Ηχητικές και γευστικές απολαύσεις στην Θεσσαλονίκη - To Kοτσιδόσπιτο

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.721
Reaction score
126.925
Θα διαφωνήσω, αλλά ok, καθείς με τις απόψεις του.
Η μεγαλυτερη ενσταση που εχω για τις κατα τα αλλα σεβαστες αποψεις του...
Είναι αδιάφορες οι προσωπικές σας απόψεις, άνευ σημασίας, λανθασμένες, και δε θέλω και να τις ξέρω.:tongue:

Εγώ δεν εκφράζω προσωπικές απόψεις, σας λέω πως έχουν τα πράγματα, αποδεδειγμένα (όχι από μένα, αλλά από τις μελέτες στην AES, από τον Τουλ και τους άλλους που έχω διαβάσει).

Οι αποδεδειγμένες μελέτες και μόνον του Τουλ, υπεραρκούν για να σας ενημερώσουν για την πραγματικότητα. Διαβάστε.

Προσοχή: Ο Τουλ δεν εκφράζει προσωπικές απόψεις, αλλά ενημερώνει για τα αποτελέσματα των ερευνών του και των μελετών του. Όπως το είπε ο περαστικός:
Ο Τουλ δεν έχει απόψεις
Οι αντίθετες προσωπικές σας "απόψεις" είναι απλώς σα την κ@λοτρυπιδα: όλοι έχουν μια. :lol:

Παμ παρακατ.


ΥΓ. Αν θέλετε αυξημένο πλάτος μουσικής σκηνής, θέλετε σαραουντ ηχεία, κι άμα θέλετε αυξημένες διαστάσεις έως και στο ύψος, μέχρι και έκταση πίσω από σας, οτιδήποτε, η μόνη δόκιμη (by the book) επιλογή είναι ο πολυκάναλος ήχος, και δη ο ιμερσιβ.
 
Last edited:

Μηνύματα
125
Reaction score
377
Έχετε λίγο μπερδέψει τα ζητούμενα σε ένα στουντιακό περιβάλλον και σε ένα οικιακό.
'Αλλα τα ζητούμενα του ηχολήπτη, άλλα του ακροατή.
Το ίδιο ακούγεται μία συμφωνική ορχήστρα στο στούντιο, το ίδιο και στο μέγαρο μουσικής?
Ποιο είναι το σωστό?
Η μαγκιά του ηχολήπτη είναι η ηχογράφηση να προσομοιάζει το πώς θα ακουγόταν η ορχήστρα σε πραγματικό περιβάλλον, και όχι στον αποστειρωμένο χώρο του στούντιο.
 

Μηνύματα
260
Reaction score
220
Ο Τουλ, κι όλοι οι στουντιάδες.
Όλοι.
Όλοι μαζί, ενωμένοι δυνατοί. ΠΑΣΟΚ.
Επίσης, 40 κατασκευαστές πλυντηρίων.
Χρόνια τώρα.
Κι ο μπάρμπας που φώναζε τα μακαρόνια να είναι μισκο.
.........η θεία ΟΛΓΑ ξερειιιιιι......την ξεχνάς συνεχώς!!!!!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.721
Reaction score
126.925
Έχετε λίγο μπερδέψει τα ζητούμενα σε ένα στουντιακό περιβάλλον και σε ένα οικιακό.
'Αλλα τα ζητούμενα του ηχολήπτη, άλλα του ακροατή.
Το ίδιο ακούγεται μία συμφωνική ορχήστρα στο στούντιο, το ίδιο και στο μέγαρο μουσικής?
Ποιο είναι το σωστό?
Η μαγκιά του ηχολήπτη είναι η ηχογράφηση να προσομοιάζει το πώς θα ακουγόταν η ορχήστρα σε πραγματικό περιβάλλον, και όχι στον αποστειρωμένο χώρο του στούντιο.
Πολύ ωραίες οι γενικεύσεις και οι γενικολογίες, καθώς και η χαλαρή κουβέντα επί παντός επιστητού. ;)

Όσον αφορά την υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, προσωπικά τουλάχιστον, δεν έχω μπερδέψει τίποτα.

Αν δε σας αφορά η υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, τότε μιλάμε για το γνωστό χαβά, και γω μαζί σας, κάντε ότι σας αρέσει, λάμπες και μονόδρομα 5-ιντσα στα 7μετρα, φιλ φρι, γουατέβε που λέει κι ο άλλος, νόου προμπλεμ, απλώς δε πρόκειται για υψηλής πιστότητας αναπαραγωγή.
 

Μηνύματα
125
Reaction score
377
Η μαγκιά του σωστού ηχοσυστήματος από τήν άλλη, είναι να αποδώσει το πραγματικό μέγεθος της ορχήστρας,(στα πλαίσια βέβαια της δουλειάς που έκανε ο εκάστοτε ηχολήπτης), σε όλες τις διαστάσεις: Ύψος, βάθος, πλάτος.
 

Μηνύματα
12.894
Reaction score
10.129
Δε μου λες, εσύ όταν πας και βλέπεις και ακούς ορχήστρα, πόσες μοίρες από το οπτικό σου πεδίο καταλαμβάνει αυτή; Περισσότερες από τις 60 που είναι τα ηχεία μπροστά σου; Η ερώτηση προς όλους.
 



Μηνύματα
125
Reaction score
377
Πάντα σκεφτόμουν πως ο επαγγελματίας στο στούντιο ακούει λάθος και εγώ στο σπίτι μου ακούω σωστά, αλλά δεν το έλεγα γιατί φοβόμουν το μπουλινγκ από τον αφτχια...


:headbang: :headbang: :headbang:
Καμία σχέση!! Μια χαρά ακούει ο επαγγελματίας στο στούντιο.
Ακούει όπως πρέπει για να μπορέσει να κάνει τη δουλειά του!
Και η δουλειά του είναι εσύ στο σπίτι σου να ακούς μια ορχήστρα σε όλες της τις διαστάσεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.721
Reaction score
126.925
Οι αρχές της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής είναι συγκεκριμένες, και όμοιες, είτε πρόκειται για στούντιο είτε για σπίτι.

Το ηχείο υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής είναι όμοιο είτε πρόκειται για σπίτι είτε για στούντιο.

Όλες οι αρχές λειτουργίας, είτε τοποθέτησης είτε οτιδήποτε, είναι όμοιες και συγκεκριμένες.

Διαχωρισμός δεν υφίσταται.

Οι μαγκιές των ηχείων, όπως και των υπόλοιπων μηχανημάτων, φαίνονται στις μετρήσεις.

Αυτά, επαναλαμβάνω, όσον αφορά την υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής.

Αν θέλετε low fi, κάντε του κεφαλιού σας, αλλά μη προσπαθείτε να το υποστηρίξετε με επιχειρήματα, δε στέκουν, το μόνο αποστομωτικό επιχείρημα είναι το "έτσι μου αρέσει", ο χαβάς της ψ@λης. Φιλ φρι. Απενοχοποιηθειτε.
 


Μηνύματα
125
Reaction score
377
Οι αρχές της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής είναι συγκεκριμένες, και όμοιες, είτε πρόκειται για στούντιο είτε για σπίτι.

Το ηχείο υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής είναι όμοιο είτε πρόκειται για σπίτι είτε για στούντιο.

Όλες οι αρχές λειτουργίας, είτε τοποθέτησης είτε οτιδήποτε, είναι όμοιες και συγκεκριμένες.

Διαχωρισμός δεν υφίσταται.

Οι μαγκιές των ηχείων, όπως και των υπόλοιπων μηχανημάτων, φαίνονται στις μετρήσεις.

Αυτά, επαναλαμβάνω, όσον αφορά την υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής.

Αν θέλετε low fi, κάντε του κεφαλιού σας, αλλά μη προσπαθείτε να το υποστηρίξετε με επιχειρήματα, δε στέκουν, το μόνο αποστομωτικό επιχείρημα είναι το "έτσι μου αρέσει", ο χαβάς της ψ@λης. Φιλ φρι. Απενοχοποιηθειτε.
Η μοναδική υψηλή πιστότητα είναι η ψευδαίσθηση της ορχήστρας να παίζει στο χώρο σου!

(Να, βλέπεις τι κάνεις τώρα? μου φωνάζεις και με κάνεις και μένα να φωνάζω. Αλλιώς τη φανταζόμουν εγω τη σχέση μας).:drinks:
 
Last edited by a moderator:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Ο Τουλ, κι όλοι οι στουντιάδες.
Όλοι.
Όλοι μαζί, ενωμένοι δυνατοί. ΠΑΣΟΚ.
Επίσης, 40 κατασκευαστές πλυντηρίων.
Χρόνια τώρα.
Κι ο μπάρμπας που φώναζε τα μακαρόνια να είναι μισκο.
ντόκτορ, αν η στερεοφωνική εικόνα περιορίζεται μεταξύ των ηχείων μόνο, τότε κάτι πάει λάθος!!..μα πολύ λάθος!! :idk:
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Για πες...
για πες..
τι πάει πολύ λάθος;
αν καταφέρνετε το ακατόρθωτο...δηλαδή να περιορίσετε την ηχητική εικόνα ανάμεσα από τα εξωτερικά τοιχωματικά όρια των δύο ηχείων, είναι απόλυτα λογικό μετά....να αναζητάτε αυτό που...χάσατε στα πολυκάναλα συστήματα μιας και το στήσιμο των ηχείων είναι παντελώς λάθος!!
Η εικόνα όπως σας προείπαν αρκετοί εδώ (@Jazzy , @editor ,@Γιάνννης ), αν είναι σωστά στημένα τα ηχεία δεν πρέπει να έχει τη στενή εικόνα που ακούτε!!..αν δε μπορείται να τα στήσετε σωστά, φωνάξτε κάποιο γνωστό σας να τα στήσει σωστά ή πουλήστε τα και πάρτε ηχομπάρα!!!:biggrin::biggrin::biggrin:
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.905
Reaction score
34.474
Ουφφ ...

τι να σας πρωτογραψω τωρα με τις αντανακλασεις σας και την εικονα σας...

νυσταζω κιολας, δουλευω κ σε λιγο...

ζωη ειναι αυτη; Και χωρις εικονα εκτος ηχειων ;;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
δις
τι είναι λάθος;
πάμε πάλι...
Σαφώς και οι ανακλάσεις πρέπει να ελέγχονται
Αλλά όχι και να περιορίζεται η στερεοφωνικη εικόνα ανάμεσα στα ηχεία!
Τα ηχεία πρέπει να εξαφανίζονται και όχι να λειτουργούν ως όρια - σημαδουρες της σκηνης.
Φανταστείτε μία συμφωνική ορχήστρα να περιορίζεται ανάμεσα στα δύο ηχεία
.
Post automatically merged:

Post automatically merged:

αν καταφέρνετε το ακατόρθωτο...δηλαδή να περιορίσετε την ηχητική εικόνα ανάμεσα από τα εξωτερικά τοιχωματικά όρια των δύο ηχείων, είναι απόλυτα λογικό μετά....να αναζητάτε αυτό που...χάσατε στα πολυκάναλα συστήματα μιας και το στήσιμο των ηχείων είναι παντελώς λάθος!!
Η εικόνα όπως σας προείπαν αρκετοί εδώ (@Jazzy , @editor ,@Γιάνννης ), αν είναι σωστά στημένα τα ηχεία δεν πρέπει να έχει τη στενή εικόνα που ακούτε!!..αν δε μπορείται να τα στήσετε σωστά, φωνάξτε κάποιο γνωστό σας να τα στήσει σωστά ή πουλήστε τα και πάρτε ηχομπάρα!!!:biggrin::biggrin::biggrin:
Post automatically merged:

Η μαγκιά του σωστού ηχοσυστήματος από τήν άλλη, είναι να αποδώσει το πραγματικό μέγεθος της ορχήστρας,(στα πλαίσια βέβαια της δουλειάς που έκανε ο εκάστοτε ηχολήπτης), σε όλες τις διαστάσεις: Ύψος, βάθος, πλάτος.
Post automatically merged:

Η ικανότητα δεδομένου setup να εικονίζει δημιουργώντας ηχητική σκηνή με πλάτος ευρύτερο από την απόσταση των ηχείων μπορεί εύκολα να διαπιστωθεί μ'ένα στοιχειώδες LEDR test.

Το περίφημο άρθρο του Bob Katz πριν από...τριάντα έτη παρακαλώ:
Το κλασσικό CD από την Chesky:

Το σχετικό κομμάτι από εκείνο το έχω κάνει αρχείο και είναι το πρώτο που δοκιμάζω μόλις έχει στηθεί κάποιο setup.

Συμπληρωματικά:


Αυτό είναι το ΄΄μυστικό΄΄ προνόμιο ενός στησίματος σε τυπική οικιακή χωροταξία με όλες όμως τις διατυπώσεις και θέση ακρόασης ευρισκόμενη στο εγγύς προς μέσο πεδίο.

Εάν κι εφόσον θα προβλεπόταν από τη δουλειά του ηχητικού μηχανικού σε δεδομένη παραγωγή.

Υπό ομοαξονική αρχιτεκτονική μεγαφώνων,ακόμα...ανετότερα.

Αλλιώς μην περιμένουμε φαντασμαγορικά πανοράματα εντός συμβατικού χώρου από ξεχειλωμένα στησίματα σε αποστάσεις άνω των 3 μέτρων.
ελπίζω μ αυτό το ποτ πουρί των απαντήσεων να έγινα κατανοητός, αν όχι ..δε μπορώ να σου κάνω κάτι άλλο... :idk:
 
Last edited:




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.875
Μηνύματα
2.879.828
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top