Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί




Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.611
Στο σύγχρονο ιμερσιβ πολυκάναλο σεταπ, δεν είναι διόλου απίθανο να πετάνε και μερικά βγιολιά, αναλόγως της διάθεσης του μαστερά.
Βγιολιά ας πετάνε ρε. Δοξάρια να μην πετάνε και βγάλουμε κανα μάτι... :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
δεν ακούγεται από τα πλαϊνά ηχεία να έρχεται τίποτα απολύτως
Μόνη εξαίρεση, κάνας συναχωμένος ακροατής που βήχει, ή κάνας ακαρλ που μυξογελάει γράφοντας από το κινητό στο φόρουμ, ενώ έχει πάει να ακούσει Βιβάλντι στο Μέγαρο, και κάθεται ο Θέμης παραδίπλα και ηχογραφεί. :gotcha:

Πρακτικά, κι όσον αφορά την ορχήστρα, στο 99,5% δεν ακούς τίποτα απολύτως να έρχεται από τα πλαϊνά, ούτε από τα πίσω και φυσικά από τα πάνω ηχεία.

Όλα έρχονται μόνο από μπροστά, και νιώθεις ολόβερ την αντήχηση της αίθουσας που παίζει η ορχήστρα.

Ξέρω Τζιοβάνι, είναι κρίμα να έχεις την ηχειαρα εκεί δίπλα και να νομίζεις ότι δε βγαίνει τίποτα από κει, αλλά έτσι είναι το ποίημα. Άμα δεις τις στάθμες, είναι εμφανές πως όλα τα ηχεία παίζουν δυνατά, απλώς είναι έτσι φτιαγμένες οι επιμέρους στάθμες, ώστε να μην είναι εμφανής η θέση κανενός ηχείου, και να δημιουργείται μπροστά σου το ενιαίο είδωλο της ορχήστρας, με αισθητό ολόβερ τον όγκο της αίθουσας που παίζουν, πολύ πέραν των ορίων του όγκου του δικού σου χώρου ακρόασης. ;)
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Μόνη εξαίρεση, κάνας συναχωμένος που βήχει, ή κάνας ακαρλ που μυξογελάει γράφοντας από το κινητό στο φόρουμ.
απαντας δυναμικα κυριε ακαρδε επιτρεπεται το αυτι να γραφει τετοια πραγματα:focus::smg:
 

Μηνύματα
4.465
Reaction score
7.739
Το άσμα του δικάναλου

Εγώ ψηλές εντασεις δε φοβήθηκα ποτέ μου
κι ας έχω τρομερο μπουμαρισμα θεέ μου
εγώ δε γέρνω με το φύσημα του ανέμου
και δε θα αλλάξω επειδή το θες εσύ

Δικαίωμα μου να γουστάρω το δικαναλο
δικιά μου είναι η ζωή και μου ανήκει
εγώ δεν είμαι απ’αυτούς που ξεγελάς με σαμπ και πολυκαναλα
εγώ είμαι μάτια μου απ’τη Θεσσαλονίκη

Εγώ δε ζήτησα βοήθεια από κανένα
μονάχος στάθηκα σαν δέντρο στο βοριά
μπορεί να μην ξέρω τι μου γινεται
μα δεν μπορείς να μου αλλάξεις τα μυαλά

Δικαίωμα μου να γουστάρω το δικαναλο
δικιά μου είναι η ζωή και μου ανήκει
εγώ δεν είμαι απ’αυτούς που ξεγελάς με σαμπ και πολυκαναλα
εγώ είμαι μάτια μου απ’τη Θεσσαλονίκη

Δώρο η φωτο
IOSONO.jpg
 


P

PMC

Guest
Μάλλον είναι μερακλής.
Προτιμάει τα πίσω κανάλια ;)

:lolsign:

Είναι σαν μεγάλα ακουστικά :tongue: :tongue::tongue:
Post automatically merged:

:lolsign: :o

Σε λίγο θα πάει όλη η ορχήστρα πίσω σου :roflmao:
Μόνο όταν θα γυρνάω για υπόκλιση..... :p
 


TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
Στο Λένιγκραντ (?) έχουν πρώτα βιολιά - βιόλες - από πίσω τους τα κοντραμπάσα - τσέλα - δεύτερα βιολιά. Πρέπει να ψάξω να βρω την ηχογράφηση, Μάλερ ήταν αν θυμάμαι καλά...
 



Μηνύματα
63
Reaction score
150
Πριν απο 200 χρονια οι ορχηστρες "στηθηκαν" με γνώμονα το dobly surround :gotcha::gotcha:
Ρι τι τσίρκο είναι αυτό εδω ρε,τα πιστευουν κι ολας τα επιχειρηματα του κατα το δοκούν!!!
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Παλληκαρια,η ορχηστρα απευθυνει ηχο στο "κοινό" κι ο μαεστρος παιζει το ρόλο του συγχρονισμού,παρ ολα αυτα ο μαεστρος ειναι μπροστα απ την οχρηστρα,ουτε μεσα,ουτε πισω ουτε εξω ουτε πλάγια!!
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Πριν απο 200 χρονια οι ορχηστρες "στηθηκαν" με γνώμονα το dobly surround :gotcha::gotcha:
Ρι τι τσίρκο είναι αυτό εδω ρε,τα πιστευουν κι ολας τα επιχειρηματα του κατα το δοκούν!!!
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Παλληκαρια,η ορχηστρα απευθυνει ηχο στο "κοινό" κι ο μαεστρος παιζει το ρόλο του συγχρονισμού,παρ ολα αυτα ο μαεστρος ειναι μπροστα απ την οχρηστρα,ουτε μεσα,ουτε πισω ουτε εξω ουτε πλάγια!!
Δεν είναι η τέχνη που μιμείται - προκαταβολικώς υποτίθεται - την επιστήμη,αλλά η επιστήμη την τέχνη...;)

Και δια του λόγου το ασφαλές,η...΄΄Σιωπή των βιολιών΄΄ :
 


Μηνύματα
63
Reaction score
150
Πειτε στην πσηφιακη τεχνολογια της πλάκας να σας βγάλει και ακουστικα dobly surround!!
Φανταστειτε τα σαν ενα χταπόδι με οχτω μεγαφωνα!! :gotcha::gotcha:

Τα δυο θα τα βολεψτε,τα αλλα 6 δεν ξερω που θα το στριμωξτε :dance2:

Αντε και καλα γεννητούρια.....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Πειτε στην πσηφιακη τεχνολογια της πλάκας να σας βγάλει και ακουστικα dobly surround!!
Φανταστειτε τα σαν ενα χταπόδι με οχτω μεγαφωνα!! :gotcha::gotcha:

Τα δυο θα τα βολεψτε,τα αλλα 6 δεν ξερω που θα το στριμωξτε :dance2:

Αντε και καλα γεννητούρια.....
Τελευταίος και...καταϊδρωμένος έρχεσαι:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.619
Μηνύματα
2.868.231
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top