον για χίλιους μύριους λόγους (και στο πεδίο των συχνοτήτων και στο πεδίο του χρόνου κλπ.).



Το τρίγωνο πρέπει υποχρεωτικά να είναι ισόπλευρο.



Δεν έχει σημασία πως θα το χαρακτηρίσω εγώ ή κάποιος άλλος. :wink:
Παλι πολλα ζητατε να απαντησω και...θα σας μαλωσωωωω!

Αν δεν κανω λαθος,4χορδο μπασσο δε γρατζουνανε στην παλια jazz?Δε μου λειπει το εξτρα μπασσο ουτε και χανω ενταση απο τις χαμηλοτερες νοτες που ακουω.Επισης,πρεπει να ξερεις οτι ενα ηχειο παιζει αρκετα πιο χαμηλα μεσα σε ενα χωρο,ποσο μαλλον κοντα στα ορια αυτου.Τωρα,το πρωτο Do του πιανου δε ξερω αν το εχω σε κανα κομματι να σου πω αν θα το ακουγα.Παντως εχω καποια ακουστικη ενεργεια μεχρι τα 40 περιπου hz.Επισης δεν ακουω μουσικη με οργανο.

Τις καμπυλες που λες τις ξερω.Σε καλυψα πιστευω πιο πανω και θα σου πω οτι οι μεγιστες εντασεις που απολαμβανω ειναι οταν ο διπλανος φωναζει ελαφρως για συνομιλια.Παραπανω το θεωρω αχρηστο σε 17m2 χωρο.

Με κανεις να δειχνω σα να θελω να επιδειχθω αλλα...εχεις υποψιν σου τη μεθοδο WASP?Τους κανονες τοποθετησεις των κορυφαιων TAD?Οσες φορες δοκιμασα ισοπλευρο τριγωνο,ειναι περιεργο που σε καποιες ηχογραφησεις αισθανεσαι οτι εισαι μεσα στο πιανο και οχι μπροστα.Και σε αυτες,ως συνηθως αντιλαμβανεσαι και την λεγομενη τρυπα στη μεση...


Δεκτον και το τριγωνακι σας παντως κυριε Antichrist Superstar...
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.724
Reaction score
28.083
Και πολύ καλά κάνεις. :wink:

Σου αρέσει η ακουστική τζαζ (κι εμένα).

Δες τι συχνότητες παράγει το ακουστικό μπάσο.:

Table of Bass Frequencies
FundamentalsHarmonics To
4-string Bass41Hz-392Hz~4kHz-5kHz
5-string Bass31Hz-392Hz~4kHz-5kHz
6-string Bass31Hz-523Hz~4kHz-5kHz

Δες και κάποια άλλα όργανα:

View attachment 140979

Δες τώρα και τις λεγόμενες καμπύλες ίσης ακουστότητας (κόκκινες καμπύλες) καθώς και τις καμπύλες Μέριλυν Μάνσον (ή κάπως έτσι).


View attachment 140981
Αν ακούς σε μέση στάθμη 60 dB (αρκετά χαμηλά) στη θέση ακρόασης τα ηχεία σου θα πρέπει να αποδίδουν τα 30 Ηz στα περίπου 110 dB ώστε αυτά να ακούγονται όμοια με τις άλλες συχνότητες. Για μέση στάθμη ακρόασης 80 dB, τα 30 Ηz θα πρέπει να αναπαράγονται στα περίπου 120 dB ώστε αυτά να ακούγονται όμοια με τις άλλες συχνότητες.

Με τα ηχεία και τον ενισχυτή που έχεις είναι αδύνατο να ακούσεις σωστά το ακουστικό μπάσο καθώς και πάρα πολλά άλλα ακουστικά όργανα σε όποια ένταση και να παίζεις.



Αυτό είναι αδύνατον για χίλιους μύριους λόγους (και στο πεδίο των συχνοτήτων και στο πεδίο του χρόνου κλπ.).



Το τρίγωνο πρέπει υποχρεωτικά να είναι ισόπλευρο.



Δεν έχει σημασία πως θα το χαρακτηρίσω εγώ ή κάποιος άλλος. :wink:
Με πρόλαβες.
Και επειδή αυτά είναι πολύ μεγάλα νούμερα οι active σχεδιασμοί το κάνουν ευκολότερο το όλο θέμα. Οι passive θέλουν τρελό ψωμί.
Όπως ο @wizzy με τα 4 kilowatts (προ sub εποχής) ή ο Bob Katz με τα 5 kilowatts (με subs).

Ακούει κανείς λαμπάτος;;
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Να δηλωσω κατι μηπως το ξεχασες ομως:τα ηχεια μου κατεβαιουν στα 50 ανηχοικα.Μην τα μπερδευεις με την αππκριση στο Stereophile.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.436
Reaction score
125.823
κατεβαιουν στα 50
Αυτό δε το λες "κατεβαίνουν", το λες "δε μπορούν τα καημένα".

Τες πα. Εχθές άκουγα τους ροζ φλοϊντ, και σε όλο το δίσκο (τον άκουσα σερί) με το γουέλκαμ του δε μασιν, έχει κάτι μπασιες χαμηλά στα τάρταρα, να κουνιέται το μεδούλι μέσα στο βραχιόνιο οστό σου.

Άκου κει 50... Παρά τρίχα Τουίτερ.
 



Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Παλι πολλα ζητατε να απαντησω και...θα σας μαλωσωωωω!

Αν δεν κανω λαθος,4χορδο μπασσο δε γρατζουνανε στην παλια jazz?Δε μου λειπει το εξτρα μπασσο ουτε και χανω ενταση απο τις χαμηλοτερες νοτες που ακουω.
Χαχαχα... να σαι καλα βρε Γιανννη μου, ενα χυμο πηγα να πιω η καψερη, μου τον εβγαλες απ τα ρουθουνια.!!!
Κι ομως δεν ακους τιποτε απο μπασο, κυριως αν προκειται για ηλεκτρικο. Το ''ντουν''-''ντουν'' που κανει το μπασο στη νοτα ''μι'' σε στανταρ κουρδισμα, ελευθερη, δηλαδη η πανω χορδη σε 4χορδο, μπορει στο ''παρα δεκα'' του ενισχυτη να πεταξει το 6αρι γουφερ απεναντι. Το 8αρι θα παλλεται τοσο που θα το λυπηθεις.
Δε συζητω για 5 ή 6 χορδες στο μπασο αφου οι χορδες που προστιθενται ειναι παντα πιο ''χοντρές'', δηλαδη σε ακομα χαμηλοτερα ημιτόνια.

Καν'το και πες μας.
 

P

PMC

Guest
Δεν νομίζω να υπάρχουν οι συχνότητες κάτω από 50-60Hz στις ηχογραφήσεις που ακούει ο Γιαννης έτσι κι αλλιώς.
Και να υπάρχουν.......δεν :idk:

Αν όμως κάποια στιγμή ( δεν ξέρω πως μπορεί να γίνει αυτό χωρίς σαμπ) τις ακούσει .....εκεί έρχεται η κατάθλιψη ;)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.366
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top