Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
κατι ψηλα , αλλα αν μπορεις πες μου την διαδικασια που χρησιμοποιεις για να προγραμματισεις τον αγραφο , μετρας πριν μετα και τι ακριβως.
χαρην συζητησεως δηλαδη
PowerFC σε μοτερ vvvtl-i

Εκτος απο τα βασικα,προγραμματισα μεταβλητο και βυθιση βαλβιδων εξαγωγης.

Περνας βασικο map,μετρας,ρυθμιζεις,ξαναμετρας κτλ
 





Μηνύματα
252
Reaction score
645
Τουλ.

Το καλυτερότερο
Post automatically merged:

Γενικά. Είναι η δική μου συμβολή σε αυτό το γαϊτανάκι που ξετυλίγεται. Γιατί, ως γνωστόν, οι Bryston είναι οι καλύτεροι. Τέλος. Το έχω ακούσει, είναι νόμος.
Οι Bryston είναι "στεγνοί" Το έχω ακούσει από πολλούς. Δεν κάνουν για όλους.
Και ο Jiovanni που έχει Bryston γι΄αυτό τους έχει πάρει. Λόγω ιστιοπλοίας θαλασσοδέρνεται ο άνθρωπος και μουλιάζει στην αλμύρα, θέλει λοιπόν όταν πάει σπίτι να είναι όλα στεγνά. Ακόμα και ο ήχος.
Άσε που μένει και κοντά στη θάλασσα.
 
Last edited:



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Γιάνννη μου σπεύσε να δεις με τα ίδγια σου τα μάτχια σου σε τι είδους καφριλίκια επιδίδονται δίπλα κάπχοια εντελώς κι ολωσδιόλου ασόβαρα μέλη... :sneaky:




Σιγά σιγά θα φτάσουμε και στο ... ψητό. :wink:



Σε αυτό συμφωνούμε απολύτως τόσο τα ΚΕΦ όσο και τα χρέπγια τα Μπιεντάμπλεγιου είναι εντελώς υπερεκτιμημένα ΓΤΠΚ "ηχεία". :bigboss:

Πάντως, Γιάνννη έχω να σου εξομολογηθώ δυο σκέψεις οι οποίες με ταλανίζουν όσο δγιαβάζω το νήμα σου και ελπίζω να μην τις εκλάβεις ως προσωπική επίθεση:

1) Το ηχοσύστημά σου με κανέναν τρόπο δε θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως hi-end:
Από όσο θυμάμαι, ας με βοηθήσουν παλαιοί συμφορουμίτες σ' αυτό, προκειμένου ένα ηχοσύστημα να είναι hi-end θα έπρεπε εκάστη συσκευή που το απαρτίζει να τιμάται τουλάχιστον 5.000 εβρώπουλα. Κανόνας απαράβατος!
Επίσης, δε νοείται hi-end ηχοσύστημα με φτηνά καλώδια. Αυτό αποτελεί ύβρη.
Τέλος, δεν βλέπω και τα εκ των ων ουκ άνευ βελτιωτικά και λοιπά παραφερνάλια λ.χ. περιποίηση ρέβματος (always 230!).

Συμπέραζμα πρώτο: Δυστυχώς Γιάνννη μου το σύστημά σου δεν είναι hi-end. :(

2) To, δε, χειρότερο είναι ότι η "ενιαία οντότητά" σου (Μπούτχειος όρος αναφερόμενος στο σύμπλεγμα χώρος & ηχοσύστημα) δε φαίνεται να πληροί τους (αυστηρά τεχνοκρατικούς) όρους του hi-fi (ήτοι, της υψηλής πιστότητας):
Μετρημένοι χρόνοι αντηχήσεων στο ακουστικό φάσμα (RT60) πέριξ του 0,4 δευτερολέπτου.
Κατάλληλο και σωστό στήσιμο του τριγώνου ακρόασης.
Δυνατότητα αναπαραγωγής όλου του ακουστικού φάσματος (και κάθε είδους μουσικής) σε στάθμες αναφοράς (ακουστική πιστότητα) και με άνεση (headroom) ώστε να μη παρατηρούνται κάθε είδους παραμορφώσεις σε κορυφώσεις.


Συμπέραζμα δεύτερο: Δυστυχώς Γιάνννη μου το σύστημά σου δεν είναι hi-fi. :(


Εδώ, όμως, είμαστε να βοηθήσουμε εφόσον το θέλεις. :wink:
Καποιος mod να μου αλλαξει τιτλο θεματος σε Συστημα του Γιαννη απο Θεσσαλονικη;Η κατι τετοιο παρεμφερες;

Ποτε δεν ηθελα να πυροδοτησω λαθος σχολια με τον τιτλο αυτο.

Απαντηση 1η
Για την αξια των μηχανηματων εχεις απολυτο δικιο.Στα καλωδια ομως ειμαι της σχολης των αποδειξεων.Δε με πειθουν τα καινουρια συνολακια της Audioquest η της Transparent cable.Τα καλωδια που εχω μετρανε μια χαρα και δεν υπαρχει λογος για ακριβοτερα.Για το ρευμα χρειαζεσαι φροντιδα μονο οταν εχεις προβληματα.Εγω αντιθετως ειμαι οκ,και αποδειξη τα battery packs που χρησιμοποιησα στο dac χωρις διαφορα.


2.
Οι εκκωφαντικες εντασεις,δε με ενδιαφερουν.Δεν στηνω παρτυ σπιτι μου.Ο χωρος ειναι σωστα φτιαγμενος,θεωρητικα και πρακτικα παντα,ρυθμισμενος με το αυτι.
Το τριγωνο ειναι ομοιομορφο με πειραματισμους και συστασεις απο TAD,WIlson και αλλους.

Με αυτα που σου ειπα τωρα,χαρακτηρισε το οπως θες.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.494
Πάρτε bryston να σωθείτε.
Να σωθούμε από τι;
Γενικά. Είναι η δική μου συμβολή σε αυτό το γαϊτανάκι που ξετυλίγεται. Γιατί, ως γνωστόν, οι Bryston είναι οι καλύτεροι. Τέλος. Το έχω ακούσει, είναι νόμος.
Α, από αυτό να σωθούμε! ΟΚ, δεν το είχα καταλάβει! Από αυτό δεν σώνομαι, σίγουρα!

Από τον "θανάσιμο κλοιό της άμπασης μιζέριας" (@Costas Coyias speaking), πόσοι μπορούν να σωθούν;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Καλησπερα, χωρις που ενοχλω και πεταγομαι ετσι στο ξεκαρφωτο,

View attachment 140972

Αααα για μια στιγμή! Δηλαδή τα μελομακάρονα πού κολλάνε τώρα; 82 Αυγούστου έχουμε σήμερα.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Πάντως την έχετε πέσει όλοι σε έναν, ούτε σε ταινία καράτε δε γίνεται αυτό, εκεί πάνε ένας ένας απέναντι στον μπρους λι.

Kudos Γιανννη και μόνο που αντέχεις :thumbsup:
Χαχα!Εχω δει τρεις φορες το Drunken Master!Αντεχω ακομα!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.722
Καποιος mod να μου αλλαξει τιτλο θεματος σε Συστημα του Γιαννη απο Θεσσαλονικη;Η κατι τετοιο παρεμφερες;
Όχιιι! :cry:

Αν θέλεις το αλλάζω αλλά είναι κρίμα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.494
Θα πρότεινα να απέχεις από την αναφορά περί αναΚλάσεων στον χώρο μου. Βρες κάτι άλλο να πεις.
Damn you, autocorrect! Well spotted @Zizik!
Post automatically merged:

Χαχα!Εχω δει τρεις φορες το Drunken Master!Αντεχω ακομα!
Λάθος ταινία, αυτό είναι με τον Τζάκι Τσαν.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Damn you, autocorrect! Well spotted @Zizik!
Post automatically merged:


Λάθος ταινία, αυτό είναι με τον Τζάκι Τσαν.
Γιατι ειπα εγω οτι παιζει ο Bud Spencer?Δε λεμε αυτο,λεμε αυτη-Η ταινια.

Εσυ ειπες να μην ασχοληθω μαζι σου αλλα παιδιαριζεις εδω μεσα...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.494
Γιατι ειπα εγω οτι παιζει ο Bud Spencer?Δε λεμε αυτο,λεμε αυτη-Η ταινια.

Εσυ ειπες να μην ασχοληθω μαζι σου αλλα παιδιαριζεις εδω μεσα...
ΟΚ τώρα είμαι σίγουρος ότι διαβάζεις ό,τι θέλεις. Δεν έγραψα "μην ασχοληθείς άλλο μαζί μου". Σου πρότεινα να μην αναφερθείς ξανά στο θέμα των ανακλάσεων του χώρου μου (γιατί απέδειξες ότι αγνοείς βασικά πράγματα). Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Άντε, καλή συνέχεια στον κόσμο του hi-end.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Για τα επαγγελματικα που αναφερεις δε θα επιμεινω γιατι δεν τα γνωριζω.

Για τα KEF δεν πιστευω να ισχυουν οι οποιες δηλωσεις,οπως επισης δεν ισχυει η απαραμιλλη στερεοφωνικη εικονα που υποσχονται!
Καποιος αλλος Johnnn διαφωνει πληρως (δες το συμπέρασμά του μια και καλη) https://www.stereophile.com/content/kef-reference-2012-loudspeaker-measurements
 

Μηνύματα
15.034
Reaction score
20.789
PowerFC σε μοτερ vvvtl-i

Εκτος απο τα βασικα,προγραμματισα μεταβλητο και βυθιση βαλβιδων εξαγωγης.

Περνας βασικο map,μετρας,ρυθμιζεις,ξαναμετρας κτλ
δε θα μπω στη διαδικασια πιο βαθεια γιατι δεν χρειαζεται
αρκει το οτι ΜΕΤΡΑΣ , δηλαδη το κρινεις απαραιτητο

θα μπορουσες βεβαια κατ αντιστοιχια με το ηχοσυστημα σου να μου πεις οτι απλα κανεις ανοιγματα και καταλαβαινεις απο αυτα που αισθανεσαι αν θελουν διορθωση τα ltft , οι στοχοι στα φορτια, οι στοχοι στο μειγμα, ο μεταβλητος κλπ.

καταλαβαινεις βεβαια οτι αυτο ειναι ανεφικτο και οποιος το ισχυριστει ειναι τουλαχιστον ... (βαλε οτι χαρακτηρισμο θες)

παρολα αυτα δεν θεωρεις οτι χρειαζεται μετρητικος εξοπλισμος στο συστημα σου και αρκουν τα αυτια σου για να κανεις room treatment και καποιες εμπειριες μη βασιζομενες σε αποτελεσματα μετρησεων παραμονο σε ακουστικες εμπειριες

υπαρχει μια πληρης αναντιστοιχια πραξεων στα δυο εγχειρηματα που δεν εξηγειται λογικα και για αυτο υπαρχει αυτη η αντιμετωπιση απο τα μελη απεναντι σου η οποια ουτε λιγο ουτε πολυ συνοψιζεται σε φραση τυπου "μας δουλευεις ρε Γιανννη;"
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.385
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top