Αγορά ενεργών

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Καταρχήν είναι στο 1 μέτρο από το ζευγάρι, άρα -6 ντιμπι το καθένα, άρα 108 Μαξ εσπιελ στο μέτρο.
Όταν αναφέρουν χαρακτηριστικά μιλάνε για ζευγάρι;
Ειδικά για τα ενεργά που τα πουλάνε συνήθως ως μονάδα;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.687
O ενδιαφερόμενος θέλει να ακούει σε "ζωντανές στάθμες"; Έχει δηλώσει κάτι τέτοιο; Θα μου ξέφυγε.
Ε, τι; Ψόφιες; :lol:

Δε χρειάζονται δηλώσεις.

Οι παραμορφώσεις που προκύπτουν από χαζοσετάπ, κάνουν πολύ κόσμο να νομίζει ότι ακούει δυνατά, απλώς γιατί ενοχλείται από υψηλότερες στάθμες.

Μόλις στρώσει το πράμα και φύγουν οι παραμορφώσεις και οι τονικές αλλοιώσεις και στρεβλώσεις, μετά δε θες ψόφιες στάθμες, θες να το χαρείς, ούτε σε ενοχλεί καθόλου, ούτε καν νιώθεις ότι η στάθμη έφτασε εκεί που έφτασε, σε τραβάει το βολιουμ ασταμάτητα.

Όποιος νομίζει το αντίθετο, δε ξέρει τι του γίνεται. ;)
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Άκου φίλε γιατί λέγονται και υπερβολές και δεν θα βγάλεις άκρη.
Πρόσφατα πήρα ενεργά ηχεία στο budget που ψάχνεσαι. 350 ευρώ το ένα
Στην αρχή είχα φύσημα με ψεύτο καλώδια των 0,50 ευρώ το μέτρο. Πήρα ένα άλλο με κάνα 2ευρω και το φύσημα εξαφανίστηκε από τη απόσταση που δείχνω στην φώτο.
Δηλαδής τίποτις. Μηδεν πρόβλημα.
Αμα ψάξεις έχω ανοίξει θέμα κάπου.
Στα 2.90 μέτρα απόσταση ακρόασης μαζι με sub βέβαια ,τα δύο 8άρια παίζουν ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ ( όχι υποκειμενικά) View attachment 142918
Αυτά...
Καλά δεν πιστεύω ότι θέλεις να το πιστέψουμε αυτό που λες.!
Δλδ με αλλαγή καλωδίου κόπηκε το φύσημα που ούτως ή άλλως υπάρχει σε όλα τα ηχεία , ανεξάρτητα αν είναι ενεργά η παθητικά.
Οτι δλδ κόπηκε ο ελάχιστος θόρυβος που έχουν όλοι οι ενισχυτές και ακούς πάντα στα tweeters αν κολλήσεις το αυτί σου επάνω τους.
Οτι δλδ κάποιοι κατασκευαστές ένεργοποοιούν το mute σε ιδιαίτερο κύκλωμα όταν το ενισχυτικό δεν παίρνει σήμα για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Να μην ακούγεται τίποτα.
Οτι δλδ , ό,τι μα ότι ενισχυτικό και αν πάρεις , αυτό το ελάχιστο συνήθως φύσημα , πάντα θα υπάρχει , εφόσον το ενισχυτικό δεν έχει κύκλωμα mute που να αποσυνδέει το ηχείο από την έξοδο του ενισχυτή .
Και εσύ το έλυσες το πρόβλημα με την αλλαγή καλωδίου?
Μπράβο , αλλά να σου πω ότι όταν ακούγεται θόρυβος από την κατσαρόλα που βράζεις μακαρόνια είναι λόγω βρασμού του νερού. Οτι και να κάνεις , το νερό όταν βράζει (είτε με μακαρόνια είτε χωρίς ) κάνει θόρυβο.
Αμα λοιπόν εσύ κατάφερες να βράσεις μακαρόνια χωρίς θόρυβο , Ε, τι να πω ? μπράβο! Αν και αμφιβάλλω άν γίνεται.
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Καταδικάζουμε το θόρυβο από όπου κι αν αυτός προέρχεται, αλλά αποκλείεται να προέρχεται κατευθείαν από τα ενισχυτικά.
Μπα και απο που προέρχεται ? από παθητικά υλικά όπως τα μεγάφωνα? Που αν δεν τα διεγείρεις καταλλήλως είναι μούγκα στην στρούγκα?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Μπα και απο που προέρχεται ? από παθητικά υλικά όπως τα μεγάφωνα? Που αν δεν τα διεγείρεις καταλλήλως είναι μούγκα στην στρούγκα?
ένα απλό ground loop από τα rca...
τι ποιο φυσιολογικό?
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Μπα και απο που προέρχεται ? από παθητικά υλικά όπως τα μεγάφωνα? Που αν δεν τα διεγείρεις καταλλήλως είναι μούγκα στην στρούγκα?
Προέρχεται από τα ενισχυτικά, αλλά η τελική πηγή είναι τα μεγάφωνα. Δεν έρχεται ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ από τα ενισχυτικά. Να στο κάνω ακόμη πιο εύκολο: αν αποσυνδέσεις τα μεγάφωνα από τα ενισχυτικά, δεν θα ακούσεις τίποτε.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Και στα παθητικα ακουγεται φυσημα, οταν κολλας ομως το αυτί σου πανω στο τουίτερ. Φυσιολογικο και αποδεκτό.
Το εθεσα ως θεμα για τα ενεργά διοτι αφενος το έχω ξαναδιαβάσει εδώ μέσα, αφετερου η μοναδικη εμπειρία που εχω απο ακρόαση ενεργών ηταν με ηχεία pa της jbl που το φυσημα ακούγεται απο 2 μέτρα μακρυα! Προφανως στα ενεργα μονιτορ που με ενδιαφερουν κατι τετοιο δεν ισχύει. Φυσημα που δεν το ακούς στα 50 εκ. δεν αποτελεί θέμα συζήτησης ή λόγο ανησυχίας.
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Όποιος νομίζει το αντίθετο, δε ξέρει τι του γίνεται. ;)
Η ακλόνητη πεποίθησή σου ότι κατέχεις την απόλυτη αλήθεια είναι, ας πούμε, well-documented στο φόρουμ, οπότε δεν χρειάζεται κάποιο έξτρα σχόλιο από μένα.
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
Άκου φίλε γιατί λέγονται και υπερβολές και δεν θα βγάλεις άκρη.
Πρόσφατα πήρα ενεργά ηχεία στο budget που ψάχνεσαι. 350 ευρώ το ένα
Στην αρχή είχα φύσημα με ψεύτο καλώδια των 0,50 ευρώ το μέτρο. Πήρα ένα άλλο με κάνα 2ευρω και το φύσημα εξαφανίστηκε από τη απόσταση που δείχνω στην φώτο.
Δηλαδής τίποτις. Μηδεν πρόβλημα.
Αμα ψάξεις έχω ανοίξει θέμα κάπου.
Στα 2.90 μέτρα απόσταση ακρόασης μαζι με sub βέβαια ,τα δύο 8άρια παίζουν ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ ( όχι υποκειμενικά) View attachment 142918
Αυτά...
Οκ τα κατάλαβα, focal alpha 80. Με μπέρδεψε η οπτική γωνία.
 


Μηνύματα
2.196
Reaction score
2.719
Σικέ Σικέ
Οταν δηλώνεις απόσταση δεν θα μου τη βγαίνεις με ασύρματα

:lolsign:
Ναι.
Απλά είμαι της άποψης ότι αν δεν έχεις το χρηματικό ποσό για αξιοπρεπή ηχεία καλύτερα να αγοράσεις αξιοπρεπή ακουστικά.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Προέρχεται από τα ενισχυτικά, αλλά η τελική πηγή είναι τα μεγάφωνα. Δεν έρχεται ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ από τα ενισχυτικά. Να στο κάνω ακόμη πιο εύκολο: αν αποσυνδέσεις τα μεγάφωνα από τα ενισχυτικά, δεν θα ακούσεις τίποτε.
Κάνεις τραγικό λάθος. Προέρχεται ΑΠΕΥΘΕΊΑΣ από τα ενισχυτικά , μιας και είναι παράγωγό τους .
Ενισχυτής= φύσημα. Τέλος.
Δεν το γλυτώνεις που να κοπανιέσαι κάτω.
Αν αποσυνδέσεις το μεγάφωνο φυσικά και δεν υπάρχει , αφού δεν υπάρχει πηγή εκπομπής ήχου. Δεν θα μπορούσε να το βγάλει μόνος του ο ενισχυτής.
Όπως ξαναέγραψα κάποιοι ενισχυτές υλοποιούν κύκλωμα σίγασης , όταν δεν έχουν σήμα στην είσοδο, ως εκ τούτου δεν ακούς τίποτα γιατί πολύ απλά τα μεγάφωνα δεν συνδέονται με τον ενισχυτή , διότι το ρελέ εξόδου διακόπτει την σύνδεσή τους.
Ο ενισχυτής όμως συνεχίζει να παράγει το εν λόγω φύσημα. Είναι φυσικό επόμενο, όπως ο ήχος ενός κινητήρα στο ρελαντί. Εξαιρούνται οι ηλεκτροκινητήρες που δεν νοείται κάτι τέτοιο.
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Κάνεις τραγικό λάθος. Προέρχεται ΑΠΕΥΘΕΊΑΣ από τα ενισχυτικά , μιας και είναι παράγωγό τους .
Ενισχυτής= φύσημα. Τέλος.
Δεν το γλυτώνεις που να κοπανιέσαι κάτω.
Αν αποσυνδέσεις το μεγάφωνο φυσικά και δεν υπάρχει , αφού δεν υπάρχει πηγή εκπομπής ήχου. Δεν θα μπορούσε να το βγάλει μόνος του ο ενισχυτής.
Όπως ξαναέγραψα κάποιοι ενισχυτές υλοποιούν κύκλωμα σίγασης , όταν δεν έχουν σήμα στην είσοδο, ως εκ τούτου δεν ακούς τίποτα γιατί πολύ απλά τα μεγάφωνα δεν συνδέονται με τον ενισχυτή , διότι το ρελέ εξόδου διακόπτει την σύνδεσή τους.
Ο ενισχυτής όμως συνεχίζει να παράγει το εν λόγω φύσημα. Είναι φυσικό επόμενο, όπως ο ήχος ενός κινητήρα στο ρελαντί. Εξαιρούνται οι ηλεκτροκινητήρες που δεν νοείται κάτι τέτοιο.
ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ να μην καταλάβεις ό,τι έγραψα, Δεν ξέρω πώς, ειλικρινά.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.142
Reaction score
26.706
Αν αποσυνδέσεις το μεγάφωνο φυσικά και δεν υπάρχει , αφού δεν υπάρχει πηγή εκπομπής ήχου. Δεν θα μπορούσε να το βγάλει μόνος του ο ενισχυτής.
Εδώ είναι το σημείο. :)
Επιτρέψτε μου να διευκρινίσω. Η ερώτησή μου, η οποία αποτέλεσε την αφορμή αυτού του διαλόγου, ήταν από πού εκπέμπεται ο θόρυβος. Αν είναι δηλαδή φύσημα απ' το μεγάφωνο ή βούισμα απ' το ενισχυτικό.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
@gid Καλά δεν είναι η πρώτη φορά που δεν συνενοούμαστε εμείς οι δύο.
Για γράψε λοιπόν τι δεν κατάλαβα από όσα έγραψες? Υπ όψην είμαι τεχνικός .
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Εδώ είναι το σημείο. :)
Επιτρέψτε μου να διευκρινίσω. Η ερώτησή μου, η οποία αποτέλεσε την αφορμή αυτού του διαλόγου, ήταν από πού εκπέμπεται ο θόρυβος. Αν είναι δηλαδή φύσημα απ' το μεγάφωνο ή βούισμα απ' το ενισχυτικό.
Για να δούμε τώρα... είμαι περίεργος....
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Εδώ είναι το σημείο. :)
Επιτρέψτε μου να διευκρινίσω. Η ερώτησή μου, η οποία αποτέλεσε την αφορμή αυτού του διαλόγου, ήταν από πού εκπέμπεται ο θόρυβος. Αν είναι δηλαδή φύσημα απ' το μεγάφωνο ή βούισμα απ' το ενισχυτικό.
Φίλε Σταύρο το φύσημα προέρχεται από τον ενισχυτή. Το μεγάφωνο ότι και αν είναι δεν είναι εις θέση να δημιουργήσει βόμβο , ή οτιδήποτε άλλο από αυτό που τροφοδοτείται.
Ο βόμβος από ένα ground loop βγαίνει σαφώς από τον ενισχυτή.
Το ίδιο και το φύσημα , που βγαίνει από ένα tweeter. Δεν το βγάζει το μεγάφωνο από μόνο του , Δεν δύναται να πράξει κάτι τέτοιο το μεγάφωνο από μόνο του.
Το μεγάφωνο ότι του δώσεις , λίγο πολύ , παίζει. Αν δεν του δώσεις τίποτα , δεν θα παίξει τίποτα.
Κάτι που από ότι φαίνεται αδυνατεί να κατανοήσει ο GID.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.456
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top