Τι θα πιούμε σήμερα;

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Κάτσε ρε χαμένε να βρούμε κανένα κρασάκι της προκοπής.. Που μάθαμε τόσα χρόνια και ρουφάμε αδιακρίτως όποιο ξίδι βρούμε μπροστά μας!
Άσε που άρχισα να γουστάρω τις περιγραφές που διαβάζω! Σώματα, αρώματα, γεύσεις, επιγευσεις, υγρές μεσαίες, αέρινα πρίμα!!
Λες να τα μάθω και εγώ αυτά?
Πέφτουν γκομενακια έτσι???
Καλά... Βρες εσύ.... Εγώ βαριέμαι.... Μόνο μην αρχίσεις από δω και πέρα να μου λες για αρώματα και χροιές και τα άλλα τα ξενέρωτα......
Για γκόμενάκια δεν ξέρω... Λες; :whistling:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.360
- στροφιλια έχω πιει και μου άρεσε,,, δεν είμαι όμως φίλος, είναι το μόνο αλκοολούχο που με πειραζει,,, κρίμα, κάνει το ποιο λογοτεχνικό φτιάξιμο
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.358
Επειδή όταν πίνεις τον Βόσπορο είναι σημαντικό για την τσέπη το κρασί να μην στοιχίζει όσο ένα μεροκάματο, για πείτε τη γνώμη σας για αυτή τη λίστα..


Έχετε δοκιμάσει κάποιο από αυτά, ή έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο με λιγότερα από 10ευρω /φιάλη?

@melina ??
Αρκετά από την λίστα δεν τα ξέρω καν.... Μμμμμ... Αν μπορούσα να αφαιρέσω κάποιο, θα πρόσθετα το λευκό του Χατζημιχάλη...... Και το λευκο "αδολη γη" που δεν θυμάμαι ποιου είναι αλλά θα το βρω στο νετ..... Δεν θα αφαιρουσα με τίποτα την στροφιλια.... Εξαιρετικο κρασάκι έχει δίκιο ο Σποκ...
Η αδολη γη είναι του Αντωνόπουλου....
Έχει και το ροζέ, ιδανικό για γκόμενάκια που λες κι εσύ.... με άρωμα που θυμίζει τριαντάφυλλο....
 
Last edited:






rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Άσε που άρχισα να γουστάρω τις περιγραφές που διαβάζω! Σώματα, αρώματα, γεύσεις, επιγευσεις, υγρές μεσαίες, αέρινα πρίμα!!
Λες να τα μάθω και εγώ αυτά?
Πέφτουν γκομενακια έτσι???
Όσο πέφτουν και με τις χροιές. :tongue::roflmao:
 






melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Για μένα ένα από τα πιο αγαπημένα μου είναι η κεφαλλονίτικη ρομπόλα, στην έκδοση του Σκλάβου μόνο με την ετικέτα vino di sasso. Νομίζω την έχω βάλει φωτογραφία οταν πρώτο άνοιξα το τοπικ. Είναι πιο ακριβό όμως όποτε πάει για λίγες μέρες ειδικών περιστάσεων.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εντάξει ρε.. Εγώ με όλη αυτή την περιγραφή περίμενα να δω κανένα 40αρι ευρώ /φιάλη. Παλεύονται τα 15 μια στις τόσες, αν είναι όντως τόσο καλό.


αφού το απίστευτα εκρηκτικό και πυκνό μπουκέτο βάζει γλυκό κουταλιού λεμόνι, νεράντζι, βενζίνη, ροζ πιπέρι και λευκή τρούφα σε ένα σύνολο που κοιτά κατάματα μόνο τα ύψιστα Grand Cru και τα μυθικά Clos.
Ρε χαμενε, στα διυλιστήρια του Τζιγγερ το φτιάχνουν??
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Εντάξει ρε.. Εγώ με όλη αυτή την περιγραφή περίμενα να δω κανένα 40αρι ευρώ /φιάλη. Παλεύονται τα 15 μια στις τόσες, αν είναι όντως τόσο καλό.




Ρε χαμενε, στα διυλιστήρια του Τζιγγερ το φτιάχνουν??
αν μυρίσεις κάνα καλό riesling θα νομίζεις ότι το εμφιαλώσαν στο διυλιστήριο
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.096
Reaction score
30.053
Ακούγεται λιγάκι σαν κάποια από τις συνταγές που ο Βέγγος και ο Παπαδόπουλος πουλούσαν σε πελάτες όπως ο Αγκόπ.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.032
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top