Ηχητική παραποίηση χώρου ακρόασης

Status
Not open for further replies.

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Οκ, φέρνεις σα παράδειγμα τον Τουλ.
Μα ...όλα αυτά και με το παραπάνω τα έχει κάνει ο Τουλ στο χώρο του! :lol: :lol:

Ρε είστε καλά; Γιατί δε πηρατεταχάπιασαςπάλι;
Τα έκανε ναι. Έκανε μέχρι το σημείο που ήθελε να φτάσει χωρίς να θυσιάσει την ...ποσότητα lifestyle που θεωρούσε σημαντική. Αν έβαζε σαν μοναδική προτεραιότητα τον ήχο, και ήξερε και μπορούσε και καλύτερα αλλά δεν ήθελε να κάνει το χώρο του να μοιάζει με studio. Αν ο Μητσάρας από τα Μέγαρα έμπαινε στο forum και έδειχνε το χώρο του που θα ήταν η φωτογραφία από το χώρο του Toole θα τον καίγατε πως δεν τα έχει βάλει σωστά, πως έχει μικρά subs, πως έτσι, πως αλλιώς :p
Εγώ δε λέω πως το dirac ή τα subs είναι άχρηστα... κάθε άλλο.
Λέω πως όπως ο Toole στις καμπύλες "ήχος vs σαλόνι" διάλεξε τη χρυσή τομή του, έτσι κάνει κόσμος και κοσμάκης όποτε για παράδειγμα άλλοι δεν βάζουν 4 subs αλλά 1 και άλλοι βάζουν 8!!! Αλλιώς με τη λογική σας έπρεπε όλοι να βάζουμε 4 αλλιώς να μην ακούμε μουσική... ή να αγοράσουμε τρανζιστοράκι...
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πόσο προφητική με τον ιδιαίτερο τρόπο της γίνεται η κλασσική κινηματογραφική σκηνή... :roflmao:
Εξ' ίσου προφητική θα μπορούσε να γίνει και η σκηνή με την έξωση, όπου ο Κούρκουλος βρίσκει όλο του το βιός πεταμένο στην αυλή και του βάζει φωκο.
Θα μπορούσε πχ ο Λεανδρος, αγανακτισμενος από το μπουλινγκ που δέχεται, να έβγαζε τα Proac και τα καλώδια στην αυλή, να τους έβαζε μπουρλότο και να έριχνε τη γυροβολια του υπό τους ήχους του "Βρέχει ενεργά στη στράτα μου" και ο αέρινος Jazzy να του βαραγε παλαμάκια.
Αν δεν πήγαινα τώρα σε μια επίσκεψη, ίσως να έγραφα και τους στίχοι, ευελπιστώ όμως πως το κενό μου θα καλυφθεί επάξια..
 

A

AKARL

Guest
Φαντάζεσαι τι θ άκουγε ένα απλό μέλος εδώ αν είχε αναρτήσει μια αντίστοιχη φωτογραφία από το δικό του χώρο??
Κόντρα στσι αρχές μου, να μη προκαλώ τη ζήλια των συμφορουμιτών μου, θα αναρτήσω φωτογραφία του τσαρδγιού μου. Παιδιά αυτός είναι ο χώρος μου, αυτά τα μηχανήματα μου, αντιλαμβάνομαι τα προβλήματα, αλλά δε μπορώ ή δε θέλω να κάνω κάτι άλλο... :biggrin:

View attachment 144783

Παρολα αυτα,ειμαι ανοιχτος-ΜΕΣΩ ΑΚΡΟΑΣΕΩΝ-να με πεισετε για το αντιθετο.
Γιάνννη το πρώτο, και απαραίτητο, βήμα προκειμένου να επιφέρεις ουσιαστικές βελτιώσεις στην ενιαία οντότητά σου είναι το να αντιληφθείς, συνειδητοποιήσεις και αποδεχτείς το πόσο υπερεκτιμημένες είναι οι "ακροάσεις" καθώς και τι είδους παιχνίδια παίζουν τ' αφτχιά, τα μάθχια και ο ενγκέφαλός μας κατά τσι περίφημες ακροάσεις. :wink:


"Μ" κεφαλαίο..... "Μεγάλο"
"μ" μικρό..... "μικρό"
Άρα ή θα πεις ΓΤΜΠΚ ή ΓΤμΠΚ....
Εύκολακι.... :wink:
Αναλογος το μέγεθος πάει.....
Μάλλον.... :whistling:
Μπας κι εννοεί Μπ..... :eek:

Αρχικώς λοιπόν, μιλάμε για εντελώς ΓΤΠΚ στήσιμο.
Ηντάγινε το Μ? :tongue:


Έχει επενδύσει και στο χώρο του, αλλά και στα μηχανήματα του, τα οποία σε κοστολόγιο τα λες και hiend.
Όπως λέει και μνιά παροιμία στο χωργιό μου: You can take EAR out of high end but you can never take the high end out of EAR... :sneaky:


Που να τα βάλω είναι ένα θέμα
Ζμπάτοσ! Ήμαρτονπχιά... :eek::eek::eek:

Ακούω προτάσεις, ακόμα και τοποθέτησης...
Πάρε πολύ ... βαζελίνη. :sneaky: :spiteful:
 

Attachments


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Εξ' ίσου προφητική θα μπορούσε να γίνει και η σκηνή με την έξωση, όπου ο Κούρκουλος βρίσκει όλο του το βιός πεταμένο στην αυλή και του βάζει φωκο.
Θα μπορούσε πχ ο Λεανδρος, αγανακτισμενος από το μπουλινγκ που δέχεται, να έβγαζε τα Proac και τα καλώδια στην αυλή, να τους έβαζε μπουρλότο και να έριχνε τη γυροβολια του υπό τους ήχους του "Βρέχει ενεργά στη στράτα μου" και ο αέρινος Jazzy να του βαραγε παλαμάκια.
Αν δεν πήγαινα τώρα σε μια επίσκεψη, ίσως να έγραφα και τους στίχοι, ευελπιστώ όμως πως το κενό μου θα καλυφθεί επάξια..
Χαρούλη,
τα proac για να τα πιάσεις στο στόμα σου πρέπει να κάνεις πρώτα στοματικές πλύσεις...τουλάχιστον!
Είναι αυστηρά για ενήλικους ακροατές, δεν είναι παιχνιδάκια..οπότε προφανώς και δε σου κάνουν, μέχρι τότε για κανένα ενεργό το πολύ σε κόβω..
Post automatically merged:

Ποια ποιότητα life style; Καραγκιόζ μπερντέ είναι το σαλόνι του.
ναι, αλλά είναι καραγκιόζ μπερντέ του Τoole, όχι κανενός τυχαίου.. :roflmao: :roflmao: :roflmao:
 

A

amoustakas

Guest
Θεωρώ (λίαν επιεικώς) γυφτχιά και κακομοιργιά, το να έχεις ένα ηχοσύστημα πολλών δεκάδων χιλιάδων ευρώ, σε ακατάλληλο κοινόχρηστο χώρο σαλονιού, και να μη νοικιάζεις με 200-300-400€ το μήνα ένα ακόμα διαμερισματάκι, μια γκαρσονιέρα ρε αδερφέ, 40 τμ όλο κι όλο, που να σου δώσει ένα χώρο 25-35τμ να στήσεις σοβαρά το ηχοσύστημα.
Προφανώς αστειεύεσαι έτσι;
 



Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.128
Reaction score
30.066
Άλλοι νοικιάζουν γκαρσονιέρες να γ#%&νε και άλλοι για να ακούν μουσική και να γ@$#νε τους γείτονες από πάνω και από κάτω.
Μάλλον είναι η μοίρα, φαίνεται, των γκαρσονιερών, να τις θέτουν σε, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, γαμική χρήση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
τα proac
Αγαπητέ μου λέανδρεεεεεεεεε,
Τα προακ, όντως ήταν τω καιρώ εκείνο, μια εξαιρετική επιλογή, για ανθρώπους με "δυνατό" αφτί, με αντίληψη στο άκουσμα.

Όντως, συμφωνώ. Δηλαδή, καμία σχέση με τα χρεπια τα μπιενταμπλεγιου της ίδιας εποχής, η διαφορά ήταν χιούτζ υπέρ των προακ.

Με εξαίρεση τα ευχάριστα μεν, αλλά κάπως "φωτεινά" ή "προβολικά" (όπως θες πες το) μεσαία τους, τα ηχεία της προακ ξεχώριζαν από τα λοιπά ακριβά χρεπια της εποχής, κι έπαιζαν πραγματικά πολύ καλύτερα, πραγματικά όμως, όχι κοροϊδιλίκια.

Καλώς η κακώς όμως, τα πράγματα έχουν εξελιχθεί.

Κι όπως για τότε ο λαμπατος ενισχυτής esoteric audio research που είχα ήταν ομοίως ξεχωριστός ανάμεσα στα χρεπια, πλέον είναι ένα χαλασμένο σκουπίδι.

Λάιφ Σακς.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Σταματήστε τις αηδίες. Κάντε τα ίδια με τον Τουλ, και μιλιά δε θα βγάλει κανείς μας.

1. Σάμπ στις 4 γωνίες του χώρου
2. Πολυκάναλο σεταπ
3. Σοβαρή (κρυφή) ηχητική περιποίηση χώρου
4. Σοβαρό πρόγραμμα ισοστάθμισης
5. Καλιμπραρισμα
6. Ταργκετ κερβ
Σταμάτα πια ρε ντόκτορ με το πολυκάναλο, κάποιοι επιλέγουν το δικάναλο.
Για τη κρυφή δε ηχητική περιποίηση του δόκτορος στο σπίτι του στην ανηρτημένη φωτογραφία, είναι τόσο κρυφή που φαίνεται ότι ξέχασε να την εφαρμόσει.
Να και μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα του...περιποιημένου χώρου του δόκτορος..το οποίο εννοείται πως δεν έχει καμιά σχέση με το γράφημα του ίδιου χώρου που έχει αναρτήσει ο @ASilver , μιας και με μια πιο προσεκτική ματιά θα δει ότι ενώ στο σχεδιάγραμμα υπάρχουν 2 κύρια και 6 περιφερειακά με 4 sub και το κεντρικό, στη φώτο λείπουν τα 4subs, λείπουν τα 2 περιφερειακά και το κεντρικό που στο σχήμα βρίσκονται το 1 μεταλλικό κολονάκι στο άνοιγμα που οδηγεί στη κουζίνα και το άλλο απέναντι του, ενώ στη φωτό απλά δεν υπάρχουν, όπως και τα subs τα οποία στο διάγραμμα είναι ανηρτημένα διαγώνια μπροστα από την οθόνη.
και επαναλαμβάνω λοιπόν, το συγκεκριμένο setup είναι εντελώς ΓΤΠΚ.
1574534129465.png
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
Άλλοι νοικιάζουν γκαρσονιέρες να γ#%&νε και άλλοι για να ακούν μουσική και να γ@$#νε τους γείτονες από πάνω και από κάτω.
Έτσι.
Θες κύριε γκομενάκι να το σέρνεις να γ@μας; Αν είσαι κύριος, έχεις γκαρσονιέρα σπέσιαλ. Αν δεν είσαι, τρέχεις στα κωλάδικα και γ@μας πίσω από τα φορτηγά στα όρθια ή σε κάνα βρωμοξενοδοχειο με την ώρα.
Γιούφτος, ούτε γκόμενα της προκοπής δε κρατάς.
 


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Έτσι.
Θες κύριε γκομενάκι να το σέρνεις να γ@μας; Αν είσαι κύριος, έχεις γκαρσονιέρα σπέσιαλ. Αν δεν είσαι, τρέχεις στα κωλάδικα και γ@μας πίσω από τα φορτηγά στα όρθια ή σε κάνα βρωμοξενοδοχειο με την ώρα.
Γιούφτος, ούτε γκόμενα της προκοπής δε κρατάς.
Ωραίο το όρθιο πίσω απο τα φορτηγά. Φτάνει να μη μπεις σε καμιά εξάτμιση.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εξ' ίσου προφητική θα μπορούσε να γίνει και η σκηνή με την έξωση, όπου ο Κούρκουλος βρίσκει όλο του το βιός πεταμένο στην αυλή και του βάζει φωκο.
Θα μπορούσε πχ ο Λεανδρος, αγανακτισμενος από το μπουλινγκ που δέχεται, να έβγαζε τα Proac και τα καλώδια στην αυλή, να τους έβαζε μπουρλότο και να έριχνε τη γυροβολια του υπό τους ήχους του "Βρέχει ενεργά στη στράτα μου" και ο αέρινος Jazzy να του βαραγε παλαμάκια.
Αν δεν πήγαινα τώρα σε μια επίσκεψη, ίσως να έγραφα και τους στίχοι, ευελπιστώ όμως πως το κενό μου θα καλυφθεί επάξια..
Χαρούλη,
τα proac για να τα πιάσεις στο στόμα σου πρέπει να κάνεις πρώτα στοματικές πλύσεις...τουλάχιστον!
Είναι αυστηρά για ενήλικους ακροατές, δεν είναι παιχνιδάκια..οπότε προφανώς και δε σου κάνουν, μέχρι τότε για κανένα ενεργό το πολύ σε κόβω..
ναι, αλλά είναι καραγκιόζ μπερντέ του Τoole, όχι κανενός τυχαίου.. :roflmao: :roflmao: :roflmao:
Ομολογώ ότι πήρα την απόφαση μόλις είδα την απάντηση του Λέανδρου.. :Α


Ρίχνει όλο sub στη στράτα μου
Και αυτό μ'έχει ρημάξει
με τις χαμηλές των Proac μου
κανείς δε θα πλαντάξει

Το σαγρέ,το σαγρέ χρώμα τελειώνει
στεγνώνει η ταβανόβουρτσα
το καλώδιο με τίποτα δεν στρώνει
και ας τρίβω με οδοντόβουρτσα

Forum πικρό με ενοχλεί
να πάρω ηχομπάρα
όλο ιπτάμενα βιολιά
ακούει του Toole η φάρα

Τα dB με τα Hertz που όλο δεν φτάνουν
ανάβουν το φυτίλι μου
μα οι χαλκοί μες τον τοίχο μόνο με φτιάχνουν
και της ΔΕΗ οι στύλοι μου.
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Παραδέχομαι ότι πήρα την απόφαση μόλις είδα την απάντηση του Λέανδρου.. :Α


Ρίχνει όλο sub στη στράτα μου
Και αυτό μ'έχει ρημάξει
με τις χαμηλές των Proac μου
κανένας δε θα πλαντάξει

Το σαγρέ,το σαγρέ χρώμα τελειώνει
στεγνώνει η ταβανόβουρτσα
το καλώδιο με τίποτα δεν στρώνει
και ας τρίβω με οδοντόβουρτσα

Forum πικρό με ενοχλεί
να πάρω ηχομπάρα
όλο ιπτάμενα βιολιά
ακούει του Toole η φάρα

Τα dB με τα Hertz που όλο δεν φτάνουν
ανάβουν το φυτίλι μου
μα οι χαλκοί μες τον τοίχο μόνο με φτιάχνουν
και της ΔΕΗ οι στύλοι μου.
ευχαριστώ bhutia μ,
αλήθεια, ικανοποιημένος με το βάψιμο?
καποιος πάλι σε φωτογράφησε στο τελείωμα του βαψίματος!
να..
μπογιΑτζης φιγουρα2.jpg
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Ρε παιδιά, ο Tool δουλεύει μέσα στα studio. Δεν έχει καμία ανάγκη να το έχει και σπίτι του. Είναι χορτασμένος από καλό ήχο, σε αντίθεση με εμάς.
Όπως κι εγώ, όλη μέρα δουλεύω με το AutoCAD στο γραφείο. Στο σπίτι δεν έχω καν AutoCAD.
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.527
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top