The Acoustics of Studio vs Domestic Listening Spaces

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.489
Reaction score
50.791
Όχι ρε, δεκαπλάσια βατ.
- εγώ τα βγάζω 10,66πλάσια watt βάσει του : 8πλασιασμός για +9 db . . . 16πλασιασμός για +12db . . . και ίσως να είναι και πάνω από 10,66 γιατί η ακολουθία είναι εκθετική και όχι γραμμική
 


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Για να ακουσεις τη ΔΙΠΛΑΣΙΑ ενταση π.χ. ενος βιολιου, δεν χρειαζεσαι 2 βιολια αλλά 10 !!! Η αυξηση ειναι εκθετικη. Τα ντεσιμπελ δεν ειναι απλη υποθεση...
Ειναι οπως τα ηχεια Με 2 ηχεια δεν ακους διπλασια απο το ενα, αλλά 3 ντιμπι παραπανω.
Αν ενα ηχειο εχει ευαισθησια 90 ντιμπι, τα 2 ηχεια δεν ειναι 180, ειναι 93

Διαβασμα λοιπον. 8-)
 
Last edited:

Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.555
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ τα λέει η ROSI,αυτό ακριβώς , ένα ηχείο 90db 2 ίδια ηχεία 93db.
Διπλασιασμός ακουστικής έντασης 10db. Τώρα το πόση ισχύ χρειάζεται ο διπλασιασμός ακουστικής έντασης είναι άλλο θέμα.
Τα λέει και ο ear. Φυσικά και έχει δίκιο.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
- εγώ τα βγάζω 10,66πλάσια watt βάσει του : 8πλασιασμός για +9 db . . . 16πλασιασμός για +12db . . . και ίσως να είναι και πάνω από 10,66 γιατί η ακολουθία είναι εκθετική και όχι γραμμική
10πλασια ισχυς ειναι.
Post automatically merged:

Για να ακουσεις τη ΔΙΠΛΑΣΙΑ ενταση π.χ. ενος βιολιου, δεν χρειαζεσαι 2 βιολια αλλά 10 !!! Η αυξηση ειναι εκθετικη. Τα ντεσιμπελ δεν ειναι απλη υποθεση...
Ειναι οπως τα ηχεια Με 2 ηχεια δεν ακους διπλασια απο το ενα, αλλά 3 ντιμπι παραπανω.
Αν ενα ηχειο εχει ευαισθησια 90 ντιμπι, τα 2 ηχεια δεν ειναι 180, ειναι 93

Διαβασμα λοιπον. 8-)
Αν δεν απατομαι ειναι 6db.Οπως οταν συνδεεις 2 ιδια μεγαφωνα παραλληλα.
Post automatically merged:

Όχι ρε, είναι διαφορά στάθμης σε διπλασιασμό της ισχύος των ενισχυτικών σταδίων.

Δγιάβαζμα.

Τα βασικά.

Επιστροφή στα νήπια. Μπλε ποδιά, σχολείο.
Εχω διαβασει ρε δασκαλε αλλα δε μπορω να θυμαμαι την παραμικρη λεπτομερεια!

Ζωη,δουλεια,διατροφη,εκγυμναση,ηχος,διαφορα χομπυ-τι να πρωτοθυμηθεις;;
 

Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.555
Οχι όνομα ! κάνεις λάθος. Ενα δεύτερο μεγάφωνο παράλληλα σου δίνει άλλα 3db. Κανόνας.
Απλώς τα 6db είναι τετραπλασιασμός ισχύος.
Δεν τα παίρνεις εύκολα τα 10db. Ούτε κάν τα 6 δεν παίρνεις εύκολα. Αν μιλάμε για υψηλές στάθμες έτσι?
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Οχι όνομα ! κάνεις λάθος. Ενα δεύτερο μεγάφωνο παράλληλα σου δίνει άλλα 3db. Κανόνας.
Απλώς τα 6db είναι τετραπλασιασμός ισχύος.
Δεν τα παίρνεις εύκολα τα 10db. Ούτε κάν τα 6 δεν παίρνεις εύκολα. Αν μιλάμε για υψηλές στάθμες έτσι?
Γ@μησε τα και αφησε τα.Πρεπει να κανει κανα webinar ο Sir Διαχυσιος να τα ξαναθυμηθω ολα απο την αρχη! :lolsign:
 


Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.555
Παλαιό κλασσικό κόλπο, που έπαιζε παλιά που οι ενισχυτές ήταν 2χ33w ή 2χ45w, θυμάστε?
Δύο ζεύγη ηχείων , ΑΝ άντεχε ο φουκαράς ο ενισχυτής. Ετσι λοιπόν από τα 93 db που έβγαζαν τα δύο ηχεία πήγαινες στα 99db. SUPER WOW που θα λέγανε και τα αμερικανάκια.
Εκεί να δείτε γκάζια. ΑΝ άντεχε το τροφοδοτικό του ενισχυτή.
Το έχω κάνει με σασουι 2χ100 w με ικανό τροφοδοτικό , με μεγάλο τοροειδή , έχω συνδέσει 2 ζεύγη των 93db, και έγινε της κολάσεως. Ο ενισχυτής στα 4 Ohms έδινε 2χ160. Ομως ήταν αρκετά να ακούγεται σε σχεδόν live στάθμες.
Από τον δεύτερο όροφο στην ΗΠΕΊΡΟΥ8 στο μουσείο ακουγόμουν μέχρι την ΠΑΤΗΣΙΩΝ . Βράδυ δεκαπεντάυγουστου στην Αθήνα εδω και πολλά χρόνια. Και ΝΑΙ έπαιξα και CHUCK MANZIONE children of sanchez.!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.489
Reaction score
50.791
- εγώ τα βγάζω 10,66πλάσια watt βάσει του : 8πλασιασμός για +9 db . . . 16πλασιασμός για +12db . . . και ίσως να είναι και πάνω από 10,66 γιατί η ακολουθία είναι εκθετική και όχι γραμμική

- δείτε πως το βγάζω , να μου πείτε εάν και που κάνω λάθος . . . το παράδειγμα είναι βασισμένο σε δύο ηχεία τυπικής ευαισθησίας . . .


1 watt------------------85 db
2 watt------------------88 db
4 watt------------------91 db
8 watt------------------94 db

? watt------------------95 db

16 watt------------------97 db


- δεν θυμάμαι πως λύνω εκθετικές ή λογαριθμικές εξισώσεις , αλλά το 10+ μου μοιάζει ποιό λογικό από τον straight 10πλασιασμό της ισχύος προκειμένου να επιτευχθούν τα απαραίτητα 10db για την ακουστική αίσθηση του διπλασιασμού της ακουστικής πίεσης . . . ok ψιλοδιαφορές
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.948
Reaction score
54.997
Το ακουστικό μας σύστημα δεν έχει γραμμική απόκριση.Η άνοδος της στάθμης δεν συνοδεύεται από ισοδύναμη άνοδο στην Ακουστότητα (Loudness).Επίσης η κλίση της ανόδου δεν είναι απαράλλακτη για όλες τις οκτάβες...

Τέτοια χαρακτηριστικά εκμεταλλεύονται ασυστόλως οι προωθητές αδύναμων ενισχυτικών προκειμένου να μας έπειθαν ότι θα μας έφτανε μονάχα μια πεντάδα Watt για ν'ακούγαμε σε ρεαλιστικές στάθμες.

Στο νούμερο πάντως έχουν πέσει...μέσα,πεντάδα χρειάζονται,αλλά δάχτυλα. :Α
1573051017272.png

10 ντιμπγιά.

Για τα πάντα όλα.
Δεν είναι απόλυτη αυτή η τιμή.Κι έχει επιδειχθεί στο παρακάτω λινκ από τη ΄΄Λειτουργία της Ακοής΄΄:
Εγώ συμφωνώ μαζί σου.8-)

Ο μπουτχιας ως γνωστόν τα γράφει τόσο ακαταλαβίστικα, που πιθανώς μόνο αυτός τα καταλαβαίνει. :p

Και προφανώς το κάνει επίτηδες. Για να μη τα καταλαβαίνει κανείς! :D

Αλλά δε πειράζει, κι αυτός δε καταλαβαίνει το μπλανσι στις ντομάτες, οπότε πατσίσαμε. :lol:
Όσοι βαριούνται να πατήσουν μερικά κομβία στον παρόντα ιστότοπο - όχι να έψαχναν πουθενά αλλού δηλαδή - ας μη γυρεύουν ιδιωτικόν...webinar.Για τους δε υπολοίπους.μπορούν ν'αποταθούν στον Ear για...μετάφραση. :Α
 
Last edited:


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.489
Reaction score
50.791
Δεν χρειάζεται καμία εξίσωση. 10πλάσια ισχύς θα σου δώσει 10db πάνω.
- νομίζω πως χρειάζεται . . . δεν διαφωνώ με τα του 10πλασιασμού της ισχύος για τα +10db , αλλά με την απολυτότητα του 10 . . . αλλά όπως προανέφερα , ψιλοδιαφορές μου φαίνεται όμως ποιό σωστό το 10+

- πρώην γείτονας λοιπόν :thumbsup:
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.489
Reaction score
50.791
- δεν ξεχνάω έναν καλό εργοδότη και καλό άνθρωπο . . . και φυσικά περιβάλλον . . . ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ :rolleyes:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.948
Reaction score
54.997
Επιστροφή στο θέμα του νήματος...Όσοι επικροτούν πλήρως το περιεχόμενο του δημοσιευμένου βίντεο - κάτι που υποδεικνύεται από το like τους - οφείλουν να γνωρίζουν ότι ένα από τα θεμελιώδη στοιχεία που υποστηρίζει είναι ότι δεν γίνεται ν'αναπλάθεται ικανοποιητικά ένα καταγεγραμμένο ηχητικό γεγονός με απλό δικαναλικό setup. ;A

Επίσης ότι είναι αφύσικη η μετάδοση του συνόλου των ανακλάσεων από δύο μονάχα ηχητικές πηγές ευρισκόμενες εμπρός από τον ακροατή...
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Επιστροφή στο θέμα του νήματος...Όσοι επικροτούν πλήρως το περιεχόμενο του δημοσιευμένου βίντεο - κάτι που υποδεικνύεται από το like τους - οφείλουν να γνωρίζουν ότι ένα από τα θεμελιώδη στοιχεία που υποστηρίζει είναι ότι δεν γίνεται ν'αναπλάθεται ικανοποιητικά ένα καταγεγραμμένο ηχητικό γεγονός με απλό δικαναλικό setup. ;A

Επίσης ότι είναι αφύσικη η μετάδοση του συνόλου των ανακλάσεων από δύο μονάχα ηχητικές πηγές ευρισκόμενες εμπρός από τον ακροατή...
Κανοντας like δε σημαινει οτι συμφωνω και απολυτως...:spiteful:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.503
Reaction score
126.152
Επιστροφή στο θέμα του νήματος...Όσοι επικροτούν πλήρως το περιεχόμενο του δημοσιευμένου βίντεο - κάτι που υποδεικνύεται από το like τους - οφείλουν να γνωρίζουν ότι ένα από τα θεμελιώδη στοιχεία που υποστηρίζει είναι ότι δεν γίνεται ν'αναπλάθεται ικανοποιητικά ένα καταγεγραμμένο ηχητικό γεγονός με απλό δικαναλικό setup. ;A

Επίσης ότι είναι αφύσικη η μετάδοση του συνόλου των ανακλάσεων από δύο μονάχα ηχητικές πηγές ευρισκόμενες εμπρός από τον ακροατή...
Και που τα λέει τους είπα, αλλά σιγά μη κάτσουν να ακούσουν τι λέει ο μάστορας... :lol:
Post automatically merged:

Κανοντας like δε σημαινει οτι συμφωνω και απολυτως...:spiteful:
Το που συμφωνείς και που διαφωνείς, δεν έχει καμία αξία, ούτε για τον εαυτό σου.

Δεν είσαι σε θέση να έχεις άποψη.

Έτσι έχουν τα πράγματα.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Και που τα λέει τους είπα, αλλά σιγά μη κάτσουν να ακούσουν τι λέει ο μάστορας... :lol:
Post automatically merged:


Το που συμφωνείς και που διαφωνείς, δεν έχει καμία αξία, ούτε για τον εαυτό σου.

Δεν είσαι σε θέση να έχεις άποψη.

Έτσι έχουν τα πράγματα.
Ο λογος,Δοκτωρ;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.503
Reaction score
126.152
Ο λογος,Δοκτωρ;
Σήμερα, είναι Τετάρτη, είτε συμφωνείς, είτε διαφωνείς, ποιος ασχολείται με το τι λες;

Να, αυτός είναι ο λόγος.

Έτσι έχουν τα πράγματα.

Λιβ γουιθ ιτ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.710
Μηνύματα
2.873.294
Members
37.935
Νεότερο μέλος
dimos22
Top