Roon: Να το τολμήσω?

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Αυτή είναι μια προβολή του Muso όπου δείχνει τους καλλιτέχνες που έχω. Είναι web based πλοήγηση και ανάλογα την ποσότητα έχεις και πιο μεγάλες γραμματοσειρές. Στα αριστερά έχω επιλεγμένο το F2K και πάνω βλέπετε ότι έχει ενεργά τα κουμπιά για την αναπαραγωγή.

View attachment 142225

Εδώ είναι η προβολή ενός άλμπουμ. Τραβάει πληροφορίες από το Last.Fm και τη Wikipedia. Βέβαια δεν είναι τέλειο καθώς έχει εμφανίσει και τον Βασιλιά Αλβέρτο του Βελγίου. Εμφανίζει προτεινόμενους καλλιτέχνες όπως και το Roon. Εδώ όμως τα κουμπιά αναπαραγωγής είναι απενεργοποιημένα καθώς έχω επιλέξει αναπαραγωγή με το default πρόγραμμα των Windows που στη δικιά μου περίπτωση είναι το jriver.

View attachment 142226

Και εδώ είναι η αρχική οθόνη. Μη γελάσετε με τις επιλογές καθώς δεν είναι η κανονική μου μουσική αλλά ο προσωρινός φάκελος εισερχομένων. Ομαδοποιεί αυτόματα τα album ανά δίσκο και όχι ανά καλλιτέχνη οπότε οι συλλογές θα εμφανίζονται σωστά ακόμη και αν δεν είναι με σωστές ετικέτες. Τα αλαμπουρνέζικα μη σας προβληματίζουν διότι είναι νέα μουσική και δεν έχει περάσει από το Tag&Rename. Αν δείτε αριστερά έχει το αλφάβητο κανονικά και Ελληνικό και Λατινικό.

View attachment 142227

Βέβαια όπως έγραψα και πριν έχει σοβαρά θέματα αλλά απορώ γιατί δεν το προσπαθεί ο τύπος. Πχ θεωρώ απαράδεκτο το να μην έχει αυτόματη ανάγνωση του δίσκου σε περίπτωση προσθαφαίρεσης περιεχομένου. Αλλά για 7€ ή 20€ για πάντα είναι μια χαρά.
Link έχουμε;;
 






Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το σίγουρο είναι πως δεν θα βιαστώ να κάνω upgrade την ετήσια συνδρομή μου σε Lifetime.
Θα περιμένω κανα εξάμηνο μηπως γίνει κάποια προσφορά.

Αποκλείεται να κάνουν δεύτερη αύξηση τόσο σύντομα.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το σίγουρο είναι πως δεν θα βιαστώ να κάνω upgrade την ετήσια συνδρομή μου σε Lifetime.
Θα περιμένω κανα εξάμηνο μηπως γίνει κάποια προσφορά.

Αποκλείεται να κάνουν δεύτερη αύξηση τόσο σύντομα.
Λάθος το βλέπεις, δες το μισογεμάτο. Σε έξι μήνες μπορεί να έχει εμφανιστεί στην αγορά νέα ανταγωνιστική πρόταση, καλύτερη υπηρεσία σε χαμηλότερη τιμή. Αλήθεια τι λογική μπορεί να έχει το 2020 η έννοια "lifetime".
 


Μηνύματα
683
Reaction score
295
Θα περιμένω κανα εξάμηνο μηπως γίνει κάποια προσφορά.

Αποκλείεται να κάνουν δεύτερη αύξηση τόσο σύντομα.
Ένα έτος περίπου που είναι συνδρομητής ούτε διαβασα ούτε μου ήρθε ποτε κανένα mail για προσφορά.
 


Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Εμένα το πρωί μου κατέβασε update για νέο Radio functionality αλλά δεν πρόλαβα να δω τι λέει. Το δοκίμασε κανείς;
Παράλληλα γράφαμε.
 
Last edited:


D

Deleted member 35

Guest
Ωραία. Έμειναν 2 μήνες δοκιμής ακόμη μέχρι το τέλος Γενάρη. Θα περιμένω και τους ακατονόμαστους του Jriver να δω τι θα λέει το 26. Όχι πως θα ιδρώσει το αυτί τους αλλά άρχισαν να τους ψιλοκράζουν τουλάχιστον για το UI. Δε νομίζω πως μέσα σε λίγους μήνες θα δούμε αλλαγές οπότε με βλέπω πάλι για νέα συνδρομή στο Roon.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Εχεις βαλει κι εσυ ρουν?
Oui. Πραγματικά πάρα πολύ καλό interface ειδικά σε tablet και πάνω. Και στο κινητό ΟΚ είναι αλλά σε μεγαλύτερο format είναι super.
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Ξεκίνησα και εγώ το Trial σήμερα...
Μάλλον δεν έπρεπε να το ξεκινήσω γιατί μέχρι στιγμής δεν μπορώ να με φανταστώ να γυρίζω πίσω.
Μόνο και μόνο από το περιβάλλον με έχει κερδίσει. Δυστυχώς μένει το κομμάτι του να στήσω το core στο Freenas(σε VM) και να δω ότι δουλεύει εξίσου καλά. Προς το παρόν είμαι με το Core στα Windows και roon bridge στο volumio
Μία καλή προσφορά την επόμενη παρασκευή και το πήρα...
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Δυστυχως εμενα δεν ηταν η Metric τελικα Roon ready, κι εκανε κολπακια, χριτσ χρατς κλπ διαφορα, με διαφορετικες αναλυσεις ηχου και το σταματησα μεχρι να βρω ακρη η λυση... Και μ ειχε αρεσει τοσο πολυ
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δυστυχως εμενα δεν ηταν η Metric τελικα Roon ready, κι εκανε κολπακια, χριτσ χρατς κλπ διαφορα, με διαφορετικες αναλυσεις ηχου και το σταματησα μεχρι να βρω ακρη η λυση... Και μ ειχε αρεσει τοσο πολυ
Δυστυχώς η μέτρικ ενώ είναι υπεράνω κριτικής σε ποιότητα ήχου, είναι μηχάνημα εχθρικό προς τον μέσο οικιακό χρήστη για πολλούς λόγους.
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Δυστυχως εμενα δεν ηταν η Metric τελικα Roon ready, κι εκανε κολπακια, χριτσ χρατς κλπ διαφορα, με διαφορετικες αναλυσεις ηχου και το σταματησα μεχρι να βρω ακρη η λυση... Και μ ειχε αρεσει τοσο πολυ
Πάρε ενα raspberry μαζι με κάποιο dac/transport HAT(100$-200$) και δοκίμασε το: https://www.ropieee.org/ που ειναι διανομη ξεκάθαρα για roon bridge λειτουργια, ή το Volumio που είναι music player διανομη και υποστηρίζει και roon bridge μεσω ενος plugin (one click...)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top