The Acoustics of Studio vs Domestic Listening Spaces

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Π.χ. Δεν βρίσκω το λόγο να αναλώνονται σελίδες επί σελίδων
και μετρησεις στο RT του οικιακού χώρου όταν αυτό δεν ξεφεύγει πολύ
και όταν ο Τουλ σε φόρουμ αλλά και με το ίδιο του το παράδειγμα,
και ο Ματ στο βίντεο δεν το θεωρούν σημαντικό για το δικαναλο.
Ακριβώς τα αντίθετα ισχύουν.

Λέξη προς λέξη.
 


Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Καλέ μας κεκεάραμα,προαπαιτούμενον για την ερμηνεία Toole είναι η ερμηνεία...Bhutia - κατόπιν...προσεκτικής ανάγνωσης φυσικά.

.........

Και ναι,χρησιμοποιούνται ως πηγές ηχεία με σήμα συνάρτηση Δέλτα του Dirac αντί...πιστολιάς.

.......

Είναι όλη η διαφορά ανάμεσα σε ανεξέλεγκτες κι ελεγχόμενες χωρικές πληροφορίες με τη δέουσα κιόλας συμμετρία.Είναι επίσης η διαφορά ανάμεσα στο να έμενε δεδομένη ενιαία οντότητα σε κατάσταση ελάχιστης φάσης για ευρύτερη ζώνη θέσεων ακρόασης.
Κρατώ ότι προαπαιτούμενον στην ακουστική είναι να διαβάσουμε έναν practicioner guru και όχι τον ειδικό επιστήμονα.

Να δείξουν οι ιατροί του φόρουμ στον Δρ.Τουλ πως μετρούν με τα ηχεία τους, και "με σήμα συνάρτηση Δέλτα του Dirac αντί...πιστολιάς" το RT του χώρου τους. Αυτό το "Δέλτα του Ντιράκ" είναι πολύ ψαρωτικό και θα συναρπάσει μέχρι και τον Δρ.Τουλ. Πιστεύω ότι θα ενθουσιαστεί και θα σκίσει τα........βιβλία του :roflmao: Μετά θα του πουν και πως"μεταφράζουν" τα "μετρούμενα" και θα σκίσει τα πτυχία του και θα ανοίξει ιατρείο ως........practicioner :roflmao:

H τελευταία σου παράγραφος είναι η επιτομή του Ινδού guru, μόνο η Πυθία κατάφερνε να δίνει τόσο σαφή νοήματα :roflmao:
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Δεν πίνω champaigne χρυσό μου. Σπάνια , αν το απαιτούν οι συνθήκες.
Ενα καλό λευκό κρασί μου αρκεί. Και ,! όχι !, μέσα από καμία γόβα. Πουτέ..:Α
Post automatically merged:

Εκτός και αν μιλάγαμε για την γόβα της μοναδικής Monica. https://www.google.gr/url?sa=i&rct=...aw0X7CHxb3gY3L2VC4DIN1jC&ust=1573221690990160
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Κρατώ ότι προαπαιτούμενον στην ακουστική είναι να διαβάσουμε έναν practicioner guru και όχι τον ειδικό επιστήμονα.

Να δείξουν οι ιατροί του φόρουμ στον Δρ.Τουλ πως μετρούν με τα ηχεία τους, και "με σήμα συνάρτηση Δέλτα του Dirac αντί...πιστολιάς" το RT του χώρου τους. Αυτό το "Δέλτα του Ντιράκ" είναι πολύ ψαρωτικό και θα συναρπάσει μέχρι και τον Δρ.Τουλ. Πιστεύω ότι θα ενθουσιαστεί και θα σκίσει τα........βιβλία του :roflmao: Μετά θα του πουν και πως"μεταφράζουν" τα "μετρούμενα" και θα σκίσει τα πτυχία του και θα ανοίξει ιατρείο ως........practicioner :roflmao:

H τελευταία σου παράγραφος είναι η επιτομή του Ινδού guru, μόνο η Πυθία κατάφερνε να δίνει τόσο σαφή νοήματα :roflmao:
Προαπαιτούμενον αυστηρώς υπό την έννοια ότι στον παρόντα ιστότοπο δεν είναι ο Dr.Toole εκείνος που...δίνει σημασία σε όσα υποστηρίζεις και ανταποκρίνεται σ'εκείνα. :Α

Δεν είμαι άξιος να έφτανα την αυθεντία της...Πυθίας,πολλώ δε μάλλον του Dr.Toole.
Δεν παύω να είμαι όμως αυτός που...ανταποκρίνεται εδώ.Λιβ εντ...λαβ γουιδ ιτ. :)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Προαπαιτούμενον αυστηρώς υπό την έννοια ότι στον παρόντα ιστότοπο δεν είναι ο Dr.Toole εκείνος που...δίνει σημασία σε όσα υποστηρίζεις και ανταποκρίνεται σ'εκείνα. :Α

Δεν είμαι άξιος να έφτανα την αυθεντία της...Πυθίας,πολλώ δε μάλλον του Dr.Toole.
Δεν παύω να είμαι όμως αυτός που...ανταποκρίνεται εδώ.Λιβ εντ...λαβ γουιδ ιτ. :)
Ανταποκρινόμενος εδώ, θα είχε νόημα αν έγραφες με.......νόημα ;)

Σαν παρατηρητής διαπιστώνω συχνά-πυκνά τις αποκλίσεις από τα επιστημονικά αποτελέσματα που μπορεί κάποιος με απλές τεχνικές γνώσεις να καταλάβει από τους πραγματικούς γνώστες. Όπως η καραμέλα με το "μικρό RT60" μετρημένο από τα ηχεία. Καταλαβαίνω ότι πειράζει το υπερεγώ αλλά έχει υπερμεγενθυθεί η εμμονή και η ασυναρτησία ;)
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Πάλι πέφτεις σε γνωστική ασυμφωνία... Δεν θα το θεωρούσαν πρωταρχική παράμετρο ......
Ακριβώς τα αντίθετα ισχύουν.
Το εγχειρίδιο των ειδικών δυνάμεων γραφει για τα μέλη
που επιχειρουν πίσω από τις γραμμές του εχθρού και συλλαμβανονται:
Ποτε μην αρνειστε τα γεγονότα.
(είναι κλασσικό δείγμα πανικού)
Πάντα να αρνειστε τη σημασία τους.

Ο Bhutia εφαρμόζει το δόγμα με επιτυχία.
Ο EAR αρνείται τα ίδια τα γεγονότα.
Εμείς αναρωτιόμαστε: μηπως μας δουλεύουν;
 

A

AKARL

Guest
H τελευταία σου παράγραφος είναι η επιτομή του Ινδού guru, μόνο η Πυθία κατάφερνε να δίνει τόσο σαφή νοήματα
images (1).jpeg



Ανταποκρινόμενος εδώ, θα είχε νόημα αν έγραφες με.......νόημα
αρχείο λήψης (2).jpeg



Καταλαβαίνω ότι πειράζει το υπερεγώ αλλά έχει υπερμεγενθυθεί η εμμονή και η ασυναρτησία
Bfl1rZACMAAuH21.jpg
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ανταποκρινόμενος εδώ, θα είχε νόημα αν έγραφες με.......νόημα ;)

Σαν παρατηρητής διαπιστώνω συχνά-πυκνά τις αποκλίσεις από τα επιστημονικά αποτελέσματα που μπορεί κάποιος με απλές τεχνικές γνώσεις να καταλάβει από τους πραγματικούς γνώστες. Όπως η καραμέλα με το "μικρό RT60" μετρημένο από τα ηχεία. Καταλαβαίνω ότι πειράζει το υπερεγώ αλλά έχει υπερμεγενθυθεί η εμμονή και η ασυναρτησία ;)
Ο ίδιος αποφεύγω συστηματικώς να υπερηφανεύομαι για οποιαδήποτε μεγέθη...

Κατά τα άλλα και αφού διαμαρτύρεσαι χωρίς να επισημαίνεις όσες αποκλίσεις θα παρατηρούσες,έχω ο ίδιος να σχολιάσω δια λογαριασμό σου ότι η αξιόπιστη μέτρηση RT θα απαιτούσε παντοκατευθυντική ηχητική πηγή σε όλο το ακουστό φάσμα.

Τοποθετώντας όμως ένα ηχείο με εγγενείς περιορισμούς στην πολική απόκριση πάνω σε τρίεδρη γωνία για τη σκοπιμότητα της μέτρησης,αυτή η τεχνική αντισταθμίζει την υστέρησή τους ως πηγής από τα χαρακτηριστικά παντοκατευθυντικότητας.

Ήταν μια ευγενική χορηγία δίχως...τοποθέτηση προϊόντων.
Το εγχειρίδιο των ειδικών δυνάμεων γραφει για τα μέλη
που επιχειρουν πίσω από τις γραμμές του εχθρού και συλλαμβανονται:
Ποτε μην αρνειστε τα γεγονότα.
(είναι κλασσικό δείγμα πανικού)
Πάντα να αρνειστε τη σημασία τους.

Ο Bhutia εφαρμόζει το δόγμα με επιτυχία.
Ο EAR αρνείται τα ίδια τα γεγονότα.
Εμείς αναρωτιόμαστε: μηπως μας δουλεύουν;
Ως εκπαιδευμένος στις μεθόδους ανορθόδοξου πολέμου κατά τη στρατιωτική μου θητεία,επισημαίνω ότι βασική Αρχή δράσης είναι ν'αναζητάμε πάντα την τελική νίκη και ποτέ την..ίδια τη μάχη.:)

Αντί λοιπόν γι αδικαιολόγητες συγκρούσεις,μπορείς κάλλιστα ν'αναθεωρήσεις κάποιες απόψεις.
 


Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Αντί λοιπόν γι αδικαιολόγητες συγκρούσεις,μπορείς κάλλιστα ν'αναθεωρήσεις κάποιες απόψεις.
Μόνο η σύγκρουση επιχειρημάτων δικαιολογείται.
Εχω μια ευαισθησια με τις λογικές ανακολουθίες και τις ανακριβειες
ειδικά όταν εκφράζονται με απρέπεια αλλά αυτο δεν σε αφορά.....
Όσο για τις απόψεις ευχαρίστως θα αναθεωρουσα αλλά ....δεν είναι δικές μου.
 
Last edited:


Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Αντί άλλου σχολίου....

Μα καλά, δεν χρησιμοποίησε το "Δέλτα του Ντιράκ" ο άσχετος; :roflmao:

Είχε πλάκα εκεί που έδειχνε πως συνδέει κάποιος το ηχείο με τον ενισχυτή του, πραγματικά ανεκτίμητο σαν πληροφορία :roflmao:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Να αναφέρω ότι ο Antoni Grimani (Acoustician & Ex Dolby engineer) μιλάει για 25% απορρόφηση και 25% διάχυση σε κάθε τοίχο (τις συνολικής επιφάνειας).

Ο δε Ethan Winer θεωρεί απίστευτη βλακεία την διάχυση στον μπροστά τοίχο. Πίσω από τα ηχεία δηλαδή.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Να αναφέρω ότι ο Antoni Grimani (Acoustician & Ex Dolby engineer) μιλάει για 25% απορρόφηση και 25% διάχυση σε κάθε τοίχο (τις συνολικής επιφάνειας).

Ο δε Ethan Winer θεωρεί απίστευτη βλακεία την διάχυση στον μπροστά τοίχο. Πίσω από τα ηχεία δηλαδή.
Διότι οι συχνότητες που εμπίπτουν στην ωφέλιμη ζώνη λειτουργίας των διαχυτών συνήθως δεν θα εκπέμπονταν κατά κανόνα στην οπίσθια πλευρά ηχείων με συμβατική αρχιτεκτονική μονάδων.

Πλην όμως θα μπορούσαν να συμβάλουν στις επόμενες τάξεις ανακλάσεων με το πεδίον αντήχησης,ή άμεσα εφόσον τα ίδια τα ηχεία θα ήταν...εντοιχισμένα (τεχνική Early Sound Scattering).
Μα καλά, δεν χρησιμοποίησε το "Δέλτα του Ντιράκ" ο άσχετος; :roflmao:

Είχε πλάκα εκεί που έδειχνε πως συνδέει κάποιος το ηχείο με τον ενισχυτή του, πραγματικά ανεκτίμητο σαν πληροφορία :roflmao:
Οι αρετές σε μια προσέγγιση δεν αφομοιώνονται με ΄΄ξένα κόλυβα΄΄.Make your own buckwheat .:A
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
Να δείξουν οι ιατροί του φόρουμ στον Δρ.Τουλ πως μετρούν με τα ηχεία τους, και "με σήμα συνάρτηση Δέλτα του Dirac αντί...πιστολιάς" το RT του χώρου τους
Και ποιος σου είπε ότι δε του έχουμε δείξει ήδη; :tongue:

Τι είναι; Καλό ή κακό;:lol:

Όταν εγώ μιλούσα για πιστολιές, δεν υπήρχαν κλας ντε στο εμπόριο... Ήρθες τώρα μετά 20 χρόνια να μας πεις τι;

Θυμίζω ότι εκτός του Ρίου, όπου η μέτρηση του RT γίνεται με το umik, υπάρχει σε μας και μέτρηση RT με το λογισμικό του Trinnov, με το δικό του μικρόφωνο με 4 κάψες.

Οι τιμές που πήραμε για RT 60 ήταν ουσιαστικά όμοιες από τα 2 παραπάνω λογισμικά.

Τώρα συ τι ακριβώς θες;

Να υποτιμήσεις την ακρίβεια μέτρησης του RT 60;
Δηλαδή;
Τι ακριβώς θες να πεις;
Να μιλήσουμε με τον Τουλ; Οκ, μιλάμε μ'αυτόν, όπως και τόσοι άλλοι, σε φόρουμ κυκλοφορεί ο άνθρωπος, δε καταλαβαίνω δηλαδή τι θες. Τι άλλο θες;
Να μη μετράμε καθόλου γιατί δεν έχει νόημα;
Κούνα το κεφάλι σου και συ κι ο εντιτορ, και πείτε μου τι ακριβώς θέλετε.

Αερολόγοι...
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.211
Reaction score
26.957
Αντί άλλου σχολίου....

Υπάρχουν πληροφορίες για το ηχείο που χρησιμοποιεί?
άραγε, κάνει για πολυκάναλο?
τελικά νοιώθω μεγάλη συμπάθεια στα οποιουδήποτε είδους όμνι, πειράζει?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Και ποιος σου είπε ότι δε του έχουμε δείξει ήδη; :tongue:

Τι είναι; Καλό ή κακό;:lol:
...
Να μη μετράμε καθόλου γιατί δεν έχει νόημα;
Κούνα το κεφάλι σου και συ κι ο εντιτορ, και πείτε μου τι ακριβώς θέλετε.
Ό,τι θέλει μάλλον και ο...επιτήδειος φαρσέρ στο επόμενο...

 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top