Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

C

chrispo

Guest
Γιαυτο προσθέτεις σαμπ....οι χαμηλές πρέπει να μπορούν να παίζουν >120 db
...άντε πάλι...( δεν είναι ακριβώς έτσι...άλλο τι αντιλαμβάνεται το αυτί..ως Ell curves..και άλλο η ηχογράφηση/mastering/αναπαραγωγή).. πάω για coffee.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Κρυφε δασκαλε, για να ησυχασει το πισι ητο το θεμα - ο χωρος μου θα παρουσιαστει μολις περασει η καταιγιδα γιανννης.
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Από την άλλη όμως, ακόμα και αυτή καθεαυτή τη στάθμη αναφοράς, ζορίζομαι να την αντέξω σε πολύ υψηλογραμμενα μουσικά κομμάτια με έντονο ενεργειακό περιεχόμενο στο χιλιοκυκλο, και χθες μου έτυχε ένα τέτοιο σε mqa στο τινταλ, και έσπευσα να πάω το βολιουμ στο -33 για να αντέχω, ήταν δυσάρεστη η στάθμη αναφοράς...
Δοκίμασε το παρακάτω θα το βρεις και στο tidal η spotify

https://music.apple.com/gr/album/tomorrows-harvest/641229267
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.415
Reaction score
125.615
Στον ηχοαπορροφητικόν τομέα : Προμηθεύεσαι από Λαζαράκη μπλοκ από δωδεκάδες aritherm 50mm πάχους.

Τα χωρίζεις σε υποσύνολα τεράδων ή εξάδων.Βάζεις τα τεμάχια σε κάθε υποσύνολο το ένα κολλητά στο άλλο ώστε να γίνει ένα τεμάχιο με πολλαπλάσιον πάχος.Το τυλίγεις σαν...μπουρίτο με πάπλωμα που θα είχε εσωτερική επένδυση από ίνες πολυεστέρα.Εννοείται μεγάλου μεγέθους και με εμφάνιση ταιριαστή προς δεδομένο χώρο.

Συγχαρητήρια,μόλις απέκτησες φορητά μπλοκ ευρυζωνικής απορρόφησης. για να τοποθετούσες λ.χ. πίσω και πλευρικά στις πρώτες ανακλάσεις
Αυτό χονδρικά χρησιμοποιώ πίσω από τα ηχεία μέχρι τις πίσω γωνίες, εδώ και χρόνια.
Ένα λεπτό ξύλο mdf σε απόσταση 45cm από τον τοίχο, διαστάσεων ~2,2*2μ σε κάθε μεριά, και από πίσω αριθρεμ τυλιγμένο ρολό σφιχτά ίσα να χώνεται στο κενό των 45cm, και διάχυση μπροστά στο ξύλο.
Ρίχνω και κανένα φύλο πιο πυκνής απορρόφησης μέσα και πέριξ, το ακουστικ που μ'αρεσει, το μαύρο.
Φτηνό, πλήρους φάσματος, και επιφανειακά απλώς σκατερινγκ, με ενσωματωμένη απορρόφηση και στη διαχυτικη διάταξη, καθότι μαλακό φελιζολ.
;)
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σε αντιπαραβολή επίσης από σύνδεσμο δημοσιευμένο στη σελίδα Λαζαράκη οι επιδόσεις μονής φέτας BASF αφρώδους:

Κι επειδή πάνω απ'όλα είμαστε απλοί χομπίστες,ιδού και ιστοσελίδα με υπολογιστή για τη διαμόρφωση διαφόρων υλικών:

Και για να μη σπαταλάμε χρόνο να εξηγούμε...ανεξήγητα ,ιδού από το νήμα με τη σταδιακή και ατέρμονη αναβάθμιση του DF και τα χωρία με τεκμηρίωση των αποτελεσμάτων :
1571844179348.png


Δεν είναι ευκολότερα για όλους - και πιο...αξιόπιστα για να μην ξεχνιόμαστε - έτσι; ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Απλώς και μόνο για το γεγονός ότι γράφεις καλά λόγια για το χώρο μου, όχι επειδή είναι η "άποψή" σου, αλλά επειδή υποστηρίζονται με δεδομένα, εμένα μου φτάνει.


@Περαστικός, θα βρω εκείνη τη φωτογραφία του @Kotsidis John από μια συνάντηση στο παλιό σπίτι του @costas EAR που έχει σκάσει μύτη, που λες, ο Κοτσίδης με latex kinky στολή και σερβίριζε ποτά! Εκεί να δεις αναστάτωση! :lolsign:
Ήσουν κι εσύ εκεί;; :oops:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.666
Reaction score
94.645
θα βρω εκείνη τη φωτογραφία του @Kotsidis John από μια συνάντηση στο παλιό σπίτι του @costas EAR που έχει σκάσει μύτη, που λες, ο Κοτσίδης με latex kinky στολή και σερβίριζε ποτά! Εκεί να δεις αναστάτωση!
P4015682.jpg
 




Μηνύματα
12.855
Reaction score
10.072
Ο γκεομιατ πίσω με το πιάτο, ιδέαν δεν είχε τότε πως κάποτε θα έβγαζε ο Μπρούνο τα Γκριμ κι αυτός θα τα έπαιρνε κιόλας!
Γιατί είχε ιδέα ότι θα εμφανιζόταν στην τηλεόραση να εξηγεί οδοντιατρική;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.415
Reaction score
125.615
Ρε είναι πολύ παλιά η φωτογραφία, ο Μπρούνο τότε ή φοιτητής ήταν, ή στη Φίλιπς αν θυμάμαι καλά; Εκεί νομίζω δούλευε..

Τότε είχαν μόλις εμφανιστεί τα τριπαθ, δεν υπήρχαν άλλα κλας ντε...
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.976
Reaction score
20.497
Είπα, υπομονή. Έχω κι άλλες δουλειές. :)
Όποιος βιάζεται, μπορεί να μπει στο thread μου και να δει όλο το δωμάτιο, φωτογραφημένο με λεπτομέρεια, κατά τη διάρκεια της κατασκευής. Εκεί, φαίνονται όλα.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Είπα, υπομονή. Έχω κι άλλες δουλειές. :)
Όποιος βιάζεται, μπορεί να μπει στο thread μου και να δει όλο το δωμάτιο, φωτογραφημένο με λεπτομέρεια, κατά τη διάρκεια της κατασκευής. Εκεί, φαίνονται όλα.
λινκ ;

:lolsign: :lolsign:
 



P

PMC

Guest
...άντε πάλι...( δεν είναι ακριβώς έτσι...άλλο τι αντιλαμβάνεται το αυτί..ως Ell curves..και άλλο η ηχογράφηση/mastering/αναπαραγωγή).. πάω για coffee.
Όταν μετράς με ντεσιμπελομετρο ουσιαστικά μετράς κορυφές στις χαμηλές συχνοτητες. Αυτες δίνουν την ανώτερη τιμη στάθμης.

Όταν το ντεσιμπελομετρο καταγράφει 85 db σε ένα μουσικό θέμα πλούσιο σε συχνοτητες αυτές (85db) είναι οι χαμηλές συχνοτητες. Οι υπόλοιπες παίζουν ΠΟΛΥ πιο χαμηλά σε στάθμες .

Όταν μια εταιρία κατασκευάζει ένα ηχείο σου δείχνει ότι μπορεί να παίξει πχ 20 έως 20000 hz 110 db.
Αυτή η μέτρηση είναι φλατ. Ολες οι συχνοτητες στα ίδια db.
Όμως όταν ακούμε μουσική οι συχνοτητες δεν είναι φλατ.
Οι χαμηλές είναι πολύ δυνατότερες από τις υπόλοιπες με τις μέσο υψηλές και υψηλές να είναι οι πιο μικρές σε Ένταση.
Όποτε για να μπορουν να ακουστούν σωστά οι χαμηλές χρειάζεσαι σαμπ.
Χωρίς σαμπ πάντα θα σου λείπουν (οι σωστές ) στάθμες από αυτό που ακούς.
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.634
Μηνύματα
2.868.600
Members
37.944
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top