Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Αν λοιπόν όπως λες, κατάφερες σε δικάναλο σύστημα ν ακούσεις τη φωνή εκτός του πεδίου ανάμεσα των τοιχοματικών ορίων των δύο ηχείων και μάλιστα ψηλά όπως λες, τότε όντως το σύστημα θα έκανε ένα σκασμό λεφτά για να μπορεί να σου δημιουργεί την αίσθηση του πλάτους και του ύψους και του βάθους που περιέγραψες!!
Ο ήχος πρέπει να φεύγει από τα στενά όρια των ηχείων στο δικάναλο, αν όχι..κάτι δε πάει καλά!...Απλά, αν δεν έχεις ξανάρθει σ' επαφή με τέτοια στησίματα ηχοσυστημάτων....σου φαίνεται λάθος ενώ έτσι πρέπει να παίζει!! :wink: :wink:
Fcuk ρε, ακόμα και το δικό μου ( στον δικό μου χώρο ) σηκώνει ύψος στην εικόνα. Μάλιστα, έχει αρχισει να το κάνει τον τελευταίο καιρό που έχω ασχοληθεί μαζί του. Παλιότερα τα έπαιζε όλα στην ίδια ευθεία. Επομένως, συμφωνώ!
 


Μηνύματα
206
Reaction score
221
Αν λοιπόν όπως λες, κατάφερες σε δικάναλο σύστημα ν ακούσεις τη φωνή εκτός του πεδίου ανάμεσα των τοιχοματικών ορίων των δύο ηχείων και μάλιστα ψηλά όπως λες, τότε όντως το σύστημα θα έκανε ένα σκασμό λεφτά για να μπορεί να σου δημιουργεί την αίσθηση του πλάτους και του ύψους και του βάθους που περιέγραψες!!
Ο ήχος πρέπει να φεύγει από τα στενά όρια των ηχείων στο δικάναλο, αν όχι..κάτι δε πάει καλά!...Απλά, αν δεν έχεις ξανάρθει σ' επαφή με τέτοια στησίματα ηχοσυστημάτων....σου φαίνεται λάθος ενώ έτσι πρέπει να παίζει!! :wink: :wink:
Συμφωνώ με αυτά που λες σε όλα, δεν συμφωνώ να ακούω την φωνή του τραγουδιστή στο ταβάνι, απο το κέντρο ανάμεσά στα δύο ηχεία ερχόταν η φωνή αλλά στο ταβάνι δεν μου άρεσε.
 

Μηνύματα
125
Reaction score
377
Διαβαζει κοζμος, κανονιστε τι γραφετε ε....
Έτσι α
Συμφωνώ με αυτά που λες σε όλα, δεν συμφωνώ να ακούω την φωνή του τραγουδιστή στο ταβάνι, απο το κέντρο ανάμεσά στα δύο ηχεία ερχόταν η φωνή αλλά στο ταβάνι δεν μου άρεσε.
Απο πικάπ άκουσες τη φωνή στο ταβάνι?
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Συμφωνώ με αυτά που λες σε όλα, δεν συμφωνώ να ακούω την φωνή του τραγουδιστή στο ταβάνι, απο το κέντρο ανάμεσά στα δύο ηχεία ερχόταν η φωνή αλλά στο ταβάνι δεν μου άρεσε.
Αν αυτό ήθελε ο παραγωγός να πετύχει, μας αρέσει ή όχι το σωστό ηχοσύστημα οφείλει να ... βάλει το τραγουδιστή στο ταβάνι!! Σαν να είσαι σε συναυλία στις πρώτες θέσεις κι ο τραγουδιστής είναι μπροστά σου στη σκηνή και ψηλά!
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Έτσι α

Απο πικάπ άκουσες τη φωνή στο ταβάνι?
Πίκαπ και cd ακουσα, προφανώς αναφέρομαι στο οτι ο χώρος και το στήσιμο ήταν λάθος οχι το ηχοσυστημα, η φωνή οσο και τα όργανα κάναν βόλτες στο ταβάνι. Το είπα στο φίλο που άκουσε ιπτάμενα πιάνα σε ενα πολυκαναλο ότι ήταν λάθος στημένο και κανονικά δεν πρέπει να ακούγεται έτσι.
 

Μηνύματα
125
Reaction score
377
Πίκαπ και cd ακουσα, προφανώς αναφέρομαι στο οτι ο χώρος και το στήσιμο ήταν λάθος οχι το ηχοσυστημα, η φωνή οσο και τα όργανα κάναν βόλτες στο ταβάνι. Το είπα στο φίλο που άκουσε ιπτάμενα πιάνα σε ενα πολυκαναλο ότι ήταν λάθος στημένο και κανονικά δεν πρέπει να ακούγεται έτσι.
έχεις απόλυτο δίκιο, λάθος στήσιμο.
Post automatically merged:

έχεις απόλυτο δίκιο, λάθος στήσιμο.
Σε ρώτησα αν το άκουσες από πικάπ γιατί μπορει να συμβεί αυτό αν η κεφαλή δεν είναι σωστά στημένη.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.398
Υπάρχουν κάποιες περίεργες ηχογραφήσεις (λίγες) που βάζουν τον ακροατή στη μέση μιας ορχήστρας ή στη θέση του μαέστρου. Ή μέσα σε ενα πιάνο!!! :o

Εχουν ενδιαφέρον, αλλά δεν είναι η καθιερωμένη προσέγγιση του πολυκάναλου ήχου.
Αν ο @Maklit έτυχε να ακούσει μια απο αυτές, μπερδεύτηκε.
Θα είναι άλλη μια ευκαιρία να θυμίσω την ιστορία με τον ελέφαντα:


Προφανώς και αναφέρομαι σε ακουστικά σύνολα (πχ μια συμφωνική ορχήστρα ή ενα τζαζ τρίο) και όχι ηχογραφήσεις ηλεκτρονικής μουσικής όπου δεν υφίσταται πραγματικό γεγονός, και ο συνθέτης ή ο παραγωγός μπορεί να βάλει τα πιάνα να πετάνε και να γυρίζουν και γύρω γύρω απο το κεφάλι μας αν αυτό τον εκφράζει καλλιτεχνικά.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Πίκαπ και cd ακουσα, προφανώς αναφέρομαι στο οτι ο χώρος και το στήσιμο ήταν λάθος οχι το ηχοσυστημα, η φωνή οσο και τα όργανα κάναν βόλτες στο ταβάνι. Το είπα στο φίλο που άκουσε ιπτάμενα πιάνα σε ενα πολυκαναλο ότι ήταν λάθος στημένο και κανονικά δεν πρέπει να ακούγεται έτσι.
OK, αν κόβουν βόλτες και είναι όλα στο ταβάνι, τότε μάλλον υπάρχει πρόβλημα.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Προφανώς το ίδιο επιχείρημα , με την ίδια ηχογράφηση, μπορει να το χρησιμοποιήσει και ενας υποστηρικτής του mono ενάντια στο stereo
Ναι άμα ποτέ ανοίξει thread, mono vs stereo ας το χρησιμοποιήσουν
Για την ίδια ηχογράφηση και κει ισχύει αφού το θες....
Δεν είναι καλύτερα ένα mono PA ηχείο που βαράει αλύπητα από μια κλανιά stereo;;;
Επίσης καλύτερο και από ένα πολυκάναλο από αυτά που πουλάνε με το κιλό στα καταστήματα με στερεοφωνικά και ψυγεία.
Αυτό δε σημαίνει πως γενικά το mono είναι καλύτερο από το stereo ή το πολυκάναλο. Ούτε πως πρέπει να πετάξουμε το stereo για να βάλουμε mono όπως πιθανότατα υπονοείς.
Σημαίνει μόνο αυτό που είπα, πως η στερεοφωνική εικόνα δεν είναι πάντα προτεραιότητα, ειδικά σε κάποια είδη μουσικής.
Το mono μια χαρά έχει τη θέση του στα φορητά ηχειάκια. Για τα υπόλοιπα γίνεται η κουβέντα ..... stereo vs πολυκάναλο... ε, άμα εσύ με το πολυκάναλο ακούς κάποια εικόνα σ' αυτα τα κομμάτια σαν αυτό που παρέθεσα και πιστεύεις πως έχεις φέρει το ...μουσικό δρώμενο και τους ...μουσικούς στο σπίτι σου... οκ :p
Βάλε και άλλα τεμάχια μην τυχόν και δεν ήρθαν όλοι οι μουσικοί!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.598
Reaction score
27.942
Άσχετο με την σημερινή κουβέντα sorry αλλά έψαχνα τώρα για μένα λύσεις για το μέλλον και βρήκα τον flush mounted τρόπο των Genelec με την τρούπα πίσω, που ψάχναμε να καταλάβουμε πως γένιν ατό.

Λοιπόν με αφορμή αυτό όπως θα θυμάστε
Screenshot_20190812_071657.jpg

ή αυτό στα σπίτια
Screenshot_20191101_084246.jpg


Έχουμε αυτό εδώ, $350 έκαστο.
Screenshot_20191109_173145.jpg
Screenshot_20191109_173122.jpg
Screenshot_20191109_172859.jpg


Ναι ένα χιλιάρικο για τα 3 μπροστά αλλά γλιτώνεις αρκετά βάσανα μετά.
Στην τρύπα που έχει πίσω στο κέντρο περνάει το καλώδιο. Έχει η Genelec 1 καλώδιο θωρακισμένο για σήμα και ρεύμα μαζί. Πάει κουλούρα όλο στα $310 τα 100m είδα.
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.598
Reaction score
27.942
Μην το υποτιμάτε το mono. Όλη την αγγαρεία στο πολυκάναλο (ταινίες, συναυλίες) το κεντρικό την τραβάει.

Toole

Για αυτό πρέπει τουλάχιστον να είναι το ίδιο με τα LR.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.312
Αν αυτό ήθελε ο παραγωγός να πετύχει, μας αρέσει ή όχι το σωστό ηχοσύστημα οφείλει να ... βάλει το τραγουδιστή στο ταβάνι!! Σαν να είσαι σε συναυλία στις πρώτες θέσεις κι ο τραγουδιστής είναι μπροστά σου στη σκηνή και ψηλά!
Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!


Άσχετο με την σημερινή κουβέντα sorry αλλά έψαχνα τώρα για μένα λύσεις για το μέλλον και βρήκα τον flush mounted τρόπο των Genelec με την τρούπα πίσω, που ψάχναμε να καταλάβουμε πως γένιν ατό.

Λοιπόν με αφορμή αυτό όπως θα θυμάστε
View attachment 142920
ή αυτό στα σπίτια
View attachment 142928

Έχουμε αυτό εδώ, $350 έκαστο.
View attachment 142921 View attachment 142922 View attachment 142923

Ναι ένα χιλιάρικο για τα 3 μπροστά αλλά γλιτώνεις αρκετά βάσανα μετά.
Στην τρύπα που έχει πίσω στο κέντρο περνάει το καλώδιο. Έχει η Genelec 1 καλώδιο θωρακισμένο για σήμα και ρεύμα μαζί. Πάει κουλούρα όλο στα $310 τα 100m είδα.
Κι εδώ βλέπουμε τι μπορεί να καταφέρει η επιστήμη...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αν το πας στο να βάλουμε ένα ηχείο ανά όργανο, θα πηδηχτώ απο το παράθυρο!!!
Οι ηχολήπτες κάνουν συνήθως κάτι πιο...extreme ; βάζουν πολλά μικρόφωνα για το ίδιο...όργανο.
Και είναι κακό που θέλουμε να καταλάβουν κι άλλοι?Αυτό είναι δικό σου θέμα.
Πάλι βλέπω να λέει κάποιος για κλίκα και ώς συνήθως κάποιος που δεν συμφωνεί με κάποια γραφόμενα.
We are wide open!O καθένας ''αντιλαμβάνεται'' αυτό που μπορεί !
Και ποιός τραβάει ζόρι?
Να μιλάς λοιπόν μ αυτούς τους πέντε και να εκθειάζετε ο ένας τις απόψεις του άλλου μέχρι τελικής αυτοεπιβεβαίωσης.
Αυτοικανοποίησης...θα θελες ίσως να πεις.:lolsign:
Αυτό πάλι που ξέρω εκ των προτέρων ποιοί θα μπούν στην κουβέντα και τι θα πούν?!
What is a klakadoros?
Who is a klakadoros?
Κλείνουν τριάντα χρόνια από την πτώση του...τείχους στο Βερολίνο.Έτσι,πληροφοριακώς. :Α
(Αυτό φαντάζομαι...να μην το περίμενες) :Α
Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!
Προφητικώς...
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Αλλά τα μάτια πάντα χαμηλά...Χαμηλοβλεπούσα αυτή η Επιστήμη. :Α
Η ορθή εκτίμηση για την επιστήμη πάει κάπως έτσι:

"Μια κυρία επισκέπτεται ένα ψυχίατρο.
-ποιο είναι το πρόβλημα σας κυρία μ?
- ακούστε γιατρέ μου. Το πρωί όταν ξυπνάω, ε..να.. έχω ορέξεις!

- δηλαδή?

- να, ξυπνάω τον άντρα μου και... κάνουνε σεξ!

- μάλιστα κυρία μου!

- μετά φεύγει για δουλειά κι εγώ πάω για τα ψώνια της ημέρας...
Ξεκινάω από το Γιάννη το χασάπη, παίρνω κρέας ... και..μ ερεθίζει ο τρόπος που κόβει τις μπριζόλες...
Ε, κατάλαβενεται τώρα....
Το κάνουμε 2 φορές και μετά φεύγω.

- ενδιαφέρον θα έλεγα..

- ναι, μετά πάω στο μανάβικο...
Αυτά τ αγγούρια γιατρέ μου με " φτιάχνουν"!!.. αφήστε δε αυτό το παλιόπαιδα ο Μανώλης ο μανάβης... κλείνει για λίγο το μαγαζί και το κάνουμε 2 φορές!!

-Τι μου λέτε!!

Ναι γιατρέ μου, κατόπιν πάω για ψωμί,..αχχ αυτός ο φούρναρης!!
Το κάνουμε στο ζημωτηριο άλλες 2 φορές!!.. μετά πάω στο ψαρά, τι παίδαρος θεέ μου!!, Να μη σας τα περιγράψω καλύτερα!!!.. σειρά παίρνει ο φαρμακοποιός, ο καφετζής..

- μα εσείς κυρία μου είστε άρρωστη!!!!

- ναι γιατρέ μου!!
Αυτό λέω κι εγώ!!, μπορείτε να μου το γράψετε σ ένα χαρτί, γιατί ο άντρας μου πουτ@ν@ μ ανεβάζει, πουτ@ν@ με κατεβάζει??? "
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Η ορθή εκτίμηση για την επιστήμη πάει κάπως έτσι:

"Μια κυρία επισκέπτεται ένα ψυχίατρο.
-ποιο είναι το πρόβλημα σας κυρία μ?
- ακούστε γιατρέ μου. Το πρωί όταν ξυπνάω, ε..να.. έχω ορέξεις!

- δηλαδή?

- να, ξυπνάω τον άντρα μου και... κάνουνε σεξ!

- μάλιστα κυρία μου!

- μετά φεύγει για δουλειά κι εγώ πάω για τα ψώνια της ημέρας...
Ξεκινάω από το Γιάννη το χασάπη, παίρνω κρέας ... και..μ ερεθίζει ο τρόπος που κόβει τις μπριζόλες...
Ε, κατάλαβενεται τώρα....
Το κάνουμε 2 φορές και μετά φεύγω.

- ενδιαφέρον θα έλεγα..

- ναι, μετά πάω στο μανάβικο...
Αυτά τ αγγούρια γιατρέ μου με " φτιάχνουν"!!.. αφήστε δε αυτό το παλιόπαιδα ο Μανώλης ο μανάβης... κλείνει για λίγο το μαγαζί και το κάνουμε 2 φορές!!

-Τι μου λέτε!!

Ναι γιατρέ μου, κατόπιν πάω για ψωμί,..αχχ αυτός ο φούρναρης!!
Το κάνουμε στο ζημωτηριο άλλες 2 φορές!!.. μετά πάω στο ψαρά, τι παίδαρος θεέ μου!!, Να μη σας τα περιγράψω καλύτερα!!!.. σειρά παίρνει ο φαρμακοποιός, ο καφετζής..

- μα εσείς κυρία μου είστε άρρωστη!!!!

- ναι γιατρέ μου!!
Αυτό λέω κι εγώ!!, μπορείτε να μου το γράψετε σ ένα χαρτί, γιατί ο άντρας μου πουτ@ν@ μ ανεβάζει, πουτ@ν@ με κατεβάζει??? "
Εφόσον το θέτεις έτσι,υποχρεώνομαι να σε πληροφορήσω ότι η εκδήλωση νυμφομανίας μπορεί να συνιστά σύμπτωμα σοβαρών ψυχολογικών διαταραχών,ορμονικών παθήσεων,παρενέργειες φαρμάκων,ή μέχρι και όγκων στον εγκέφαλο.

Η εξέλιξη της αντιμετώπισής της μοιάζει μ'εκείνη της...βινυλιομανίας χωρίς όμως να συνοδεύεται η δεύτερη από ανάλογο στιγματισμό..
Στη σύγχρονη εποχή υπόκειται σε διαγνωστικές μεθόδους και θεραπευτικές ενέργειες που στοχεύουν τα αίτια και πράττουν τα δέοντα.
Αντιθέτως,σε προηγούμενους αιώνες κυριαρχούσαν ή ακόμα και σήμερα σε υπανάπτυκτες κοινωνίες επικρατούν η δαιμονοποίηση και οι...ακρωτηριασμοί γυναικείων γεννητικών οργάνων (ωοθηκών,κλειτοριδεκτομή) .

Ευτυχώς η Επιστήμη προοδεύει.Οι άνθρωποι πάλι,όχι απαραιτήτως.:O_o:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.446
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top