Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Δεν είναι και λίγο πράγμα η στερεοφωνική εικόνα. Μεγάλη μαγκιά να ακούς μισό μέτρο πίσω απο τα ηχεία, δεξιά προς το κέντρο τα τουμπερλέκια, τρία μέτρα πίσω και σχεδόν κέντρο τις ντραμς, να παίζουν όλα ταυτόχρονα και να τα ξεχωρίζεις στη σκηνή ( war & eric burdon, paint it black medley ). Λίγο που την έχω ξεδιπλώσει αυτή τη στερεοφωνική εικόνα, έχω πάθει πλάκα.
Εντάξει, όχι πως έχεις άδικο.... αλλά παίζει ρόλο και τι ακούς συνήθως...
π.χ. τι εικόνα να ψάξω εδώ και γιατί;;; γκάζια θέλω!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.705
Reaction score
28.045
Γιατί είναι τόσο δύσκολο να αντιληφθεί κανείς ότι το πολυκάναλο στον ήχο τοποθετηθεί την σκηνή μπροστά και με τα υπόλοιπα κανάλια διορθώνει τις μλκς του χώρου μας;
Το πολυκάναλο ακόμα και upmixing δεν αιωρεί μπασιστες ούτε φέρνει το τουμπερλεκι στο κεφάλι σού και αν το κανει αυτό είναι κακη εφαρμογή. Στήνει τη σκηνή όπως ηχογραφήθηκε και όπως την έστησε ο μαστερας και αφαιρεί την κακή επίδραση του χώρου σου.
Δεν είναι απαγορευτικό να το πετύχεις αυτό με δικαναλο σύστημα , έχει αποδειχθεί στο παρελθόν ότι είναι εφικτό, απλά πλέον έχεις καλύτερα εργαλεία και ευκολότερο τρόπο να πετύχεις ανώτερο αποτέλεσμα.
Δύο αυτιά, αφού.

Έχεις δει εσύ αυτιά ΑΤΜOS?

:lolsign:
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.824
Εντάξει, όχι πως έχεις άδικο.... αλλά παίζει ρόλο και τι ακούς συνήθως...
π.χ. τι εικόνα να ψάξω εδώ και γιατί;;;
Nαι, ομολογουμένως με τα πριόνια δεν έχεις και πολλά να ψάξεις. Αν και απο όσο θυμάμαι απο πριν κάτι χρόνια που άκουγα τέτοια, υπάρχουν πληροφορίες, πλασματικές βέβαια.
Post automatically merged:

Δύο αυτιά, αφού.

Έχεις δει εσύ αυτιά ΑΤΜOS?

:lolsign:

 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.118
Reaction score
20.626



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.401
Reaction score
79.591
Τρελό πανηγύρι.
Μαζεύονται κι άλλοι.

:party:
Post automatically merged:

Γιατί είναι τόσο δύσκολο να αντιληφθεί κανείς ότι το πολυκάναλο στον ήχο τοποθετηθεί την σκηνή μπροστά και με τα υπόλοιπα κανάλια διορθώνει τις μλκς του χώρου μας;
Ειναι εξαιρετικά δύσκολο, και εξαρτάται απο την αντιληπτική ικανότητα του καθενός.
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Τρελό πανηγύρι.
Μαζεύονται κι άλλοι.

:party:
Ε, Σαββατοβραδο ερχεται δεν συμφερει η εξοδος, οποτε θα την βγαλουμε διασκεδαζοντας εδω - και μαλιστα πολυκαναλα απο δυο (ΔΥΟ) αρχικα στερεοφωνικα καναλια
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.824
Να ρωτήσω και εγώ κάτι ρε παιδιά, ήρεμα θα ρωτήσω,
Γιατί ορχήστρα έχει πολλά πολλά βιολιά ενώ έχουμε δύο αυτιά ε ;

Ήρεμα ρωτάω...
ευχαριστω
Αν το πας στο να βάλουμε ένα ηχείο ανά όργανο, θα πηδηχτώ απο το παράθυρο!!!
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Να ρωτήσω και εγώ κάτι ρε παιδιά, ήρεμα θα ρωτήσω,
Γιατί ορχήστρα έχει πολλά πολλά βιολιά ενώ έχουμε δύο αυτιά ε ;

Ήρεμα ρωτάω...
ευχαριστω
Γιατι το ενα θα ακουγοταν σαν ...πριτς στην τεραστια αιθουσα
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.401
Reaction score
79.591
Εντάξει, όχι πως έχεις άδικο.... αλλά παίζει ρόλο και τι ακούς συνήθως...
π.χ. τι εικόνα να ψάξω εδώ και γιατί;;; γκάζια θέλω!
Προφανώς το ίδιο επιχείρημα , με την ίδια ηχογράφηση, μπορει να το χρησιμοποιήσει και ενας υποστηρικτής του mono ενάντια στο stereo
Post automatically merged:

μ' ενδιαφέρει η απόκριση και η απαραμόρφωτη αναπαραγωγή σε υψηλές στάθμες
Και τα δυο αυξάνονται πολλαπλασιαστικά στην πολυκαναλη αναπαραγωγή
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Προφανώς το ίδιο επιχείρημα , με την ίδια ηχογράφηση, μπορει να το χρησιμοποιήσει και ενας υποστηρικτής του mono ενάντια στο stereo
Αμα ολα ακουγονται σαν φασαρια γιατι οχι;
Να δεις τι ωραια που ακουγονται με ενα jbl flip!
 


Μηνύματα
63
Reaction score
150
Να ρωτήσω και εγώ κάτι ρε παιδιά, ήρεμα θα ρωτήσω,
Γιατί ορχήστρα έχει πολλά πολλά βιολιά ενώ έχουμε δύο αυτιά ε ;

Ήρεμα ρωτάω...
ευχαριστω
Οταν πας εσυ πες τους τα μισα να τα βαλουν απο πισω.
Ειλικρινα αν αυτη ειναι ερωτηση σοβαρη τοτε κακως ασχολειστε με τον ηχο.
Ο λογος που ασχολουνται οι περισσοτεροι τελικα ειναι για να μοστραρουν τα μηχανηματα,οι δε ποιό ηλιθιότεροι ψαχνουν για χαμένες μάγισσες.
Τελος παντων,βλέπω η επιχειρηματολογια της ειρωνιας περισσευει ,τα δε μαγαζια ψαχνουν για αφελης,η βιομηχανια πουλαει οτι γουσταρει τζιρος να γινετε,και τα φορα στην Ελλαδα απαρτιζονται απο μια κλικα ανθρωπων που ειναι κτημα τους η γνωση και οι υπολοιποι ειναι αντικειμενο προς ειρωνια,ειναι το χαρακτηριστικο του νεοελληνα αυτο.
Εχω την προθεση για συζητηση αλλα βλέπω τελικα ανθρωπους που αγοραζουν μηχανηματα για να ακουνε πως κλεινουν οι πορτες (μιλάμε για κριση παρανοιας) ,αγοραστε οτι ψηφιακη χαζομαρα θελετε,ψωνιστε κι ενεργα ηχεια,βαλτε τα και στο μπανιο να σας βοηθουν στην ενεργητικοτητα σας,αλλα να γνωριζετε μαγαζια και ιθαγενης οτι ολοι δεν ειναι ηλιθιοι.
ΑΥΤΑ.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τι θες να μου πεις με αυτό το λινκ Κωστακόγια?
Κινδυνεύει ο προστάτης μου και πρέπει να πάρω άμεσα μέτρα?
Μιλά καθαρά Κωστακόγια!!
 


Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.824
Οταν πας εσυ πες τους τα μισα να τα βαλουν απο πισω.
Ενδιαφέρον. Για πες μας λίγο. Τί θα συμβεί αν πάρεις τουλάχιστον ένα βιολί και το βάλεις να παίξει στο δωμάτιό σου και τί θα συμβεί αν το βάλεις να παίξει σε ανηχοϊκό θάλαμο...?
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.507
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top