Audyssey MultEQ Editor app

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
Δηλαδή δεν χρειάζεται το app για να μπορέσουμε να αλλάξουμε το cross των ηχείων, αλλάζει και μέσα απο το μενού του ενισχυτή και σε λειτουργία audyssey. Επαναλαμβάνομαι απλά και μόνο γιατί ακούστηκε απο χείλη έμπειρου στον χώρο
το app είναι για να έχεις πλήρη λειτουργία του audyssey...δηλ για να μπορέσεις να σιάξεις καμπύλες εκτός των αυτόματων που δίνει το ausyssey και να πειράξεις και να δεις ότι άλλο γουστάρεις

από εκεί και μετά....αν δεν θέλεις να δώσει το 20ρικο (που θεωρώ ότι είναι χαζό να μην το δώσεις...θα χάσεις αρκετά πράγματα ως προς τον έλεγχο της ισοστάθμισης)
αφού τελειώσει ο ενισχυτής την ισοστάθμιση του audyssey...με το τηλεκοντρόλ μπαίνεις στο μενού του και αλλάζεις τα σημεία κρος
 


Μηνύματα
281
Reaction score
92
Από την μεριά μου έστησα μικρόφωνο έτρεξα audyssey και επειδή μου έβγαλε cross πολύ χαμηλά στα 40Hz μπήκα στο μενού manual το έβαλα στα 80Hz (χωρίς την χρήση του app)
Και μετά των όσων διάβασα πειραματίστηκα με το cross αλλάζοντας τιμή και όντως διαπίστωσα ότι αλλάζει κανονικά και έχοντας επιλογή reference & deg on audyssey.
 


Μηνύματα
281
Reaction score
92
Ναι όντως αυτό βλέπω και γω...
Kai προς απάντηση αναφέρει ότι μέσα απο τον ενισχυτή αλλάζοντας cross μόνο σε χειροκίνητη ρύθμιση το βλέπει και όχι σε audyssey και για να τρέξει την αλλαγή μόνο μέσω app πρέπει να γίνει η αλλαγή
Post automatically merged:

συνήθεις πρακτικές του dimifoot...μπαίνει σε διάφορα φόρουμ και τρομοκρατεί τον κόσμο του AV :lol:
Με πιάνεις αδιάβαστο, δεν ξέρω ta username που χρησιμοποιεί για να γίνει η ταυτοποίηση 8-)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Αυτό που γράφτηκε, είναι ότι μετά που τρέξουμε το Audyssey, για να οριστεί το crossover , χρειάζεται να γυρίσουμε εμείς τα ηχεία σε small και να ορίσουμε το σημείο αποκοπής εμείς. Αυτό γίνεται μέσα από το app. Δεν γίνεται από τις ρυθμίσεις του μενού του ενισχυτή.
Οι ρυθμίσεις του μενού του ενισχυτή στο crossover, τις στάθμες, και τις αποστάσεις αφορούν τη λειτουργία του χωρίς το Audyssey

Υ. Γ
Και εγώ θεωρώ τη πηγή αξιόπιστη.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αυτό που γράφτηκε, είναι ότι μετά που τρέξουμε το Audyssey, για να οριστεί το crossover , χρειάζεται να γυρίσουμε εμείς τα ηχεία σε small και να ορίσουμε το σημείο αποκοπής εμείς. Αυτό γίνεται μέσα από το app. Δεν γίνεται από τις ρυθμίσεις του μενού του ενισχυτή.
Οι ρυθμίσεις του μενού του ενισχυτή στο crossover, τις στάθμες, και τις αποστάσεις αφορούν τη λειτουργία του χωρίς το Audyssey

Υ. Γ
Και εγώ θεωρώ τη πηγή αξιόπιστη.
Δεν ισχύει. Λάθος.

Και μπορώ να σας το αποδείξω με μετρήσεις. (Rew - umik)
Post automatically merged:

Μήπως άλλο θέλει να πει ο " έμπειρος "
Ότι αλλοιώνεται το αποτέλεσμα και οι χρόνοι του audyssey?

Η ότι ίσως να έχει διαφορά η αυτόματη ρύθμιση από τον av σε σχέση με το app?
Post automatically merged:

Σε κάθε περίπτωση όπως και να είσαι με audyssey ή χωρίς, αν αλλάξεις οποιοδήποτε τιμή σε cross, αποστάσεις.... από τον av και τραβήξεις μέτρηση, θα δείς αμέσος την διαφορά.
 
Last edited:

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Αυτό που γράφτηκε, είναι ότι μετά που τρέξουμε το Audyssey, για να οριστεί το crossover , χρειάζεται να γυρίσουμε εμείς τα ηχεία σε small και να ορίσουμε το σημείο αποκοπής εμείς. Αυτό γίνεται μέσα από το app. Δεν γίνεται από τις ρυθμίσεις του μενού του ενισχυτή.
Οι ρυθμίσεις του μενού του ενισχυτή στο crossover, τις στάθμες, και τις αποστάσεις αφορούν τη λειτουργία του χωρίς το Audyssey

Υ. Γ
Και εγώ θεωρώ τη πηγή αξιόπιστη.
Μετά απο δοκιμή τείνω να πιστεύω ότι γίνεται. Εσείς που το στηρίζεται ότι τελικά δεν γίνεται ????
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
Αυτό που γράφτηκε, είναι ότι μετά που τρέξουμε το Audyssey, για να οριστεί το crossover , χρειάζεται να γυρίσουμε εμείς τα ηχεία σε small και να ορίσουμε το σημείο αποκοπής εμείς. Αυτό γίνεται μέσα από το app. Δεν γίνεται από τις ρυθμίσεις του μενού του ενισχυτή.
Οι ρυθμίσεις του μενού του ενισχυτή στο crossover, τις στάθμες, και τις αποστάσεις αφορούν τη λειτουργία του χωρίς το Audyssey

Υ. Γ
Και εγώ θεωρώ τη πηγή αξιόπιστη.
η πηγή που το είπε αυτό είναι για τον....:whistling::laugh:
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Εν ολίγοις αξίζει το app ειδικά όταν προορίζεται για ένα οικιακό σύστημα σαλονιού ????
Τι παραπάνω απο το audyssey του ενισχυτή θα προσφέρει στην παραμετροποίηση του όλου συστήματος όσο αφορά την ακουστική, μπορεί κάποιος που δεν έχει και πολλές γνώσεις να το εκμεταλλευτεί πλήρως ???? ή χρειάζεται σεμινάριο ????
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Εν ολίγοις αξίζει το app ειδικά όταν προορίζεται για ένα οικιακό σύστημα σαλονιού ????
Τι παραπάνω απο το audyssey του ενισχυτή θα προσφέρει στην παραμετροποίηση του όλου συστήματος όσο αφορά την ακουστική, μπορεί κάποιος που δεν έχει και πολλές γνώσεις να το εκμεταλλευτεί πλήρως ???? ή χρειάζεται σεμινάριο ????
Δεν υπάρχει θέμα συζήτησις, εγώ τα έχω φέρει όλα όπως ήθελα !!!!
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Μια βοήθεια. Ξεκινάω το app βλέπει τον ενισχυτή αρχίζω το calibration και μετά τον πρώτο δοκιμαστικό ήχο απο το εμπρος αριστερο ηχείο μου βγάζει error 2 και ότι ο ενισχυτής δεν έχει σύνδεση. Ειναι συνδεδεμένος ενσύρματα, τον δοκίμασα και ασύρματα με τα ίδια αποτελέσματα, καθώς επίσης και φόρτωσα και την εφαρμογή σε άλλο κινητό με τα ίδια δυστυχώς αποτελέσματα. help......
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Καλό θα ήταν να αποφευχθούν οι χαρακτηρισμοί γιατι είναι έμπειρος και έχει γνώσεις.
Επίσης είναι τερμα αξιόπιστος σε ότι λέει.

Αν υπάρχουν διαφωνίες είναι σεβαστές αλλά ΟΧΙ χαρακτηρισμούς.
Έλεος...Έχει και ο χαβαλές όρια.
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Και ενω το έκανα επιτέλους να λειτουργήσει λοκάροντας την ip παρουσιάζεται το επόμενο πρόβλημα
Ενώ βλέπει στον πρώτο position όλα τα ηχεία απο την δεύτερη position δεν βλέπει με τίποτα το πίσω αριστερό ηχείο. Το έτρεξα 3-4 φορές μα δεν γίνεται να το δει.
Πριν εγκαταλείψω και γυρίσω στον παραδοσιακό τρόπο έχει να προτείνει κάποιος κάτι ????
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
Και ενω το έκανα επιτέλους να λειτουργήσει λοκάροντας την ip παρουσιάζεται το επόμενο πρόβλημα
Ενώ βλέπει στον πρώτο position όλα τα ηχεία απο την δεύτερη position δεν βλέπει με τίποτα το πίσω αριστερό ηχείο. Το έτρεξα 3-4 φορές μα δεν γίνεται να το δει.
Πριν εγκαταλείψω και γυρίσω στον παραδοσιακό τρόπο έχει να προτείνει κάποιος κάτι ????
έλεγχος καλωδίων και τράμπα τα πίσω ηχεία-καλώδια
Post automatically merged:

έλεγχος καλωδίων και τράμπα τα πίσω ηχεία-καλώδια
σορρυ...ποιον av έχεις?
update τον έκανες?
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
denon av-x1500 H. Είναι με την τελευταία version και αναφορικά ότι ουδέποτε μου δημιούργησε πρόβλημα όταν έτρεχα το audyssey απο τον ενισχυτή
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
denon av-x1500 H. Είναι με την τελευταία version και αναφορικά ότι ουδέποτε μου δημιούργησε πρόβλημα όταν έτρεχα το audyssey απο τον ενισχυτή
το app από που το τρέχεις?
tablet(της προκοπής)-κινητό-android-ios?
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Το λοιπόν βρήκα που κόλλαγε η δουλειά. Ενω έχω setup προς το παρόν 5.1 στο app μου έβγαζε 7.1 και το έτρεχα έτσι δεν έβρισκε τα back surr. και κόλλαγε. Μπήκα με το edit τα αφαίρεσα και πια τρέχει τέλεια. Εκανα ένα πρόχειρο 8 θέσεων και αφου πήγαν όλα καλά αργά το βράδυ που θα έχει και απόλυτη ησυχία θα το πάω απο την αρχή. Ευχαριστώ για την βοήθεια και θα ξανα-επανέλθω με τα αποτελέσματα .....
Post automatically merged:

To roll off μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος τι ακριβώς κάνει και πιο επιλέγουμε ???? το 1 ή το 2
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Αν κόψεις το room correction στα 400hz δε χρειάζεται το roll off.
Αν αναρωτιέσαι γιατί να το... κόψεις, γκουγκλαρισε Schroeder frequency, και αν δεν καταλάβεις, θα σου τα εξηγήσουν οι επιστήμονες του φόρουμ. (ελπίζω)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top